Eks see on Kaitseväele arvutamise ja kaalumise koht, kas seeläbi formeerimisel säästetavad tunnid ja reservväelase jaoks kindlasti mugavus (saad enda keha järgi sisse kantud vormid, saapad, rakmed jms) kaalub ülesse täiendavale administreerimisele, arvepidamisele, kontrollile jms kuluva ressursi + teatud protsent kadusid, mis on sellise süsteemi korral paratamatu. Kui seda süsteemi rakendada kogu SA-struktuurile + ülekattele, mis kõikidele reservüksustele täna määratakse (ja kellele oleks ka mõistlik vormid ja varustus koju kaasa anda), siis räägime me ilmselt suurusjärgust 25 000 vormi- ja varustusekomplekti. Oletame, et „päris-mobilisatsiooni“ korral võiks teenistusest kõrvalehoidjate osakaal olla nt 10%, siis saame u 2500 vormi- ja varustusekomplekti, mida tõenäoliselt sõja ajal keegi enam kuskil ei näe. Kas see kaalub ülesse võimaluse viia mobilisatsioon läbi mõned tunnid kiiremini ja sujuvamalt – ei oska öelda.
Lisaks ei maksa unustada, et isegi kui koos vormi- ja varustusekomplektidega anda tõesti igale mehele koju ka käsitulirelv koos moonaga, siis veokeid, soomukeid, meeskonnarelvasid ja nende moona, sideseadmeid, väliteenistusvarustust jms me ikkagi koju kaasa ei anna. Võib rääkida Kunnase nn hajutatud mobilisatsioonisüsteemist, aga päeva lõpuks on ikkagi vaja seda, et konkreetsed reservväelased tuleksid kuskile punkti kokku, võtaksid sealt välja ka oma üksuse ülejäänud varustuse, relvastuse ja moona, tõstaksid selle masinatele – ja alles pärast seda saab öelda, et üksus eksisteerib ja on võitlusvõimeline. Mina ei tea täpselt, kui palju need asjad võrreldes isikliku varustuse väljastamisega aega võtavad, ja pole seetõttu kindel, et isikliku varustuse kojuandmisel mingi maailmapäästev efekt oleks.
Aga plusse on sellel veel kindlasti. Saaks juurutada väga arusaadava süsteemi, kus inimesel on ühene arusaam, et kui talle on koju kaasa antud isiklik varustus (või kuni seda pole talt ära korjatud/palutud tagasi tuua), siis kuulub ta kiirreageerimisstruktuuri ja peab mentaalselt olema valmis selleks, et nt 6 või 12 tunniga peab ta olema LÕK-i või mobi korral teenistuskohas.
Keeruline saakski olema ilmselt kogu selle süsteemi ja massi kontroll ja järelevalve. Eriti, kui koguseks on 25 000. Millest u 3-4000 veel iga-aastaselt vahetub. Ei pea mõistlikuks, et kiirreageerimisstruktuuri kuuluv reservväelane peaks lisaks õppekogunemistele, lisaõppekogunemistele ja valmidusele mobiliseeruda veel nt kord aastas leidma ühe töö- või puhkepäeva selleks, et suure seljakotiga teise Eesti otsa varustuse kontrolliks kohale sõita. Jah, selle saaks ju ühendada mingisuguse reservväelaste infopäevaga või minu poolest kasvõi KV poolt kinnimakstud õlleõhtuga – aga selle kõige jaoks on vaja inimesi, kes varustuse elemente üle loevad, kirja panevad, loenguid peavad, kadunud varustuse elementide eest siis trahve määravad (või mida siis üldse teha mehega, kes nt vahepeal on kateloki matkamas käies ära kaotanud?). Ja ei ole ilmselt ka mõistlik mingite inspektorite palkamine, kes aasta otsa muud ei teekski, kui üritaks reservväelastega kokku leppida mingit töövälist õhtust aega, et läbi astuda ja varustus üle kontrollida vms. Võib ka teha karmimalt – kui väljastatud varustuse ära kaotad/maha müüd vms, siis lasedki sõja korral nende riietega ringi, millega kodust tulid. Aga on see mõistlik? Ja kas selline asi pigem suurendab või vähendab mobilisatsiooni korral kohaleilmujate hulka? Ja mida teha nendega, kes alaliselt välismaal tööl käivad, ja keda samuti võib olla mitte vähem kui 10% koosseisust? Teoreetiline näide: reservväelane X töötab Soomes, alaline elupaik (koos väljastatud varustusega) on Valgas, aga tema üksuse kogunemiskoht on hoopis Tallinnas. Kas selline mees peaks LÕK-i või mobi korral saabuma Soomest Tallinnasse, sõitma sealt 4 tundi Valka varustuse järele ja seejärel 4 tundi Tallinnasse tagasi? Või hoidma varustust endaga pidevalt Soomes kaasas – aga mis saab siis, kui ta on häire ajal just Valgas? Või leidma Tallinnast usaldusväärse sõbra, kelle kätte kott jätta – aga kes vastutab, kui sõber koti sisu vaikselt pandimajja tassib või siinsamas foorumis maha müütab?
Ühesõnaga – ma kindel ei ole, aga kaldun sinnapoole, et kokkuvõttes on lihtsam ja odavam riskida kulutada mobilisatsiooni korral mõned lisatunnid varustuse väeosas väljastamise peale.
|