Üldine ajateenistuskohustus

Vasta
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Veiko Palm »

Dr.Sci kirjutas:Siia teemasse vist sobilik: kuulsin väidet et need noored kes on asunud omandama kõrgharidust ei saa endale valida 8-kuulist ajateenistust vaid suunatakse 11-kuulisele?
See väide on 100% vale. Isiklikult tean ajateenistust oktoobris alustavat ülikooli sisseastunut.

Samas on selge, et vaba valimine lõppeb hetkel, kui me oma üksuseid mehitatud ei saa. Teisisõnu ei ole võimalik KÕIKI lubada oktoobrikutsesse. Ei ole võimalik KÕIKI lubada 1JVBr teenima jne
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Veiko Palm »

Martin Herem kirjutas:Igaks juhuks täpsustuseks.
Ma tean ainult ühte juhtumit, kus KLis SBK ja NAKi! läbinud kutsealune, sai enne ajateenistuse lõppu KLi tagasi.
Trumm vist mõtles seda postitust üleskutsena, et ajateenistusse mitte minna ja kogu asi KL teha. Selle kohta ütlen, et see ei vabasta ajateenistusest.
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Veiko Palm »

Dr.Sci kirjutas: praegune 8/11 süsteem on ebaõiglane, tehke siis kõigile 11 ära
praegune süsteem vastab meie vajadustele - osade erialade koolitamiseks piisab 8 kuust ja teiste jaoks on hädavajalik 11 kuud. Ma veel ei ole leidnud sellist süsteemi, kus ajateenistuse pikkus ei oleks diferentseeritud. Jätan siinkohal arutlusest kõrvale nö pikad ajateenistussüsteemid (NSVL, Venemaa, Iisrael), kus teenistus kestab aastaid. Igal poolt mujal on pikkus diferentseeritud olnud.
HeiniR
Liige
Postitusi: 2017
Liitunud: 15 Juul, 2008 19:32
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas HeiniR »

Akf Veiko Palm juba vastas sellele üliõpilaste küsimusele, kuid lisaks veel, et üliõpilasi ja/või ülikooli lõpetanuid jagub nii 11-kui 8-kuulisse teenistusse ja pigem võib see olla väeosa ülemate eelistus panna üliõpilased või kõrgharidusega tegelased NAKi,sest esiteks on nad tavaliselt vanemad ning samas ka elukogenumad.
Ise olin ajateenistusse mineku ajaks omandanud baka ja ka aasta magistrit seljataga. Minu soov oli see,et kui minna,siis kindlasti pean saama ka NAKi ja selle selgeks eelduseks on 11-kuuline teenistus ( kõik lähedased sõbrad olid ajateenistuse läbinud seeruna,seega nagu auasi :wink: ). Meil valiti 10 NAKi minejast 7 välja sellised,kellel oli ülikool pooleli või lõpetatud, aga pigem olid enamus neist 7-st lihtsalt ise motiveeritud ja haridus oli lihtsalt boonuseks.
Täna on üliõpilasi teenistuses tegelikult nii suurel hulgal,et puudub vajadus kõik üliõpilased 11-kuulisse teenistusse võtta.
Patiülem veel teenistuse alguses naljatas,et 10+ aastat varem oli neil käputäis mehi,kellel oli keskkool lõpetatud,aga nüüd on juba 1/3 kõrgharidusega.
Minule isiklikult meeldis,et läksin EKVsse tollal 23-aastasena peale ülikooli, sest mõistust oli võrreldes keskkooli ajaga ikka kõvasti rohkem :mrgreen:
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Veiko Palm kirjutas:
Martin Herem kirjutas:Igaks juhuks täpsustuseks.
Ma tean ainult ühte juhtumit, kus KLis SBK ja NAKi! läbinud kutsealune, sai enne ajateenistuse lõppu KLi tagasi.
Trumm vist mõtles seda postitust üleskutsena, et ajateenistusse mitte minna ja kogu asi KL teha. Selle kohta ütlen, et see ei vabasta ajateenistusest.
Ei ole mõelnud.
Juba paar aastakest on võimalik ajateenistuse läbinul minna tagasi oma KL SA üksusesse peale teenistuse lõppu.
Mõned aastad tagasi polnud see võimalik, kuna KV hoidis selliseid inimesi kinni. Täna ei hoia.
Mina tean nt juhtumit, kus isik õppis KV-s KTO-ks (üks keerukamaid ja kallimaid alasid, mida ajateenijale õpetada) ja peale teenistust naasis erialasele kohale KL SA üksuses.

Minu jutu mõte oli: kui sa ei taha olla tõugata-lükata mingite ootamatute RÕK-ide asjadega, siis mine astu KL, sebi end SA üksusesse (üsna lihtne) ja siis on sinu kohustused vähemalt aasta juba ette teada. Minul näiteks on 2019 õppuste kuupäevad ette teada juba täna - sh ka "kutsetega".

VVP üritab mulle omistada mingi vastutöötaja silti? Ma ei propageerinud KL abil KV-st hoidumist, vaid seda, et kui sulle ei meeldi 4 kuut ette tulevad tähitud kirjad ja sa ei suuda oma elu ringi korraldada, siis astu KL, normaalses üksuses on elu seal paremini ette teada.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Veiko Palm kirjutas:
Dr.Sci kirjutas:Siia teemasse vist sobilik: kuulsin väidet et need noored kes on asunud omandama kõrgharidust ei saa endale valida 8-kuulist ajateenistust vaid suunatakse 11-kuulisele?
See väide on 100% vale. Isiklikult tean ajateenistust oktoobris alustavat ülikooli sisseastunut.

Samas on selge, et vaba valimine lõppeb hetkel, kui me oma üksuseid mehitatud ei saa. Teisisõnu ei ole võimalik KÕIKI lubada oktoobrikutsesse. Ei ole võimalik KÕIKI lubada 1JVBr teenima jne
Selle "kõrgharidus oktoobrikutses" põhjus on tegelikult see, et nagu ma eespool märkisin - ajateenijatest on täna 75% vähemalt keskharidusega, kuid 8-11 kuu vahel jagunemine ei käi 25%-75%, vaid umbes pooleks. Mis tähendab, et sellest haritumast seltskonnast satub mingi arv paratamatult oktoobrikutsesse ja nende sõjaväeline karjäär (mis 11 kuu puhul võib lõppeda ohvitseri kohaga) lõpeb maksimaalselt kaprali ja pooljao ülema ametiga (mis pole vähem austusväärt, aga siiski madalamad kui nt RÜ).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Veiko Palm »

Kapten Trumm kirjutas:VVP üritab mulle omistada mingi vastutöötaja silti? Ma ei propageerinud KL abil KV-st hoidumist,
Ma ei yrita Sinule mingit silti omistada. Vabandan, sellest mottest sain valesti aru.
Kapten Trumm kirjutas:Juba paar aastakest on võimalik ajateenistuse läbinul minna tagasi oma KL SA üksusesse peale teenistuse lõppu.
Mõned aastad tagasi polnud see võimalik, kuna KV hoidis selliseid inimesi kinni. Täna ei hoia.
Mina tean nt juhtumit, kus isik õppis KV-s KTO-ks (üks keerukamaid ja kallimaid alasid, mida ajateenijale õpetada) ja peale teenistust naasis erialasele kohale KL SA üksuses.
Need moned väited sisaldavad jällegi päris mitut väära seisukohta. Väidan, et kaitsevägi ei ole mitte kunagi piiranud inimeste liikumist Kaitseliidu SA struktuuri, kuid selle eelduseks on alati olnud kommunikatsioon. Oleks ideaalne, kui KL suudaks alati piisavalt enne ajateenistuse algust öelda, et näete, selline inimene on tulekul ja tahaksime talle saada sellist ja sellist väljaopet. Veel 2018 oli olukordasid, kus väeosadel paluti Kaitseliidu poolt koguda kokku andmed ajateenistust alustanud kaitseliitlaste kohta. Ei ole normaalne.

Ning samuti ei ole normaalne koolitada kitsale erialale sodurit, kellest on teada, et KL yksuses ei hakka ta kunagi seda eriala tegema. See on rumalus ja ressursi raiskamine.
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Veiko Palm »

Kapten Trumm kirjutas:8-11 kuu vahel jagunemine ei käi 25%-75%, vaid umbes pooleks
lihtsalt faktilise märkusena, et 2018 aastal oli see konkreetselt 38% vs 62%, ehk ei ole pooleks. Ning pohjuseid, miks ei joua juulikutsesse koik vaid keskharidusega kutsealused, on mitmeid. Osa kaitseväe tottu - näiteks tahaks mitme tähega juhilubasid, osalt inimeste enda tottu - ei suuda kooli lopetada.
kuido20
Liige
Postitusi: 3325
Liitunud: 06 Jaan, 2004 10:56
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas kuido20 »

Venekeelsest ERR-ist leidsin, et 2018 aasta ajateenijatest 42% on vabatahtlikud
https://rus.err.ee/867161/gosudarstvo-k ... uklonistov
Rabapistrik
Liige
Postitusi: 152
Liitunud: 04 Mär, 2016 9:54
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Rabapistrik »

Selline sõnastus ei ole päris õige. Tehniliselt saab ajateenija ainult avaldada soovi ajateenistuskohustuse vabatahtlikult alustamiseks. See ei tee ajateenijast vabatahtlikku - kui ta nii ei teeks, siis kutsuks riik ta varem või hiljem ikkagi.

Sarnane teema on Kaitseliidu vabatahtlikkusega - rohelistes üksustes olevad kaitseväekohustusega reservväelased on selles mõttes vabatahtlikud, et nad valivad Kaitseliidu ja selle tegevuses osalemise oma reservteenistuse vormiks, aga reaalselt ei ole nad riigikaitsekohustust vabatahtlikult võtnud ning kui nad poleks Kaitseliidu allüksuse reservis, siis oleksid nad Kaitseväe allüksuse omas. Sellised kaitseliitlased tahavad lihtsalt teistmoodi juhtida oma teenistust reservis vms.

Need, kel ei ole vaikimisi kaitseväekohustust ja kes on määratud SA ametikohale, on klassikalises mõistes vabatahtlikud. Sinna alla käivad naised ja need mehed, kes pole mingil põhjusel läbinud ajateenistust, kuid on siiski näiteks läbi Kaitseliidu võtnud endale riigikaitselisi kohustusi. Täpsemalt saab lugeda Kaitseliidu seadusest (paragrahv 32).

Sellegipoolest on tõusev vabatahtlikult ajateenistust alustavate kutsealuste hulk positiivne, sest järelikult nähakse ajateenistust elu ja karjääri loomuliku osana, millega peab plaanide tegemisel kohe arvestama.
Kasutaja avatar
Hetzer
Liige
Postitusi: 77
Liitunud: 08 Jaan, 2018 10:56
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Hetzer »

Kapten Trumm kirjutas: Mina tean nt juhtumit, kus isik õppis KV-s KTO-ks (üks keerukamaid ja kallimaid alasid, mida ajateenijale õpetada) ja peale teenistust naasis erialasele kohale KL SA üksuses.
KTO on kes? :scratch:
Rabapistrik
Liige
Postitusi: 152
Liitunud: 04 Mär, 2016 9:54
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Rabapistrik »

Hetzer kirjutas:
Kapten Trumm kirjutas: Mina tean nt juhtumit, kus isik õppis KV-s KTO-ks (üks keerukamaid ja kallimaid alasid, mida ajateenijale õpetada) ja peale teenistust naasis erialasele kohale KL SA üksuses.
KTO on kes? :scratch:
Kompanii tuletoetusohvitser.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Sellegipoolest on tõusev vabatahtlikult ajateenistust alustavate kutsealuste hulk positiivne, sest järelikult nähakse ajateenistust elu ja karjääri loomuliku osana, millega peab plaanide tegemisel kohe arvestama.
Ma olen noortele ka iga aasta jutlustanud, et kui teil on oma kindlad plaanid ning te ei soovi, et ebasobival hetkel laekuv kutse teie elu pea peale keerab, siis kasutage vabatahtlikku võimalust.
Saate valida omale aja ja koha ning juhite asja ise ise - selle asemel, et lasta KRA ametnikud teie elu juhtima. Ja küllap kord on ka meil asjad nagu Soomes, et igasugu "B-pabereid" võit tervisega vabastamist käsitleb teie tööandja kui märki sellest, et teiega pole kõik päris korras. Tahate saada ehitusinseneriks, siis teie soovil teenistus Pioneeripataljonis on sellele igati väärikas algus näiteks.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
carrierlost
Liige
Postitusi: 141
Liitunud: 13 Mär, 2016 13:37
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas carrierlost »

Keegi kurdab jälle oma saatust, kõik jälle nii mõttetu, võta ühendust räägin kuidas ära viilida jne.

https://www.youtube.com/watch?v=uQZd2Z4XSoY
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kriku »

Lugesin paberilt. Jüri Jaanson kirjutab jälle sellest, kuidas ta tahtis omal ajal armeesse astuda, aga kurtuse pärast ei võetud. Uut on nii palju, et akf Herem lubab mingit seadusemuudatust, mis ülimalt innukatele puudega inimestele annaks võimaluse riigikaitses osaleda.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Majestic-12 [Bot] ja 14 külalist