Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest koolides.

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
nimetu
Liige
Postitusi: 7583
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas nimetu »

Probleem ongi vast selles, et mingit kõigile kehtivat lahendust KK näol ei ole. Mina olin hoolimata kehalise tundidest üsna nõrga füüsisega (kuigi need tunnid mulle tegelikult meeldisid), kuid peale kooli hakkasin ise rohkem jalgsi liikuma, tegin kodus harjutusi ja läksin ka trenni. Selle mõjul tõusis mu füüsiline vorm oluliselt paremaks kui eales varem.

Küsimus on tegelikkuses ikkagi elustiilis. KK seda iseseisvalt ei paranda.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kapten Trumm »

KK kui kohustuslik õppetegevuse osa on täna enamvähem ainus võimalus kõnealuseid protsesse "ülalt" suunata. Kuna riiklike tasuta spordikoole täna ei ole (vanem võib öelda, et tal pole trennimaksuks lihtsalt raha ja seega sundida ei saa). Ja KV-s seda tegema hakata on hiljavõitu ja seal ju osaleb vanusegrupist väike murdosa. Ja ega tegelikult 10 aasta tegemata tööd 8 kuuga ära ei tee ka.

Päris huvitav oleks väisata mõne Soome KV VÕK-i kehalisi katseid, kuidas see 90% meessoost seal toime tuleb ja kuidas tuleb. Ise ma prognoosin, et ega väga ei tule, sest vähemalt tänaval ei paista Soome poisid kuigivõrd atleetlikumad oma Eesti eakaaslastest.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:KK kui kohustuslik õppetegevuse osa on täna enamvähem ainus võimalus kõnealuseid protsesse "ülalt" suunata. Kuna riiklike tasuta spordikoole täna ei ole (vanem võib öelda, et tal pole trennimaksuks lihtsalt raha ja seega sundida ei saa).
Riiklikud spordikoolid ei aitaks, sest need tasandusrühmad (ma mõtlesin vahepeal välja ka poliitiliselt korrektse termnini: kergejõustik ludridele) peaks parema logistika jaoks ikka üldhariduskoolide juures olema.

Ma olen täiega selle idee poolt ja sellist teenust oleks kindlasti vaja. Aga ei ole ühtegi põhjust, miks see ei võiks pärast kooli toimuda nagu muudki trennid. Vastupidi, 4x nädalas KK tundi ei mahuta puhtfüüsiliselt vähegi suuremasse kooli koolipäeva sisse ära. Võimlasse ei mahu, õpetajaid oleks ka juurde vaja.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kapten Trumm »

No juba see, et siin rahvas saab aru, et midagi "sellist" on vaja - on suur samm edasi. Kas päeval või õhtul- on juba detailid.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Z03 »

Kapten Trumm kirjutas:Päris huvitav oleks väisata mõne Soome KV VÕK-i kehalisi katseid, kuidas see 90% meessoost seal toime tuleb ja kuidas tuleb. Ise ma prognoosin, et ega väga ei tule, sest vähemalt tänaval ei paista Soome poisid kuigivõrd atleetlikumad oma Eesti eakaaslastest.
Küllap on norm nii sätitud, et 90% toime tuleb. Pole ju mõtet teha kehalisi katseid, millega tuleb toime 30%. S.t. võib ju teha, aga mis edasi siis?
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15563
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Fucs »

Kapten Trumm kirjutas: Päris huvitav oleks väisata mõne Soome KV VÕK-i kehalisi katseid, kuidas see 90% meessoost seal toime tuleb ja kuidas tuleb. Ise ma prognoosin, et ega väga ei tule, sest vähemalt tänaval ei paista Soome poisid kuigivõrd atleetlikumad oma Eesti eakaaslastest.
http://www.lts.fi/sites/default/files/p ... lowres.pdf
https://jyx.jyu.fi/dspace/bitstream/han ... sequence=1

Armeijan kouluttajat kertovat: Varusmiesten kunto ennätyksellisen alhainen, metsä pelottaa ja pölli sytytetään sytkärillä nuotioksi
https://seura.fi/asiat/tutkitut/armeija ... nuotioksi/
Kasutaja avatar
Svejk
Liige
Postitusi: 3758
Liitunud: 13 Jaan, 2010 18:32
Asukoht: Põllul
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Svejk »

Riigikaitse õpetus (loomulikult koos füüsilise ettevalmistusega) on suurepärane võimalus tuua kooli juurde vähemalt üks meesterahvas lisaks,
lisaks nendele meestele keda seal otsatult väheks jäänud (või sootuks otsa lõppenud on!)!

Poistele rollimudel! Vähemalt pooled pedagoogid meesterahvasteks!

Riigikaitseõpetus põhikoolidesse!
Füüsilised testid ja harjutused metsas! Granaadivise. Õhupüssist ja kaliibrist 22 laskmine! Taktikalised mängud! Kohtumised veteranidega!

Või et kui venelased tulevad ja piisavalt kähku teevad, siis pole enam riiki, pole probleemi?

Akf Lemet`il on täitsa õigus, et noored vorstid (mittekõik! Aga ikkagi!) on täpselt nii vedelad, kui lastakse olla.
Liikumisharjumise loomine, füüsilise alusmüüri ladumine (täitsa õige, Trumm!) ja kodumaa kaitse harjutamine kasvõi selles mõttes et sellise mõttega harjutamine, et kaitstakse,
mitte ei minda nina nutipluttis esimesele reisilaevale mis põhja v läände läheb. Või põhja.

Jne!
Krt!
"Vaated ja veendumused pärinevad tunnetemaailma sügavikest ja loogika on enamasti vaid kuuleka intellekti abivalmis instrument põhjendamiseks ja õigustamiseks"
"Maul halten und warten diner!" (lõuad pidada ja lõunat oodata!)
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Soomlaste kehalised testid näivad olevat meie omadest vähe lõdvamad ka, kuid neil on alasid rohkem. Jooks on umbes sama.
https://brage.bibsys.no/xmlui/bitstream ... 012011.pdf

Võrdluseks, meil peab kõige noorem grupp maksimumi saamiseks tegema
2 min 82 kätekõverdust
2 min 92 istesse tõusu
3,2 km 11,54

Analoogsed Soomes
1 min 48 kätekõrverdust
1 min 53 istesse tõusu
12 min jooks 3300 m
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
chipy
Liige
Postitusi: 173
Liitunud: 09 Jaan, 2013 14:53
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas chipy »

Siiski nii “karm” enam asi ei ole. Nõuded lõdventati kolm-neli aastat tagasi.
https://www.kra.ee/ajateenistus/ajateen ... teenistus/
Oma ette teema on muidugi üldse selle testi vastavus reaalsusele. Soovitan tutvuda ühe magistritööga, kus räägitakse üleüldiselt treeningust Kaitseväe vōtmes. Autor pakub välja ka uut sorti ÜFTi.

https://ilias.mil.ee/goto.php?target=fi ... d=uusilias
LeBon
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 29 Juun, 2007 1:50
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas LeBon »

Minu jaoks on selle lähenemise kõige suurem probleem, et siis need, kes tahavad ise trennis käia, jäävad hammasrataste vahele - st. nad ei pruugi enam eriti jõuda oma lemmikalaga tegeleda.
Muidugi jõuavad. See 45 minutit kekat on trenniskäijatele nagu nuusata, see ei väsita mingil juhul sedavõrd, et peale tunde ei jõuaks nö päristrenni teha. Audenteses ja mõnel pool mujalgi tehakse ju iga päev kaks korda trenni, spordilaagrites samuti 2-3 korda.
” Aga miks on Eestis praegu päris palju paremäärmust? Lahendus lihtne: NSVL lipukiri oli: sisult sotsialistlik, vormilt rahvuslik ja nii see NSVL sõna otseses mõttes natsionaalsotsialiste kasvataski. ” Sirje Kingsepp.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kriku »

LeBon kirjutas:
Minu jaoks on selle lähenemise kõige suurem probleem, et siis need, kes tahavad ise trennis käia, jäävad hammasrataste vahele - st. nad ei pruugi enam eriti jõuda oma lemmikalaga tegeleda.
Muidugi jõuavad. See 45 minutit kekat on trenniskäijatele nagu nuusata, see ei väsita mingil juhul sedavõrd, et peale tunde ei jõuaks nö päristrenni teha.
Trummi soovi järgi ei peaks vist olema mitte 4 tundi, vaid 4 korda nädalas, iga kord 2 koolitundi. 4 tundi (2 korda) põhikooli mingites klassides juba on, kui mu mälu mind ei peta. 4 korda tähendaks ka 2-3 koolipäeva vastavat pikenemist.

Ja kui on "nagu nuusata", siis milles seisneb kasu nende jaoks? "Nagu nuusata" harjutustel ei ole treeningväärtust.
Lemet
Liige
Postitusi: 19939
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Lemet »

Nagu nuusata" harjutustel ei ole treeningväärtust.
???? Mitte midagi on (järjekordselt) tunduvalt parem kui midagi... :mrgreen:
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kriku »

Lemet kirjutas:
Nagu nuusata" harjutustel ei ole treeningväärtust.
???? Mitte midagi on (järjekordselt) tunduvalt parem kui midagi... :mrgreen:
Hoiatus demagoogia eest. Ära on tüüdanud.

Jutt oli neist, kes juba käivad trennis, sina kirjutad "parem kui midagi". Täpselt samasugust sihilikku möödarääkimist praktiseerisid eemaldatud postitustes.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Trummi soovi järgi ei peaks vist olema mitte 4 tundi, vaid 4 korda nädalas, iga kord 2 koolitundi. 4 tundi (2 korda) põhikooli mingites klassides juba on, kui mu mälu mind ei peta. 4 korda tähendaks ka 2-3 koolipäeva vastavat pikenemist.
Ja kui on "nagu nuusata", siis milles seisneb kasu nende jaoks? "Nagu nuusata" harjutustel ei ole treeningväärtust
Ei pea "vist olema".
Ma ütlesin, et treenivaks efektiks peab olema 3 korda nädalas, siis nähtavasti 2 koolitundi kord.
Need vabatahtlikud treenijad, kellele see "nuusata" ja selle suur põhiseadusvabaduste ahistamine see on, moodustavad vähemalt minu tähelepanekuid mööda suht väikse vähemuse, st nende soovide järgi ei saa lasta enamusel slangida. Kui poistel on peale 8 km jalgsikäiku 2,5 tunniga pisikese seljakotiga kumm täitsa tühi, siis ei ole seal hulgas tõsiseid atleete, on tähelepanek elust.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 48 külalist