www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 20 Jaan, 2021 19:59

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 9389 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582 ... 626  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Tankid EKV-le elik "soomusmanöövrivõime"
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2019 13:10 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 12 Apr, 2006 16:49
Postitusi: 18097
Paneme esialgu siia...

Tsiteeri:
Kaitseväe hanked nurjuvad üksteise järel. Otsitakse, kes lekitab väärtuslikku siseinfot

Suured kaitseinvesteeringud on järjest probleemide otsa sattnud. Kardetakse monopoli teket. Kaitsevägi otsib samal ajal siseinfo lekitajat. Kaalul on kümned miljonid eurod ja Eesti kaitseväe võimekus.

MIKK SALU

Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuses on järjest rappa läinud kaks suurt hanget: 30miljoniline hange soomusmasinate ümber­ehitamiseks ja rohkem kui 20miljoniline hange automaatide ostmiseks Eesti kaitseväele.

Jaanuari alguses tuli teade, et tühistatud on 30 miljoni eurone hange Norrast ostetud soomusmasinate ümberehitamiseks. Natuke aega hiljem algasid jamad automaatide hankega. Võitis ameeriklaste Lewis Machine & Tool Company (LMT) 22 miljoni eurose pakkumisega, ent see vaidlustati riigihangete vaidlustuskomisjonis. Sealt tuligi negatiivne otsus. Venib, et mitte öelda top­pab ka kolmas tehing, suurhange 155 mm haubitsatele laskemoona ostmiseks. Eelmise aasta lõpus osteti seetõttu ad hoc (et moona üldse oleks) Soomelt kaheksa miljoni euro eest haubitsate laskemoona, kriitikute kahtlustuse järgi aegumistähtajale lähenevat kraami.

Nii automaatide kui ka soomusmasinate hankega on seotud sama seltskond. Automaatide hanke vaidlustas konkursil teiseks tulnud ameeriklaste Sig Sauer, keda Eestis esindab Bristol Trust OÜ. Selle juht on endine kaitseväelane Ants ­Põldsam, siinses väikeses kaitsevaldkonna äris tuntud kuju. Bristol Trust tegi pakkumise ka soomusmasinate ümberehitamise hankes.

Automaatide hanke võitjat LMTd esindab Eestis aga Milrem LCM, siinse kaitsetööstuse lipulaev. Soomusmasinate ümberehitamise hankes Milrem formaalselt ei osalenud, kuid sisuliselt ajasid nemad seal osalenud BAE pakkumise asju ja olid allhankijad. BAE oli ka kaitseinvesteeringute keskuse eelistus, aga et nende pakkumine oli teistest palju kallim ja pakkuja polnud valmis hinnas järele andma, jäeti lõpuks kõik pakkujad kõrvale.

Konkurendid muretsevadki, et Milremist on kujunemas kodumaine pisimonopol. „Jah, konkurendid räägivad, aga meie käive on neli miljonit eurot, mis monopol me oleme?“ ütleb Milremi juhataja Ingvar Pärnamäe. Tal on õigus. Suurtest asjadest on Milremi käes küll Pasi soomustransportööride ja Hollandist ostetud lahingumasinate CV9035 hooldus. Need ei tee kedagi monopoliks.

Teisalt on tõsi seegi, et Milrem on kindlasti poliitikas ja kaitseväes paremate sidemetega kui keegi teine Eestis. Firmajuht on endine kaitseministeeriumi asekantsler. Nõukogu liige on Taavi Veskimägi, endine tipp-poliitik ja praegune Eleringi juht. Milremi üritustel ja ettevõtmistel osalevad tihti riigikogu saadikud ja (eks)kaitseministrid. Selle nädala algusest töötab Milremis major Marek Sügis, kes lükkas kaitseväes käima soomusmasinate ümberehitamise projekti, kus Milrem pakkujana osales.

Hiljuti läks Milremi sõsarettevõttesse tööle ka kaitseväe eksjuhataja Riho Terras. Tuleb küll rõhutada, et Terrase töökoht on Milrem Robotics, mitte automaatide hankel võitnud Milrem LCM. Praktikas on kahe Milremi vahel aga tihe side, näiteks soomusmasinate ümberehitamise hankes olid mõlemad ettevõtted BAE pakkumises sees.

Praegu võib Milremi käive olla ainult neli miljonit, aga kaitsevaldkonnas on vaade väga pikaajaline. Kui saad jala ukse vahele, võid mitmekümneks aastaks asendamatu partner olla. Näiteks automaadid: kui esimene hange käis 16 000 relva kohta, siis vähemalt teist sama palju ja võib-olla rohkemgi ostetakse kindlasti juurde. Kümmekonna aasta jooksul võiks automaatidele kuluda üle 70 miljoni euro. Lisame potentsiaalse soomusmasinate ümberehitamise ja paari aasta pärast saabuvate liikursuurtükkide K9 hoolduse, mida Milremil on samuti šanss endale saada.

On aga ka teine pool. Eesti Päevaleht kirjutas natuke rohkem kui nädal tagasi automaatide hankest, et „riigikaitse komisjoni liikmete lauale jõudis kummaline dokument... tekst käsitleb automaatide riigihanget ja loetleb selle võitnud LMT puudujääke“. Komisjoni esimees Hannes ­Hanso ütleb Ekspressile, et komisjoni liikmed leppisid omavahel kokku sel teemal avalikkusele kommentaare mitte jagada.

Pole aga saladus, et teema tõstis üles ja dokumendi vahendas Madis Milling (Reformierakond). Selle koostaja või vähemalt seal kirjas olnud info allikas oli konkursil teiseks jäänud Ants Põldsami Bristol Trust. Riigikogu komisjoni jõudnud info on niivõrd detailne ja sisaldab nii täpseid kirjeldusi, et jääb mulje, nagu oleks Bristol Trustil oma siseinfoallikas, näiteks keegi automaatide hanke tulemusega rahulolematu kaitseväelane.

Ekspressile keegi „muti“ olemasolu muidugi ei kinnita. Kaitsevägi siiski tunnistab, et käib sisejuurdlus. „Sõjaväepolitsei on alustanud distsiplinaarmenetlust, et selgitada välja, kas ja vajadusel kuidas on kaitseväe-sisene ametkondlik kirjavahetus käsitulirelvade hanke kohta saanud teatavaks isikutele, kellel puudus teadmisvajadus. Ühtegi menetlusalust isikut praegu ei ole,“ kõlab ametlik teade.
Kaitseinvesteeringute keskus kardab kõige rohkem, et kui automaatide hanke 22miljonilise pakkumisega võitnud Milrem ja 27miljonilise pakkumisega teiseks jäänud Bristol Trust omavahel lahingut löövad, võib selle juriidilise sõja võita hoopiski kolmandaks jäänud 45,5miljonilise pakkumise teinud Heckler & Koch.

Kokkuvõttes paistab välja väikese Eesti kaitseväe vana häda – oht ühe tootja või vahendaja lõksu jääda. Milrem loodi omal ajal soomlaste Patria kägistavatest lepingutest pääsemiseks. Praegu aga võib näha märke, et kõrgeid ekskaitseväelasi ja kaitseministeeriumi eksametnikke pungil Milrem on ise jõudmas seisusse, mis konkurente muretsema paneb.

Teisalt on olemas ka kõik-tunnevad-kõiki süsteem. Info lekib mööda sõprade ja ekskolleegide ahelat ning üksikute relvaspetsialistide isiklikel eelistustel on ebaproportsionaalne mõju selle üle, mis relvad või varustus üldse hankeplaanidesse jõuavad. Kuna automaatidega sõdu ei võideta ega kaotata, pole isegi tähtis, mis relvad sõduritele lõpuks jõuavad. Süsteemi vead aga hakkavad mõjutama ka hoopis kallimate ja olulisemate asjade hankimist, olgu selleks laskemoon või rasketehnika.

_________________
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Tankid EKV-le elik "soomusmanöövrivõime"
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2019 13:54 
Eemal
Liige

Liitunud: 25 Mär, 2016 22:16
Postitusi: 5581
Tegelikult see hanketeema on tõesti üsna nutune meil hetkel ja nimekiri aina suureneb:
*automaadid
*soomukite ümberehitus
*pikamaa TT
*haubitsate moon

Sisuliselt kõik olulisemad hanked on metsas.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Tankid EKV-le elik "soomusmanöövrivõime"
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2019 14:16 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 08 Jaan, 2014 11:51
Postitusi: 274
https://ekspress.delfi.ee/kuum/kaitseva ... d=85235149

äkki saab keegi panna täisartikli?

_________________
Puhkeala on selline koht, kuhu sa mataks l*tsi.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued relvasüsteemid EKV-le
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2019 14:42 
Eemal
Liige

Liitunud: 18 Juul, 2014 21:49
Postitusi: 4513
Akf Mikks EE-s üldisest seisust kaitsehangetega, kus mitmed hanked toppavad ning on palju vaidlustamisi.

https://ekspress.delfi.ee/kuum/kaitseva ... d=85235149

_________________
Dona nobis pacem!


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Tankid EKV-le elik "soomusmanöövrivõime"
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2019 14:53 
Eemal
Liige

Liitunud: 09 Dets, 2018 21:26
Postitusi: 1504
nimetu kirjutas:
Tegelikult see hanketeema on tõesti üsna nutune meil hetkel ja nimekiri aina suureneb:
*automaadid
*soomukite ümberehitus
*pikamaa TT
*haubitsate moon

Sisuliselt kõik olulisemad hanked on metsas.


Mis selle pikamaa TT hankel viga oli? Prantsalased oleks võinud pakkumuse esitada aga jätsid selle tegemata. Või siis oleks võinud hanget alustavad dokumendid vaidlustada, kui hange välja kuulutati, aga jätsid ka selle tegemata. Ega neid tootjaid suurt rohkem polegi.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Tankid EKV-le elik "soomusmanöövrivõime"
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2019 14:58 
Eemal
Liige

Liitunud: 25 Mär, 2016 22:16
Postitusi: 5581
Selles ongi jama, et neid hankeid torpedeeritakse vaat et sihilikult, lootuses, et äkki endal joppab. Selline asi jätab väga mõru maitse suhu nende firmade suhtes.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Tankid EKV-le elik "soomusmanöövrivõime"
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2019 15:22 
Eemal
Liige

Liitunud: 18 Juul, 2014 21:49
Postitusi: 4513
Üldiselt võiks sellises asjas riik jätta enesele õiguse käituda kehtestavalt ja juntimine joonelt ära lõigata. Põhimõtteliselt võibki ju kaitsehankeid ilma riigihanketa teha ja seda peakski rohkem praktiseerima piirdudes mingi turuuuringuga vmt. Aga kui riigihanget on hakatud juba tegema, siis vist ei jäta praegu seadus sellist võimalust? Ja see on jama lugu.

_________________
Dona nobis pacem!


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Tankid EKV-le elik "soomusmanöövrivõime"
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2019 15:41 
Eemal
Liige

Liitunud: 30 Okt, 2015 12:59
Postitusi: 2243
Martin Peeter kirjutas:
Üldiselt võiks sellises asjas riik jätta enesele õiguse käituda kehtestavalt ja juntimine joonelt ära lõigata. Põhimõtteliselt võibki ju kaitsehankeid ilma riigihanketa teha ja seda peakski rohkem praktiseerima piirdudes mingi turuuuringuga vmt. Aga kui riigihanget on hakatud juba tegema, siis vist ei jäta praegu seadus sellist võimalust? Ja see on jama lugu.
Ole nüüd - kui hanked teha nii et kompetentsed isikud teevad turuuringu, panevad kokku suunatud pakkumisega hanke mille tulemused pole vaidlustatavad ja seejärel siis valivad tarnija - kui palju ametnikke siis töötuks jääks?
Hangetest veel - isiklikult tean veel ühte KV-ga otsapidi seotud hanget, tõsi, väiksem, alla poole miljoni sain mina oma (õigemini TTÜ) kulude kalkulatsiooniks kuid pakkumise esitamiseni ei jõudnud, kuna hankega esitatavad tingimused (ntx ajakava, ja eeldatav maksumus) ei olnud hanke käigus läbi räägitav. KV oli siis kolmas, (vägagi) huvitatud osapool, huvitatud eelkõige sellest millisest Eesti sillast millise soomuki või muu militaarveokiga üle kannatab sõita. Tõenäoliselt tuleb seal uus hange...

_________________
Nations whose nationalism is destroyed are subject to ruin.
Muammar al-Gaddafi


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Tankid EKV-le elik "soomusmanöövrivõime"
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2019 15:59 
Eemal
Uudistaja

Liitunud: 10 Mai, 2015 13:17
Postitusi: 26
Dr.Sci kirjutas:
Martin Peeter kirjutas:
Üldiselt võiks sellises asjas riik jätta enesele õiguse käituda kehtestavalt ja juntimine joonelt ära lõigata. Põhimõtteliselt võibki ju kaitsehankeid ilma riigihanketa teha ja seda peakski rohkem praktiseerima piirdudes mingi turuuuringuga vmt. Aga kui riigihanget on hakatud juba tegema, siis vist ei jäta praegu seadus sellist võimalust? Ja see on jama lugu.
Ole nüüd - kui hanked teha nii et kompetentsed isikud teevad turuuringu, panevad kokku suunatud pakkumisega hanke mille tulemused pole vaidlustatavad ja seejärel siis valivad tarnija - kui palju ametnikke siis töötuks jääks?


Tegelikult vist peaks mingi võimalus ilma konkursita asju osta olema, ilma et hanke tingimustega jamama peab. Tuleb meelde, et Tšehhid ostsid, küll tükk aega tagasi, asju niimodi otse tootjatelt. Nt SAAB'ilt Arthur radareid ja RBS70 süsteeme.

Üldiselt tuleks selle 'huiamise' peale juba mingi 'sõnum' saata pakkujatele küll.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Tankid EKV-le elik "soomusmanöövrivõime"
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2019 16:11 
Eemal
Liige

Liitunud: 30 Okt, 2015 12:59
Postitusi: 2243
Zoloftz kirjutas:
Dr.Sci kirjutas:
Martin Peeter kirjutas:
Üldiselt võiks sellises asjas riik jätta enesele õiguse käituda kehtestavalt ja juntimine joonelt ära lõigata. Põhimõtteliselt võibki ju kaitsehankeid ilma riigihanketa teha ja seda peakski rohkem praktiseerima piirdudes mingi turuuuringuga vmt. Aga kui riigihanget on hakatud juba tegema, siis vist ei jäta praegu seadus sellist võimalust? Ja see on jama lugu.
Ole nüüd - kui hanked teha nii et kompetentsed isikud teevad turuuringu, panevad kokku suunatud pakkumisega hanke mille tulemused pole vaidlustatavad ja seejärel siis valivad tarnija - kui palju ametnikke siis töötuks jääks?


Tegelikult vist peaks mingi võimalus ilma konkursita asju osta olema, ilma et hanke tingimustega jamama peab. Tuleb meelde, et Tšehhid ostsid, küll tükk aega tagasi, asju niimodi otse tootjatelt. Nt SAAB'ilt Arthur radareid ja RBS70 süsteeme.

Üldiselt tuleks selle 'huiamise' peale juba mingi 'sõnum' saata pakkujatele küll.
Siin ongi see lahendus: Kui tahad osta otse tootjalt ei pea alati hanget tegema. Kuid. toode peab olema "Ne imejet analogov", muidu oled sunnitud kuulutama välja hanke ja vahele astuvad vahendajad. See osa hangetes tuleks leebemaks või ringi kirjutada.

_________________
Nations whose nationalism is destroyed are subject to ruin.
Muammar al-Gaddafi


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Tankid EKV-le elik "soomusmanöövrivõime"
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2019 17:10 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 16 Okt, 2005 19:42
Postitusi: 9323
Asukoht: Siilis
Sellelt leheküljelt peaks siia jääma vaid konkreetselt liikureist rääkivad postid - kõik muud tuleks liigutada teema UUED RELVASÜSTEEMID EKV-le alla.....

_________________
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Tankid EKV-le elik "soomusmanöövrivõime"
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2019 17:23 
Eemal
Liige

Liitunud: 18 Juul, 2014 21:49
Postitusi: 4513
Või teha uus teema.

Panen praegu veel siia. Ka TT süsteemide hanget püütakse torpedeerida.

https://www.err.ee/907816/prantslased-p ... it-tommata

_________________
Dona nobis pacem!


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Uued käsirelvad EKV-le
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2019 17:26 
Eemal
Liige

Liitunud: 14 Juul, 2015 15:06
Postitusi: 117
Tsiteeri:
Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus
PRESSITEADE
06.02.2019

RKIK lükkab ümber Eesti Ekspressis esitatud valeväited laskemoona ja toetussoomukite hangete kohta

Tänases Eesti Ekspressis ilmunud artiklis esitatud ekslikud väited Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse läbiviidud laskemoona ja toetussoomukite hangete kohta moonutavad tegelikke fakte, mida ajakirjanik oleks saanud ja pidanud üle kontrollima.

Eelmisel aastal Soomest hangitud 155mm suurtükimoona hankimiseks algasid läbirääkimised juba möödunud aasta alguses, Soome valitsus langetas otsuse septembri alguses, hangitud moona säilivusaeg on mitte vähem kui 20 aastat, kaitsevägi jõuab hangitud mahus moona väljaõppe käigus ära kulutada umbes kolme aasta jooksul. Lisaks on moon tulevikus kasutatav ka hangitavatel liikursuurtükkidel K9. (Vt ka https://www.err.ee/859482/eesti-ostab-s ... laskemoona.) ning ei ole seega „aegumistähtajale läheneva kraam“ nagu artiklis väidetud.

Toetussoomukite ümberehituse ja hoolduse hange, nagu ka paljud teised, oli avalik hange, kus hankes osalejad asetsevad pingeritta vastavalt hanke tingimustes ettenähtud korrale, mitte RKIKi kui hankija eelistusele, nagu väidab artikkel. Hanketingimused koostati selliselt, et võimalikult paljudel erinevatel potentsiaalsetel pakkujatel, sh erinevatel Eesti ettevõtjatel oleks võimalus hankel osaleda ning pakkumus esitada. See eeldus ka realiseerus, kolmest hankel osalenud pakkujast kaks olid Eesti ettevõtted.

Artiklis monopoliks nimetatud Milrem LCM sai kaitsevaldkonnalt aastatel 2018 ja 2017 vastavalt 4,2 ja 3,77 miljonit eurot. Samas tasusid RKIK ja kaitsevägi eri hangete tulemusel kaitsetööstusettevõttele Bristol Trust 2018. aastal kokku 1,4 miljonit eurot ning 2017. aastal 8,3 miljonit eurot.

Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus peab kaitsehangete läbipaistvust äärmiselt oluliseks ning on valmis alati kaitsealaste hangete teemaliste käsituste puhul enne avaldamist vajadusel väiteid kontrollima või vajalike andmetega täiendama.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued käsirelvad EKV-le
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2019 18:35 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 30688
Pressiteade omas püüdlikus nurgelisuses läheb täiega mööda kahest märksa olulisemast probleemist kui Mikk Salu puusalt panek laskemoona tähtajaga.
1. miks peab peagi 30 taasiseseisvumise juubelit tähistav Eesti ajama oma relvahankeid läbi endiste kamina/KV töötajate "müügiesinduste"? 1994 suudeti automaadid osta, täna ei suuda? Kahtlemata on siin teatud eetilised küsimärgid.
2. teema, et KV-st jookseb siseinfo endiste KV töötajatest relvakaupmeesteni, on kahtlemata teine kaalukas ja sisuline probleem. Sõltumata, mis hookuspookust teeb SP selle uurimisega, siis avalikkuses on tiba keerukas ikkagi ilma konkreetsete raudus käteta usutavalt väita, et kõik oli aus, läbipaistev jne.

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued käsirelvad EKV-le
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2019 19:04 
Eemal
Liige

Liitunud: 25 Mär, 2016 22:16
Postitusi: 5581
Tsiteeri:
2. teema, et KV-st jookseb siseinfo endiste KV töötajatest relvakaupmeesteni, on kahtlemata teine kaalukas ja sisuline probleem. Sõltumata, mis hookuspookust teeb SP selle uurimisega, siis avalikkuses on tiba keerukas ikkagi ilma konkreetsete raudus käteta usutavalt väita, et kõik oli aus, läbipaistev jne.

Just täpselt. Sellele probleemile viitas ka varasem Postimehe artikkel, kus räägiti võimalusest, et kui HK näiteks otsustaks nõuda kogu käsitulirelvade hanke tühistamist seoses andmelekkega, siis oleks selleks tõenäoliselt ka piisavat alust. Selline värk läheb lõpuks ikka päris korralikult haisema.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 9389 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582 ... 626  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt