Käimasoleva TT hanke taustal mõtlesin ka pisut targutada (justnimelt käimasoleva, sest erinevalt mõnedes uuemates uudistes esitatud infokildudest ei ole hange ju veel lõppenud ega leping sõlmitud). Kuna tegu on SPIKE teemaga, siis keskendun sellele.
Nagu siin mitmel korral välja on toodud on SPIKE relvaplatvormide perekond. On suuremaid ja väiksemaid. NLOS - ER - LR/MR - SR. Oluline on ka mõista, et tähistus tähendab pigem raketi tähist ja selle järgi on võimalik kasutatavat komplekti määratleda. NLOS on täiesti iseseisev süsteem, ER rakett ja laskeseade on erinev, kuid juhtimisseade sama mis LR/MR, LR/MR ise on kõige tavalisem kaasaskantav meeskonnarelv ja SR on sisuliselt ühekordne modifitseeritud MR versioon.
Tahaksin eraldi välja tuua, et SPIKE on süsteem, kuid ER, LR, LRII, MR on raketid. Süsteemi osana on eraldi laskeseade, mis omakorda on kahes versioonis - vanem CLU (
Command Launch Unit) ning uuem i CLU (
Interated Command Launch Unit. CLU kohta on siin keskkonnas pilte omajagu kuid i CLU kahetsusväärselt vähe. Vanema ja uuema vahe on tehnoloogias. Kui vanem omab optilist kanalit ja eraldi soojuskaamerat, siis uuem on juba täisdigitaalne ning soojuskaamera on sisseehitatud. Optilise kanali puudumine on väljaõppeliselt võimalik miinus, sest vajalik on pidev voolutarve, kuid samas pakub erinevaid uusi võimalusi.
Vaadates nüüd Eesti hanget, siis tehnilised tingimused on seatud LR versiooni suunas. Kuna vaatame relva lähimaks paariks aastakümneks, siis ilmselgelt oleks i CLU mõistlik valik. LR II rakett kvalifitseeritakse ilmselt 2019 aasta jooksul ja seega on ka see tulevikus võimalik osta. Muide uuemat raketti saab lasta nii vanema kui uuema laskeseadmega. Lihtsalt vanem laskeseade ei luba kasutada kõiki uue raketi võimalusi (näiteks GPS koordinaatidele laskmine jne).
Panen siia paar pilti i CLU olemusest. LR II osas mul head pilti pole, kuid kuna enamus muutustest on raketi sees, siis sellest poleks ka kasu. Väliselt lisanduvad raketile tornikinnituse aasakesed ja veidi nitigriti asju veel.

Juhin tähelepanu eraldi laskemoona alusele. CLU versioonis oli vaja enne kinnitada rakett ja siis laskeseade, uuemal on teisiti võimalus. Väljaõppeliselt kergem.

Ohooo... see asi on lasketiirus ka olnud...

Tegu on laskeseadme pildiga. Selline on tavapärane CCD pilt mis tehtud enne laskmist. Laskmise ajaks hüppab pilt raketti ning see on juba mustvalge IR pilt. Juhin tähelepanu erinevate menüünuppudele pildi äärel. See peaks aimu andma selle relva võimekustest. Pildil olevate Ford tüüpi sihtmärkide kaugus on 3900 m ja välistemperatuur ca +40 C. Pildi kvaliteet olgu igaühe otsustada. Sama vaate IR pilt on muljetavaldav.