Uued relvasüsteemid EKV-le

Vasta
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas nimetu »

See terviseriski BS oli minu mälu järgi konkreetsel hankel ühe vaidluse (küsimus tekkis, miks ainult gaasikolviga relvad sobivad) lahendamiseks nähtavalt hästi välja mõeldud mõjuv põhjendus.
No ei olnud ju päris välja mõeldud põhjendus. Väidetavalt oli selle aluseks ka mingi konkreetne uuring. Mina igatahes usun, et see oli ka tegelikult üks põhjustest, miks selline nõue esitati.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Tegelikult on selle gaasikolvi asjaga probleem küll. Probleem on aga selles, et meil toimib efektiivselt "süsteem", kus suvaline nuustik hakkab hanke käigus seadma tingimusi, mida sa täpselt ostma pead. See on ju turumajanduse reeglite vastane - müüja peab jooksma ostja sabas ja tegema kõik selleks, et ostja oleks rahul, mitte esitama läbi meie enda loodud kanalite tingimusi, mida ostja osta ikka võib. Õnneks vaidluskomisjon iga taolise sundostuga kaasa ei lähe, kuid kunagi ei või teada - vaidluskomisjoni praktika on teadupärast äärmiselt heitlik. Mõnikord see õnnestub, kui vaidesse pikkida piisavalt huvitavaid väljendeid nagu "konkurentsi ebamõistlik piiramine" jne.

Minu praktikas on olnud juhtum, kus 4x4 sõiduki hankes tuli hakata mingi suvalise esinduse tahmale põhjendama, miks meil on vajalik 4x4, mitte 4x2 "kuna see teeb ju sama töö ära". Kamoon, hangitava kauba omadused on ostja suveräänne õigus ise määratleda. Kui ostja ütleb, et gaasikolviga, siis on gaasikolviga ja kogu jutt.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
sang
Liige
Postitusi: 117
Liitunud: 14 Juul, 2015 14:06
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas sang »

Dr.Sci kirjutas:Võibolla peaks siis sellistesse hangetesse kaasama grupi juhuslikult selekteeritud tegelikke kasutajaid, ehk eri väljaõppetasemega ajateenijaid ja reserviste? Oskavad anda oma subjektiivse hinnangu, milline relv käes parima tunde tekitab...
Selle hanke katselaskmistel just nii ju tehtigi, et olid kaitseväelased, politseinikud ja keegi veel, pikad ja lühikesed, vasaku- ja paremakäelised, palju lasknud ja vähese kogemusega. Ja selle laskmiste tulemus omas ka mingit kaalu pakkumiste hindamisel.
sang
Liige
Postitusi: 117
Liitunud: 14 Juul, 2015 14:06
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas sang »

Et seoses käsirelvade hanke piinliku põrumisega siin foorumis üliaktiivseks muutunud kasutaja "sang" ilmselt (siiski) ei pea mind niiilolliks, et ma neid temamainit lihtsaid tõdesid ei tea - ju see tema "meeldetuletamine" siin siis üks niisama tühitargutus oli..
Kõigepealt palun vabandust afk-lt, et julgen sõna võtta hetkedel ja teemades, kus kohati hakkavad mingid emotsionaalsed paugutamised selget silmavaadet hägustama. Ja siis tuletan (veelkord) meelde, et käsitulirelvade hange ei ole siiski veel mitte ei piinlik ega põrunud, vaid toimib omasoodu edasi vastavalt etteantud rajale ja reeglistikule. Tere tulemast avatud hangete maailma.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3304
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Dr.Sci »

sang kirjutas:
Et seoses käsirelvade hanke piinliku põrumisega siin foorumis üliaktiivseks muutunud kasutaja "sang" ilmselt (siiski) ei pea mind niiilolliks, et ma neid temamainit lihtsaid tõdesid ei tea - ju see tema "meeldetuletamine" siin siis üks niisama tühitargutus oli..
Kõigepealt palun vabandust afk-lt, et julgen sõna võtta hetkedel ja teemades, kus kohati hakkavad mingid emotsionaalsed paugutamised selget silmavaadet hägustama. Ja siis tuletan (veelkord) meelde, et käsitulirelvade hange ei ole siiski veel mitte ei piinlik ega põrunud, vaid toimib omasoodu edasi vastavalt etteantud rajale ja reeglistikule. Tere tulemast avatud hangete maailma.
Olles otsapidi antud maailma näinud jääb vaid soovida edu. (Tõsiselt, mitte irooniaga)
A4
Liige
Postitusi: 1832
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas A4 »

Kapten Trumm kirjutas:
A4 kirjutas:Mulle endiselt jääb täiesti arusaamatuks, milles konkreetselt ikka see riigihangete seadus, EL-i direktiivid ja jobud juristid süüdi on? Või milline näeks siis välja selline toimiv alternatiiv, mis võimaldaks ilma keeruka hankeprotsessita välja valida parim toode parima hinnaga niimoodi, et asi ka näeks välja aus ja korruptsiooniriskid oleksid maandatud sama hästi, kui tänase süsteemi juures?
Mina olen endale selgeks saanud, et "uue ja huvitava" RHS-ga läksid paljud asjad, mis vanas seaduses andis panna erandi alla ning pidada läbirääkimisi sellega, kellega vajalikuks pidasid, siis uues tuleb praktiliselt iga uue asja tellimisel teha registri kaudu hange.

Ma oleks ettevaatlik uue RHS-iga eduraporteerimise teemal, ka juristid ütlevad, et jama on kokku käkerdatud. Kui ma osasid autoreid ühel seminaril nägin, siis sain aru küll, et protsessi ei ajanud tagant mitte praktiline elu, vaid järjekordne Brüsseli lolluse pime ja nõutavast ägedam järgimine valdavalt naisjuristide poolt, kellel pole selle hanketegevusega suuremat kokkupuudet ja kelle jaoks on riigihange eesmärk omaette. Tegelikult on see vahend.
Ma selles väga ei kahtlegi, et seadused muutuvad aina keerukamateks ja et juristidel – kui neile liiga vabad käed jätta – on võimelised ka väga lihtsaid asju üle-reguleerima. Küll aga ei toimunud uue riigihangete seadusega vähemalt kaitsevaldkonna hangetes midagi sellist, mis varasemaga võrreldes oleks hangete läbiviimise kardinaalselt keerulisemaks muutnud. Vanas seaduses kaitsehangetele ettenähtud põhimõttelised erandid – võimalus otse teiselt riigilt ilma igasuguse hanketa asju osta, võimalus luurevaldkonna vidinate puhul riigisaladuse loori all küsida otse pakkumist üheltainsalt tootjalt – on säilinud ka uues seaduses. See üldine põhimõte, et otse tootjalt tehasuute asjade hankimisel tuleb ikkagi teha avatud, avalik, mitme pakkujaga hange, oli minu teada ka eelmises seaduses. Ja oli selliste menetlustega probleeme, tühistamisi ja läbikukkumisi ka vana seaduse aegadel – lihtsalt kuna toona tegemist oli suhteliselt kolmandajärguliste hangetega, siis ei pandud seda eriti tähele. Suurem osa „suuri hankeid“ olid riigilt-riigile second-hand. Ainukene suurem uue kraami hange oli minu mäletamist mööda miljardikroonine lähimaa-ÕT süsteemi hange, mis muide, samuti venis, sest vaidlustati konkurendi poolt (ebaedukalt) vist isegi rahvusvahelises arbitraažis, mitte meie koduses vaidlustuskomisjonis.

Kui täna on nõue, et iga uue asja ostmiseks tuleb teha registri kaudu avalik hange, siis ma endiselt põhimõtteliselt ei saa aru, mis selles halba on? Võtame sellesama käsitulirelvade hanke näitel – kui vanade reeglite järgi oleks selle justkui saanud läbi viia suunatud pakkumiste küsimise ja läbirääkimistega, siis kas üldse oleks taibatud minna midagi küsima sellelt vähetuntud LMT-lt, kes täna on pakkunud lähteülesandele vastava toote selgelt kõige soodsama hinnaga? Või oleks suht ruttu jõutud otsaga välja sellesama Sig Saueri juurde, kes sellisel juhul oleks olnud ka tunduvalt tugevamas positsioonis hinna dikteerimisel? Kas sellise süsteemi puhul „endistest asekantsleritest“ ja „endistest kaitseväe juhatajatest“ tulenev risk leeveneb, või hoopis võimendub? Ja lisaks – see loomulikult ei ole Kaitseväe jaoks niivõrd oluline – aga EL-i ühtne hankedirektiiv tähendab muuhulgas seda, et ka meie enda (kaitse)ettevõtetel on varasemast parasemad võimalused teiste EL-i riikide hangetel osalemiseks, kus seni (ja muidugi ka edaspidi) on ajalooliselt olnud väga palju protektsionismi.

Mis seda konkreetset tüüpi gaasikolvi-nõuet puudutab, siis sellele nõudele vastavaid relvi jäi lõpuks sõelale kolm erinevat. Mis puudutab relva sobivust ja vastavust mingite üksikute Scoutsi või EOVJ-i võitlejate soovidele ja eelistustele, siis kõige rohkem punkte andis sellel hankel ju hind, mitte see, kui äge, uhke, või subjektiivselt parim üks või teine püss on.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kui täna on nõue, et iga uue asja ostmiseks tuleb teha registri kaudu avalik hange, siis ma endiselt põhimõtteliselt ei saa aru, mis selles halba on?
Ega muud polegi, kui avalikes menetlustes on pahatahtlikul pakkujal võimalik sind kottida nii, et paha hakkab. Sellele muidugi annavad powerit juurde kehvavõitu hanke korraldamine ja laialivalguvad nõudmised, aga noh "viivitust" saab efektiivselt anda ka ilma nendeta. Tavaliselt nii, et esitada vaidluskomisjonile vaidlustus ja kirjutada sinna sisse 20 korda termin "põhjendatud kahtlus pakkujate ebavõrdsest kohtlemisest". Mina ei ole näinud juhtumit, kus taolise paljasõnalise "põhjendatud kahtlusega" oleks VAKO selle vaidlustuse tagasi lükanud. Sellepeale hakkavad VAKOs käed kõigil värisema ja võetakse asi üldiselt menetlusse. Samas vaidlustuse sisseandmisega tuleb välja nõuda võimalikult palju pakkuja pakkumusest, anda see oma õigusbüroo kätte ülesandega leida üles kõik, mis vaieldav on (tavaliselt ikka midagi on).

Ja kui nüüd VAKO-s (selleks kulub kuu kuni 2) kaotajaks jäädakse ja kohtus perspektiivi pole, siis järgmine meetod on RahMin järelevalvemenetlus. Siin on nüüd paar trikki, millest ma avalikult ei räägiks, aga põhimõtteliselt, kui sa neid trikke tead, siis 1-2 kuud "viivitust" tuleb ka siit. Selle liigutuse mõte on saada hankemenetluse tühistamine, et saada "uus võimalus". Probleem on lihtsalt selles, et Eestis ei vastuta paskvillide saatja millegi eest - ka siis, kui tema kaebus tunnistatakse jamaks, siis sinu aeg ja raha on juba kulunud, kaebajale aga ei maksa see eriti midagi. Minul kulus seal poolteist kuud viimati.

Kui aga kohtus on perspektiivi (VAKO teeb ka tükati imeasju - on sarnastes asjades 180 kraadi erinevaid lahendeid), siis muidugi on perspektiivid tunduvalt tummisemad.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Teematäienduseks siis - et kussneed kivatöötegijad hankijad meil õieti on :P

NB! otsi struktuuriskeemist üles juristid :twisted: (täitsa olemas muideks)

https://www.kaitseinvesteeringud.ee/organisatsioon/
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

sang kirjutas:
Et seoses käsirelvade hanke piinliku põrumisega siin foorumis üliaktiivseks muutunud kasutaja "sang" ilmselt (siiski) ei pea mind niiilolliks, et ma neid temamainit lihtsaid tõdesid ei tea - ju see tema "meeldetuletamine" siin siis üks niisama tühitargutus oli..
Kõigepealt palun vabandust afk-lt, et julgen sõna võtta hetkedel ja teemades, kus kohati hakkavad mingid emotsionaalsed paugutamised selget silmavaadet hägustama. Ja siis tuletan (veelkord) meelde, et käsitulirelvade hange ei ole siiski veel mitte ei piinlik ega põrunud, vaid toimib omasoodu edasi vastavalt etteantud rajale ja reeglistikule. Tere tulemast avatud hangete maailma.
Pole ullu, sang - ei ole vaja vabandada. Ilmselgelt siseinfot valdajana(-ja kirjaoskajana) jätka ikka siin meie õndsas pimeduses viibijate hingekosutavat valgustamist :mrgreen:
Aint jäta juba pln see oma "teretulemastimine" miskisse "avatud hangete maailma" - no läilaks läeb tõesti..

Muuseas - kassa esined ka (nagu mina) siin foorumis oma pärisnime all :P :roll:
http://www.kmin.ee/et/strateegilise-kom ... ni-osakond
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
strateegiline sõdur
Liige
Postitusi: 454
Liitunud: 17 Nov, 2016 11:33
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas strateegiline sõdur »

Hetk mida me kõik oleme pikki aastaid oodanud on lõpuks käes. On tekkinud suurepärane võimalus otsustada Eesti saatus ja öelda sõna sekka relvahangetel. Kes tunneb, et ta valdab peensusteni relvi, oskab eristada lühikese käiguga gaasikolbi gaasipliidist, suudab riigihangete seadust kasvõi öösel peast deklameerida ja mõistab kõik militaarneti gurud viimseni ainsa lausega paika panna – nüüd on käes teie suur hetk. Kui tunned, et just sina oled kirjeldusele vastav inimene, siis mine ja kandideeri relvastuse hankijaks.

https://www.cv.ee/toopakkumine/kaitsemi ... 27798.html

Ja kui nüüd ühtegi kandidaati ei tule, no siis ma kaldun arvama, et siin käivad koos hoopis tavalised sooja õhu võngutajad. Ahjaa, proovitöö kandideerijatele pidi ka kuulu järgi olema :twisted:
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Hankepersonaliga on vist tõesti tuuga :?
Et kui linki uskuda, siis kogu too hangete "osakond" vaid kolmest persoonist koosnebki.. ning ka juriste on terve kontoora pääle vaid üksainus :shock:

http://www.kaitseministeerium.ee/et/val ... /kontaktid
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6208
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas kaur3 »

strateegiline sõdur kirjutas:Hetk mida me kõik oleme pikki aastaid oodanud on lõpuks käes. On tekkinud suurepärane võimalus otsustada Eesti saatus ja öelda sõna sekka relvahangetel. Kes tunneb, et ta valdab peensusteni relvi, oskab eristada lühikese käiguga gaasikolbi gaasipliidist, suudab riigihangete seadust kasvõi öösel peast deklameerida ja mõistab kõik militaarneti gurud viimseni ainsa lausega paika panna – nüüd on käes teie suur hetk. Kui tunned, et just sina oled kirjeldusele vastav inimene, siis mine ja kandideeri relvastuse hankijaks.

https://www.cv.ee/toopakkumine/kaitsemi ... 27798.html

Ja kui nüüd ühtegi kandidaati ei tule, no siis ma kaldun arvama, et siin käivad koos hoopis tavalised sooja õhu võngutajad. Ahjaa, proovitöö kandideerijatele pidi ka kuulu järgi olema :twisted:
Kindral Heremi sõnul pidi Sõjakoolis ka madal konkurss olema. Ei oska kohe validagi :)
Kasutaja avatar
Markko
Liige
Postitusi: 454
Liitunud: 28 Sept, 2007 7:51
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Markko »

Borja kirjutas:Hankepersonaliga on vist tõesti tuuga :?
Et kui linki uskuda, siis kogu too hangete "osakond" vaid kolmest persoonist koosnebki.. ning ka juriste on terve kontoora pääle vaid üksainus :shock:

http://www.kaitseministeerium.ee/et/val ... /kontaktid
Kui seda loogikat järgida ning järgnevat linki vaadata, töötab kamina enamikes osakondades ka ainult üks inimene
http://www.kaitseministeerium.ee/et/kontakt
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas mart2 »

Markko kirjutas:
Borja kirjutas:Hankepersonaliga on vist tõesti tuuga :?
Et kui linki uskuda, siis kogu too hangete "osakond" vaid kolmest persoonist koosnebki.. ning ka juriste on terve kontoora pääle vaid üksainus :shock:
http://www.kaitseministeerium.ee/et/val ... /kontaktid
Kui seda loogikat järgida ning järgnevat linki vaadata, töötab kamina enamikes osakondades ka ainult üks inimene
http://www.kaitseministeerium.ee/et/kontakt
:lol:
Nojah, Peastaabiski on ühemehelised osakonnad …
Kaastunne Palmile! :scratch:
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

mart2 kirjutas:Nojah, Peastaabiski on ühemehelised osakonnad …
Kaastunne Palmile! :scratch:
PALM millegipärast ei otsi-/värba avalikes võrkudes operatiivala tegijaid..
Aga ma mõistan, mart - sa tahtsid ka sõna sekka öelda :mrgreen:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist