Kellakeeramise lõpetamine

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta

Kas kellakeeramine lõpetada?

Kellakeeramine lõpetada, jääda vööndiaega GMT+2
61
45%
Kellakeeramine lõpetada, jääda suveaega GMT+3
53
39%
Kella, vaesekest, kevadel ja sügisel edasi-tagasi keerata nagu enne GMT+2 / GMT+3
21
16%
 
Hääli kokku: 135

Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Satakas »

TALUPOEG TALUJA kirjutas: No sa sõber ikke jõuad....
T.
Nojah, ja ära pahaks pane, et ma suvakaid lambiväiteid kohe tõe pähe ei võta.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5559
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas toomas tyrk »

Satakas kirjutas:
TALUPOEG TALUJA kirjutas: No sa sõber ikke jõuad....
T.
Nojah, ja ära pahaks pane, et ma suvakaid lambiväiteid kohe tõe pähe ei võta.
No aga miks sa siis ise pahaks paned, et sinu suvakat lambi juttu tõe pähe ei võeta?
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Satakas »

toomas tyrk kirjutas:
Satakas kirjutas:
TALUPOEG TALUJA kirjutas: No sa sõber ikke jõuad....
T.
Nojah, ja ära pahaks pane, et ma suvakaid lambiväiteid kohe tõe pähe ei võta.
No aga miks sa siis ise pahaks paned, et sinu suvakat lambi juttu tõe pähe ei võeta?
Oskad sa viidata midagi järgnevaist?

1) kus ma panen pahaks, et minu "suvakat lambi juttu" tõe pähe ei võeta?
2) kus ma "suvakat lambi juttu" ajan?
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5559
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas toomas tyrk »

Suvakas väide
Satakas kirjutas: See teenib ju kõigi kokkuhoiu eesmärki, et kasutada maksimaalselt ära valget aega. On looduslikult valgem, kulutad toa valgustamiseks vähem elektrit, on väiksemad arved.
Päikese tõus ja loojang, täna, Tartus, mis on sinu armas kodulinn
TARTU 04:36 22:01

Pimedat aega on 6,5 tundi. Inimene vajab ööpäevas magamiseks 7-8 tundi. Mida maksimaalsemalt on võimalik veel ära kasutada?

Närvi minemise koha pealt - võta ja loe oma postitused uuesti üle...
maksipoiss
Liige
Postitusi: 1742
Liitunud: 24 Okt, 2014 20:33
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas maksipoiss »

See teeb siis vööndiaja järgi 03.36 ja 21.01. Päris jube.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5559
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas toomas tyrk »

Hm, lisaks pean ilmselt mainima, et mina eile õhtul kodus mingeid lampe ei põletanud. Kuigi ei läinud kell 2220 magama. Kui päike Tallinnas loojus.

Vastupidi - ca kell 2300 käisin viimast korda koeraga jalutamas. pakkuge - kas tänavavalgustus põles või mitte? Kaks korda võite pakkuda :-P

Lisaks - isegi kui ma põletaksin päev läbi laelampi oma elutoas - see energiakulu kW/h oleks täiesti tühine võrreldes näiteks energiakuluga, mida ma teen 24 h toidu jahedana hoidmiseks.

Seepärast on ka igasugune "daylight saving time'i" puhul kõige kahtlasema väärtusega see keskmine sõna seal - kus see säästmine tegelikult on?

Esimese maailmasõja ajal oli ehk tõesti vahe, et kas põletad küünalt või petrooleumi, või ei põleta. Täna on öine elektrienergia ka odavamaks tehtud, et see niigi väike energiakulu veel väiksemaks rahakotikuluks muutuks.

Ja kui tegelikult olulist rahalist säästu ei ole - miks siis peab inimeste elukorraldust kaks korda aastas kottima? Kuidas see mingit tulu annab?
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Kõik kindlasti ei tea seda "geniaalse kellaväänamise" ajalugu :roll:

Taust: 1.maailmasõda siis ja briti taibud mõtlevad, et sõaaeg/sütt vähe, petrooli ka - väänaks järsku kella, hoiaks kokku :twisted:
Mõeldud-tehtud - põhimõttel tee-ruut-pee-vee(teeme-teeme, pärast vaatame) :mrgreen:
Teised suured sõdijad, sakslased ja prantslased, tegid sama jama ka kohe järele - ja nii too sürr oma elu elama hakkas :cry:

Üks lollakamaid kultuurses Euroopas sündind ideid üldse mu arust :lol:
Teine niisama lollakas oli ehk sovettide uitmõte panna Siberi jõed teistpidi voolama - et suurele sotsialistlikule issamaale KeskAasias rohkem puuvilla kasvatada(-õnneks ei teostunud).

Et viimane aeg see sürr jama lõpetada.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Kriku »

Satakas kirjutas:
Kriku kirjutas:Väited kellakeeramise majanduslikust mõttekusest on ammu ümber lükatud. Esimene ettejuhtuv viide: https://majandus24.postimees.ee/4402237 ... id-eurosid
Pead töövahendusportaali küllaldaselt pädevaks taolist vääääääga laiapõhjalist ja mitmetahulist uuringut läbi viima? Kamoon! Isegi sina suudad paremini!
Loe ikka teinekord läbi ka, mis sa tsiteerid. Ma ju ütlesin, et esimene ettejuhtuv viide. Polnud hetkel aega põhjalikumalt otsida. Aga tundub, et sul käis ka sellest tekstist aru saamine veidike üle jõu.
Satakas kirjutas:Seega hilines kellakeeramisnädalal umbes 39 200 töötajat tööle keskmiselt 15 minutit. See teeb kokku 588 000 minutit tööaega , ehk 9 800 tundi ja 49 000 tundi sel õõvastaval kümnete-miljonite-nädalal.
Sa täidad enda koostatud valemid enda poolt valitud suvaliste arvudega ja siis on artikkel süüdi, kui selles esitatud arvud sinu niinimetatud tulemustega kokku ei lähe. Tegelikult on seal kirjas järgmine:
Ainuüksi tööaja raiskamine mittetöistele tegevustele kasvab kellakeeramise järgsetel päevadel umbes 20 protsenti, millele lisandub kehvem motiveeritus ja madalamad töötulemused. «Eestis pole selle majandusliku mõju kohta väga põhjalikku analüüsi, kuid et meil töötab umbes 660 000 inimest, peame kellakeeramise negatiivset mõju arvestama mitte miljonites, vaid kümnetes miljonites eurodes,» rõhutas Uusen.
Need kümned miljonid ei käinud üldse hilinemiste kohta.
TALUPOEG TALUJA
Liige
Postitusi: 277
Liitunud: 12 Jaan, 2014 18:11
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas TALUPOEG TALUJA »

Satakas kirjutas:
TALUPOEG TALUJA kirjutas: No sa sõber ikke jõuad....
T.
Nojah, ja ära pahaks pane, et ma suvakaid lambiväiteid kohe tõe pähe ei võta.
Ei pane. Aga tee püha tõe juurde tuleb ikka igalühel endal leida.... :mrgreen:
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Kriku »

Igaks juhuks minu seisukoht ka: lõpetada kellakeeramine, jääda vööndiaega. Moskva ajas elamist ei poolda. Kui keegi tahab hommikul varem tõusta ja valget aega paremini ära kasutada, ei keela tal keegi seda ka vööndiajas elades teha. Nagunii saabub mõne nädala pärast hetk, kui ta ei jõua Päikese tõusust loojanguni üleval olla.

Siin on mainimata jäänud veel üks aspekt ehk siis laiuskraad. Meie laiuskraadil ja põhja pool annab kellakeeramine efekti ainult mingi 3 nädala jooksul jooksul suvel ja kevadel (st nihestab looduslikku tsüklit 3 nädala võrra kella järgi elavate inimeste jaoks). 25. märtsil minnakse suveajale üle ja Päikese tõusu ajal näitab kell Tallinnas siis mitte 6:08, vaid 7:08. Uuesti hakkab kell Päikese tõusu ajal 6:09 näitama juba 14. aprillil. Sama käib loojumise kohta: kui 24. märtsil näitab kell loojumise ajal 18:45 ja 25. märtsil 19:47, siis juba 18. aprillil näitab kell Päikese loojumise ajal 20:45, st. see tund aega hiljem loojumist jõuaks ilma kella keeramiseta siis kätte.

http://www.astronoomia.ee/tahistaevas/e ... 1&ridu=365
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Satakas »

toomas tyrk kirjutas:Suvakas väide
Närvi minemise koha pealt - võta ja loe oma postitused uuesti üle...
Ära siis mine närvi kui see nii paha on. Aga mis mu postidesse puutub, siis mulle tundus, et sina väitsid nende kohta midagi, mistõttu on sinul kohustus viidata, mitte mina ei pea oma poste läbi kammima mingit müstilist pahakspanekut otsides.

Kurb aga, et sa suudad vaid konkreetses hetkes arvestada, sest poole aasta pärast on talv ja pimedat aega oluliselt rohkem. Kellakeeramine mõeldigi teatavasti justnimelt TALVEL valge aja optimaalsemaks kasutamiseks aga sina räägid siin suvest.... Päris huvitav...
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Satakas »

Borja kirjutas:Kõik kindlasti ei tea seda "geniaalse kellaväänamise" ajalugu :roll:
Taust: 1.maailmasõda siis ja briti taibud mõtlevad, et sõaaeg/sütt vähe, petrooli ka - väänaks järsku kella, hoiaks kokku :twisted:
Uuri seda ajalugu veel veidi. Tegelikult mõtles selle välja Benjamin Franklin. Hoopis muudel põhjustel kui raske sõjaaeg.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5559
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas toomas tyrk »

Satakas kirjutas: Muidu võiks ma sama tarka nägu tehes väita, et elevandid on tegelikult sama tillukesed nagu mutid ja sa peaks mind lihtsalt mu sõna pealt uskuma.
Äkki sa õpiks ka korrektselt viitama?

Ja siis võiks loogika klassist korraks läbi astuda. Suvel keerame tund aega kella, et talvel paremini valget aega kasutada? Ei näe seost...
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Satakas »

Kriku kirjutas:
Satakas kirjutas:
Kriku kirjutas:Väited kellakeeramise majanduslikust mõttekusest on ammu ümber lükatud. Esimene ettejuhtuv viide: https://majandus24.postimees.ee/4402237 ... id-eurosid
Pead töövahendusportaali küllaldaselt pädevaks taolist vääääääga laiapõhjalist ja mitmetahulist uuringut läbi viima? Kamoon! Isegi sina suudad paremini!
Loe ikka teinekord läbi ka, mis sa tsiteerid. Ma ju ütlesin, et esimene ettejuhtuv viide. Polnud hetkel aega põhjalikumalt otsida. Aga tundub, et sul käis ka sellest tekstist aru saamine veidike üle jõu.
Eksid. Ei käinud üle jõu. Kurb, et sul käis üle jõu mõnda pädevamat uuringut otsida ja otsustasid seepärast mütsiga lüües "esimese ettejuhtuva" tuua. See on aga puhtalt su oma asi kui palju aega ja vaeva sa oma seisukohtade tõestamisele viitsid kulutada. Kui haaradki esimese ettejuhtuva, on ka tulemus vastav. Pole siis vaja pärast teist selles süüdistada, et ta su enda esitatud tõendit hekseldab.
Kriku kirjutas:
Satakas kirjutas:Seega hilines kellakeeramisnädalal umbes 39 200 töötajat tööle keskmiselt 15 minutit. See teeb kokku 588 000 minutit tööaega , ehk 9 800 tundi ja 49 000 tundi sel õõvastaval kümnete-miljonite-nädalal.
Sa täidad enda koostatud valemid enda poolt valitud suvaliste arvudega ja siis on artikkel süüdi, kui selles esitatud arvud sinu niinimetatud tulemustega kokku ei lähe.
Äkki vaevud selgitama, mille poolest need arvud suvalised on? Need arvud põhinevad sinu esitatud allikale ja minu poolt viidatud MTA andmetele. Ainus "suvaline" on 15 minutit, sest su allikas ei suutnud esitada tööle hilinemise keskmist pikkust. 15 minutit on aga täiesti asjakohane ja isegi ülepingutatud pakkumine, sest kui netist tööle hilinemise kohta otsida, räägitakse tavaliselt 5-10 minutist. Seega 15 minutit on ikka tõsine hilinemine ja isegi kui sel õuduste nädalal hilinetakse keskmiselt rohkem, paluksin tähelepanu pöörata asjaolule, et minu arvutuses hilinevad KÕIK töötavad inimesed, mis jätab küllaldaselt mänguruumi. Seda polnud ju ometi nii raske märgata, ega ju? Pealegi on erinevus ikkagi kahekümnekordne, mis muudab igasuguse apologeesi suts mõttetuks.
Kriku kirjutas:Tegelikult on seal kirjas järgmine:
Ainuüksi tööaja raiskamine mittetöistele tegevustele kasvab kellakeeramise järgsetel päevadel umbes 20 protsenti, millele lisandub kehvem motiveeritus ja madalamad töötulemused. «Eestis pole selle majandusliku mõju kohta väga põhjalikku analüüsi, kuid et meil töötab umbes 660 000 inimest, peame kellakeeramise negatiivset mõju arvestama mitte miljonites, vaid kümnetes miljonites eurodes,» rõhutas Uusen.
Need kümned miljonid ei käinud üldse hilinemiste kohta.
Ehk siis teisisõnu on seal kirjas: "Meil pole vähimatki aimu, kuidas kellakeeramine tegelikult majandusele mõjub aga kuna mulle isiklikult see ei meeldi ja mitmed inimesed selle üle vinguvad, siis see lihtsalt PEAB töötulemustele mõju avaldama ja et mu väide dramaatilisem näiks, ei hakka ma parem miljonitega žongleerima vaid heidan kaalukausile pigem kohe kümned miljonid." Ehk siis see "esimene ettejuhtuv" artikkel, mis selle järgi kui kiivalt sa selle küljes ripud, tundub olevat ka viimane, on lihtsalt üks sisutu oletus. Ja ma veel arvasin, et sa ülikooli lõpetanud inimesena oskad oma seisukohti põhjendada ja allikaid kasutada. Ma ei taha siinkohal öelda, et sul ei võiks õigus olla. Vabalt võib ja sama vabalt võin mina eksida, kuid andke mulle andeks, et ma "esimest ettejuhtuvat" uinamuinat nahutan. No võta siis teine ettejuhtuv kui esimene nisuke udu on!
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kellakeeramise lõpetamine

Postitus Postitas Satakas »

toomas tyrk kirjutas:
Satakas kirjutas: Muidu võiks ma sama tarka nägu tehes väita, et elevandid on tegelikult sama tillukesed nagu mutid ja sa peaks mind lihtsalt mu sõna pealt uskuma.
Äkki sa õpiks ka korrektselt viitama?

Ja siis võiks loogika klassist korraks läbi astuda. Suvel keerame tund aega kella, et talvel paremini valget aega kasutada? Ei näe seost...
Ei, suvel keerame tund aega seepärast, et kasutada optimaalsemalt õhtust valget aega. Ja palun jällegi tähelepanu pöörata, et sugugi mitte kogu suveaja vältel ei ole meil jaanipäevaümbruse valged ööd!

PS! Millele sa viidet soovid? Mutisuurustele elevantidele?
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Bing [Bot], Markko ja 19 külalist