www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 01 Okt, 2020 2:08

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 69 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Vene luurajad tänapäeva Eestis
PostitusPostitatud: 17 Mai, 2019 10:29 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Aug, 2010 19:55
Postitusi: 20701
Asukoht: Viljandimaa
PM kaevas välja veidra afääri :?

On nad spioonid või poliitilised põgenikud?
Arved Breidaks, reporter
Tsiteeri:
Seljas eraldusmärkideta laigulised militaarrõivad, enesekaitseks taktikalised noad, torkenaasklid ja pipragaas, otsivad kaks Venemaalt Eestisse imbunud meest piiriäärses Sirgova külas lähenevat mootorimürinat kuuldes võsastikus varju. Kui Eesti piirivalve nad leiab, meenutavad piiririkkujad pigem kurikuulsaid Krimmi «rohelisi mehikesi» kui tagakiusatud põgenikke, kellena nad end kohe esitlevad.

Mullu 23. augustil kell 15.37 registreerib Eesti piirivalve seiresüsteem Setomaa vallas piiririkkumise suunaga Venemaalt Eestisse. See ei ole iseenesest väga üllatav, sest idanaabri juures on alles kuu aega tagasi lõppenud jalgpalli MM, mille järellainetuses jõuab Eesti rohelisele piirile kümneid Euroopa poole teel olevaid õnneotsijaid.

Ent sel korral pole piiririkkujateks Aasiast või Aafrikast pärit illegaalid. Kaks vene meest on tulnud üle kontrolljoone kohas, kus lõppeb mullu kevadel valminud uus, topelttaraga piirilõik ja redutavad piiriposti nr 158 lähistel võsas. Siis käib aga kõik väga kähku.

Mootorimüra läheb valjemaks ja kui samas piirilõigus ATV-ga patrullinud piirivalvurid põgenikud võsast leiavad, on tandem jõudnud Eesti pinnal olla kõigest 7 minutit. Mehed tõstavad allaandmise märgiks käed üles ning paluvad Eestilt rahvusvahelist kaitset. Kell on saanud 15.44.

Aktivisti hirm vene vangla ees

Sel kombel Eestisse jõudnud Andrei Kovalevi (22) ja Denis Makartsevi (24) lugu on aga keerulisem kui esmapilgul paistab, sest politsei- ja piirivalveamet (PPA) ei taha ega taha jääda uskuma, et mehed tõepoolest pagesid Eestisse Putini režiimi repressioonide eest. Vastupidi: meeste varustus, päritolu, kohati vastuolulised ütlused ja teekonna kirjeldused tekitavad kahtlusi, et Eestisse imbunud mehed võivad olla hoopis mingil muul missioonil.

Denis Makartsev tunnistab ülekuulamisel, et põgenes Venemaalt teda väidetavalt ähvardanud vangistuse eest. Doniäärses Rostovis elanud mees nimetab end aktivistiks, kes organiseeris koos kaaslastega kodulinnas meeleavaldust inimeste kaitseks, kelle vara sai 2017. aasta augustis lahvatanud suurpõlengus kannatada (tulekahjus sai kannatada 120 hoonet, enamik neist elumajad).

Võimud olid sel põhjusel läbi otsinud Makartsevi kodu ja teda mitu korda ülekuulamisele kutsunud, kuid alati seejärel vabastanud. Kuna tulevik näis tume, otsis Makartsev pikalt võimalust Venemaalt lahkumiseks ning Eesti valis esimeseks sihtriigiks põhjusel, et siin pidavat kõige lihtsamini varjupaiga saama.

Asjaolud viitavad sõjalisele taustale

Koos Andrei Kovaleviga valmistusid nad rohelise piiri ületamiseks enda sõnul pikalt ja põhjalikult. Piiri lähedusse jõudnuna tõmbasid nad selga eraldusmärkideta militaarriided, varustuseks neli nuga, kaks torkenaasklit, pipragaas ja katelok.

Kuigi nii riietus kui varustus pärinevad väidetavalt Vene jaekaubandusest, andis see PPA-le põhjust arvata, et meeste taust võib olla sõjaväeline ning seda mitte üksnes põhjusel, et mõlemad on läbinud väeteenistuse. Fakt on, et Makartsevi ja Kovalevi koduks olev Rostovi oblast külgneb Venemaa kontrollitavate Ukraina Luganski ja Donetski nn rahvavabariikidega. Märgiline on ka Kovalevi ihul olev tätoveering, mida Eestis seostatakse natsismi ja paremäärmuslusega, kuigi Kovalev ise peab seda vanaslaavi sümboliks.

Infotahvel hoiatab piiritsooni algusest.

Vene piirivalve lasi tulema

Kahtlusi meeste jutu tõsiseltvõetavuses tekitab lisaks fakt, et enne piiritsooni jõudmist peeti nad Kovalevi juhtu järgi Vene piirivalve poolt kinni, kuid vabastati pärast dokumentide kontrolli. Makartsev seevastu väidab, et mingit kohtumist vene ametivõimudega polnudki. Kumb siis valetab?

Juhul kui meeste dokumente kontrolliti, seab see PPA hinnangul kahtluse alla nende väidetava tagaotsimise Venemaal – tagaotsitavad vaevalt edasi oleks pääsenud. Kuid meeste pääsemine võis olla ka Vene piirivalve praak, sest, nagu kirjutab Kovalev oma seletuskirjas, nende andmeid andmebaasist üle ei kontrollitud.

Küsitavusi on veel. Enda jutu järgi viibisid põgenikud piirialal juba pikemat aega, kuid viivitasid mingil põhjusel ületulekuga, kuigi päästva Lääne piiritähised olid juba käeulatuses. Peale selle äratas kahtlust asjaolu, et kui nad juba üle piiri olid jõudnud, ei otsinud mehed Eesti võimudega ise kontakti, vaid, vastupidi, peitsid end piirivalvurite eest põõsastesse.

Oht Eesti julgeolekule

Jõudmaks selgusele, kas Makartsevi ja Kovalevi puhul on tegemist pühakute või kelmidega, et mitte öelda spioonidega, küsib PPA päev pärast meeste tabamist Tartu halduskohtult luba paigutada nad kuni kaheks kuuks oma kinnipidamiskeskusesse. Üheks ajendiks on hinnang, et mehed võivad vabadusse jäädes kujutada ohtu Eesti julgeolekule või avalikule korrale. Selle loa kohus ka annab.

Makartsev ja Kovalev pole aga asjade sellise käiguga sugugi rahul. 14. septembril esitavad nad Tartu ringkonnakohtule määruskaebuse, milles peavad endi kaheks kuuks kinnipidamist põhjendamatuks. Oma seisukoha kaitseks on meestel kaks väidet: esiteks on nende isikud tuvastatud ja teiseks ei kavatse nad Eestist põgeneda.

Samuti eitavad mõlemad mehed oma väidetavat sõjaväelist tausta, kinnitades, et paramilitaarne varustus ega päritolu rahvusvahelise konfliktikolde naabrusest ei anna põhjust teha liiga kaugeleulatuvaid järeldusi.

Väljaehitatud piirilõigust läbi pugeda pole enam sugugi lihtne.

PPA-l puudub usaldus

Politsei- ja piirivalveamet jääb aga ringkonnakohtule esitatud vastuses oma varasemate seisukohtade juurde, et meeste tegelik eesmärk ei pruugi olla saada Eestilt rahvusvahelist kaitset ning vabastamise korral võivad nad põgeneda.

Ringkonnakohus jätab 27. septembril ja 9. oktoobril tehtud kohtumäärustega mõlemad mehed kinnipidamiskeskusse luku taha. «Ringkonnakohus nõustub PPA-ga, et senini ei ole isiku käitumine tekitanud piisavalt usaldust, et kohaldada leebemaid järelevalvemeetmeid,» seisab mõlema mehe kohta tehtud kohtumäärustes.

Tagasi Venemaale?

Asjade edasine käik võttis Makartsevi ja Kovalevi suhtes hoopis ebasoodsa suuna, kui nende suhtes algatati kriminaalasi ajutise kontrolljoone ebaseadusliku ületamise pärast. Selle eest näeb karistusseadustik ette rahatrahvi või kuni üheaastase vangistusega, kuid see pole peamine. Süüdimõistmisele ja karistuse kandmisele järgneks nende väljasaatmine Venemaale.

26. novembril saadab Lõuna ringkonnaprokuratuur Võru kohtumajja Kovalevi ja Makartsevi kriminaalasja materjalid. Asi soovitakse lahendada kokkuleppemenetluses, sest piiririkkumise fakt on tõestatud ja küsimus on üksnes karistuse suuruses. Kriminaalasjast päästvat pagulase staatust pole paistmas.

Võru kohtumajas jääb kokkulepe aga kinnitamata, sest tänavu 21. veebruaril otsustab politsei- ja piirivalveamet vastupidiselt oma varasematele kõhklustele anda nii Makartsevile kui Kovalevile Eestis pagulase staatus ja elamisluba rahvusvahelise kaitse andmise seaduse järgi.

Asjaolud jäävad salastatuks

Prokuratuuril ei jää sellises olukorras üle muud, kui saata 15. märtsil kohtule kriminaaltoimiku tagastamise taotlus, sest kui meestele on antud rahvusvaheline kaitse, ei ole nende toime pandud piiriületus enam sugugi õigusvastane ja kohtupidamist ei tule.

Mis aga pani Makartsevisse ja Kovalevi esmalt nii umbusklikult suhtunud PPA-d meelt muutma? Milline oli see kriitiliselt oluline teave, mis laekus kolme kuu jooksul alates mullu novembrist tänavu veebruarini, mis hajutas varasemad kõhklused? See jääb avalikkuse eest varjule, sest PPAs läbi viidavad varjupaiga andmise menetlused on konfidentsiaalsed ning Makartsevi ja Kovalevi puhul erandit ei tehta.

***

Loo kirjutamise aluseks kohtumaterjalid ning politsei- ja piirivalveameti selgitused.

_________________
Miks Venemaa Ukrainas sõdib?
Kas Ukraina kaotab?
2015 jaanuari pealetung
Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Vene luurajad tänapäeva Eestis
PostitusPostitatud: 17 Mai, 2019 18:56 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 12 Dets, 2006 22:43
Postitusi: 10466
Asukoht: Metsas / Ämbris
Суд изучит чатную жизнь
Закончено расследование дела о «ростовской Telegram-революции»
Ъ-Юг России-Online от 28.12.2018, 12:40
Tsiteeri:
Стоит отметить, что список фигурантов дела может расшириться. “Ъ-Юг” стало известно, что еще двое участников того чата в Telegram, Андрей Ковалев и Денис Макарцев, которые ранее проходили свидетелями по этому уголовному делу, попали в федеральный розыск. В отношении них возбуждены уголовные дела по ст. 282 УК РФ (возбуждение ненависти по признакам национальности). В копиях обвинительных заключений, которыми располагает “Ъ-Юг”, говорится, что оперативники МВД нашли на страницах молодых людей в социальных сетях националистические аудио- и видеозаписи. Еще до возбуждения уголовных дел Макарцев и Ковалев успели пересечь границу России и сейчас просят политическое убежище в одной из стран Евросоюза. Еще один участник злополучного чата, Дмитрий Чернов, также бежал из России, сейчас он скрывается в одной из стран СНГ.
https://www.kommersant.ru/doc/3845607

_________________
Kohustuslik riigikaitseõpetus väldib hilisemaid ERROR-eid riigikaitses !


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Vene luurajad tänapäeva Eestis
PostitusPostitatud: 17 Mai, 2019 23:03 
Eemal
Liige

Liitunud: 27 Dets, 2012 11:02
Postitusi: 494
... kaks torkenaasklit... - see võiks olla заточка, teritatud metallese (viil, nael jne.), vangide relv


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Vene luurajad tänapäeva Eestis
PostitusPostitatud: 11 Sept, 2019 12:48 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Aug, 2010 19:55
Postitusi: 20701
Asukoht: Viljandimaa
Tsiteeri:
Tänavu mais tabas kaitsepolitsei (Kapo) Venemaa föderatsiooni kodaniku (initsiaalid A A), kellele esitas riigiprokuratuur süüdistuse Eesti vastu suunatud vägivallata tegevuse karistusseadustiku paragrahvi järgi. Suurema kärata mõistis Harju maakohus A A süüdi kolm kuud hiljem, 29. augustil. Luurajale mõisteti viis aastat reaalset vangistust. Juhtumit arutati kokkuleppemenetluses. Süüdistuse esitas kõigi suuremate spioonikaasustega tuntust kogunud riigiprokurör Inna Ombler. Lisaks vanglakaristusele konfiskeeriti isikult 1300 eurot kuritegelikku tulu.

Selle paragrahvi raames pikemat vanglakaristust pole varem Eestis rakendatud. Samasugune vanglakaristus mõisteti 2017. aastal Artjom Zintšenkole, kelle GRU värbas koguma infot Eesti riigikaitseliste objektide kohta. Mullu sai 20-aastane Aleksei Vasilev karistuseks aasta vähem, neli aastat vangistust. IT-taustaga Vasilevi süüdistati toona selles, et ta valmistas ette koodi, mille abil saaks ligipääsu ühe riigiasutuse wifi sisevõrku.

Avalikku tähelepanu uus luuramisjuhtum seni saanud pole, sest prokuratuur ja kaitsepolitsei pole sellest avalikult rääkida saanud. Postimehe päringu peale sõnas Kapo pressiesindaja Harrys Puusepp, et konkreetse süüdistuse asjaolusid ei saa avada ka nüüd, sest kaitsepolitsei pole sellest juhtumist kerkinud juhtlõngadega veel lõpetanud.

Viimase paari-kolme aasta jooksul on tabatud vähemalt 15 isikut, kelle Venemaa julgeolekuteenistus (FSB) või sõjaväeluure (GRU) on värvanud Eestis tegutsema. Viimase sellise juhtumi leiame kevadest. Tartu maakohus karistas 20. märtsil 31-aastast Eesti-Vene topeltkodakondset Dmitri Kozlovi kolme aasta ja kuue kuu pikkuse vangistusega. Tema ülesanne oli koguda teavet politsei- ja piirivalveameti Lõuna prefektuuri piirivalvega seotud hoonete, töötajate, sõidukite, tehnika ja töörežiimide kohta ning see info Venemaale edastada. Samal kuul, 26. märtsil vahistati endine kapo teenekas ametnik Vladimir Kulikov kahtlustatuna samuti riigivastases tegevuses. Kuna temal oli varasemalt olemas riigisaladuse luba, võib see süüdistus ümber kvalifitseeruda ka riigireetmiseks.
https://www.postimees.ee/6775162/eestit ... teks-vangi

_________________
Miks Venemaa Ukrainas sõdib?
Kas Ukraina kaotab?
2015 jaanuari pealetung
Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Vene luurajad tänapäeva Eestis
PostitusPostitatud: 11 Sept, 2019 13:36 
Eemal
Liige

Liitunud: 22 Okt, 2005 21:57
Postitusi: 2903
Äkki tegu mingi järjekordse salakaubavedajaga, kes kohustuslikus korras pidid andma infot ka meite PPA ametnike ja piirirajatiste kohta. Igasugu õppuste pildistajaid ja sõjaväe objektide lähedal juhuslike droonilennutajaid meil, erinevalt Venemaast endast, kinni ei panda, vaid minuteada saavad trahvi, pildid videod paremal juhul kustutatakse kehvemal juhul salvestustehnikat tagasi ei anta, lisaks sellele, et andmed kirja lähevad.

_________________
Unforeseen consequences


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Vene luurajad tänapäeva Eestis
PostitusPostitatud: 11 Sept, 2019 14:26 
Eemal
Liige

Liitunud: 27 Dets, 2006 21:35
Postitusi: 2696
Asukoht: Tallinn
Kapo avalike suhete inimene ju selgitab, et osasid selle inimesega seotud asju veel uuritakse, sellepärast ei saa ka veel detailidest rääkida ja nime avaldada. 5 a karistus viitab sellele, et millegi väga ohtlikuga ta ei tegelenud, samas igasugu salakaubavedajate asjad tuleb ka lõpuni selgeks teha, sest salakaubavedajaid saab vajadusel kasutada illegaalide riiki toimetamiseks.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Vene luurajad tänapäeva Eestis
PostitusPostitatud: 04 Okt, 2019 10:37 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Aug, 2010 19:55
Postitusi: 20701
Asukoht: Viljandimaa
Endine kaitsepolitsenik Kulikov sai 5 aastat: https://www.err.ee/988520/kohus-moistis ... eest-vangi

_________________
Miks Venemaa Ukrainas sõdib?
Kas Ukraina kaotab?
2015 jaanuari pealetung
Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Vene luurajad tänapäeva Eestis
PostitusPostitatud: 08 Okt, 2019 9:04 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 25 Aug, 2019 15:13
Postitusi: 432
Äkki keegi jäksab avada. Teoreetiline mõtteharjutus aga huvitav ilmselt ikkagi.

https://leht.postimees.ee/6796097/luura ... eperioodil


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Millegipärast ei ole teemat?
PostitusPostitatud: 18 Sept, 2020 9:40 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 16 Okt, 2005 19:42
Postitusi: 9148
Asukoht: Siilis
..et millegipärast ei leidnudki Eesti julgeoleku paneelist teemat, kuhu selline asine artikkel postitada :roll: :?:

Tsiteeri:
Eestis tegutsevatel spioonidel pole hõlpu

Eestis on viimase kümne aastaga paljastatud rohkem spioone kui üheski teises NATO või EL-i liikmesriigis.

PEETER KORMAŠOV


Täna õhtul ETV-s linastuv sari „Reetur” on saanud ainest taasiseseisvunud Eesti spioonilugudest. 2000. aastate esimene pool, mil sarja sündmustik hargneb, oli ka tegelikult Eesti julgeolekuteenistuste jaoks ärev aeg. NATO ja Euroopa Liiduga liitumine tõstis riigi Vene luure jaoks veelgi suuremasse huviorbiiti. Ka ajalooliselt on Eesti välisluurajatele huvi pakkunud – ja mitte ainult Stirlitzile. Eriti kuumaks läks õhkkond 1930-ndatel, kui Jossif Stalini jaoks oli oluline Tallinna kontrollida, hoidmaks Põhja- ja Lääne-Euroopa silmad NSV Liidu siseasjadest eemal. Külma sõja ajal saatsid agente siia nii inglased, ameeriklased kui ka rootslased.
Välismaalaste ees saab ikka kelkida, et Graham Greene’i „Meie mees Havannas” on inspireeritud tema Tallinnas käikudest (esimene oli 1934. aastal). Inglise kirjaniku Ian Thomsoni sõnul rääkis Greene oma naisele Tallinnast suure vaimustusega. Kõik olevat olnud hirmus odav, eriti viin. Muu hulgas veetis kirjanik lõbusalt aega Briti asekonsuli ja väidetava SIS-i (Briti luure) agendi Peter Edmund James Lesliega. Eesti pealinna asemel sai romaani tegevuspaigaks lõpuks küll Castro-eelne pulbitseva ööeluga Havanna, mis tundus humoorika jutustuse jaoks sobivam kui selleks ajaks Nõukogude võimu alla langenud Tallinn.

On süüdi mõistetud, on välja vahetatud

Tänapäeva Eesti riigi spioonielu katab mõistagi saladuseloor ja me ei kuule just tihti välis- või kodumaal luuretööd tegevatest eestlastest. Julgeolekukaalutlustel ei avaldata, kes võiksid olla praegusajal Richard Maasingu või Alfons Rebase mõõtu tegijad. „Me ei tea neist praktiliselt midagi. On inimesi, kes on Venemaal luuramise eest süüdi mõistetud, ja on inimesi, kes on välja vahetatud. Aga kuna Venemaa pole õigusriik, pole see info ka alati usaldusväärne,” ütleb rahvusvaheliste kaitseuuringute keskuse (RKK) teadur, ajaloolane Ivo Juurvee. Ühed viimased, kes Venemaal Eesti spioonidena süüdi mõisteti, olid Raivo Susi ja Arsen Mardaleišvili 2016. aastal.
Ettevõtja Susi vahetati 2018. aastal Eestis salakuulamise eest viieks aastaks vangi mõistetud Artjom Zintšenko vastu, Mardaleišvili kannab Venemaal spionaaži eest range režiimiga koloonias 11-aastast karistust. Ivo Juurvee kirjutab oma 2018. aastal ilmunud raamatus „100 aastat luuret ja vastuluuret Eestis”, et hilisema aja puhul on Venemaa meedias Eesti luuretegevuse kohta avaldatule kinnitust leida raskem. Ent varasemgi info pole alati usaldusväärne: näiteks nimetas kapo oma aastaraamatus 2005. aastal Venemaal Eesti heaks luuranud nelja isiku tabamist lavastuseks, milles „peanäitleja rolli täitsid FSB enda agendid”.
See-eest on avalikkusele kättesaadava info järgi teada, et Eesti vastuluure töötab hästi. Eelmise aasta novembris ilmus RKK-lt Ivo Juurvee ja Lavly Perlingu analüüs „Russia’s Espionage In Estonia” („Vene spionaaž Eestis”). Sellest nähtub, et viimase kümne aasta jooksul on Eestis tabatud rohkem Vene spioone kui üheski teises NATO või Euroopa Liidu liikmesriigis. 2009. aastast on Vene eriteenistuste heaks töötamises süüdi mõistetud 20 isikut.
Juurvee sõnul on sellisel edul mitu põhjust. „Spionaaži või vastase luuretegevuse vastu võitlemine on alati mingil määral poliitiline tegevus. Juhul kui pole poliitilist tahet, sellega ei tegeleta,” ütleb Juurvee. On vaja oskusteavet, vastavaid seadusi ja eri asutuste koostööd, nii rahvusvahelist kui ka riigisisest, kinnitab ta. Viimati nimetatu tähendab Eesti puhul prokuratuuri ja kaitsepolitsei koostööd. Kindlasti on julgeolekuasutuste töötajatel infot, mis tavakodaniku näost kaameks võtaks, samuti jääb vandenõuteoreetikute ja spionaažifännide fantaasiale küllaga ruumi. Siiski saab Eesti avalikkus neist asjust üsna adekvaatset infot.

Süüdimõistmine kui üks võimalus

„Mulle on jäänud mulje, et vähemalt selles vallas, mis puudutab süüdimõistetud spioone, näeme Eestis ikkagi tervikpilti. Ma ei tea ühtegi lugu, mis poleks avalikkusest läbi käinud, ja kahtlen, kas selliseid üldse on,” ütleb Juurvee. „Süüdimõistmine on seejuures ainult üks võimalus, teine variant oleks näiteks võtta viisa ära neilt, kes pole Eesti kodanikud, või lasta töölt lahti need, kellel on saladustele ligipääs. Eesti on aga läinud süüdimõistmise teed.” Eespool nimetatud uuringust nähtub, et selline lähenemine on olnud mõistlik, sest mõjub heidutavalt neile, kes kaaluvad koostööd mõne välisriigi luureteenistusega. „Vahelejäämise tõenäosus on suur ja karistused on suhteliselt karmid,” lisab Juurvee.
Luureajalugu vaatlevas teoses kirjutab ta, et kaugeltki kõik maailma spionaažijuhtumid ei jõua avalikkuse ette. Põhjus võib olla see, et ei soovita avalikku häbi, tahetakse hoida häid suhteid riigiga, kelle heaks salakuulaja töötas, või pole süüdimõistva otsusega kohtuprotsessiks piisavalt tõendeid. Seega oli taasiseseisvunud Eesti esimese riigireeturi Herman Simmi tabamise avalikkuse ette toomine 2008. aastal julge samm. „Mida suurem töövõit, seda mõrum pill alla neelata nii luurekogukonnale kui ka riigile ja ühiskonnale,” sõnastab Juurvee vastuluure paradoksi. Simmi riigireetmise eest vahistamine pidi mõjuma hirmutavalt: kokkuleppemenetluse korras määrati talle 12 aasta ja kuue kuu pikkune vangistus. Kuna toona oli võimalik maksimummäär 15-aastane vangistus ja kokkulepe eeldab selle lühendamist, sai Simm sisuliselt maksimaalse võimaliku karistuse. 2009. aasta oktoobrist on selle kuriteoliigi eest võimalik määrata ka eluaegne vangistus – Eesti õigusruumi kõige karmim karistus.
Tuntud riigireetur on 2012. aastal 16 aastaks vangi mõistetud ja 26. septembril 2015 Piusa jõe sillal Venemaaga kaitsepolitseinik Eston Kohveri vastu vahetatud Aleksei Dressen. Samuti teenisid pika vanglakaristuse 2019. aastal 15 aastaks ja kuueks kuuks trellide taha läinud Deniss Metsavas ning 2013. aastal 15 aastaks vangi mõistetud Vladimir Veitman. Pärast esimeste riigireeturite paljastamist on avalikkuse huvi mõnevõrra lahtunud ja nende tabamisest saanud pigem rutiinne, julgeolekuasutuste head tööd kinnitav tegevus.


Tsiteeri:
LUURETÖÖ TULEVIK
Inimluure (rahvusvahelise lühendiga HUMINT) pole muidugi ainus info kogumise viis, järjest rohkem teeb ära tehnoloogia. „Spioneerimises on juurde tulnud tehnilisi vahendeid ja otsitakse võimalusi, et kontakt poleks füüsiline. Näiteks on USA-s vahele jäänud Vene luurajad kasutanud Bluetoothi. Juba külma sõja ajal kasutati skeemi, et keegi pargib auto kuskile ja talle sõidab kõrvale teine auto, mis tõmbab sealt kähku raadiolainete kaudu infot. Praegu on silmast silma suhtlemine ja reisimine koroona tõttu pärsitud, mis ei tee luurajate tööd lihtsamaks. Internetis info vahetamise puhul jääb ju kõigest jälg, mis muudab selle kasutamise ohtlikuks,” selgitab Ivo Juurvee.


Ühtset portreed ei ole

Vanuselt ja omadustelt on süüdimõistetud väga erinevad. „Ühtset spiooniportreed ei ole,” ütleb Juurvee. „Umbes veerandil neist on olnud juurdepääs riigisaladusele. Ülejäänutel pole seda olnud ja nad on pigem kogunud infot infrastruktuuri, Eesti politsei, piirivalve ja kaitseväe kohta. Nende puhul on peamiseks ametiks salakaubavedaja, nad on tegutsenud Eesti idapiiril.” Ühisjoonena torkab silma, et suurem osa süüdimõistetuid on mehed, nende seas on olnud ainult üks naisterahvas. Peale salakaubavedajate on nende seas olnud ka eraettevõtjaid, sisejulgeoleku töötajaid ning üks võitluskunstide treener ja IT-üliõpilane. „Diplomaatia on olnud spioonide põhiline kattevari aastakümneid ja on seda siiani. Aga näiteks hiinlased kasutavad USA-s ka ärimehi ja ajakirjanikke, samuti tudengeid ja akadeemilist personali,” loetleb Juurvee. Järjest rohkem infot on võimalik kätte saada avalikest allikatest.
Kui palju on Eestis üldse spioone, kes töötavad Venemaa või mõne teise riigi luureteenistuse heaks? „Võime proovida seda küsimust lahendada läbi ajalooprisma,” ütleb Juurvee. 1920-ndatel ja 1930-ndatel sai tema sõnul Eesti riigisaladustele ligi pääsenud inimesi üles lugeda ühe käe sõrmedel. „Ma eeldan, et ka praegu ei saa neid olla väga palju. Tõeliselt heade allikate arv ongi väike, seda näitab ka külma sõja kogemus.” Mõistagi ei tule välisjulgeolekuoht ainult Venemaalt. „Hiina luuretegevuse kasvu eest on hoiatanud nii kaitsepolitseiamet kui ka välisluureamet. See oht on ilmunud kapo aastaraamatule sarnastesse publikatsioonidesse ka meie naaberriikides,” ütleb Juurvee. Avalikke kaasusi pole olnud palju, kuigi 2018. aastal süüdistati näiteks Rootsis üht meest Hiina heaks Tiibeti põgenike järele luuramises.
„Vajadus luureteenistuste järele ei kao, pigem on see järjest suurenenud. Me pole enam 1990-ndate lõpus või 2000-ndate alguses, mil tundus, et kõik ongi partnerid, ajalugu on läbi ja ees ootab suur sõprus. Pigem on luureüksuste isikkooseisud viimastel aastakümnetel suurenenud,” nendib Juurvee. „Ja kui vaadata näiteks mõrvu, mida Vene eriteenistused välismaal korraldavad, siis need on oluliselt jõhkramad kui veel külma sõja lõpuperioodil.” Eestis antakse tema hinnangul endale neist ohtudest hästi aru, mida näitab ka tõsiasi, et avastatud ja süüdi mõistetud on 20 isikut.


Tsiteeri:
KLASSIKALINE LUURESKEEM
Spiooni juhib tavaliselt spetsiaalse ettevalmistuse saanud eriteenistuse töötaja (luureohvitser, luuraja- ehk agendijuht). Tema annab ülesandeid ja võtab kogutud informatsiooni vastu. Teisel pool on võõrriigis tegutsev spioon, kes seda infot kogub. Sageli püütakse salastatuse huvides info saaja ja spiooni kokkupuudet vältida ning kasutatakse nn postkaste. Postkastid jagunevad „elusateks” ja „surnuteks”. Surnud postkast on koht, kuhu info jäetakse. Elus postkast on isik, nt kuller, kelle ülesanne on edastada info ühelt isikult teisele või ühest postkastist teise.
„Info jäetakse näiteks filmirulli või mälupulgaga kuhugi, kust agendijuhist luureohvitser selle üles korjab. Teiselt poolt jäetakse sinna juhised koos rahaga. See on klassika, mida on tõenäoliselt kasutatud sajandeid,” märgib Ivo Juurvee. Oma raamatus kirjutab ta, kuidas Herman Simm näitas uurijatele Tallinna botaanikaaia juures tihnikus kätte koha, kuhu ta jättis 1990. aastatel talveõhtul kokkulepitud kohta kahe puu vahele 200-grammise mahlapaki. Pakis olid fotofilmikassetid pildistatud salamaterjaliga.Aitäh Borja, allikas jälle ununenud: https://epl.delfi.ee/lp/eestis-on-viima ... d=91068055
E.T.


Manused:
AD 2020.jpg
AD 2020.jpg [ 34.98 KB | Vaadatud 430 korda ]

_________________
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 69 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt