Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest koolides.

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Z03 »

vanahalb kirjutas:Põhimõttelised "vorstid" on kogu sotsiaalsüsteemile koormaks ja siinkohal tuleb üksikisiku õigusi natuke piirata ning ühiskonna huve ettepoole tuua, ehk sundida mõistlikus mahus sporti tegema. Neil, kes ainult sõõrikukohviku ümber tiirutavad pole minumeelest üldse mingit moraalset õigust ühiskassast rahastatavat arstiabi nõuda.
Ikka jah. Sama kehtib ka alkoholisõltlaste (saab eristada osalemise tõttu Lätti sõitmise aktsioonis "Ossid Ossinovski vastu"), narkomaanide, ületöötajate (saavad oma töönrkomaania tõttu infarkte-insulte ja koormavad sellega sotsiaalsüsteemi), tervisesportlaste (liigesed läbi, koormavad südame-veresoonkoonna üle ja tulemuseks jälle atakid otse terviserajal), suitsetajate (rikuvad lisaks endale ka teiste tervist, kes peavad tubakavingu sisse hingama), "vaba" elustiili harrastajad (suguhaiguste ja eriti HIV ravi on sotsiaalsüsteemile koormav, pööraksin veel tähelepanu, et Eesti on üks aidsimaid maid üldse HIV plahvatusliku leviku tõttu). Paksud nagunii tuleks riiklikult tervisekindlustuselt maha arvata, mis sellest, et maksavad sotsiaaalmaksu. Jne. Jne.

Põhimõtteliselt ei kvalifitseeru keegi saama tasuta arstiabi, sest on nii või teisiti ise oma tervisehädades süüdi.
Viimati muutis Z03, 26 Mär, 2018 7:44, muudetud 1 kord kokku.
Lemet
Liige
Postitusi: 19914
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Lemet »

Iseenesest pole ju kindlustusmaksete diferentseerimine vastavalt kindlistusjuhtumi tõenäolsusele midagi üleloomulikku ja ebatavalist. Kui ikka kaal on normist paarkümmend kilo kõrgem ja kops teise saja peal pahempidi, siis tulebki pappi köhida.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kriku »

Ei, muidugi ei ole. Minu teada KMI-d vaadatakse, aga ma pole kuulnud, et ebasportliku eluviisi eest mingit kirvest juurde pandaks.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kapten Trumm »

LeBon kirjutas:Sho, kas sa parodeerid midagi või kedagi või räägid tõsimeeli? Oleks huvitav teada, mida mõtled näiteks lausega "Lausa vastupidi - depressioon ilmselgelt tekib liigsest füüsilisest tegevusest ja sunnitud koosviibimisest sportlastega." Wtf?
Ma hoidsin ennast tükk aega tagasi selle Sho sofistika peale siin, katsun siis viisakalt ja diplomaatiliselt.
Minu kogemuse põhjal naeruvääristavad kehalist kasvatust ja trennisundust need, kellel endal taolistes asjades olid valulikud mälestused, kes ei saanud lõuga kangile tõmmatud või läbisid 3 km jooksuraja kõndimise teel. Kui keegi end puudutatuna tunneb - tema probleem.

Ka mina omal ajal jälestasin teatud asju (nt üle hobuse hüppamine, millega ma hakkama ei saanud), aga noh nüüd 25 aastat hiljem mõtlen teatud asjadele tänutundega. Noh et jõuan metsas 25-stega võidu trampida või nii. Ma olin ka lapsena kaunis vedel vend ja kehalise õpetaja ajas mind tagant omajagu. Kuni ultimaatumi (saan kas kehalise "2" või lähen trenni) esitamiseni. Noh, ja mõne aastaga sündisidki imekspandavad muutused ilma mingi psühhitrauma või depressioonita. Sestap, pole mõtet hädaldada.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Fucs »

Laps ja Tervis.
Kaitseväe peakaplan Gustav Kutsar jaanuar 2016
https://www.youtube.com/watch?v=vNb8gYYEOAU

Edit: Samast sarjast
A.Lipand loeng sarjast Laps ja Tervis
https://www.youtube.com/watch?v=VAl0tsvxOmY

Kuigi enamus niikuinii ei viitsi pikki etteasteid otsast lõpuni vaadata, siis ikkagi panen siia ka Riigikogukomisjoni (riigieelarve kontrolli erikomisjon?) avaliku kordusistungi video
Komisjonis toimus Riigikontrolli kontrolliaruande „Riigi tegevus laste tervise hoidmisel ja ravimisel“ kordusarutelu. Istungile olid kutsutud Sotsiaalministeeriumi, Haridus- ja Teadusministeeriumi, Eesti Perearstide Seltsi, Eesti Lastearstide Seltsi, Eesti Haigekassa ning Riigikontrolli esindajad.
Riigi tegevusest laste tervise hoidmisel ja ravimisel, 23.10.2017
https://www.youtube.com/watch?v=HN9yyyAfbks
Viimati muutis Fucs, 26 Mär, 2018 10:18, muudetud 2 korda kokku.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:Minu kogemuse põhjal naeruvääristavad kehalist kasvatust ja trennisundust need, kellel endal taolistes asjades olid valulikud mälestused, kes ei saanud lõuga kangile tõmmatud või läbisid 3 km jooksuraja kõndimise teel. Kui keegi end puudutatuna tunneb - tema probleem.

Ka mina omal ajal jälestasin teatud asju (nt üle hobuse hüppamine, millega ma hakkama ei saanud), aga noh nüüd 25 aastat hiljem mõtlen teatud asjadele tänutundega. Noh et jõuan metsas 25-stega võidu trampida või nii. Ma olin ka lapsena kaunis vedel vend ja kehalise õpetaja ajas mind tagant omajagu. Kuni ultimaatumi (saan kas kehalise "2" või lähen trenni) esitamiseni. Noh, ja mõne aastaga sündisidki imekspandavad muutused ilma mingi psühhitrauma või depressioonita. Sestap, pole mõtet hädaldada.
Lahtiütlus: mul olid kolmed-neljad. Tõenäoliselt rohkem kolmed, aga ei mäleta enam eriti.

Aga Trumm, sinu kogemus ju kinnitab seda, mida mina räägin. Selleks, et sinust niiöelda asja saaks, pidid sa eraldi trenni minema. Kooli KK-st jäi kaugelt liiga väheks, et imekspandavaid muutusi esile kutsuda ja KK õpetaja oluline roll seisnes ultumaatumi esitamises.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Noh, ega meil nt nädalas 4x2 kehalise tunni sisseviimise tee päris püsti pole.
Lihtsalt tänases täistuubitud programmis tuleb selle millegi arvelt, järgmises PISA testis saame 5 kohta nõrgema tulemuse äkki.
Kuid minuarust see väärib küünlaid. Haridusministeeriumi eduraport vs ellu astuva inimese tervis. Otsustada poleks vist raske.

Treeningus ise (vähemalt amatöörtasemel) midagi kosmilist pole, selleks, et vormi parandada, peab see sündima minimaalselt 3 korda nädalas. Aeroobse treeningu sagedus (pikem jooks) seejuures 2 korda nädalas. Kehalise tund 1-2 korda nädalas ei saagi üldkehalist vormi eriti parandada, kuid ei saa ka öelda, et see ebavajalik oleks.

Mis seda minu valulist kogemust puudutab, siis sõltub, mida sa saavutada tahtsid. Mina nt tegin nn cooperi testi (12 min jooksukatse) enne trenni 1600-1700 m. 3a hiljem sama asi 3200. Mis oli ka tollal keskmisest tasemest kõvasti parem.

Täna meil hakkavad 30sed rabelema esimest korda elus terviserajal, kui püksid jalga ei mahu või kui esimene tervisejama käes. Enamasti edutult - õigel ajal ladumata vundamendile pidavat maja ei saa. Kooli (st kasvu)eas korralikult välja arendatud füüsis on üks peamisi eeldusi edasiseks eluks. Kuskil keskeas on südant või kopse suuremaks kasvatada juba keerulisem.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Z03 »

Kapten Trumm kirjutas:Minu kogemuse põhjal naeruvääristavad kehalist kasvatust ja trennisundust need, kellel endal taolistes asjades olid valulikud mälestused, kes ei saanud lõuga kangile tõmmatud või läbisid 3 km jooksuraja kõndimise teel. Kui keegi end puudutatuna tunneb - tema probleem.
Kusjuures see võibki õige olla. Ainult et mis on eesmärk? Kas nõrgemaid häbistades ja kiusates muutuvad tulemused kuidagi paremaks? Ei muutu ju. Pigem hakatakse kehalise kasvatuse tunde vältima. Kehalise kasvatuse tund oleks efektiivne ja täidaks oma eesmärgi, kui oleks ehitatud üles nagu rühmatreening - kõigepealt soojendus, siis aeroobset ja jõuharjutusi, lõpuks venitused. 2x nädalas annaks juba mingi koormuse, kuigi parem oleks 3x. Ja ilma hindamiseta. Kõik, kes pole haiguse tõttu vabastatud ja oma võimete piires kaasa teevad, saavad tunni arvestatud. Kaoks soorituspinge ja saaks keskenduda trennile ja enda arendamisele.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:Noh, ega meil nt nädalas 4x2 kehalise tunni sisseviimise tee päris püsti pole.
Lihtsalt tänases täistuubitud programmis tuleb selle millegi arvelt, järgmises PISA testis saame 5 kohta nõrgema tulemuse äkki.
Minu jaoks on selle lähenemise kõige suurem probleem, et siis need, kes tahavad ise trennis käia, jäävad hammasrataste vahele - st. nad ei pruugi enam eriti jõuda oma lemmikalaga tegeleda.
Kapten Trumm kirjutas:Kuid minuarust see väärib küünlaid. Haridusministeeriumi eduraport vs ellu astuva inimese tervis. Otsustada poleks vist raske.
Tsitaat jätkab akf Sho toonil :)
Kapten Trumm kirjutas:Täna meil hakkavad 30sed rabelema esimest korda elus terviserajal, kui püksid jalga ei mahu või kui esimene tervisejama käes. Enamasti edutult - õigel ajal ladumata vundamendile pidavat maja ei saa. Kooli (st kasvu)eas korralikult välja arendatud füüsis on üks peamisi eeldusi edasiseks eluks. Kuskil keskeas on südant või kopse suuremaks kasvatada juba keerulisem.
See nüüd ikka nii ei ole, et kui inimene kasvuperioodil trenni teeb, kasvavadki talle ülejäänud eluks suurem süda või kopsud.

Kui keskealine või ka vanas eas alustav tervisesportlane valib õige koormuse ja harjutab järjepidevalt, paranevad ka tulemused ja tervisenäitajad; kui noorena sporti teinud inimene harjutamise lõpetab, ei pruugi organism olukorraga kohaneda ja tulemusena võib ta paksemaks minna kui muidu oleks läinud (vaata, kuidas Andres Sõber välja näeb).
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Minu jaoks on selle lähenemise kõige suurem probleem, et siis need, kes tahavad ise trennis käia, jäävad hammasrataste vahele - st. nad ei pruugi enam eriti jõuda oma lemmikalaga tegeleda.
Noh, põhimõtteliselt võiks regulaarsed trennis käijad käia vähemates kehalise tundides kui soovivad, kuid et nad ei tooks mingeid sõbra lellepoja antud tõendeid, siis KVKT-1 kaks korda aastas ikka üldistel alustel :)

Minu ajal oli kehaline 2 korda nädalas (a' 2 tundi) ja trenn oli 3 korda nädalas, osadel päevadel tuli trenni minna kehalisest märgade riietega. Ei olnud märkimisväärne probleem. Sest korralikult treenivale inimesele oli see kehalise tunni 5 km metsajooks 30 minutit ja tund aega korvpalli suht lõdva tegevus. No mõni päev sai seda sama 5 km jooksuringi siis 2 korda läbitud :D
Kui keskealine või ka vanas eas alustav tervisesportlane valib õige koormuse ja harjutab järjepidevalt, paranevad ka tulemused ja tervisenäitajad; kui noorena sporti teinud inimene harjutamise lõpetab, ei pruugi organism olukorraga kohaneda ja tulemusena võib ta paksemaks minna kui muidu oleks läinud (vaata, kuidas Andres Sõber välja näeb).
Muidugi paraneb. Kuid risk endale liiga teha on suurem ja tulemused lahjemad - kõige kaugemale jõuavad (ja parimaid tulemusi saavutavad) ikka need, kes alustasid lapsena. Tead sa mõnda spordi ala (mitte male) olümpiavõitjat, kes alustas 30selt? Samal põhjusel on meil ka kaitseväkke kutsumine üldiselt enne 20ndat, mitte näiteks 40selt.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:
Minu jaoks on selle lähenemise kõige suurem probleem, et siis need, kes tahavad ise trennis käia, jäävad hammasrataste vahele - st. nad ei pruugi enam eriti jõuda oma lemmikalaga tegeleda.
Noh, põhimõtteliselt võiks regulaarsed trennis käijad käia vähemates kehalise tundides kui soovivad, kuid et nad ei tooks mingeid sõbra lellepoja antud tõendeid, siis KVKT-1 kaks korda aastas ikka üldistel alustel :)
Siis me saame põhimõtteliselt sellise asja, et on:
a) eraõiguslikud väga erinevad trennid, kus käiakse vabatahtlikult ja tegeletakse oma lemmikalaga, eelduslikult ka saavutusspordiga;
b) isikutele, kes punktis a nimetatud treeningutel ei käi ja kelle näitajad on viletsad, riigi poolt pakutud trenn; ilmselt mingil määral kohandatud ebasportlikele tüüpidele (alustatakse väiksemal koormusel, saavutussport ei ole eesmärk);
c) lõpuks isikud, kes teevad Cooperi testi jms. ilma trennita kolme peale ära, nad jäetakse rahule.

Minu küsimus nüüd on, miks see b) peab koolipäeva osa olema?
Kapten Trumm kirjutas:Kuid risk endale liiga teha on suurem ja tulemused lahjemad - kõige kaugemale jõuavad (ja parimaid tulemusi saavutavad) ikka need, kes alustasid lapsena. Tead sa mõnda spordi ala (mitte male) olümpiavõitjat, kes alustas 30selt? Samal põhjusel on meil ka kaitseväkke kutsumine üldiselt enne 20ndat, mitte näiteks 40selt.
Loomulikult on inimene nooruses tugevam, aga see käib ka nende kohta, kes trenni ei tee.
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas nimetu »

Probleem ongi vast selles, et mingit kõigile kehtivat lahendust KK näol ei ole. Mina olin hoolimata kehalise tundidest üsna nõrga füüsisega (kuigi need tunnid mulle tegelikult meeldisid), kuid peale kooli hakkasin ise rohkem jalgsi liikuma, tegin kodus harjutusi ja läksin ka trenni. Selle mõjul tõusis mu füüsiline vorm oluliselt paremaks kui eales varem.

Küsimus on tegelikkuses ikkagi elustiilis. KK seda iseseisvalt ei paranda.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kapten Trumm »

KK kui kohustuslik õppetegevuse osa on täna enamvähem ainus võimalus kõnealuseid protsesse "ülalt" suunata. Kuna riiklike tasuta spordikoole täna ei ole (vanem võib öelda, et tal pole trennimaksuks lihtsalt raha ja seega sundida ei saa). Ja KV-s seda tegema hakata on hiljavõitu ja seal ju osaleb vanusegrupist väike murdosa. Ja ega tegelikult 10 aasta tegemata tööd 8 kuuga ära ei tee ka.

Päris huvitav oleks väisata mõne Soome KV VÕK-i kehalisi katseid, kuidas see 90% meessoost seal toime tuleb ja kuidas tuleb. Ise ma prognoosin, et ega väga ei tule, sest vähemalt tänaval ei paista Soome poisid kuigivõrd atleetlikumad oma Eesti eakaaslastest.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:KK kui kohustuslik õppetegevuse osa on täna enamvähem ainus võimalus kõnealuseid protsesse "ülalt" suunata. Kuna riiklike tasuta spordikoole täna ei ole (vanem võib öelda, et tal pole trennimaksuks lihtsalt raha ja seega sundida ei saa).
Riiklikud spordikoolid ei aitaks, sest need tasandusrühmad (ma mõtlesin vahepeal välja ka poliitiliselt korrektse termnini: kergejõustik ludridele) peaks parema logistika jaoks ikka üldhariduskoolide juures olema.

Ma olen täiega selle idee poolt ja sellist teenust oleks kindlasti vaja. Aga ei ole ühtegi põhjust, miks see ei võiks pärast kooli toimuda nagu muudki trennid. Vastupidi, 4x nädalas KK tundi ei mahuta puhtfüüsiliselt vähegi suuremasse kooli koolipäeva sisse ära. Võimlasse ei mahu, õpetajaid oleks ka juurde vaja.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kapten Trumm »

No juba see, et siin rahvas saab aru, et midagi "sellist" on vaja - on suur samm edasi. Kas päeval või õhtul- on juba detailid.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 13 külalist