Nõukogudeaegsed maalingud objektidel

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
vaatenurgaturist
Uudistaja
Postitusi: 10
Liitunud: 04 Mär, 2013 8:04
Kontakt:

Re: Nõukogudeaegsed maalingud objektidel

Postitus Postitas vaatenurgaturist »

Laagri
Manused
DSC_0195.JPG
DSC_0189.JPG
oliveror
Uudistaja
Postitusi: 16
Liitunud: 03 Okt, 2011 8:44
Kontakt:

Re: Nõukogudeaegsed maalingud objektidel

Postitus Postitas oliveror »

Tere!

Elustades üht vana teemat on mul suur rõõm teatada, et Naissaarel kunagises klubihoones olev madrusemaaling (vt näiteks kaasfoorumlase KMFDM postitusest 30. sept 2012) on praeguseks kinnitatud, konserveeritud ja osaliselt restaureeritud. Kahjuks mul hetkel ei ole võimalik siia postitada pilte "enne ja pärast", teen seda esimesel võimalusel. Tuleb märkida, et tegemist oli mahuka ning tehniliselt keeruka tööga, kuna maalingu tegemiseks kasutatud värvid polnud mõistagi tegelikult mõeldud krohvipinnale kunstiteose loomiseks, vaid pigem laevade, autode jmt värvimiseks, lisaks oli hoone aastakümneid tühjana ning kütmata seisnud ja mõnda aega lausa ka katuseta olnud, sestap oli kogu kompositsiooni seisund pehmelt öeldes niru.
Aitäh Viimsi vallale tellijana (pelgalt õhinapõhiselt ei oleks nii tööjõu- ja ajamahukat tööd saanud ette võtta) ning heale kolleegile, Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise professorile Hilkka Hiioplile restaureerimistööde juhina!
Praeguseks on ka hoonel taas katus peal ja avatäited olemas, selle edasine kasutus on minu teada praegu veel mõneti ebaselge.

Selle suure töö valmimisega seoses on kavas sinna teha ka väike ekspositsioon (selline hästi pretensioonitu, ainult paar vaatmikku), mis kajastaks nii selle maalingu konserveerimise-restaureerimise lugu kui ka laiemalt seda laadi nõukogudeaegseid nn sõdurimaalinguid Eestis. Edaspidi võiks sel teemal aga valmida ka natuke põhjalikum uurimus (kui infopuuduse tõttu päris teadusartiklit välja ei kanna, siis ehk populaarteadusliku käsitluse siiski saaks). Sellega seoses oleme hakanud säilinud näiteid üle vaatama, kahjuks pole midagi väga head öelda: arvestatav osa sellest, mis veel mõne aasta eest oli olemas, on hävinud või hävimas. Suuresti ongi muidugi tegemist selliste objektidega, mille säilitamine oleks ebarealistlik, seda enam tähtsustub tõsiasi, et vähemalt üks näide seal Naissaarel sai nüüd päästetud.

Eelnevast tulenevalt üks konkreetne küsimus. Nimelt käisime täna nõukogude "militaarkunsti" pildistamas Tapal ja püüdsime ka Kadila raketibaasi maalingu üles leida. Viimane katse paraku meil ebaõnnestus, seoses metsaraiega ning raiesmikele kasvanud võsaga oli raketibaasi territoorium minu viimase, juba aastate taha jääva kohalkäimisega võrreldes üksjagu muutunud ja ma ei suutnud enam lokaliseerida, millises ehitises see täpselt peaks olema, samas polnud kahjuks ka väga palju aega seal kolada. Üksjagu ehitisi siiski vaatasime läbi, leidsime küll toredad instrueerivad loosungid nn teenindavast angaarist, ent figuratiivset maalingut üheski meie külastatud objektidest justkui polnud... Samas ma mäletaks nagu, et seal kusagil midagi kindlasti oli. Kas keegi on viimastel aegadel Kadila ja Rohu baaside maalinguid näinud -- kas need on üldse veel alles? Kui on, kas saaks mõne täpsema kirjelduse või muu viite (nt GPS-koordinaadid, märgi mingil kaardil vmt), kust neid seal leida?
Tegelikult on sama küsimus õhus ka Vilaski linnakus olnud maalingu kohta, me ei ole jõudnud seda kontrollima -- kas see on alles?

Ühtlasi ka üleskutse -- kui kellelgi on pisutki parema kvaliteediga pilte nõukogude sõjaväe maalingutest objektidel, mida te tahaks ja raatsiks seoses käimasoleva uurimistööga meiega jagada, siis võib kirjutada mulle (oliver.orro@artun.ee või ka otse prof Hilkka Hiiopile: hilkka.hiiop@artun.ee). Eriti tänuväärsed oleks pildid objektidest, mida enam ei eksisteeri või mille seisund on vahepeal katastroofiliselt halvenenud.
PS! Vabandust, kui keegi jõudis seda postitust vahepeal lugeda ja sattus segadusse, olin Kadila asemel õhtul unise peaga algul kogemata Lintsi kirjutanud (kus on ka raketibaas, aga mis on hoopis Läänemaal), nüüd parandasin ära. Aitäh kolleegile, kes tähelepanu juhtis.
oliveror
Uudistaja
Postitusi: 16
Liitunud: 03 Okt, 2011 8:44
Kontakt:

Re: Nõukogudeaegsed maalingud objektidel

Postitus Postitas oliveror »

Enne ja nüüd
Enne ja nüüd
Kommentaariks veel vaid niipalju, et mõned restaureerimistöödega tegelenud naiskolleegid leidsid kesksel kenal noormehel olevat latiinolikud näojooned ja otsustasid, et tegu on külalisega Kuubalt või mõnest Ladina-Ameerika sotsialistlikust riigist. Seetõttu siis hüüdnimi Alfonso.
Kasutaja avatar
Castellum
Liige
Postitusi: 2451
Liitunud: 27 Dets, 2008 23:29
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Nõukogudeaegsed maalingud objektidel

Postitus Postitas Castellum »

Nüüd siis Naissaarel oleva mereväelase restaureerimine jõudnud ka rahvusvahelisse pressi:
http://www.bbc.com/news/blogs-news-from ... e-41427733
Kindlusarhitektuur on osa meie elukeskkonnast
Kasutaja avatar
krizz
Liige
Postitusi: 2076
Liitunud: 18 Mär, 2006 1:59
Asukoht: Eesti Kuningriik
Kontakt:

Re: Nõukogudeaegsed maalingud objektidel

Postitus Postitas krizz »

Mütsimärk on restaureerimata jäänud.
* Otsin pilte ja infot Aegna merekindluses teeninutest, eriti aastatest 1930-34 *
* Meie peaülesanne olgu peatada eestlaste väljasuremine. Ukrainlased ei sure välja ka siis, kui nad kotavad (enamasti venelastega asustatud) Ida-Ukraina ja Krimmi! *
Jahumägi
Liige
Postitusi: 56
Liitunud: 21 Dets, 2016 22:36
Kontakt:

Re: Nõukogudeaegsed maalingud objektidel

Postitus Postitas Jahumägi »

Tered!
Suvine meenutus ja Skrunda-1
https://imgur.com/a/lo8HA
zephys
Liige
Postitusi: 69
Liitunud: 28 Apr, 2015 14:49
Kontakt:

Re: Nõukogudeaegsed maalingud objektidel

Postitus Postitas zephys »

Täiesti juhuslikult jäi silma Ungru lossi varemetel Moskva '80 logo - huvitav kas endiste Paralepa asunike kätetöö?

Siis tuli tükk aega mälusopis sobrata - ma ju olen samasugust veel kuskil näinud. Pikka meenutamise ja hr Mõniste projekti läbilappamist meenus, et Suur Nõmmkülas on ka samasugune isend ühe vare seinal (küll natuke vaevarikkmas tehnikas tehtud).

Seega on mul tekkinud tõsine huvi - kas keegi on veel sarnaseid kohanud kuskil endistel NSVL objektidel?
Manused
Suur Nõmmküla
Suur Nõmmküla
Ungru lossi vare
Ungru lossi vare
johnbull
Liige
Postitusi: 470
Liitunud: 07 Jaan, 2007 0:59
Asukoht: Saaremaa
Kontakt:

Re: Nõukogudeaegsed maalingud objektidel

Postitus Postitas johnbull »

oliveror kirjutas:
Naissaar.jpg
Lipul olevad sümbolid oleks võinud lilleõitega asendada

Kommentaariks veel vaid niipalju, et mõned restaureerimistöödega tegelenud naiskolleegid leidsid kesksel kenal noormehel olevat latiinolikud näojooned ja otsustasid, et tegu on külalisega Kuubalt või mõnest Ladina-Ameerika sotsialistlikust riigist. Seetõttu siis hüüdnimi Alfonso.
Ajalugu kirjutavad alati võitjad, ja kaotanud poolte ajalugu kuulub osalejate kahanevale ringile.
(Joachim Peiper)
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist