Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Suletud
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40226
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Aga huvitav on jälgida seda, kuidas inimene räägib foorumipostitustes kogu aeg ühte, aga tegelikus elus teeb teist. Kui jutt on mingite üldriiklike teemadega, siis on kogu aeg jutt, et mune ei tohi ühte korvi panna. Kui plaan A ei tööta, peab olema plaan B. jne. Päriselus - aga kui raamatupidajal oleks ID kaart lihtsalt ära kadunud? Mis siis oleks saanud?
Selleks on ka teised inimesed ligipääsu õigusega. Aga paraku ID kaardiga. Muud me pole võtnud, sest jäime uskuma eduraporteid. Nüüd enam ei usu. :|
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36630
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:Eduraportite vahele
See hakkab natuke juba sildistamise moodi minema :|
Kasutaja avatar
Merepura
Liige
Postitusi: 184
Liitunud: 20 Okt, 2004 11:22
Asukoht: Saaremaa
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Merepura »

Panen võrdluseks ka enda eduraporti.
Serdid uuendasin eelmise neljapäeva õhtul - kõige kauem aega võttis uue tarkvara tõmbamine ja installimine kodumasinasse (ca 10 min?). Uuendamine ise oli kuni 5 min. Proovisin, enda jaoks olulised kohad (erinevad pangad ja digiallkirjastamine) toimisid probleemideta.
Täna (ca 10 ajal hommikul) mõtlesin et teeks siiski mobiil-ID ka ära (smart-ID juba mõnda aega olemas, otsest vajadust seetõttu varem mobiil-ID jaoks ei näinud). Külastasin Kuressaare Telia esindust - töölt mõni minut minna. Järjekorda polnud, aega läks kokku vast 5 minutit. Tööle tagasi jõudes proovisin kohe ka politsei lehel mobiil-ID aktiveerida, ei õnnestunud kuna info polnud Teliast veel nendeni jõudnud (selle võimaluse eest hoiatas ka igati meeldiv teenindaja). Ca 10 min pärast õnnestus koheselt, sisse pääsesin mõlemad korrad ilusasti ilma mingite tõrgeteta.
Elukaaslase serdid uuendasin reedel- samuti ei mingit viivitust. Samuti uuendasid reedel ja esmaspäeva hommikul paar tuttavat, samuti probleemideta.
Ehk siis võtsin uuendamisel riski ja uuendasin peale seda ära kui tuli info et tarkvara valmis ja kättesaadav. Kolmapäevast pühapäevani oli võimalik vabalt ja rahulikult toimetada. Esmaspäeval kui RIA ametlikult rohelise tule andis, siis läks uuendamine massiliseks ja tekkisid probleemid.
Viimati muutis Merepura, 01 Nov, 2017 16:48, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40226
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kapten Trumm »

See hakkab natuke juba sildistamise moodi minema :|
No lubage meenutada, et hetkel ollakse jännis sellise lihtsa asjaga nagu paar minutit kestvate uuenduse sessioonide korraldamisega ca 50 tuhandele inimesele päevas, sest pakutakse sama serverivõimsust, mis tavalisel päeval. Siin nagu rääkida mingist erilisest edust ei saa. Selline asi on tehniliselt vägagi võimalik. Ja jutud eespool, et polegi midagi teha ei vasta tõele. Lihtsalt rohkem/võimsamad serverid ja jämedamad ligipääsu torud on vajalikud.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
nordlys
Liige
Postitusi: 80
Liitunud: 20 Nov, 2012 21:51
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas nordlys »

Minu eduraport.Arvutis uuendamine,eile õhtu ja täna hommik - nalja teete.Kallis kaasa (raamatupidaja) sai eile päeval samal teemal depreka.Probleemi lahendus - läksin kella üheksaks L-Virumaa PPA teenindusbüroosse elavasse järjekorda,20 minutit ja tehtud.
2korda2
Liige
Postitusi: 1603
Liitunud: 01 Juul, 2014 11:56
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas 2korda2 »

Kapten Trumm kirjutas:No lubage meenutada, et hetkel ollakse jännis sellise lihtsa asjaga nagu paar minutit kestvate uuenduse sessioonide korraldamisega ca 50 tuhandele inimesele päevas, sest pakutakse sama serverivõimsust, mis tavalisel päeval. Siin nagu rääkida mingist erilisest edust ei saa. Selline asi on tehniliselt vägagi võimalik. Ja jutud eespool, et polegi midagi teha ei vasta tõele. Lihtsalt rohkem/võimsamad serverid ja jämedamad ligipääsu torud on vajalikud.
Trumm, kas sina tead mitut osapoolt (teenusepakkujat) hõlmab ID-kaardi sertide uuendamine ja kes need osapooled on? Ilmselgelt ei tea. Küsimus ei ole "RIA pangu servereid juurde".

Mina olen üks neist imelikest, kes kasutab ID-kaarti elektroonilistes kanalites igapäevaselt aga samas pole mul ei Smart-ID-d ega ka Mobiil-ID-d (teenusepakkuja vahetumisel ei suutnud uus koheselt võimekat SIM-i anda ja pole olnud mahti teenindusse minna). Lisaks on mul ka probleemne ID-kaart. Ei rabele. On üpris suur tõenäosus, et järgmise nädala alguseks on paanika vaibunud ja sertide uuendamine on võimalik ööpäevaringselt mõne minutiga.
häh
Liige
Postitusi: 213
Liitunud: 23 Nov, 2014 20:42
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas häh »

Nende eduraportitega pole asi niisama lihtne. Uute sertifikaatidega saab kaarti kasutada üksnes koos piisavalt uue id-kaardi tarkvaraga.

Viide toetatud operatsioonisüsteemidele- https://www.id.ee/index.php?id=36138

Kes on ka muude keskkondadega kokku puutunud teab, et tegu on lihtsalt inimeste mõnitamisega. macOS all on hetke kogemus, et netis autentimine ei tööta uuendatud sertide korral. Linuxi tugi on naeruväärne- vihjeks, tarviliku OpenSSL'i nimelise teegi ajakohane versioon (1.1.0) on pea kaks aastat toetamata. Näiteks ei saa id kaarti kasutada üheski uuemas nn enterprise linuxis (RedHat jne).

Väike stiilinäide suhtumisest-
https://github.com/open-eid/libdigidoc/issues/4


See, et mingites konkreetsetes Ubuntu- nimelistes moodustistes on soodsate kuufaaside korral võimalik kuidagimoodi asi tööle saada.... :dont_know:

LISATUD: Uuendamisel võtab aega ilmselt juhuarvude genereerimine. Tõenäoliselt on selleks mingi spetsiaalne riistvaraline jublakas, aga pole taoliste lahendustega ülearu kursis.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40226
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Trumm, kas sina tead mitut osapoolt (teenusepakkujat) hõlmab ID-kaardi sertide uuendamine ja kes need osapooled on? Ilmselgelt ei tea. Küsimus ei ole "RIA pangu servereid juurde".
Minuarust on hetkel probleem olnud selles, et server on olnud üle koormatud. Lihtne ja kiire toiming, mis võttis nädal tagasi max 5 minutit, annab täna vastuse, et on üle koormatud või "ühendus pole" - loe serveri pidaja tõmbas juhtme seinast. Loodetavasti tuleb lähiajal lisavõimsust. Maksuamet sedasi selle esimeste aastate kokkujooksmise lahendas - viimastel aastatel võid kasvõi esimesel päeval oma deklarit seal teha. Esiteks kasutajad on targemad (ei trügi kohe peale avamisteadet) ja teiseks investeeris EMTA mitte vähe võimsusesse.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
häh
Liige
Postitusi: 213
Liitunud: 23 Nov, 2014 20:42
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas häh »

Seal ei ole ühte konkreetset "serverit", vaid mitu erineva funktsionaalsusega masinat.

Rakendused ka tavaliselt ei "jookse kokku", lihtsalt mingi pudelikael hakkab tavaliselt pooma. On see siis ketas, i/o, arvutusvõimsus või mis iganes. Tuleb arvestada ka seda, et üsna kindlalt on tegu liiasusega lahendusega ja see omakorda võib jõudlust piirama hakata (kasvõi selline lihtne asi nagu kirjutamine-peegeldamine-võrdlemine, baaside puhul kasvõi, võtab täiendavalt aega).
teeline35
Liige
Postitusi: 1560
Liitunud: 11 Apr, 2010 9:21
Asukoht: LÄÄNEMAA
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas teeline35 »

(Sertifikaatide uuendamine kestab 31.märtsini 2018)
Siin midagi ei klapi. :dont_know: Kuidas ID kaardi sertifikaatide uuendamisel sinu isik tuvastatakse? Läbi nendesamade mõne nädala pärast kehtivuse kaotavate sertifikaatide.Pin 1 ja pin2. Mina sain asjast aru nii, et isiku tuvastuse jaoks peabki PPA-sse kohale minema peale sertifikaatide kehtivuse kaotamise. Hea kuulda, et esialgne info kontoris uuendamise eest raha võtmise kohta on muudetud tasuta uuendamiseks.
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.
Kasutaja avatar
Troll
Liige
Postitusi: 3173
Liitunud: 08 Okt, 2004 16:59
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Troll »

Kapten Trumm kirjutas:Teenindaja ütles irooniliselt, et täna pole saanud muud teha kui mobiil-IDsid vormistada, kuid oli skeptiline, et seda PPA kodukal regada õnnestub (pidi jukerdama).
Noh, regamata see jäigi, sest PIN2 peale viskas süsteem lihtsalt välja - proovisime mitu korda.
...
Nüüd olen siis laua taga tagasi ja hakkan oma mobiil-ID'd korda seadma. Loodetavasti saan hakkama.
Trumm, mina muretsesin endale mobiil-ID nädal tagasi s.o enne selle paanika algust, kuid samamoodi oli probleeme PPA-s aktiveerimisega. Nii Firefoxi kui ka Chromega jäi see protsess just selle PIN2 küsimise peal toppama, mõlemaga sai korduvalt proovitud. Hädaga installisin endale Internet Exploreri (olen ka varem sellega kokku puutunud, et meie ID-süsteem eelistab just seda brauserit) ja sellega õnnestus aktiveerimine kohe esimesel korral. Proovi järele.
Hea võidab alati kurja - kes võidab, see ongi hea!
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40226
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Sain selle mobiil ID õhtul korda - kas küsimus oli äkki andmete liikumises Telia ja PPA vahel või "linnukese" sappa saanud kaardis, ei oska kahjuks öelda.
Igal juhul Telia teenindaja oli ülimalt asjalik ja tegi vajalikud toimingud küll minuarust oskuslikult - tema soovitusel ka PPA-sse läksingi.
Ise ma vaikselt kahtlustangi, et vaikimisi pannakse linnukesi sappa selle uue tarkvara alla laadimisega (mille laadimisel järel ilmuvad haldusvahendi aknas igasugu punased asjad) ja selle järel tekivadki järgmised tõrked kasutamisega, kuid serte endid alla laadida on probleemne. Mulle nii tundus, sestap kappasin kiirelt PPA-sse, ennetamaks 500-seid järjekordi paari päeva pärast.

Mina kasutangi Explorerit, mis brauser seal Telias oli, ma kahjuks ei taibanud vaadata. Kuid teenindaja ütles, et PPA lehel selle aktiveerimisega "on olnud juba raskusi". St asjadega oldi juba kokku puutunud.
Viimati muutis Kapten Trumm, 01 Nov, 2017 17:43, muudetud 2 korda kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kurjam
Liige
Postitusi: 1565
Liitunud: 10 Dets, 2007 22:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kurjam »

Mitmed asjapulgad on väitnud, et enamus inimesi kasutab ID kaarti vaid korra aastas. Kuidas nad siis kasvõi oma kommunaalarveid maksavad, internetis poodlevad või pileteid broneerivad? Vähemalt minu tuttavate hulgas käib see küll ID ja internetipanga abil. Miski nagu ei klapi.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40226
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ametlik eduraport üritabki väita, et probleeme nagu pole ja need puudutavad väheseid.
Kokkujooksutatud serverid ja 2,5 tunnised järjekorrad PPA büroodes räägivad natuke teist juttu.
Loomulikult tuleb ka kaardikasutajatel, sh minul, endale tuhka pähe raputada, et ei suutnud ette näha praegust olukorda.
Kui ma poolteist aastat tagasi uut kaarti vormistasin, siis oli ID-teemaline järjekord samas büroos võib-olla 10 minutit (mõned inimesed).

Loodetavasti leitakse võimalused seda uuendamist forsseerida ja suuremat kinnikeeramist ei tekigi.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Troll
Liige
Postitusi: 3173
Liitunud: 08 Okt, 2004 16:59
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Troll »

Kurjam kirjutas:Mitmed asjapulgad on väitnud, et enamus inimesi kasutab ID kaarti vaid korra aastas. Kuidas nad siis kasvõi oma kommunaalarveid maksavad, internetis poodlevad või pileteid broneerivad? Vähemalt minu tuttavate hulgas käib see küll ID ja internetipanga abil. Miski nagu ei klapi.
Internetipank ja koodikaart, vähemalt minu puhul. Sellega oli lihtsam, ei viitsinud iga kord ID-lugejat sahtlist üles otsida ja arvutile järgi lükata. Aga see võimalus kaob ka uuest aastast ära. Paljud kasutavad internetipangas ka PIN-kalkulaatorit.
Hea võidab alati kurja - kes võidab, see ongi hea!
Suletud

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 74 külalist