Vene propaganda on üle võlli läinud

Ideoloogiline sõda, ajupesu...
Heal lapsel mitu nime!
Vasta
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 19209
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: Vene propaganda on üle võlli läinud

Postitus Postitas ruger »

Lapsed laulavad Venemaal sõjalaulu Дядя Вова, мы с тобой!
https://www.youtube.com/watch?v=hQcYPYj6PRU
http://www.bild.de/politik/ausland/wlad ... l#fromWall
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
Puurija
Liige
Postitusi: 1666
Liitunud: 01 Mai, 2014 11:20
Kontakt:

Re: Vene propaganda on üle võlli läinud

Postitus Postitas Puurija »

Euroopa Liit: „Välisagendi seadus läheb vastuollu Venemaa inimõiguskohustuste ja -lubadustega ning selle haarde laiendamine välismeediale... ohustab veelgi enam vaba ja sõltumatu meedia ja informatsiooni kättesaadavust. Seadusemuudatus on võimude järjekordne katse piirata sõltumatute häälte tegevusruumi.“
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/v ... d=80291526

Venemaa välisministeeriumi kõneisik Maria Zahharova: „Hiljuti on Vene ajakirjanikud, kaasa arvatud need, kes USAs töötavad, sattunud salateenistuse surve alla. Märkimisväärselt on tegu värbamiskatsetega. See on agressioon. Mitte lihtsalt Venemaa vastu suunatud agressioon läbi luureteenistuste, aga sõnavabaduse rikkumine üle terve maailma. USA luureteenistused üritasid mõjutada üht Venemaa ajakirjanikku altkäemaksu ja psühholoogiliste meetodite abil. Kui need ei töötanud, siis USA agendid ähvardasid ajakirjanikku ja üritasid tema perekonnaga ühendust võtta.“
http://tass.ru/politika/4788631

Venemaa Olümpiakomitee (VOK) president Aleksander Žukov: „Neile sportlastele, kes võistlemisest keelduvad, tuleks Venemaal korraldada omad mõõduvõtud. Me peaksime ilmselt korraldama alternatiivsed võistlused ja peaksime igati pakkuma toetust sportlastele, kes otsustavad olümpiamängudele mitte minna. Aga samas peame toetama ka kõiki neid, kes otsustavad 2018. aasta olümpiamängudel võistelda neutraalse sportlastena. Me peame kõik mõistma, et see on vastutustundlik käitumine. Oleks täiesti väär, kui me neile tuge ei pakuks. Otsus karistada kollektiivselt tervet Venemaa olümpialiikumist oli erakordselt ebaaus – seda eriti noorsportlaste suhtes, kes alustasid oma karjääri pärast Sotši skandaali Vene sportlased on nüüd lõhkise küna ees. Üheltpoolt peavad nad tegema väga keerulise otsuse, kas minna olümpiale ja võtta sellest osa. Nad teavad, mis neid ees ootab ning millise suhtumisega neid välismaa meedia ja teised sportlased vastu võtavad. Teisalt ei tohi me neile peale suruda oma arvamust, kas nad peaksid minema olümpiale või jääma paigale, sest see on iga inimese enda otsus – kuigi mitte kerge. Mitte ühtegi sportlast, kes siiski Lõuna-Koreasse sõidab, et tohi süüdistada ebapatriotismis.“
http://tass.ru/politika/4794710
7393839t1hfb4c.jpg
Kolumnist ja vene keele õpetaja Andrei Kuzitškin: „Usun, et ei avastanud oma jutuga Venemaa propagandast sugugi Ameerikat – küllap paljud on niigi hästi ette kujutanud, kuidas see inimeste lollitamise masin töötab. Iseasi, et keegi ei osuta vastupanu sellele masinale, mis sarnaselt asfalteerimismasinale litsub lapikuks nii Venemaal elavate inimeste kui ka kõigi nende venelaste teadvuse, kes elavad Eestis ja saavad maailma sündmustest teada ainult Venemaa telekanalite kaudu. Põhiline on selle juures vaatajate täiesti kriitikavaba suhtumine Venemaa propagandasse. Samal ajal on see propaganda erakordselt rabe. Nii ei suutnudki «Pravo golosa» stuudios ükski Putini režiimi pooldaja vastata väga lihtsale küsimusele: kuidas siis peaks riigipööre Venemaal välja nägema? Kõik hirmutavad Venemaad «värvilise revolutsiooni» ja Kiievi Maidaniga. Aga Kiievis vahetus võim, sest rahvas tuli tänavale ja president Viktor Janukovõtš põgenes argpüksina maalt. Kui lähtuda nende loogikast, kes hirmutavad Venemaad riigipöördega, peaks lääne poolt «kõlvatule teele» ahvatletud noorsugu Kremlisse marssima ja Putin sealt põgenema. Ent seda ei suuda keegi avakeeli välja öelda. Nii suudavadki kõik need propagandistid küsimuse peale kõnelda detailselt Venemaad ähvardavast kohutavast riigipöördest ainult arusaamatult möriseda. Sealjuures ajavad Kremlit teenivad politoloogid ja ajakirjanikud ühtlugu riigipööret segamini revolutsiooniga, seades kogemata või ka täiesti teadlikult võrdusmärgi rahva ülestõusu ja õukondlaste vandenõu vahele. Putini asendamatust puudutav väide on aja jooksul päris tublisti arenenud. Sellest kõneldakse Venemaa ajakirjanduses aina sagedamini ja jõulisemalt. Veel 2012. aastal midagi sellist ei olnud. Mulle näib, et kõik kirglikud kinnitused Putini asendamatuse kohta on seotud sellega, et sotsioloogid on eksimatult ära tabanud rahva väsimuse liidrist, kes on Venemaad juhtinud juba kaheksateistkümmend aastat. Sama kaua juhtis Nõukogude Liitu Leonid Brežnev, kellest oma ametiaja lõpuks sai neljakordse Nõukogude Liidu kangelase asemel anekdoodikangelane. Nõukogude rahvas saatis oma juhi viimsele teekonnale Kremli müüri ääres rõõmupisarate, kergendusohete ja südames põksuva lootuse saatel näha peagi muudatusi. Kõige põhjal otsustades sammub Putin täpselt sama teed. Seisab veel ees ainult välja selgitada kalmistu nimi, sest Kremli müüri äärde Venemaa presidente ei maeta.“
https://arvamus.postimees.ee/4343091/an ... igist-jagu

Baltijas Mediju Alianse tegevdirektor Anton Blinov: „See, kes nimetab end eksperdiks kommunikatsiooni vallas ei ole oma oma järeldustes eriti originaalne. See pole midagi rohkemat kui subjektiivne seisukoht. Tema sõnu pole keegi kuskil kinnitanud. Lisaks sellele on meediaregulaatorid Lätis ja Suurbritannias, kes on meie kanalitele litsentsid väljastanud, korduvalt telesaateid analüüsinud. Nad ei ole jõudnud järeldusele, et meie kanalite saated on kogu see õudus, mida ekspert meile inkrimineerib. Mulle ei ole ka arusaadav, miks laiendatakse arvamus paari uudisteprogrammi kohta kogu kanalile. Kõige järgi otsustades on meie peamine „süü” programmi „Vremja” (toodetakse Vene Pervõi Kanali poolt) olemasolu PBK levivõrgus. Ma mõistan, et see võib mõndasid ärritada, sest annab edasi Venemaa ametlikku seisukohta. Aga PBK 24-tunnisest saadete edastusest hõlmab see programm 45 minutit. Üle 95 protsendi PBK sisust on meelelahutussaated, mistõttu positsioneerib kanal end koguperekanalina. Seal on valdavad šõud, filmid. See on just see sisu, mis teeb kanali tugevaks. Kui vaadata Moskva uudiste vaadatavusreitingut, siis see on tipust kaugel. „Eesti uudised”, mida me teeme, on meie auditooriumi hulgas populaarsuselt palju-palju kõrgemal kui „Vremja”. Seetõttu on kõik see, mida räägitakse, probleemi otsimine valest kohast. See on teatud poliitilistele jõududele ja reklaamiturul olijatele kasulike stereotüüpide loomine. PBK on piisavalt populaarne kanal, praegu kasutatakse iga võimalust, et seda diskrediteerida nii äripartnerite kui ka auditooriumi silmis. Kuna ma ei viibi Eesti poliitilises keskkonnas, võite te ise järeldused teha, kes nüüd alustas ja toetab musta PR-kampaaniat ja kes selle taga seisab. Las selliseid hinnanguid annavad spetsialistid, kellel on selleks spetsiaalsed teadmised ja haridus. Ise ma seda programmi üles ei võta. Mingit tsensuuri meil ei ole: mis on poliitilistel kaalutlustel lubatud, mis mitte. Me ostame teatud hulga sisu teatud hinna eest. Meil on vaja programmivõrk täita ja me moodustame selle ise, lähtudes sellest sisust, mida me soetame. Kui sa oled piisavalt tendentslik või on sul mingid poliitilised eelarvamused, võib propagandat näha laste õhtujutus ja huumorišõus. Põhimõtteliselt me teame, et seda on olnud (2017. aasta märtsis nimetas NATO strateegiliste kommunikatsioonide keskus meelelahutussaateid „KVN” ja „Vetšerni Urgant” Kremli propaganda instrumentideks). Propaganda pole mitte sisus, vaid vaataja peas. Absoluutselt mitte mingisugust suhet ei ole (Moskvaga). Kolmes Balti riigis kohapeal tehtavatele saadetele ei avaldata mingit mõju väljastpoolt. Uudised koostatakse kõigi kolme riigi kollektiivide äranägemise järgi. Me oleme avatud kõigile! Aga need loodud stereotüübid toimivad nende jaoks, kes tahaksid meie auditooriumini jõuda. Lihtsalt ei tule, ei taha. Aga mõni esitab seda nii, et meie keelame mõnel esineda, ei taha mõnda saadetesse kutsuda. Kui rääkida mõnedest poliitikutest, sealhulgas teie poolt nimetatutest, siis nad räägivad meie auditooriumi keeles. Teised räägivad vene keelt halvasti. Kui keegi tahab meie saadetes osaleda ja suudab oma mõtted meie vaatajateni tuua vene keeles, on nad teretulnud! Näiteks meil Lätis on see probleem lahendatud. Siin nõustuvad meie saadetes osalema väga erinevate maailmavaadetega poliitikategelased. Mõnede arvates oleme me Lätis tasakaalustatud. Me tahaksime, et see oleks nii ka Eestis, aga neid põhjuseid ma juba nimetasin. Põhjust ei tule otsida mitte meist, vaid poliitilisest kliimast, kus toimub võitlus. Samuti olukorrast Eesti televisiooniturul. Juba üle kahe aasta töötab teil kanal ETV+. Kõigile on teada, kes selle poolt lobitööd tegi ja käima pani. Kanal ei näita tulemusi, mida sellelt oodati. Aga õigustada selle olemasolu kuidagi tuleb. Selleks tuleb leida vaenlane väljastpoolt. See on standardne propagandistlik lähenemine. Tuli välja, et ETV+ osutus läbikukkunud projektiks. See oleks imelik, kui mina annaksin Eesti Vabariigi riiklikule telekanalile soovitusi. Mulle näib, et nad ei ole aru saanud, kelle jaoks see kanal loodi ja kes on nende auditoorium. Ma ei räägi majanduslikest ja poliitilistest eesmärkidest. Nad ei suutnud mõista, millised nõudmised on sellel auditooriumil. 21. sajandil ei täida meedia mitte propagandistlikku, mitte hariduslikku, vaid pigem meelelahutuslikku funktsiooni. Ja seda, mis ei ole huvitav, ei tarbita. Nähtavasti uuriti liiga vähe auditooriumi, kellele see kanal oli mõeldud. Ma ei pea praegu silmas finantseerimise ja seal töötavate inimeste professionaalsuse küsimust, see on piisavalt kõrge. Ettevõtte strateegiat ei tule üles ehitada ainult küsimuse „mida te saavutada tahate?” ümber, vaid ka „milleks ja miks?” ümber. Need (PBK suhted Kremliga) puuduvad! Võib-olla tahtis keegi kuulda midagi rohkemat, aga tõsiselt, selles kohas tuleb panna punkt. Meil on suhted ainult Pervõi Kanaliga, millest pool kuulub riigile. Pool on eraomanduses. Milline huvitav küsimus. Ei! Me ei ole kogenud mingit survet. Tõsi, ühel korral lisas kapo PBK oma aastaraamatusse. See oli ainus selline juhtum. Ja ma ei näe põhjust pidada meid sellisteks, milleks kapo meid pidas. Kui ausalt öelda, siis praegusel hetkel seda informatsiooni mul ei ole. Isegi umbes ei oska öelda. Reklaamitellija loobumine koostööst on kurb fakt. Ma mõistan, et need partnerid sattusid praegu teatud tendentslike materjalidega kujundatava „ühiskondliku arvamuse” surve alla. Võib ette kujutada sellist paradoksaalset olukorda, kui piimatootja loobub äkki oma kauba esiletõstmisest Eesti elanikkonnast neljandiku hulgas. Just sellist osa Eesti elanikkonnast me oma meediaga katame. Kus on siin äriloogika? Eriti kui veerand elanikkonnast loobub ostmast seda toodangut „sõbraliku” suhtumise tõttu meediakanalisse, mis teenindab riigi elanikkonna seda osa. See olukord ei ole mitte ainult paradoksaalne, vaid lammutav, sest selline käitumine viib raeklaamituru üldise kokkutõmbumiseni. Ja seda efekti, mitte küll väga kiiresti, tunnevad kõik meediakanalid selles riigis. See tähendab, et kaetava auditooriumi ühe osa reklaamieelarvete teadlik kahandamine mõjutab negatiivselt üldist olukorda reklaamiturul riigis. Praegu ei ole ma valmis spekuleerima teemal, mis võib juhtuda. Mul juhin suurt ettevõtet, ma opereerin faktidega. Kui ma oleksin kogu elu tegelnud lõputu modelleerimisega selle kohta, mis võib juhtuda, poleks ma kuhugi jõudnud. See ei ole meie jaoks produktiivne ja see võib viia turu eksitamiseni. Andke mulle aega, et neid andmeid uurida. Praegu ei ole ma valmis vastama. Arvet pangas me iga päev ei vaata. Asi on selles, et vaid üks protsent Eesti venekeelsete elanike meediatarbimisest toimub Eesti meedia kaudu. Kas te kujutate ette, kui ebaõiget informatsiooni on esitatud lugupeetud presidendile? Kui vastupidine on see sellele, mida talle on öeldud. Statistika järgi toimub viis protsenti Eesti meediatarbimisest vene meediakanalite kaudu Eestis. ETV+i päevane osakaal kõigub 0,6-0,7 protsendi piirides. Ja kui me vaatame kanalite reitingute graafikut, siis ETV+i joon eraldub vaevalt X-teljest, samal ajal kui PBK on viie protsendi peal. PBK auditoorium moodustab venekeelsest auditooriumist üle 15 protsendi. See on vastuseks küsimusele, kui efektiivselt kulutatakse maksumaksjate raha, kelle saatuse eest hoolitsevad need, kes meedias meie kohta arvamust avaldavad. Igal aastal kulutatakse ETV+ile koos tema reitinguga miljoneid. Ja seda ajal, kui pealinna juhtkonda süüdistatakse julguses teha efektiivset koostööd oma sihtauditooriumiga. Ükski ettekuulutaja või ennustaja ei tohi olla eelarvamuslik ega asjaga ise seotud. Kuna ma olen selle turu osaline, otsustan ma mitte anda eelarvamuslikku prognoosi. Ma ütlen nii: me võtaksime rõõmuga tööle ETV+i toimetuse parimad töötajad koos selle rahaga, mida nende tööle eraldatakse. Me teeksime massiliselt suurepäraseid kohalikke Eesti programme, mida edastaksime sellele auditooriumile, mille me oleme kätte võitnud ja mis meil nüüd on. Sellest saaks suhtluses venekeelse elanikkonnaga nii efektiivne kanal, millest võib ainult unistada.“
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/e ... d=80579609

FSB direktor Aleksander Bortnikov: „Arhiividokumentidest ilmneb, et oluline osa selle (Stalini) aja kriminaalasjadest olid objektiivselt põhjendatud. Ma ei taha kedagi süüst puhtaks pesta, kuid juhin tähelepanu vandenõulaste sidemetele välisriikide julgeolekuteenistustega.“
Vene Teaduste Akadeemia liikmed: „Nõukogudeaegse salapolitsei rolli revideerimine on sihilik. Kutsume üldsust protestiga ühinema. Arvatavasti on see esimene kord pärast 1956. aasta Kommunistliku Partei 20. kongressi, kui üks meie riigi tippfunktsionäre õigustab 1930. ja 40. aastate massilist puhastust, millega kaasnes sadade tuhandete meie süütute kaasmaalaste ebaõiglane süüdimõistmine, piinamine ja hukkamine. Bortnikov ei mõistnud miljonite nõukogude inimeste kinnivõtmist ja tapmist hukka. Härra Bortnikovi ulatusliku intervjuu eesmärk ei ole meile selge. Mis see on? Kas soovitused uuele presidendile? Nostalgia möödunud aegade järele või mingi uue doktriini propaganda?“
https://www.rg.ru/2017/12/19/aleksandr- ... aniia.html
https://www.kommersant.ru/doc/3507282?q ... 0%BE%D0%B2
Puurija
Liige
Postitusi: 1666
Liitunud: 01 Mai, 2014 11:20
Kontakt:

Re: Vene propaganda on üle võlli läinud

Postitus Postitas Puurija »

Väliskommentaator Toomas Alatalu: „(Alles) detsembris 2017 lahvatanud valitsuse muret Eestis elavate venelaste informeerimise üle tuleb tõesti pidada silmakirjalikkuseks, nagu tõdes Delfi peatoimetaja. See tõdemus polnud veel lõplikult läbigi loetud, kui uus uudis teatas juba Venemaa infokanali „Sputnik“ kontori avamisest Tallinnas (ehkki meie BNS teatas temaga koostöö loobumisest 1.03.2017). Pikalt keerutamata viitan kohe sellele, et Euroopas suuri lootusi üles kütnud Prantsusmaa president Emmanuel Macron tegi oma ametisoleku 15. päeval (29.05.2017) klaariks, et tahab uut moodi suhteid Venemaaga. See kinnitus peatselt (tsaar) Putini kuningliku vastuvõtuga Trianoni lossis, Prantsuse-Vene humanitaaride ja ärimeeste laialdase (a la Potsdam-Peterburg) koostöö kavandamise jmt-ga. Ent selles esinemises oli veel üks detail, mida märgati, kus vaja, ah ei märgatud seal, kus seda ebamugavaks ja isegi halvaks peeti. Nimelt ütles Prantsuse president isiklikult „ei“ Venemaa propagandaasutuste Russia Today ja Sputnik tegutsemisele Prantsusmaa infopinnal. (Vahemärkusena lisaks kohe seda, et RT jõudis detsembris uhkeldada sellega, et alustas Prantsusmaa pinnal prantsusekeelsete saadetega, mis siiski leidis viivitamatut protestimist, seda ka Venemaa päritolu kohalike intellektuaalide poolt, ja asi on praegu kohtu otsustada. RT õiendab praegu, nagu USA-ski, oma ajakirjanike ligipääsulubade pärast.) Ühesõnaga – suhtlemisele „jah“, aga teatud tüüpi propaganda tegemisele, selle soosimisele kindel „ei“. Võib arvata, et Prantsusmaa presidendi vastavat otsust ette valmistanud ekspertide grupi analüüsis olid kirjas ka Venemaa propaganda, eriti telepropaganda „edusammud“ naaberriikides, mis on just viimastel aastatel, täpsemalt Ukrainaga seotud sündmuste puhkemise järel järsult kasvanud. Läänes on neile juba reageeritud (vt Raul Rebase edastatud informatsiooni Ukraina uuringust), ehkki seegi võinuks sündida varem. Eestis kulges valuprobleemi avalikustamine sääraselt, et üks ajakirjanik märkas meie ID-kaardi (sundvahetamise) reklaami mingis Vene kanalis, järgnes mitme väljaande kiire reageering, mis kontsentreerus reklaamile PBK kanalis. „Äripäeva“ küsitlused tõid välja, et Swedbank oleks nagu lõpetanud reklaami ostmise PBKlt, ent mõned teised jätkavad. Vaatasin läinud pühapäeval Dmitri Kisseljovi nädalalõpu show’d RTRis valikuliselt (ei kannata kõike – kuulan vaid valitud teemasid ja vaatan vahepeal teisi kanaleid) ja selle vahele lükitud reklaamipausides pakkusid oma teenuseid Mastercard, Kreditex, Elisa, Farmi, Rimi, Tele2, Rannarootsi jne. Tegelikult on see nii olnud aastaid. Praeguses mahus 2015. aastast peale, sest proovikatsed tehti aasta varem, kui Venemaa põhitelekanalite (RTR, NTV, Rossija) uudistesaadete välispoliitilisi plokke hakati tükeldama reklaamipausidega, milles Eesti kaupa reklaamiti kõigest umbes viiendiku ulatuses. Olgu siinkohal täpsustatud, et poliitiku-ajaloolase amet pole mõeldav pideva info hankimiseta eri allikatest (k.a telekanalid) ja olen seda teinud 50 aastat jutti ehk siis pole raskust aduda, kui kusagil mingi muudatus tehakse. Paraku pole võimalust neid teadmisi kuhugi edastada, sest tuleva aasta detsembris täitub 40 aastat sellest, kui mind ETV ekraanilt kõrvaldati – väikestele ülemustele ei meeldinud, et mind vaadati kordades rohkem kui teisi kokku. Seda selleks, et viimasel ajal paljuräägitud ETV legendid võiksid hõlmata sedagi, mis kõikvõimalikes raamatutes on nagu nimme välja jäetud. See pole niisama mure - teleekraan on ammu muutunud peamiseks infoallikaks, kus ette kaotajad need, kes asjatundjatest loobuvad. Eestis on see kestnud aastakümneid. Sestap meenutaks jätkuks sedagi, et 2014-2015 toimis ka ETV ja Ukraina riikliku telekanali kokkulepe, mille alusel näidati meile nende rindeteemalist toodangut. Ühel hetkel see lõpetati, samas kui Venemaa uudiste reklaamipausid täitusid 100%-liselt Eesti n-ö kodumaise reklaamiga. Igal juhul sündis see enne ETV+ käivitumist. Kui nüüd mainida nurinat ukrainlaste teletoodangu kvaliteedi üle, siis tuleks rääkida ka Eesti välispoliitika huvitavatest võngetest Ukraina suunal 1998-1999, 2003-2005, isegi 2016-2017, ent see on teine teema. Moskva vallutuspoliitika Euroopas tõi paratamatult kaasa ka infosõja tugevnemise, võitluse infosfääride pärast. Kõnealusel perioodil võimul olnud Eesti valitsused tegid üksteise järel teatavaks, et nemad ei tee niisuguseid samme nagu Läti ja Leedu võimud, kes keelavad üksikuid Vene telekanaleid teatud ajaks. Samas jäeti ka nn pluralism Ukraina sündmuste teleekraanil kajastamisel pooleli. Tagajärjed löövad varem või hiljem välja – igal juhul tõdeti 6. detsembril juba eestikeelse telekanali saates seda, et Ukraina on „värdriik“. Tegu on otsese ülevõtuga Venemaa telekanalite uudistest, sest vallutus ju vajab põhjendamist. Kõlanud protestidele vastas Eesti peaminister pehmelt öeldes hämaga ja taas tekkis üleüldine rahulolu, sest välispoliitikast rääkimine on ammu taandunud ümmarguste mullide esitamiseks. una vabariigi presidentki küsib teatraalselt, millega me veel ise hakkama ei saa, kui ei suuda oma inimesi (õigesti) informeerida ja peame nn abi küsima , siis pakun kahte vastust. Esiteks tuleb tõsta meie välispoliitika-telesaadete kvaliteeti ja taastada kunagised kõiki televisiooni võimalusi kasutavad analüütilised saated, millele lisada sünkroontõlked vene keelde. Teiseks – kuna äri on äri, siis seda päevapealt ei muuda, aga reklaami edastamise tingimusi küll. Üldseis teiseneks paljuski, kui Vene telekanalite uudiste- ja poliitikaanalüüsi saadetes ei näidataks reklaami „Külastage Ülemiste keskust jne“ vahetult pärast seda, kui on järjekordselt tümaks ja lolliks tehtud kogu Ukraina juhtkond ja rahvas ning kõlanud sõnum „jälgige teisi välispoliitilisi sündmusi pärast reklaamipausi.“ Aga just selle lihtsa võttega on tuhanded Eestimaa inimesed sõna otseses mõttes kleebitud Venemaa telekanalite propagandasaadete külge. Nende uudistesaadete ühekülgne propagandistlikkus lööb viimasel kolmel aastal välja selles, et pärast Putiniga seotu kajastamist läheb koheselt lahti mitte Venemaal, vaid Ukrainas toimuva kajastamine. (Ka selle olulise detaili tõi välja ülalmainitud Ukraina analüüs). Elik – ehk üritaks esmalt saavutada seda, et Vene telekanaleid paigutavad Eesti ettevõtetega kokkulepitult Eesti ärielu puudutava reklaami oma ajakavas mujale, kui seda on räiged propagandasaated.“
http://epl.delfi.ee/news/arvamus/toomas ... d=80634327
kuido20
Liige
Postitusi: 3325
Liitunud: 06 Jaan, 2004 10:56
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Vene propaganda on üle võlli läinud

Postitus Postitas kuido20 »

Moldova keelab Vene TV kanalite näitamise
http://www.plenglish.com/index.php?o=rn ... -territory
Roamless
Liige
Postitusi: 3798
Liitunud: 22 Okt, 2005 20:57
Kontakt:

Re: Vene propaganda on üle võlli läinud

Postitus Postitas Roamless »

Eile oli ETV-lt osaliselt päris huvitav sari "Russia with Simon Reeve". Ehk siis esimeses osas käis Inglismaa reporter Reeve Kamtšatkal, külastas mahajäetud allveelaevade baasi jne, rääkis hiinlastest põllumeestest, kes vaikselt järjest mahajäetud farme üle võtavad ja taaselustavad, Venemaa metsa majandamisest jne. Vot selle viimasega läks asi kohe käest ära. Kohalikul FSB-l oli teada, et välisajakirjanik suhtleb looduskaitsjatega, neil oli pidevalt "saba taga" ning politsei konkreetselt esimese saatel jooksul viis korda ahistas neid st pidas kinni põhjuseta, kontrollis tunde dokumente, viis autojuhi (või oli see tõlk) psühhoneuroloogia haiglasse küsitlemiseks jne jne. Point on nimelt selles, et kohalikud looduskaitsjad olid Reeve valgustanud, kuidas äraostetud ametnike toel käib Venemaal totaalne lageraie st looduskaitsja on olla ohtlik, isegi surmav. Eks kohalikke "bojaare" pani välisajakirjaniku külastus sipelgapesana kihama ja mobiliseeriti bojaaride palgal olevad kohalikud jõustruktuurid. Minu arust oli tegu parima näitega sellest, et kui Venemaa oma propagandameedias jutustab pisarsilmseid lugusid "ajakirjandusvabaduse rikkumisest" Läänes, siis neil endil toimub kohati hullem kui nõukaaegne välismeedia ahistamine ja vabaduse piiramine.
Unforeseen consequences
Roamless
Liige
Postitusi: 3798
Liitunud: 22 Okt, 2005 20:57
Kontakt:

Re: Vene propaganda on üle võlli läinud

Postitus Postitas Roamless »

"Tõde" droonide kohta paljastatud. Ükski ei jõudnud sihile ega põhjustanud vähimatki kahju, 6 lasti alla "ülivõimeka" Vene õhutõrje poolt ja ülejäänud 13-st võeti üle. Juhtisid neid arvatavasti "Lääne eksperdid", kokku panid juudid, mahitasid ameeriklased, kes luurelennukil ka neid jälgisid ja teele pandi türklaste kontrollitavalt alalt. Aga üldse on USA droonid "eriti ebatõhusad ja olematu tabamistäpsusega", lisaks suudavad "analooge mitte omav" Vene "elektronsõjatehnika" kõik sellised ründed tõrjuda, alates USA tiibraketist ja lõpetades uusimate droonidega.
https://sputnik-news.ee/analytics/20180 ... almis.html
Unforeseen consequences
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Vene propaganda on üle võlli läinud

Postitus Postitas mart2 »

"Tõde" on poolik - lõhkeaine on ju pärit Ukrainast... :wall:
https://www.youtube.com/watch?v=9WQJpLPuxh8
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Walter2
Liige
Postitusi: 3979
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Vene propaganda on üle võlli läinud

Postitus Postitas Walter2 »

Seepärast see peamiselt siseriiklikuks tarbimiseks toodetud propaganda ka töötab kuna vene inimene on harjunud juba uskuma kõike mis telepurk ja raadium väljastavad ning ajaleht kirjutab (sest juba Pravda ja Vremja aegadest need meediumid rääkinud vaid "tõde ja õigust".) Seni kuni venelane on rumal seni ta oma riiki ja oma juhte ka väärib ning sellega ta on ka oma saatuse valinud. Vahest ta ei oskagi paremat tahta kuna paremat kui vene riigis ei saa kuskil mujal ju olla... :wall:
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Roamless
Liige
Postitusi: 3798
Liitunud: 22 Okt, 2005 20:57
Kontakt:

Re: Vene propaganda on üle võlli läinud

Postitus Postitas Roamless »

Järjekordne paskvill, kuid eriliseks teevad väited "Baltimaadest sõjaliselt nõrgim" Eesti. Hmm, mis see olematu Kaitseväega Läti siis on? Ehk tegelikult tuleks lugeda teistmoodi, sõjaliselt tugevaim Balti riik :D
Järgminena räägitakse, et "Eesti on muutunud suurimaks NATO sõjaväepolügooniks" ehk seda tuleb tõlgendada, et Eestil on Baltimaadest parim ja välja ehitatud taristu (Tapa sõjaväelinnak, Ämari lennuväli jne jne), kus liitlastega harjutada.
Edasi on aga ainult ähvardused kuni taktikalise tuumarelvaga maatasa tegemiseni.
Lisaks ka "uhkustamine"
Kui Moskva koos oma geopoliitiliste liitlastega otsustabki eksisteerivat maailmakorda muuta, siis tehakse seda mitte marginaalsetes Baltimaades toimuva välksõja abil, vaid globaalse ja kõiki mandreid hõlmava mitmekäigulise partii käigus.
Ja lõppu "mure" USA kasvava tuumavõimekuse pärast
https://sputnik-news.ee/analytics/20180 ... mused.html
Unforeseen consequences
Anter
Liige
Postitusi: 57
Liitunud: 20 Nov, 2014 1:49
Kontakt:

Re: Vene propaganda on üle võlli läinud

Postitus Postitas Anter »

Endine Sputniku töötaja valgustas propagandakanali telgitaguseid


Vene propagandakanali Sputnik endine töötaja Aleksandr Ikonnikov vastas Delfi küsimustele, kas praegune peatoimetaja Jelena Tšerõševa oskab eesti keelt ja mõistab kohalikku poliitikat, mitu korda päevas helistab ta Moskvasse ning on see tõsi, et Tšerõševa pani juhi kohta hõivates teisele ajakirjanikule jala taha.

Ettevalmistava telefonivestluse käigus ütlesite, et olete nõus vastama küsimustele portaali Sputnik kohta, ehkki olete mitu aastat konfidentsiaalsusest kinni pidanud. Ütlesite, et teie Sputnikuga sõlmitud tööleping on juriidiliselt kehtetu. Selgitage, palun.

Leping, kuigi väga ilus, on tegelikult juriidiliselt tühine. Sellel ei ole Eesti Vabariigi territooriumil juriidilist jõudu, sest see on koostatud ainult vene keeles. Riigikeelset varianti ei ole. Aga ma ei taha isegi sellisel juhul lepingut rikkuda.
Inimestele on antud selged ülesanded: ei tohi prohmakat teha, vihjata võimalikule riigikorra muutmisele, provotseerida...

Milline on Sputniku toimetus?

Kollektiiv on hea, see on siiras tõde. Ei ole tigedaid äärmuslasi, suleterroriste, kes kutsuksid barrikaadidele. See ei ole äärmuslik haug vaikses tiigis, et eesti koger ei tukuks.

Inimestele on antud selged ülesanded: ei tohi prohmakat teha, vihjata võimalikule riigikorra muutmisele, provotseerida... Kordan: rahvas on korralik, intelligentne.

Mis puudutab tehnilist varustatust, siis Sputniku töötingimused on igast kohalikust väljaandest astme võrra paremad.

Kas Sputnikus töötamine ebamugavusi ei tekitanud?

Ei. Ma ei arva, et Sputnik on halb väljaanne. Asjata kanti see kohe algusest peale maha ja nimetati propagandistlikuks – sõnavõtjate ringi mitte ainult vihastades, vaid ka järsult kitsendades.

Portaaliga ei karda rääkida provintsiinimesed, maa- ja vallavanemad. Eestlased! Nad annavad sellele intervjuu kergelt ja vabalt, kommenteerivad.

Võisin rahulikult helistada riigikogulastele. Need on ammused isiklikud sidemed. Helistasin reformierakondlastele ja seal vastati meeleldi, kui argpükslikud veidrikud on sotsiaaldemokraadid. Siim Kallas andis mulle 15-minutise intervjuu. „Ahaa, Moskva propagandakanal!” ütles ta naerdes. See oli presidendivalimiste aegu. Täiesti avameelselt vastas paljudele otsestele küsimustele.

Mart Helme on palju kordi minu küsimustele vastanud. Keskerakondlased olid väga ettevaatlikud ja põiklevad. Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf teatas kord otse, et rohkem ei kommenteeri ta Sputnikule midagi.

Meenub skandaal Mailis Repsiga, kes teatas, et ei andnud Sputnikule intervjuud. Rääkige sellest juhtumist lähemalt.

Tegelikult andis Reps Sputnikule kaks intervjuud. Esimese võtsin talt telefoni teel ja õhtul helistas ta mulle tagasi.

Kas ta sai aru, kellele tagasi helistab?

Jah, kindlasti. Me ju esitleme end, kust helistame. Aga teise, sellesama, mille tõttu tekkis skandaal, andis ta Svetlana Burtsevale holokaustipäeval. Sveta läks tema juurde mikrofoniga, millele oli kirjutatud „Sputnik”, ning esitles end selgelt ja arusaadavalt. Reps tegi pärast õigesti, et tunnistas intervjuu fakti. See, et ta veidi kavaldas, on tavaline hirm ülemuste ees.

Mulle on öeldud: „Aleksandr, sa oled mu sõber, aga kuni sa töötad Sputnikus, ei saa me sinuga sisepoliitikast rääkida. Vabanda. Nii otsustasid fraktsioon ja partei.”

Kas te võite nimesid nimetada?

Aga milleks? Praegu saame endiselt normaalselt läbi. Ja ma mõistan neid.

Kas nende hulgas on olnud ministreid?

Jah. Kõik ministrid peale Mailis Repsi keeldusid algusest peale nagu üks mees igasugustest kommentaaridest.

Veel oli Repinski! Kui tema pärast puhkes skandaal, läks poiss ähmi täis. Ta hakkas rabelema, tahtis ise vaenulikule portaalile intervjuu anda ja andis kolmanda isiku kaudu oma isikliku numbri, see on mul siiani telefonis. Pärast ehmus ka ise selle teo pärast, ütles, et ta visatakse parteist välja. Üldiselt käitus nagu koolipoiss. Suhtlus käis tema endiste klassikaaslaste kaudu Jõhvi gümnaasiumist. Nooremas eas oli ta lõbus kutt.

Kuidas teile palka maksti? Sputnikul pole Eestis oma kontot.

Riigi ja osa selle struktuuride viga on, et nad ei lasknud rahvusvahelise informatsiooniagentuuri Rossija Segodnja esindajal Sputnikul Eesti Vabariigi kohalikus pangas kontot avada.

See on rumal. Ma ei ütleks, et keelduda pangakontot avamast oleks patriootlik. Tõenäoliselt keelas selle mõni piiratud inimene. Leiti lihtne viis. Sellest ma rääkima ei hakka, see on täiesti seaduslik. On võimatu keelata Sputnikul siin olla, sest need ei ole bandiidid ega terroristid. Täiesti süütu sait.

Nad tegelevad ju propagandaga. Kuidas nad siis kahju ei tee?

Kohalikel teemadel ei tee Eesti portaal mingit propagandat. Vabandage, aga iga Eesti ajaleht võib Sputnikust propagandaartikli ümber trükkida ja sellele kommentaare anda. Kui kellelegi ei meeldi Sputnikus artikleid lugeda, ärge lugege. Sel on niigi väike auditoorium.

Kui väike?

Ma pole lugenud. Mulle tundub, et see on küllalt kitsas ring. Ma ei nimetaks neid marginaalseteks. Need on inimesed, kellel on ammu välja kujunenud veendumused. On eakaid, on n-ö Eesti võimu all kannatanuid, sest nõukogude võim lakkas olemast. Kivinenud poliitiliste veendumuste ja vaadetega inimesed. Ega minagi ei ole enam poisike ja mulle näib, et mingite poliitiliste vaadete või veendumustega olla on isegi ebamugav.

Miks ei avaldanud Sputnik varem artliklite autorite nimesid?

Jah, põhiliselt olid kõik materjalid nimedeta, eriti skandaalsed. See on Rossija Segodnja positsioon. Lepingus on kirjas, et kõik autorite tekstid on Rossija Segodnja omand. Kui tahavad, panevad nime, kui ei taha, ei pane.

Selleks et Sputnikus töötavatel autoritel ei tekiks pärast probleeme?

Pole aimugi. Aga ettevõttes on selline poliitika.

Kui palju on Sputnikus alalisi töötajaid?

Ei kommenteeri. On korrespondendid, toimetajad ja koristaja.

Kui palju teenib Sputniku koristaja?

Kust mina tean. Võib-olla rohkem kui mina.

Kas teie kui kogenud ajakirjaniku palk oli kõrgem kui teistel?

Kogemus on teie vigade ajalugu. Kogemus on negatiivne asi. Mida rohkem muhke, seda vingem kogemus. Nii et palgates ei huvitanud minu kogemus kedagi. Ja millist palka küsisin, selline ka anti. Küsisin sellist, et eelmisest kohast lahkudes rahas ei kaotaks. Ma ei ole ahne inimene, palk ja pension rahuldasid mind.

Teiste raha ei huvita mind.

Kas teie palk oli üle või alla 1247 euro ehk Eesti keskmise palga?

Alla. Ma läksin sinna, ütleme, huvi tõttu. Hakkasin tundma, et lähen rooste, sest ei kirjuta. Aga nüüd jätkan kirjutamist teises portaalis, kuigi töötan muus ametis.

Kus?

Töötan turvafirmas G4S tavalise turvamehena. Saan veidi rohkem kui Sputnikus.

Kas Sputniku Eesti peatoimetaja mõistab poliitikat?

Tema teadmisi ma ei kommenteeri, me ei ole temaga nendel teemadel vestelnud.

Tähendab, ta ei saa Eestis toimuvast aru?

Sõnad „mitte midagi” jätame kõrvale. Ütleme nii: Eesti sisepoliitikast on tal siin lühikest aega elanuna väga raske aru saada. Miks? Sest selleks on korrespondendid. Tema ülesanne on koordineerida, suunata, maksta õigel ajal palka, sõlmida lepinguid, pidada läbirääkimisi Moskvaga, saada juhiseid ja need realiseerida. Nülgida ajakirjanikult kolm nahka. Ja nülgima peab, me oleme kõik iseloomuga geeniused.

Miks te Sputnikust lahkusite?

Mul hakkas raske ja seal töötamine polnud enam nii huvitav. Kaks korda palusin isiklikult vallandada, kolmandal korral leidus põhjus ja kirjutasin avalduse omal soovil.

Kolme päeva pärast olin juba teise kohta tööle võetud ja sõitsin kaheks nädalaks puhkama.

Kas vastab tõele, et Sputniku praegune Eesti peatoimetaja pani jala taha Oleg Bessedinile, kes esiti pidi portaali juhtima hakkama?

Ei kommenteeri.

Aga kas on tõsi, et Bessedini ja Tšerõševa vahel oli konflikt?

Minu teada ei olnud neil mingit konflikti. Kõike ülejäänut võib lugeda Facebookist, aga võib ka helistada Tšerõševale ja Oleg Bessedinile.

Kas Sputnikus oskavad kõik eesti keelt?

Ei. Aga paljud.

Kas Tšerõševa oskab?

Milleks? Kui jah, siis varjab ta seda haruldaselt oskuslikult.

Kuidas toimub side Moskvaga? Räägitakse, et on mingi kinnine kanal.

Seda ei saa ma öelda, sest ei tea. Kui teaksin, ikka ei ütleks.

Mitu korda päevas Tšerõševa Moskvasse helistab?

Tal on eraldi kabinet. Aeg-ajalt teatab: on saadud juhised, täitke! Ja inimesed lähevad ja täidavad.

Kas Tšerõševa suhtleb ka Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljoviga?

Tõenäoliselt. Kisseljov on ju samasugune riigiametnik nagu Tšerõševa. Ainult tähed pagunitel on suuremad ja lampassid laiemad. Aga vorm on üks ja sama. Teie ju suhtlete oma portaali juhtkonnaga? Siin on samamoodi.
Puurija
Liige
Postitusi: 1666
Liitunud: 01 Mai, 2014 11:20
Kontakt:

Re: Vene propaganda on üle võlli läinud

Postitus Postitas Puurija »

Vene Föderatsiooni presidendinõunik Igor Stšegolev: „Oma juurserverite omamine muudaks Venemaa sõltumatuks välisvaatlejatest nagu International Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) ja vähendaks võimalust, et välisriigid võiksid võrgusüsteemide toimimisse sekkuda. Putin kardab, et ka Venemaad võivad oodata samasugused internetikatkestused nagu on tabanud Süüriat ja Põhja-Koread, mille taga oli Washingtoni käsi. Venemaa ei plaani küll internetti täielikult sulgeda, vaid lihtsalt välismõjude sekkumise korral teenuste töö tagada.“
Endine järelvalveorgani ICANN liige Wolfgang Kleinwächter: „Moskva ei ole rahul sellega, et riikidel on ICANNi juures ainult nõustav roll ning erinevalt ÜRO Julgeolekunõukogust ei ole riikidel seal püsivat vetoõigust. Moskva võib sellise sammuga omamoodi kübersõjaks valmistuda. Vene juurserveril erilist mõtet ei oleks – Venemaa väidab, et USA saab riigi internetiühenduse sulgeda, kuid see on ajuvaba. Isegi kui USA presidendil oleks kontroll A juurserveri üle – mida tal ei ole –, siis Vene domeenide andmete kustutamine ei ole loogiline, kuna need eksisteerivad ka kõigis teistes juurserverites ja alaserverites.“
ICANNi vanemametnik David Conrad: „Mingit lülitit ei ole olemas. Teoorias võiks USA valitus sundida ICANNi .ru domeeni USA-s asuvatest juurserveritest eemaldama, kuid sel ei oleks muud mõju peale ühenduste aeglustamise, kuna teistes juurserverites ja Venemaal asuvates alaserverites on need endiselt olemas. Kogu internetisüsteem baseerub vastastikusel usaldusel ja usun, et kui USA valitsus midagi nii hullumeelset teeks, kaotaks see usalduse täielikult. Samuti oleks globaalsele turule ja kommunikatsioonisüsteemidele põhjustatud kahju oluliselt suurem kui igasugune võimalik saadav tulu. Tehniliselt võib Venemaa oma juurserveri rajada, kuid inimeste veenmine seda kasutama hakata oleks keeruline. Hiina näiteks ei hakkaks kindlasti seda pooldama.“
Moskva blogija Aleksander Plustšev: „Internetiserverite ehitamine on lihtsalt väga tasuv töö.“
http://www.dw.com/en/russia-moves-towar ... a-42172902
Drax
Liige
Postitusi: 1108
Liitunud: 22 Mai, 2009 13:42
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Vene propaganda on üle võlli läinud

Postitus Postitas Drax »

Puurija kirjutas:Putin kardab, et ka Venemaad võivad oodata samasugused internetikatkestused nagu on tabanud Süüriat ja Põhja-Koread, mille taga oli Washingtoni käsi.
Kas sellel lambiväitel on ka mingi tõepõhi all? Tavaliselt on ikka revolutsioonihirmus valitsused need, kes püüavad uudiste ja suhtluskanalite monopoli kehtestada ning seetõttu interneti ja kõiksugu suhtlemis-äppide levikut piirata.
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Vene propaganda on üle võlli läinud

Postitus Postitas metssiga »

Drax kirjutas:
Puurija kirjutas:Putin kardab, et ka Venemaad võivad oodata samasugused internetikatkestused nagu on tabanud Süüriat ja Põhja-Koread, mille taga oli Washingtoni käsi.
Kas sellel lambiväitel on ka mingi tõepõhi all? Tavaliselt on ikka revolutsioonihirmus valitsused need, kes püüavad uudiste ja suhtluskanalite monopoli kehtestada ning seetõttu interneti ja kõiksugu suhtlemis-äppide levikut piirata.
See ei olnud mitte mingi "Washingtoni käsi", seda teavad juba kõik ausad ja ustavad venemaalased, et Washington on tegelikult rusudes. See krd s.takeeraja on tegelikult gosdep, mida juhivad teadagi juudid. NB! eelnev ei ole iroonia ega ebaõnnestunud katse nalja visata, seda ja nii vatipead usuvadki, uskuge mind või mitte.
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Anter
Liige
Postitusi: 57
Liitunud: 20 Nov, 2014 1:49
Kontakt:

Re: Vene propaganda on üle võlli läinud

Postitus Postitas Anter »

Vot ei tea kuhu see panna, äkitse see on õige koht.
Raske tekst.

Ivan Julm au sisse, Putin monarhiks, venemaalased orjaks

Samal ajal kui suurem osa maailma lammutab rõhujate mälestisi, liigub Venemaa vastupidises suunas, püstitades keskaja despootidele ausambaid.

Mullu juulis väljendas president Vladimir Putin austust türann Ivan Julmale ja märkis ekslikult, et tõenäoliselt ei tapnud ta kunagi kedagi, ka mitte oma poega. Oktoobris avas Venemaa kultuuriminister Vladimir Medinski Orjolis riigi esimese Ivan Julma monumendi. Kuu aega hiljem tegi Venemaa Liberaaldemokraatliku Partei juht Vladimir Žirinovski ettepaneku nimetada Moskva Lenini prospekt ümber Ivan Julma maanteeks.

Enamik ajaloolasi kinnitab, et Ivan elas oma nimega kooskõlas: mitte ainult ei tapnud oma poega ja sugulasi, vaid kehtestas opritšnina-nimelise riikliku terrorirežiimi ja rõhus sellega Venemaad 1565.–1572. aastani. Tema valitsemisajal sai Venemaa Liivi sõjas lüüa, tema väärjuhtimine sillutas teed segaduste ajale ja riigi rahvaarvu laastavale vähenemisele.
Ivan Julma kultuse juured ulatuvad Jossif Stalinini ja 2000. aastate keskpaigast alates juhib seda Venemaa Euraasia Partei – poliitiline liikumine, mille eesotsas on profašistlik müstik Aleksandr Dugin. Dugin peab Ivani „autentse” vene traditsiooni – autoritaarse monarhia – parimaks kehastuseks.
Dugini kaubamärk eurasianism propageerib uuskeskaja omaksvõttu, mille puhul Vene demokraatia vähesedki riismed asendataks absoluutse autokraatiaga. Dugini tulevikuideaali järgi tuleks taastada keskaegne ühiskonnakorraldus ja impeerium ning anda kultuuri ja hariduse korraldamine üle õigeusu kirikule.

Esialgu marginaalse eurasianismi populaarsus on viimastel aastatel märkimisväärselt suurenenud. Üks selle näiteid on paremäärmuslikke ühiskonnategelasi ühendav Izborski (Irboska – toim) klubi. Ka Putin on korduvalt viidanud eurasianismile kui vene ideoloogia olulisele osale. Ta on isegi nimetanud seda üht osa endist Nõukogude Liitu hõlmava Euraasia majandusliidu aluspõhimõtteks.

Eurasianism on Vene rahvusäärmuslasi ühendav mõttesuund. See on toonud totalitarismi sümbolitele nagu Ivan Julmale ja Stalinile suure hulga uusi toetajaid. Euraasia Partei toetajad peavad poliitilist terrorit kõige tõhusamaks valitsemisviisiks ja nõuavad uut opritšninat – Euraasia läänevastast konservatiivset revolutsiooni. Euraasia Partei poliitilise nõukogu liikme ja utoopilise romaani „Kolmas impeerium” autori Mihhail Jurjevi arvates peaksid opritšnikud olema ainus poliitiline jõud ja valitsema riiki hirmuga.

Ivan Julm ei ole Venemaal ainus, mida keskajast taaselustatakse. Näiteks sõna holopp, mis tähendab pärisorja, naaseb rahvakeelde, peegeldades uue orjanduse muret tekitavat esiletõusu. Ülemaailmse orjapidamise registri andmeil on Venemaal ehituses, sõjaväes, põllumajanduses ja seksikaubanduses orja staatuses ligi miljon inimest. Isegi Vene ametnikud kõnelevad tänapäevasest orjusest heakskiitvalt. Riigikohtu esimees Valeri Zorkin kirjutas ajalehes Rossiskaja Gazeta, et pärisorjus olevat pikka aega olnud Venemaa „sotsiaalne liim”. Tähtsate bürokraatide sõnavarasse on ilmunud teinegi keskaegne termin государевы люди, mis tähendab „kõrgeaususe teenreid”.
Silmapaistvad vene intellektuaalid – näiteks filmitegija Nikita Mihhalkov, ajakirjanik Maksim Sokolov ja vene õigeusu vaimulik Vsevolod Chaplin – nõuavad Putini monarhiks kuulutamist ja koguvad selle toetuseks veebis allkirju. Putini režiimi vastu 2012. aastal korraldatud meeleavaldusi ei tõlgenda need inimesed mitte protestina Putini, vaid pigem eurasianismi kui ühiskonnakorra vastu.

Putini vaikiva toetuse pälvinud neokeskaegse Venemaa visiooni juurde kuulub stalinismi ülistamine. Dugini sõnul oli Stalin Nõukogude impeeriumi looja, kelles nagu Ivan Julmaski väljendub „nõukogude ühiskonna ja nõukogude rahva vaim”. Pole ime, et Venemaa linnadesse püstitatakse üha uusi Stalini mälestusmärke. Ajalooliste despootide kummardamises peegeldub vanade äärmiselt antidemokraatlike ja ebaõiglaste väärtuste omaksvõtt.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Vene propaganda on üle võlli läinud

Postitus Postitas Kriku »

Anter kirjutas:Ivan Julma kultuse juured ulatuvad Jossif Stalinini
Jah - ma arvan, et nii lihtne see ongi. Võetakse stalinismi pehmemaid ilminguid en masse üle.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist