Prantsuse kahurid Eestis

Eestlased ning eestlastest koosnevad üksused, relvad, lahingud, varustus, autasud jne jne...
Vasta
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Prantsuse kahurid Eestis

Postitus Postitas EOD »

Tekkis küsimus seoses Prantsuse päritolu, kuid Saksa markeeringuga mürskude leidmisega Tallinna lähistelt.
Nimelt oli leitud lahingumoon mõeldud Prantsuse kahuritele, milliseid sakslased kasutasid trofeena. https://en.wikipedia.org/wiki/Canon_de_155mm_GPF
Teada on, et neid kahureid kasutati Atlandi Vallil, Aafrika kampaanias ja ka Leningradi blokaadi ajal. Aga Eestis?
Leitud mürsud paiknesid osaliselt nii, nagu oleks neid sõidu ajal veokilt maha loobitud. Kas siis sakslased Leningradi alt taganedes kergendasid koormat või pärast sõda ei viitsinud sapöörid mingist laost pärit lahingumoona hävitusplatsile vedada ja loopisid sõidu pealt rappa.
Põhiline huvi - kas neid Prantsuse kahureid kasutati ka Eestis, oli siin mingi Leningradi piiravate vägede vaheladu või oli tegu lihtsalt transiidikoridoriga?
Pilt
Kasutaja avatar
ktamm
Liige
Postitusi: 1119
Liitunud: 03 Mär, 2005 23:01
Asukoht: Vaivara
Kontakt:

Re: Prantsuse kahurid Eestis

Postitus Postitas ktamm »

Kas see leitud moon sobib täpselt GPF-le või teistele 15,5 cm prantslastele ka?
Vaivaras on meil üks Konju kandist leitud ratas, mis sobib prantsuse 15,5 cm de Bange või Schneideri külge. Ratas oli suurest maanteest paarisaja meetri kaugusel, nii et võis ka läbisõitva asja küljest murduda.

Vasknarva pool olid 22 cm prantsuse torud, need on kaardil ja välja neid sealt vist ei toodud, õhiti, tükke oleme toonud sealt.
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Prantsuse kahurid Eestis

Postitus Postitas EOD »

ktamm kirjutas:Kas see leitud moon sobib täpselt GPF-le või teistele 15,5 cm prantslastele ka?
Saksa markeeringute järgi on leitu K 418(f) moon.
Teistele relvasüsteemidele sobivuse osas jään vastuse võlgu. Igatahes sain privas infot, et Eestis neid kahureid tõesti kasutati. Väidetavalt Tallinna ümbruses sellel üksusel aga mingit tagalabaasi või ladu polnud, seega lahingumoona siiakanti sattumise asjaolud jäävad esialgu segaseks.

Muude trofeesuurtükkide osade leidmine Eestist on igati loogiline, kuna vähemolulistel suundadel kasutasid sakslased kõikvõimalikku trofeerelvastust. Põhisuundadel oli relvastus logistika lihtsustamiseks standartne.
metsapoole
Liige
Postitusi: 315
Liitunud: 16 Apr, 2012 17:31
Kontakt:

Re: Prantsuse kahurid Eestis

Postitus Postitas metsapoole »

Samas on selline konteiner Eestis vist üsnagi arvukalt liikunud http://wehrmachts.kisten.free.fr/cont_15,5cmk418f.htm
oliver
Liige
Postitusi: 2100
Liitunud: 01 Dets, 2004 17:53
Asukoht: Saarel
Kontakt:

Re: Prantsuse kahurid Eestis

Postitus Postitas oliver »

Selliseid konteinereid on ka saares liikumas olnud, usun et need olid üsna universaalsed mitte konkreetselt selle 155mm jaoks loodud. Need mürsud pidid siis üsna teepervel olema kui sõidukist maha loobitud, 155mm kaalub ju ca. 40kg ja seda väga kaugele sohu ei viska?
metsapoole
Liige
Postitusi: 315
Liitunud: 16 Apr, 2012 17:31
Kontakt:

Re: Prantsuse kahurid Eestis

Postitus Postitas metsapoole »

Mul siin üks konteineri birka kohe käepärast viis laksu 155 GPF. Olen neid umbes tosina jagu kokku kindlasti leidnud aga kahjuks ei süvenenud markeeringutesse (ammu kuusakoskis). Mõned ilusamad sai vist laiali jagatud, peaks huvi pärast uurima neid kah.
http://wehrmachts.kisten.free.fr/cont_15,5cmk418f_2.htm
Manused
P1010028.JPG
Kasutaja avatar
ktamm
Liige
Postitusi: 1119
Liitunud: 03 Mär, 2005 23:01
Asukoht: Vaivara
Kontakt:

Re: Prantsuse kahurid Eestis

Postitus Postitas ktamm »

metsapoole kirjutas:Mul siin üks konteineri birka kohe käepärast viis laksu 155 GPF. Olen neid umbes tosina jagu kokku kindlasti leidnud aga kahjuks ei süvenenud markeeringutesse (ammu kuusakoskis). Mõned ilusamad sai vist laiali jagatud, peaks huvi pärast uurima neid kah.
Selliseid birkasid olen Vaivina metsast ma ka leidnud, see kahuriratas oli seal lähedal.
metsapoole
Liige
Postitusi: 315
Liitunud: 16 Apr, 2012 17:31
Kontakt:

Re: Prantsuse kahurid Eestis

Postitus Postitas metsapoole »

Veel mõned birkad Konju kandist, millelt saab välja lugeda 155 GPF. Ei tea kas seal askeldati ka K 418(f) torudega. Võiks ju oletada. Ega vist sellist viskelaengut ei kannatanud mõnda teisse torusse toppida.
Manused
P1010033.JPG
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist