BREXIT

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: BREXIT

Postitus Postitas Kriku »

diesel kirjutas:sajad tuhanded.
hmm, kõlab nagu päris jumekas ettevõtmine.
Ametlikel andmetel lausa miljoni ümber: https://www.theguardian.com/politics/li ... ve-updates
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: BREXIT

Postitus Postitas Martin Peeter »

AMvA kirjutas:
Martin Peeter kirjutas: Samas minu jaoks on täiesti arusaadav, miks Alamkoda ei soovi heaks kiita lepingut, mille kohaselt ei saa UK sõlmida uusi kaubandusleppeid kolmandate osapooltega
Kah ikka väga naiivne seisukoht sinu poolt. Kui UK-l jääb EL ühisturule alles ja saab veel võimaluse kolmandate riikie eraldi kaubandusleppeid sõlmida, siis kas sa ise selle peale ei tule, mis juhtuma hakkab? Nende kolmandate riikide kaup voolab UK-sse, kus see muutub Briti kaubaks ja siis juba tollivabalt liigub EL turule. Mis sa arvad, et maailma kaubandus on midagi sellist, et Britid ostavad midagi sisse ainul selleks, et seda ise tarbida, kui on võimalus sellega ka kena raha teenida?

Ja teenuste ning EL sisene tööjõu vaba liikumine on alati olnud EL vabakaubanduspiirkonna üks põhimõtteid. UK on tegelikult sellest oluliselt rohkem võitnud kui kaotanud.
UK ei jää leppe järgi ühisturule. Üleminekuaja jooksul pidi sõlmitama vabakaubandusleping, milliseid ELil on teisigi ja oli näiteks enne liitumist meilgi.
Küsimus on Iiri piiris, mida ei taheta "kõvaks" teha eriti Iirimaa nõudel, aga ka UK valitsus oli nõus, sest seda nõuavad unionistid, kellele ta toetub. Aga ma ei kujuta ette, kuidas saab turult lahkuda ühe "pehme" piirilõiguga. See ongi kõige suurem probleem, et selle lõigu pärast kehtib see ühisturult lahkumine suuresti õigustele, mitte kohustustele, mille osas oli EL piisavalt jäik.
Aga kui tuleb suurem kriis, mille käigus meie L-Euroopa sõprade maksevõime kaob, saab valus olema mõlemal.
Dona nobis pacem!
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: BREXIT

Postitus Postitas AMvA »

Martin Peeter kirjutas:
UK ei jää leppe järgi ühisturule. Üleminekuaja jooksul pidi sõlmitama vabakaubandusleping, milliseid ELil on teisigi ja oli näiteks enne liitumist meilgi.
Küsimus on Iiri piiris, mida ei taheta "kõvaks" teha eriti Iirimaa nõudel, aga ka UK valitsus oli nõus, sest seda nõuavad unionistid, kellele ta toetub. Aga ma ei kujuta ette, kuidas saab turult lahkuda ühe "pehme" piirilõiguga. See ongi kõige suurem probleem, et selle lõigu pärast kehtib see ühisturult lahkumine suuresti õigustele, mitte kohustustele, mille osas oli EL piisavalt jäik.
Aga kui tuleb suurem kriis, mille käigus meie L-Euroopa sõprade maksevõime kaob, saab valus olema mõlemal.
Selle dokumendi järgi (peaks olema kehtiv versioon), käsitletakse UK ja EL tulevikus sama tollitsoonina (Common Custom territory)

https://ec.europa.eu/commission/sites/b ... ment_0.pdf

Kui sul on täpsemat infot, siis paluks ära tuua.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: BREXIT

Postitus Postitas Kriku »

Uri Geller ähvardab peaministri ära nõiduda :write:

https://www.postimees.ee/6552481/kuulus ... ti-peatada
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: BREXIT

Postitus Postitas Martin Peeter »

Mina saan aru, et ainult üleminekuperioodi jooksul.
Põhimõtteliselt ongi probleem selle Iiri protokolli Art 6.
Viimati muutis Martin Peeter, 24 Mär, 2019 11:18, muudetud 1 kord kokku.
Dona nobis pacem!
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: BREXIT

Postitus Postitas AMvA »

Martin Peeter kirjutas:Mina saan aru, et ainult üleminekuperioodi jooksul.
Mkm, üleminekuperiood on eraldi reguleeritud (ongoing trade). Pikk dokument aga tasub läbi lugeda, saab aru, et keegi ei peedista neid britte niisama lõbi pärast.
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: BREXIT

Postitus Postitas Martin Peeter »

Ma olen seda lugenud. Ja problemaatiline on selle Iiri protokolli artikkel 6 (sätestab tolliliidus olemist), mis kehtib kuni tulevikusuhte selgitamiseni, mitte üleminekuperioodi lõpuni. See on üsna aheldav. Kogu tolliliiduta ja ühisturuta Brexitit pooldavate kriitikute (edit - on ju ka Brexiti vastaseid, tolliliitu, ühisturule jäämise pooldajaid) probleem ongi Iiri protokollis, mis hakkab sealt lk 302. Lepingu enda neelaks parlament alla koos selle üleminekuperioodi lõpuga 31.12 2020.
Ja eks sel lepingul ole ju ka see nõrkus brittide jaoks, et ta ei sätesta tuleviku kaubanduslepingut, küll aga igasugu kohustusi, mida britid enne täitma peavad .
Selle mõõdutundetu kiitmine on ELi strateegiline kommunikatsioon.

EDIT: Asjade seis
Lähipäevade jooksul on lisaks May leppele õhus kuni kuus võimalust, mille toetamise üle parlament saaks hääletada: artikkel 50 tagasivõtmine ja Brexiti tühistamine, uue referendumi korraldamine, May lepe pluss tolliliitu jäämine, May lepe pluss jäämine tolliliitu ning ühisturule, vabakaubandusleppe sõlmimine või EL-ist leppeta lahkumine.
https://www.postimees.ee/6552500/briti- ... siastumist
Dona nobis pacem!
kaugeltuuriv
Liige
Postitusi: 7191
Liitunud: 13 Sept, 2011 17:35
Kontakt:

Re: BREXIT

Postitus Postitas kaugeltuuriv »

Aga ma olen aru saanud,et hard Brexit oligi Nigel Faragi eesmärk,kas ma olen rumalalt aru saanud?
Ma ei saa aru,milleks britid peavad nutma,kui teati,et see tuleb siis,kui lahkumislepet(üleminekuaega) ei tule.Selle kolme aastaga peaks ju sellest ka rumalamast rumal aru saama.
Kui vaadata osa briti meediat,siis osad kommentaatorid olid kuni veebruarini kindlad,et EL ei hakka sellise suuriigi nagu UK-ga mängima ja alistub nende nõuetele viimasel minutil.Märtsi algusest on see suursugusust muideks kõvasti vähemaks jäänud.
Mulle on jäänud meelde ühe briti,kes elab Kanadas arutelu tuubis,kus mees otsekoheselt teatab,et illusioon,mida Farage korrutab,et UK saab tagasi eelmise sajandi esimese veerandi aegse suursugususe hakkab väga suurelt majanduslikult kätte ennast maksma.Euroopa,kui sellisel ei tule mitte ainult USA-ga majanduslikult konkureerida,vaid ka nii Hiina,Jaapani,toimeka Kagu-Aasiaga ning Indiaga kaasaarvatult.
Lahkumislepe aga peaks kehtima ainult lahkumisperioodil,mis peaks andma võimaluse kaubandusleppe sõlmimiseks.Ja kui lepet ei tule,siis peaks see olema piisav aeg,et britid saaks enda tollisüsteemi üles ehitada.Kuigi jah,nad on siiani 3 aastat maganud,ei usu,et isegi BREX-iti lahkumislepe asja kiirendab.
CNN pealt tuli uudis,et esmaspäevaks tahavad 11 kabineti ministrit tõsta mässu May vastu,nõudes tema resigneerumist,juhul,kui ta ei ole nõus,siis lahkuvad ise.
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: BREXIT

Postitus Postitas Martin Peeter »

Hard Brexit on minu arusaamist mööda leppeta Brexit.

Ka May oli alguses üldse Brexiti vastu, aga kui rahvas juba nii otsustas, siis kokkuleppega lahkumisel on ikkagi kaks äärmust:
1. Loobuda ainult otsustusõigusest EL-is ja säilitada kõik muud õigused ja kohustused. Selline Norra variandi moodi olukord.
2. Loobuda otsustusõigusest ja mõistliku üleminekuajaga ka kõigist õigustest ja kohustustest. Teha mingi kaubandusleping, nagu n Ukrainal on.
May tahtis teist varianti, sest selle esimese puhul poleks nagu Brexitil mingit mõtet. Aga see Iiri piir kipub pigem lahendust selle esimese variandi poole tirima.
Dona nobis pacem!
kaugeltuuriv
Liige
Postitusi: 7191
Liitunud: 13 Sept, 2011 17:35
Kontakt:

Re: BREXIT

Postitus Postitas kaugeltuuriv »

Jah,selle Iiri piiri küsimusega on asjad spetsiifilised.
May valitsuse väikeosanik ehk DUP on selgelt selle poolt,et piir oleks taastatud nagu meie ja Venemaa vahel on.See aga on selgelt leppeta lahkumise märk ja EL seisukohast ei saa olla nii,et Iiri ja Põhja-Iirimaa vahel on piir ja liiklus üle kanali toimub vaba liikumise raames.Kahte asja nagu ei saa kuidagi ja EL pakkus varianti,kus ka Iiri piir jääb vabaks nagu kanali ületamine üleminekuperioodi ajal aga siis oleks olnud tegemist vaba ligipääsuga ühisturule ja selle reeglitele.
Kui DUP tahab konkreetset piiri Iiri Vabariigi ja P-Iirimaa vahel,siis ei saa ka EL lubada kahe koridoriga liikumist,üle kanali tuleks siis ka piiriga arvestada.
Miks DUP nii käitub ja tahab on vast seotud tõsise kartusega,et ühel momendil katoliiklik elanikond on nii suures enamuses(tänu suuremale sünnile),et P-Iirimaa ühinemine näiteks hääletuse läbi saab ka tegelikuseks.Piir peaks mingis mõttes hoidma ühinemise unistused eemal.Piiri puudumisel oli integratsioon P-Iirimaa ja Iirimaa vahel vist selgelt rohkem Iirimaa poole.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: BREXIT

Postitus Postitas Kriku »

kaugeltuuriv kirjutas:Miks DUP nii käitub ja tahab on vast seotud tõsise kartusega,et ühel momendil katoliiklik elanikond on nii suures enamuses(tänu suuremale sünnile),et P-Iirimaa ühinemine näiteks hääletuse läbi saab ka tegelikuseks.
Suure reede e. Belfasti rahuleppes just nii kirjas ongi.
kaugeltuuriv
Liige
Postitusi: 7191
Liitunud: 13 Sept, 2011 17:35
Kontakt:

Re: BREXIT

Postitus Postitas kaugeltuuriv »

Kriku kirjutas:
kaugeltuuriv kirjutas:Miks DUP nii käitub ja tahab on vast seotud tõsise kartusega,et ühel momendil katoliiklik elanikond on nii suures enamuses(tänu suuremale sünnile),et P-Iirimaa ühinemine näiteks hääletuse läbi saab ka tegelikuseks.
Suure reede e. Belfasti rahuleppes just nii kirjas ongi.
Eks nad siis proovivad kuidagi seda asja kas pikendada või tõkestada.Poliitikutel on üldse omadus palju asju lubada,põhimõttel peale mind tulgu kas või uputus.
Meenutagem,et DUP ja Sinn Feini nn.ühisvalitsus kukkus vist juba paar aastat tagasi kokku ja hetkel peaks seal lausa P-Iirimaal,kui ma valesti aru ei saa,otsevalitsus olema,mis allub Briti kroonile.
Jah,kui ma elasin Iirimaal,siis näiteks Galway piirkonna iirlased(aga see on üks Iirimaa ühtsuse hard core paik),siis paljud selle variandi peale lootsidki,mis rahuleppes.See tõkke panemine võib pikas perspektiivis uuesti teha selle Tõelise IRA väga populaarseks nii siin,kui sealpool Iiri-UK piiri.
diesel
Liige
Postitusi: 630
Liitunud: 20 Jaan, 2011 20:47
Kontakt:

Re: BREXIT

Postitus Postitas diesel »

Kriku kirjutas:... Ametlikel andmetel lausa miljoni ümber...
nojah, viidatud lehe piltidelt ja videolt võib kindlasti väita, et tuhanded inimesed on kokku tulnud.
skeptikuna ma arvaks, et kui kümned või sajad tuhanded või koguni suisa miljon pead kohal on, siis kindlasti oleks ka
droonivideoid või vähemalt kuskilt katsutelt filmitud.
oma hääle kuuldavaks tegemiseks oleks ju vaja hädasti näidata masse kokku tulnuna.
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4866
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: BREXIT

Postitus Postitas Gideonic »

diesel kirjutas:nojah, viidatud lehe piltidelt ja videolt võib kindlasti väita, et tuhanded inimesed on kokku tulnud.
skeptikuna ma arvaks, et kui kümned või sajad tuhanded või koguni suisa miljon pead kohal on, siis kindlasti oleks ka
droonivideoid või vähemalt kuskilt katsutelt filmitud.
oma hääle kuuldavaks tegemiseks oleks ju vaja hädasti näidata masse kokku tulnuna.
Aga palun:
https://www.reddit.com/r/brexit/comment ... _from_the/

Kõik rahvas seal peal ei olnud, video lõppes ennem ära. Silma järgi ütleks küll, et sadatuhat tuleb kindlasti ära, pigem rohkem.

Siin üks vähe kehvem gif ka kus on 9 minutit 90e sekundi sisse kokku võetud:
https://gfycat.com/latesecretdoctorfish
diesel
Liige
Postitusi: 630
Liitunud: 20 Jaan, 2011 20:47
Kontakt:

Re: BREXIT

Postitus Postitas diesel »

jah, on ikka rahvast tublisti.
no eks nad ise tea, mis teevad.
aga paras koomusk on see brexit küll juba.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 16 külalist