Nutt ja hala

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Illike
Liige
Postitusi: 814
Liitunud: 15 Jaan, 2013 9:51
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Illike »

Tõenäoliselt. Ega see mind nii väga ei häirikski, kuid minu krunt on piisavalt suur ja seal peal on palju toredaid kohti kus kitsed käivad. Oleks minu elamine hästi nähtav, kuid probleem on selles, et ma olen teadlikult natuke sissesõiduteed varjanud ja maja asub üsna krundi serva lähedal.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3304
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Dr.Sci »

Illike kirjutas:
Illike kirjutas:Meil on kõikide maaomanike otsekontaktid olemas ja loomulikult me informeerime kui kellegi maale on plaanis tulla.
Tänan vastuse eest, kuid ma olen seal maaomanik juba üle kümne aasta ja ei ole veel jahimehed mulle midagi teatanud. Kuigi nad peavad jahti minu krundi lähedal ja naabruses. Minu kogemus on, et ei võeta kontakti. Ma ei taha oma koerast ilma jääda või saunas käies mille iganes asjaga nad ka lasevad pihta saada.
Aga võta kontakti kohaliku jahiseltsiga ja teavita neid probleemist. Äärmusena saad oma maadel ka jahipidamise keelata - aga siis pole ka õigust viriseda kui kitsed või põdrad või koprad kahju põhjustavad, või kui hunt lamba või koera ära viib.
Andrus1973
Liige
Postitusi: 193
Liitunud: 13 Nov, 2017 15:02
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Andrus1973 »

Ilmselt siis jah jahti sinu maadel ei peeta. Ja sinu koer ei tohiks ka päris omal käel ringi luusida. Mis muidugi ei tähenda jälle, et iga metsa vastu tuleva peni võib maha lasta. Üldiselt seda ei tehta kah.
Kui peetakse sinu maadel jahti siis võid julgelt kohaliku seltsiga ühendust võtta ja paluda nt ette helistada. See, et peetakse jahti "läheduses" ei ole mingi argument paraku. Ka see, et sa aknast mõnda punase vestiga inimest näed. Kopeerin vastava seaduslõigu kah.

§ 25. Kinnisasja kasutamine jahipidamiseks

(1) Kinnisasjal jahipidamiseks tuleb kinnisasja omanikuga sõlmida leping. Riigimaa jahindusliku kasutamise leping sõlmitakse riigimaa valitseja määratud isikuga.

(2) Kui maaomanik ei ole oma maal jahipidamist keelanud, tohib ilma lepinguta jahti pidada piiramata või tähistamata kinnisasjal päikesetõusust päikeseloojanguni, kuid mitte lähemal kui 200 meetri kaugusel hoonest.

(3) Maaomanik ei või keelata oma kinnisasjal:
1) jahisaaduse äraviimist;
2) jahipidamise käigus haavatud ja muul põhjusel vigastatud uluki jälitamist ja surmamist;
3) jahipidamist uluki kaudu leviva haiguse tõkestamiseks Keskkonnaameti peadirektori kehtestatud korra kohaselt
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust!
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Fucs »

See kiri ja 30 päeva kehtib riigi maade kohta kus "valitseja on Keskkonnaministeerium ja volitatud asutus Maa-amet" ehk siis n.ö. "riigi reservis olevatel vabadel maadel" (siiani nn "eikellegi maad", kus Maa-amet on moodustanud ise või lasknud moodustada riigireservmaa kinnistud). Osa nendest on ja osa ilmselt ka edaspidi veel antakse üle RMK-le. Seal võib olla maa väljarenditud kellelegi keda registrid (või kohalik NSR võrk) ei kajasta ja jahimeestel puudub isegi tahtmise korral võimalus otse rentijat jahipidamisest teavitada.

See ei kehti riigi maade kohta, kus valitsejaks on Keskkonnaministeerium ja volitatud asutuseks Riigimetsa Majandamise Keskus" ehk siis RMK metsades.

Aga see 30 päeva värk... noh vaadake, Maa-ametis laua taga 24/7 istuv ametnik ei pruugi teada ega aru saada misasi on üldse jahipidamine ja reality.
Tema toimetab teooria baasil ja mitte ainult jahindusvaldkonnaga tegeledes :mrgreen:

* Mina olen oma 23,5 metsas tööasjus ringitatsamise käigus sattunud viiel korral mõlema osapoole jaoks ootamatult ninapidi kokku jahimeestega või jahimehega ja kahel juhul oli ka natukene hirmus, et nad jumala eest mind mõneks metsseaks või põdraks ei peaks ja/või koerad kallale ei tuleks 8)

Tihtipeale kusagil karupeppus ja nt talvel, kui tavainimesi metsas 99,9% juhtudest ei kohta, ei tule vahel jahimehed selle pealegi, et metsas võib veel teisi kodanikke nt tööasjus vaikselt omaette nohistamas viibida ja siis on kusagil läheduses pauke või koerte ringijooksmist kuuldes natuke kahtlane tunne küll.
Üldjuhul aitab siis häälekas esinemine ja kolistamine :D

Natukene hirmus on olnud veel paaril korral metsas kokku põrgata kantpeadest metsavarastega ja ühel korral pidin sitakrambid saama, kui minu ees ca viie sammu kaugusel tõusis minu poolt talle otsakomberdamise vältimiseks ootamatult sambla seest väikesest augukesest püsti kaitseväelane automaadiga, kuigi ma teadsin, et piirkonnas kusagil kaugemal on õppused :)
Illike
Liige
Postitusi: 814
Liitunud: 15 Jaan, 2013 9:51
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Illike »

Ma ei vaidlustagi jahipidamist ja jahipidamise reegleid. Minu pärast võib selle hobiga tegelda kes iganes. Minu probleem on selles, et minu koer võib minu krundi piirides täiesti vabalt ringi liikuda. Piisavalt kasvatatud tüüp. Olen selleks ka mitmeid aastaid vaeva näinud ja näen veelgi. Kuigi looma peale ei saa kunagi 100% kindel olla. Silm peab peal olema.
Probleem selles aga, et kitsed jalutavad minu maa peal ja ma ei saa olla kindel, et mõni jahimees kogemata juhuslikult ei tee midagi sellist mis võib olla minu kui persooni või minu vara riive. Kui ma tean, et toimub üritus, hoian ennast ja kodakondseid võimalikult nähtaval ja ei lähe ise ega lase minu hoole all olevatel tüüpidel kuskile võssa või mujale kondama minna.
Aga palun minu personaalküsimust siin mitte enam edasi arutada. See väljub teemast ja võib olla üksikjuhtum ning minu probleem
bodom
Liige
Postitusi: 216
Liitunud: 01 Jaan, 2012 23:54
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas bodom »

Vabandus OT pärast,kuid siiski lisan.
Niipalju kui, jahiseltsist kuhu ise kuulun ja teistest JS tuttavaid koeramehi tean. Ei aja ühegi koerad metskitsi(va verejälg), see komme võõrutatakse neist kasutades erinevaid meetodeid kiirelt ära ja kui ei ole kuidagi võimalik, lähevad lastele mängimiseks või diivanikaunistuseks. Pole ka kuulnud, et ajujahis kitsi lastake, seda just koerte pärast.
avrnbr
Liige
Postitusi: 108
Liitunud: 29 Juul, 2016 18:57
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas avrnbr »

Andrus1973 kirjutas: § 25. Kinnisasja kasutamine jahipidamiseks

(1) Kinnisasjal jahipidamiseks tuleb kinnisasja omanikuga sõlmida leping. Riigimaa jahindusliku kasutamise leping sõlmitakse riigimaa valitseja määratud isikuga.

(2) Kui maaomanik ei ole oma maal jahipidamist keelanud, tohib ilma lepinguta jahti pidada piiramata või tähistamata kinnisasjal päikesetõusust päikeseloojanguni, kuid mitte lähemal kui 200 meetri kaugusel hoonest.
Need kaks asja omavahel vastuolus ei ole? Või siis hoopis kooskõlas?
Et kui jahiseltsi poolt on lepingu sõlmimist igati välditud ja omanik pole keeldu peale pannud, siis võib korraldada mida iganes? Saan ma sellest õigesti aru?
bodom
Liige
Postitusi: 216
Liitunud: 01 Jaan, 2012 23:54
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas bodom »

Jahiseltsid peaksid olema enamuses MTÜ-d. Saadad lihtsalt JS juhatusele, kui oled maaomanik, endakoostatud kirjaliku lepingu või annad selle juhatusele isiklikult üle. Kogu see tegevus toetub Jahiseaduse § 6, lõige 3-le.

Kood: Vali kõik

§ 6. Maaomaniku õigused jahinduses
  Maaomanikul on õigus käesoleva seadusega sätestatud ulatuses ja korras:
 1) korraldada oma maal väikeulukijahti;
 2) sõlmida kokkulepe jahindustegevuse korraldamiseks oma kinnisasjal;
 3) seada oma maal jahipidamiseks tingimusi või jahipidamine keelata;
 4) algatada jahipiirkonna kasutaja väljavahetamine;
 5) teha ettepanekuid jahindusnõukogule jahipiirkonna piiride muutmiseks.
Andrus1973
Liige
Postitusi: 193
Liitunud: 13 Nov, 2017 15:02
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Andrus1973 »

bodom kirjutas:Jahiseltsid peaksid olema enamuses MTÜ-d. Saadad lihtsalt JS juhatusele, kui oled maaomanik, endakoostatud kirjaliku lepingu või annad selle juhatusele isiklikult üle. Kogu see tegevus toetub Jahiseaduse § 6, lõige 3-le.

Kood: Vali kõik

§ 6. Maaomaniku õigused jahinduses
  Maaomanikul on õigus käesoleva seadusega sätestatud ulatuses ja korras:
 1) korraldada oma maal väikeulukijahti;
 2) sõlmida kokkulepe jahindustegevuse korraldamiseks oma kinnisasjal;
 3) seada oma maal jahipidamiseks tingimusi või jahipidamine keelata;
 4) algatada jahipiirkonna kasutaja väljavahetamine;
 5) teha ettepanekuid jahindusnõukogule jahipiirkonna piiride muutmiseks.
Leping on siiski kahepoolne, milles osapooled millegis kokku lepivad. Kui kokkuleppele ei jõuta, siis jääb jahi keelamine või maa tähistamine. Aga ega mina kah ei tea .. ☺
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust!
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas mart2 »

avrnbr kirjutas:
Andrus1973 kirjutas: § 25. Kinnisasja kasutamine jahipidamiseks
(1) Kinnisasjal jahipidamiseks tuleb kinnisasja omanikuga sõlmida leping. Riigimaa jahindusliku kasutamise leping sõlmitakse riigimaa valitseja määratud isikuga.
(2) Kui maaomanik ei ole oma maal jahipidamist keelanud, tohib ilma lepinguta jahti pidada piiramata või tähistamata kinnisasjal päikesetõusust päikeseloojanguni, kuid mitte lähemal kui 200 meetri kaugusel hoonest.
Need kaks asja omavahel vastuolus ei ole? Või siis hoopis kooskõlas?
Et kui jahiseltsi poolt on lepingu sõlmimist igati välditud ja omanik pole keeldu peale pannud, siis võib korraldada mida iganes? Saan ma sellest õigesti aru?
Ega vastuolu ei ole. Sisuliselt tähendab seda, et kui leping, siis võib jahti pidada 24/7 või vastavalt lepingule. Kui lepingut ei ole ning maaomanik pole teavitanud keelust, siis ainult päevavalges.
Näiteks varitsusjaht söödakohal on üldjuhul hämaras või pimedas.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
bodom
Liige
Postitusi: 216
Liitunud: 01 Jaan, 2012 23:54
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas bodom »

Andrus1973 kirjutas: Leping on siiski kahepoolne, milles osapooled millegis kokku lepivad. Kui kokkuleppele ei jõuta, siis jääb jahi keelamine või maa tähistamine. Aga ega mina kah ei tea .. ☺
Just ja kui jahipidamine keelatakse maaomaniku poolt, ei pea JS ulukikahjusid hüvitama.
avrnbr
Liige
Postitusi: 108
Liitunud: 29 Juul, 2016 18:57
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas avrnbr »

Aga, .....
Nagu ma olen aru saanud, on jahiseltsidel kohustus maaomanikega lepingud sõlmida. Kuidas sellega on? Või olen mina asjast valesti aru saanud?
Suurte maaomanikega, sajad ja tuhanded hektarid, nendega sõlmitakse lepingud ilma nurisemata, väikestele aga lastakse kõrge kaarega saapasse.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3304
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Dr.Sci »

avrnbr kirjutas:Aga, .....
Nagu ma olen aru saanud, on jahiseltsidel kohustus maaomanikega lepingud sõlmida. Kuidas sellega on? Või olen mina asjast valesti aru saanud?
Suurte maaomanikega, sajad ja tuhanded hektarid, nendega sõlmitakse lepingud ilma nurisemata, väikestele aga lastakse kõrge kaarega saapasse.
Jahiseadus. https://www.riigiteataja.ee/akt/106072018012?leiaKehtiv
§ 25. Kinnisasja kasutamine jahipidamiseks
(2) Kui maaomanik ei ole oma maal jahipidamist keelanud, tohib ilma lepinguta jahti pidada piiramata või tähistamata kinnisasjal päikesetõusust päikeseloojanguni, kuid mitte lähemal kui 200 meetri kaugusel hoonest.
TALUPOEG TALUJA
Liige
Postitusi: 277
Liitunud: 12 Jaan, 2014 18:11
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas TALUPOEG TALUJA »

Lubage halada... :mrgreen:

Mul ka aastaid tagasi talu külje all kolm-neli jahimeest plärtsutasid püssist. Läksin ligemale ja lihtsalt sõimasin näod täis. Vennikestel olid püssid optikaga... vabandasid ja ütlesid et lasid mööda jne. Lugesin sõnad peale,et talust sadakond meetrit ei ole ilus jahti pidada. Lasid mööda.... :mrgreen: trahh,tra... järgmisel päeval olid mu koertel kitsejalad suus ja jalutasid mööda õue siin ringi..... Olid ikka käpardid küll,optikaga mööda... :mrgreen:
Kasutaja avatar
Che Latino
Liige
Postitusi: 587
Liitunud: 23 Veebr, 2015 0:14
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Che Latino »

TALUPOEG TALUJA kirjutas:Lubage halada... :mrgreen:

Mul ka aastaid tagasi talu külje all kolm-neli jahimeest plärtsutasid püssist. Läksin ligemale ja lihtsalt sõimasin näod täis. Vennikestel olid püssid optikaga... vabandasid ja ütlesid et lasid mööda jne. Lugesin sõnad peale,et talust sadakond meetrit ei ole ilus jahti pidada. Lasid mööda.... :mrgreen: trahh,tra... järgmisel päeval olid mu koertel kitsejalad suus ja jalutasid mööda õue siin ringi..... Olid ikka käpardid küll,optikaga mööda... :mrgreen:
Huvitav kuidas need kitsejalad koertejuurde said?
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Georges ja 12 külalist