Oktaaniarv, surveaste, detonatsioon jne.

Laevad, lennukid, tankid... Kõik sõjatehnikast.
Vasta
Kasutaja avatar
Svejk
Liige
Postitusi: 3758
Liitunud: 13 Jaan, 2010 18:32
Asukoht: Põllul
Kontakt:

Re: Oktaaniarv, surveaste, detonatsioon jne.

Postitus Postitas Svejk »

Kuna kaptenilt vastust ei ole ega paista ka tulevat.... 8) siis teen lühikese kokkuvõtte teemast "kõrgem surveaste tähendab käredamat põlemist": http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 31#p583531
Kusjuures mööndustega võib sellele isegi alla kirjutada, kui eeldada, et kasutatakse sellisele surveastmele mittemõeldud madalama oktaanarvuga bensiini.
Aga sellisel juhul võiks (ja võibolla tuleks) ütleda, et madalam oktaaniarv tähendab "käredamat" põlemist - mida aga ma millegipärast austatud kaasfoorumlast ei usu mõtelnud olevat....
Niisiis on akf Trumm oma lapsukesed hüljanud, sõnad, mis ta välja on ütelnud - omapäid jätnud. Kahetsusväärne lugu, sest sellest on võimalik teha järeldusi, milliseid ma kohe kirjeldan.

Alustuseks tahan öelda, et austatud kaasfoorumlane ei ignoreeri mitte mind, vaid hoopis seda, mida ta on foorumil väitnud. Ütleb nö "omadest lahti".
"Mees annab sõna - mees võtab sõna" on ütelnud Tammsaare.
Ehk et isegi oma sõna murdes mees vastutab selle eest mida ta lubanud või ütelnud on. Mitte ei tee nägu, et midagi pole olnudki ja loodab, et küll kuidagi asi unustatakse... :)
Ühesõnaga see, mida austatud kaasfoorumlane siia kirjutab, ei tähenda talle mitte midagi. Miks? Sest ta ei vastuta oma jutu eest.
Trummi arvates võib siia kirjutada võib ükskõik mida, ja kui see väljamõeldiseks, ebausuks, vigaseks- või suisa desinformatsiooniks osutub,
siis võib rahulikult ja häbi tundmata edasi vadrata, nagu midagi ei oleks olnud.

Mees, kes sedasi käitub, ehk hülgab omad ja ei tunnista oma vigu, on näiteks minule luurelemineku kaaslaseks mitte viimane, vaid täiesti kõlbmatu kanditaat.

P.S.
Sigmund Freud on ütelnud: "Häbitunde puudumine on lolluse esimene tunnus"
:D

P.S.S.
Endiselt ootan, et austatud kaasfoorumlane AMvA oma üldsõnalisi (kuid kategoorilisi!) väiteid faktidega kinnitaks... 8)
Viimati muutis Svejk, 09 Mai, 2019 10:03, muudetud 1 kord kokku.
"Vaated ja veendumused pärinevad tunnetemaailma sügavikest ja loogika on enamasti vaid kuuleka intellekti abivalmis instrument põhjendamiseks ja õigustamiseks"
"Maul halten und warten diner!" (lõuad pidada ja lõunat oodata!)
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Oktaaniarv, surveaste, detonatsioon jne.

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Püha müristus, kolvirõngaste õieti pealepanek on nende tööde juures see kõige kergem töö.
Pealepanek jah, aga mahavõtmine tervelt mitte nii väga. Ma olen ka oma käekestega mõne mootori lahti võtnud ja kokku pannud, äravõtmisel kipuvad rõngad lihtsalt katki minema (poes pole ka väga head spetsriista). Rõngaste paigaldamine spets rõngatangidega on muidugi lihtne. Eriti uue kolvi puhul.
Tean, millest jutt, ära murtse :)
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Oktaaniarv, surveaste, detonatsioon jne.

Postitus Postitas AMvA »

Kapten Trumm kirjutas:
Püha müristus, kolvirõngaste õieti pealepanek on nende tööde juures see kõige kergem töö.
Pealepanek jah, aga mahavõtmine tervelt mitte nii väga. Ma olen ka oma käekestega mõne mootori lahti võtnud ja kokku pannud, äravõtmisel kipuvad rõngad lihtsalt katki minema (poes pole ka väga head spetsriista). Rõngaste paigaldamine spets rõngatangidega on muidugi lihtne. Eriti uue kolvi puhul.
Tean, millest jutt, ära murtse :)
Noh, üldiselt kui tegemist ei ole tutika mootoriga, siis ei pane keegi enam vanu rõngaid tagasi. Ma ei ole suutnud oma elu jooksul veel ühtegi rõngast ära lõhkuda, neid peab siis ikka väga karmilt kohtlema, et see juhtuks.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Oktaaniarv, surveaste, detonatsioon jne.

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Trummi arvates võib siia kirjutada võib ükskõik mida, ja kui see väljamõeldiseks, ebausuks, vigaseks- või suisa desinformatsiooniks osutub, siis võib rahulikult ja häbi tundmata edasi vadrata, nagu midagi ei oleks olnud.
Lp akf Sveik - sinu irriteeriv-teemavälistele postidele ma ei vastagi siin edaspidi. Sõltumata, palju taolist verbaalset jama sa siia toodad.
Pealegi ma kahtlen, et sa pole antud teemal kuigi kodus, kuna tekitasid sellest "käredast" mingi pseudoprobleemi, kusjuures teised said ammuilma juba aru, mida see tähendas.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Oktaaniarv, surveaste, detonatsioon jne.

Postitus Postitas Kapten Trumm »

AMvA kirjutas: Noh, üldiselt kui tegemist ei ole tutika mootoriga, siis ei pane keegi enam vanu rõngaid tagasi. Ma ei ole suutnud oma elu jooksul veel ühtegi rõngast ära lõhkuda, neid peab siis ikka väga karmilt kohtlema, et see juhtuks.
Tavapäraselt leidis toona taoline "konversioon" aset mõni aeg peale uue auto ostmist. Või peetud auto ostmist/omandamist, kui omanikule sai selgeks "õige" bensiini hind ja saadavus ning võimalused saada althõlma A-76. St tegemist oli töökorras mootori lammutamisega. Selline tegevus täna paneks vaid kulme kergitama, aga toona oli see reaalsus, sest seda A-76 võis ärida bensiinijaama omast kordi odavamalt.

Ärida sai muidu ka 93, ainult sellele oli ligipääs keerulisem, kuna seda liikus rohkem sõjaväe käes, aga seal oli see vist NZ sõjavarudes, mida kontrolliti - igapäevast A-76 solistati suht kontrollimatult ja sealt vaat-teine saada polnud küsimus.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Lemet
Liige
Postitusi: 19913
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Oktaaniarv, surveaste, detonatsioon jne.

Postitus Postitas Lemet »

neile tehakse enamasti klapipesa ja tööpinna mingi töötlemine, mis taastab ümaruse
Freesimine ja hoonimine on see töötlus. Ja kolvirõngad tulevad maha kenasti ning vaevatult, v.a. siis, kui need on kinni põlenud. Aga sellisel kujul ei tohiks neid siis ülepea mootorisse tagasi toppida, vaid tuleb esmalt ikka lahti leotada, maha võtta, sooned puhastada. Ning kui mootor juba lahti on, siis ka rõngad uute vastu vahetada. Kui vähegi võimalik. Lukud keerati üksteise suhtes 120 kraadise nurga alla, kogu matemaatika.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Oktaaniarv, surveaste, detonatsioon jne.

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Õige vastus sõltub siin mootori kulumisastmest. Kui tegemist on vähetöötanud mootoriga, kus hülsil on hoonimisjäljed veel peal, võib põhimõtteliselt panna uued rõngad ja need töötavad ka sisse. Kui kulumine on selline, et hoonimisjälgi ei paista, on keerulisem lugu, siin sõltub vastus hülsi ovaalsusest ja koonilisusest - võib juhtuda, et hoonides hülss üle ja pannes uued rõngad, saab korraliku asja, kuid võib ka juhtuda, et tekib liigne õlikulu ja suitsemine, sest hoonimine ei tee silindrit perfektseks tagasi, vaid kopeerib lihtsalt kulunud silindri kuju.

Olen ise just lääne mootoritega siin näppu lõiganud, nt BMW või mersu mootori kolvid on piisavalt kallid asjad ja ikka tahaks piirduda paljaste rõngastega. Siis lihtsalt hoonid hülsid üle ja paned uued mingid B-osa rõngad. Tulemuseks on täitsa kobe kompressioon, kuid võtab õli ja gaasi andmisel kipub sinist suitsu tulema. Ise ma seletaksin sedasi, et hea kompressioon tuleb sellest, et hoonimise jäljed hoiavad need ovaalsed hülsid tavalisest rohkem õlisena, mis tihendab mootorit (samamoodi saab hea kompressiooni kui silindrisse kallata lusikatäis õli), kuid samas töötab üles-alla käiv kolb sellise õlist nõretava silindri seinaga nagu õlipump. Õlikulu võib olla näiteks kaks 4-liitrist kanistritäit õlivahetuste (10 000 km) vahel.

See on pannud mind nendesse kolvirõngastesse aukartusega suhtuma - kui asi on enamvähem ega suitse, siis ei maksa näppida. Isegi kolbe niisama välja tirida ei maksa.
Lukud keerati üksteise suhtes 120 kraadise nurga alla, kogu matemaatika.
Arvan, et kui sa võtad sissetöötanud mootori kolvi ka keerad neid rõngaid veitsa (no 45 kraadi igaühte), siis võivad tekkida probleemid. Seda just vene mootoritel, kus kasutati kehvasid õlisid ja pehmeid rõngaid ning kus sissetöötamine (aga ka kulumine) oli kiire. Küll aga seal tõesti toimib see, et kui panna mingisse 50 tuhat km sõitnud silindritesse uued rõngad ja kolvid, siis töötab see ikkagi suht kiirelt sisse ja probleeme ei tule. Samal meetodil nt saksa mootoriga talitades on pikaajaline sissetöötamine ja sinine suits enamvähem kindel, sest mootorimaterjalid ja õlid on palju paremad kui toona meil olid.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Runkel
Liige
Postitusi: 2816
Liitunud: 07 Sept, 2017 22:39
Kontakt:

Re: Oktaaniarv, surveaste, detonatsioon jne.

Postitus Postitas Runkel »

Kapten Trumm kirjutas:Ärida sai muidu ka 93, ainult sellele oli ligipääs keerulisem, kuna seda liikus rohkem sõjaväe käes, aga seal oli see vist NZ sõjavarudes, mida kontrolliti - igapäevast A-76 solistati suht kontrollimatult ja sealt vaat-teine saada polnud küsimus.
Võis tõesti 93 olla, sest "tunne" ütles, et parem pauk. Äri käis küllalt naglalt, kui juba said NA-lasega kontakti, siis see töötas õlitatult. Läksid kokkulepitud ajal kõrvalisemasse tanklasse tühjad kanistrid kaasas ja vastu said täiskanistrid (bensukriisi ajal läksid mu meelest ka kanistrid hinda, rahvas kogus enda garaažidesse parajad pommilaod), ja järgmine ring jälle vahetus. Saksa kalonnet, mis mul oli, toda ei raatsinud ringlusesse siiski lasta - jätavad, raisad, võitjatena veel endale. Aga erilist üle õla vaatamist polnud, pool-legaalne, pool-avalik oli kõik see business. Too soldat, kellelt ma ostsin, jäi armee lahkudes Eestisse, ehitas maja ja hakkas põllupidajaks. Nüüd libisen juba teemast välja.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Oktaaniarv, surveaste, detonatsioon jne.

Postitus Postitas Kriku »

Svejk kirjutas:Trummi arvates võib siia kirjutada võib ükskõik mida, ja kui see väljamõeldiseks, ebausuks, vigaseks- või suisa desinformatsiooniks osutub,
siis võib rahulikult ja häbi tundmata edasi vadrata, nagu midagi ei oleks olnud.
Mis sa umbes arvad, mitmenda foorumi liikmena sa sellisele äraütlemata jalustrabavalt ainulaadsele järeldusele jõuad...?
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Oktaaniarv, surveaste, detonatsioon jne.

Postitus Postitas AMvA »

Kriku kirjutas:
Svejk kirjutas:Trummi arvates võib siia kirjutada võib ükskõik mida, ja kui see väljamõeldiseks, ebausuks, vigaseks- või suisa desinformatsiooniks osutub,
siis võib rahulikult ja häbi tundmata edasi vadrata, nagu midagi ei oleks olnud.
Mis sa umbes arvad, mitmenda foorumi liikmena sa sellisele äraütlemata jalustrabavalt ainulaadsele järeldusele jõuad...?
Osaliselt nõus, aga kipub sinna pind ja palk silmas kanti, sest ei ole ka austet kaasfoorumlane Svejk mitte kopika eest suutnud ära näidata, et Trummi jutt on väljamõeldis, ebaaus vms. Lihtväitest, et tõesta ära, ei piisa.
Kasutaja avatar
Svejk
Liige
Postitusi: 3758
Liitunud: 13 Jaan, 2010 18:32
Asukoht: Põllul
Kontakt:

Re: Oktaaniarv, surveaste, detonatsioon jne.

Postitus Postitas Svejk »

Kriku kirjutas: Mis sa umbes arvad, mitmenda foorumi liikmena sa sellisele äraütlemata jalustrabavalt ainulaadsele järeldusele jõuad...?
Oletan, et küsimus on retooriline... 8)
Ma palun veel kolm minutit lisaaega et otsad lõplikut kokku tõmmata. :)
Kapten Trumm kirjutas:
Lp akf Sveik - sinu irriteeriv-teemavälistele postidele ma ei vastagi siin edaspidi. Sõltumata, palju taolist verbaalset jama sa siia toodad.
Pealegi ma kahtlen, et sa pole antud teemal kuigi kodus, kuna tekitasid sellest "käredast" mingi pseudoprobleemi, kusjuures teised said ammuilma juba aru, mida see tähendas.
Savisaar: "Ja Juku-Kalle Raid - teie küsimustele ma ei vasta enam mitte kunagi!"
https://www.youtube.com/watch?v=6zUocDv6te8

Esiteks sa vastasid. See on esiteks :)
Teiseks vaatame teema pealkirja ja avastame tõsiasja, et teemas püsin mina, samal ajal kui sina tegeled teemast suhteliselt kõrvalseisvate postide tegemisega.
Kolmandaks oled jama sina ajanud (ja sõltumata palju sa seda toodad, siis sa ei vastuta selle eest kunagi) :D

Neljandaks - pädevust antud või ükskõik mis teemal ei möödeta sellega, kui palju keegi midagi räägib. "Tark teab, mida räägib. Loll räägib, mida teab".
Ja kui vahepeal ei tea, siis suu jahvatab edasi ja teadmistes puuduolevad lüngad täidetakse sujuvalt sellega, mis sülg suhu toob.

Viiendaks. Käreduses pole mitte mingit probleemi, isegi mitte pseudo. Probleem on selles, et sa ei vastuta oma sõnade eest.
Ja kui su käest selgitusi palutakse, siis ajad mingit täielikku jama: http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 90#p583590 või mõnitad: http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 99#p583599
See, et sa oled oktaanarvude vallas suhteliselt tume maa, tuli juba varem välja, nii et see "käredus" ei saanud olla "näpukas" :D http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 15#p577215

Ja kuuendaks - "teised said juba ammu aru" et sa vastata ei taha ega kavatse (see on sulle orgaaniliselt vastuvõetamatu, olemuslikult võimatu), aga mina kangutasin edasi... sportlikust huvist 8)

Muideks "teised said juba ammu aru" on stiilipuhas manipulatsioon - oponendi muutmine ärevaks, võhikuks või süüdi.
(...kui läbi sellise prisma sinu viimast postitust vaadata, siis on see algusest lõpuni puhas manipulatsioon, aga see lõpulause on eriliselt "puhas" :) )
Selline oponendi käsitlemine (sulle väga omane) on nõrga relv.
Manipulatsiooni antipoodiks on enda kehtestamine. Enda kehtestamine ei ole muideks oponendile tagumikuga näkku hüppamine, vaid vastutamine, teadlikkus. :)

Andsin sulle võimaluse väärikalt käituda, aga sa ei kasutanud seda võimalust. Sa ei tundnud seda võimalust isegi ära.
Ma ei kavatse sinuga nüüd tükk aega tegeleda (välja arvatud, kui sa ikka mingi erilise jamaga jälle vahele jääd - selle ma ikka remargin :D )
ja ütlen lõpetuseks austatud kaasfoorumlase Walter2 signatuuris äratoodud mõtte.

Nii - järgmine:
AMvA kirjutas: Osaliselt nõus, aga kipub sinna pind ja palk silmas kanti, sest ei ole ka austet kaasfoorumlane Svejk mitte kopika eest suutnud ära näidata, et Trummi jutt on väljamõeldis, ebaaus vms. Lihtväitest, et tõesta ära, ei piisa.
Austatud kaasfoorumlase keskendumis- ja arusaamisvõime tundub olevat suhteliselt limiteeritud - ma olen seda varemgi ütelnud, aga nüüd lisan sellele ka "mälu" :)
Me ei ole akf Trummiga saanud nimetatud küsimuse arutamist alustadagi, sest ta on keeldunud defineerimast omadussõna "käredam" http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 98#p583598

Küll aga tundub, et elad antud juhul olukorda sedavõrd sügavalt sisse, et piirid sinu "mina" ja välismaailma vahel hägustuvad....
"Tõesta ära" nõutakse sinu käest. Trummi käest paluti ainult selgitusi. (muideks "tõesta ära" ei ole väide, isegi mitte lihtväide :) Lihtlause on ta küll... :D )

Käesolevaga teen ka sinuga, akf AMvA - selles teemas lõpparve ja nö "kirjutan kahjud korstnasse" . Sealt ei võta surm ka, kust midagi võtta ei ole.
Ja jälle mõttetera akf Walter 2 signatuurilt.

OT lõpp.
Viimati muutis Svejk, 10 Mai, 2019 9:33, muudetud 1 kord kokku.
"Vaated ja veendumused pärinevad tunnetemaailma sügavikest ja loogika on enamasti vaid kuuleka intellekti abivalmis instrument põhjendamiseks ja õigustamiseks"
"Maul halten und warten diner!" (lõuad pidada ja lõunat oodata!)
Illike
Liige
Postitusi: 814
Liitunud: 15 Jaan, 2013 9:51
Kontakt:

Re: Oktaaniarv, surveaste, detonatsioon jne.

Postitus Postitas Illike »

Mina tunnistan, et ma ei teamitte kohe üldse asjast eriti, kuid on soov teada saada. Seega palun andestada lollid küsimused.
Saan ma õigesti aru, et oktaanarv näitab kütuse detonatsioonikindlust. Mida kõrgem rõhk silindris, seda rohkem energiat me suudame anda edasi kolvile läbi kontrollitud põlemise ja seega saame selle kaudu tõsta mootori jõudlust?
Kas nii võib kokku võtta kõik eelnevad postitused tavatarbija jaoks?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Oktaaniarv, surveaste, detonatsioon jne.

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Täpselt nii.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 19196
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: Oktaaniarv, surveaste, detonatsioon jne.

Postitus Postitas ruger »

Uue eelnõuga tahetakse biokütuse teema natukeseks ajaks maha matta ja kasutamine vabatahtlikuks teha.
Majandusministeerium pakub välja seadusemuudatuse, mis vabastab autokütuste müüjad kohustusest füüsiliselt kütustesse biokomponenti lisada ning lubab nõutava biokütuse kohustuse täita muul viisil, kirjutas ERR.

"Pakkusime välja, kooskõlastatult sektoriga, et kaotame niinimetatud 6,4 protsendi põranda piiri ehk jätame eelnõust tarnijate kohustuse lisada kütustesse kuuekuulise perioodi jooksul füüsiliselt keskmiselt vähemalt 6,4 protsendi ulatuses biokütust," rääkis majandusminister Taavi Aas ERR-ile. "Uue ettepanekuga otsustab tarnija ise, kas täidab kohustuse osaliselt või täielikult füüsilise biokütuse abil või kasutab kohustuse täitmiseks tarnijate vahelisi kokkuleppeid."

See annab kütuse müüjatele piisava paindlikkuse, et pakkuda turul ka biokomponendita kütust, lisas Aas.

Põhimõtteliselt oleks tegemist samasuguse lahendusega nagu on praegu Alexela poolt juba kasutusel.
https://arileht.delfi.ee/news/uudised/m ... d=87380469
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Oktaaniarv, surveaste, detonatsioon jne.

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Selle praktiline rakendatavus sõltub sellest, palju üks või teine kütusefirma on ettevalmistusi teinud. Siinkohal tuleb tõdeda, et kodumaine Alexela edestab siin Skandinaavia kütusefirmasid pikalt.

Meie asutus läheb näiteks osalt üle Alexela kliendiks, kuna sealt on võimalik osta biolisandivaba kütust, mis sobib bensiini kasutavatele väikemehhanismidele (nt tööriistad bensumootoriga), veel kasutuses olevatele vene veokitele ja statsionaarsetele diiselgeneraatoritele. Kellel on vanemad autod, soovitan sama teha, sest kuigi tehas lubab 10% kasutada, siis üldisele korraolekule see piiritus bensiinis kasuks ei tule. Ja statsionaarsed avariigenekad peavad olema alati stardivalmis, mitte nii, et kõigepealt käib mees pulgaga paagis kütust segamas ja siis võib käivitada.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist