Eesti Kaitseväe suurus ja struktuur

Vasta
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Kevadtorm 2019

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Borja kirjutas:Et millega see (ilmselt) KLi põhine "põhijuhtimispunkt" tegeles - millist sõda // osa sõjast juhtida(-mängida) üritas? Kas oli tema kavandet tegevus kuidagi geograafilislt piiritletud või mitte? Kui mitte, kas ta siis üritas (midagi) juhtida risti-rästi brigaadide vahel? Ses mõttes, et ühte ja sama sõda kunstlikult "viilutada"?
Et mis oli sellise juhtimispunkti roll ja pädevus KevadTormil?
Martin Herem kirjutas:Esiteks tuleb tunnistada, et MKS tegutses Kevadtormi ajal hoopis oma stsenaariumi järgi ja seepärast piirdub “osalemine” pigem kattuva ajavahemikuga.
..
MKS ülesanne on juhtida KL baasil ettevalmistatud ja moodustatud üksuseid ning koordineerida nende ja tsiviilstruktuuride tegevust.
Alluvateks üksusteks Maakaitseringkonnad - neil on alluvuses lahingugrupp + kompaniid / rühmad ja nende ülesanne on kaitseväe tegevuse korrdineerimine kohalike tsiviilstruktuuridega.
Peamine koordinatsioon toimub loomulikult Siseminiga, TVJga ja kõige muuga, mis seotud kujundavate või tagavate tegevustega. Lisaks veel ülasanded liitlaste toetamisel.
Tänan vastuse eest aga selline asjade seis KLi kavandatud SA tegevuse // selle juhtimisega tundub mulle enam kui murettekitav (et mitte öelda mitterahuldav).

Kaitseliit ei saa sõdida mingit „oma sõda“ kahe põhilise operatiivsuuna sees/vahel/taga – kui operatiivsuundade juhtimine peab olema jäigalt ühtne ja tsentraliseeritud.
Ei ole võimalik selline olukord, kus regulaarbrigaadi staap hoiab operatiivsuunda ja tõrjub vastast aga sealsamas on veel miski ebamäärane maakaitseringkond(-staap), kes üritab eiteamida eiteakellega „koordineerida“ ja ei allu brigaadile vaid allub miskile müstilisele maakaitsestaabile eiteakus..
Ainuvõimalik lahend operatiivsuunas vähegi eduka SA juhtimise teostamiseks on kogu juhtimise üleandmine operatiivsuunas teotseva regulaarbrigaadi piisavalt kogenud staabile – ühe ja sama sõja „viilutamine“ ametkondlikke piire pidi ühel ja samal kitsal sõjateatril ei ole võimalik. Meie oludes tähendab see seda, et brigaadi staap teotseb kogu operatiivsuuna juhatusena ning kõik operatiivsuunal // seal ligiduses asuvad KLi üksused alluvad vahetult brigaadistaabile.

Teine nonsenss on maakaitseringkonna staap kui selline – sisuliselt nähakse ju ühe pataljoni ekvivalendi juhtimiseks ette korraga 2 x staapi. „Maakaitsepiirkonnas“ peaks olema ju vaid üks põhiline üksus – KLi lahingupataljon (oma staabiga) ning ebamäärane arv väikesi hajutatud KLi allüksusi. Selline „maakaitsepiirkonna staabi“ idee ongi surnult sündinud, sest kolistab läbi kin LAANEOTSa aegse „paberringkondade“ ämbri toonasest oluliselt jaburamal kujul – nüüd oleks siis sellises pseudoringkonnas juba 2 x staapi üheainsa irregulaarse pataljoni "targaks juhtimiseks".

Ühe vahekokkuvõttena võibki öelda, et volontääride // irregulaaride max tase staabimajanduses ongi pataljon – ning ka selles vajab KL pidevalt kaitseväe ekspertide abi. Fantaasiad miskitest ringkondadest, kus ühteainsat pataljoniekvivalenti juhitakse korraga kahe kohaliku staabiga pluss veel miski ebamäärane „koordineeriv maakaitsestaap“ nende peal(-millest ei saa üldse aru mida see juhib) – kõik need surnult sündinud „ideed“ vaid sellest kõnelevadki, et (a) volontääride tase omaenda SA struktuure // nende juhtimist disainida on olematu ning (b) KVPS on KLPSi nõrgukesel operatiivosal fantaasiad kontrollimatult vohama lasknud.
Viimati muutis Tundmatu sõdur nr. 4, 24 Mai, 2019 8:41, muudetud 3 korda kokku.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Kevadtorm 2019

Postitus Postitas Martin Herem »

Mida oligi vaja tõestada :D
Kaks spetsialisti maakaitse, tsiviilstruktuuride, operatiivtaseme ja juhtimispõhimõtete alal lasid mu hetkega auklikuks.
Jõudu tööle eksperdid!
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Kevadtorm 2019

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

..ma alles alustasin, kindral...

Ja olgu ka öeldud, et selleaasta KevadTorm mulle vägagi meeldis - ütleks otse, et edulugu(-ilma naljata).
Aint need KLi "staabifantaasiad", mida ma ju ka kõrvalt näen, selle eduloo osa kohe kindlasti ei ole.

Ja ma hakkan tajuma, et kaitseväe(-täpsemini KLPSi) käed täna lihtsalt ei ulatu kaitseliiduni - aga see ei saa lõpmatuseni ka nii kesta. KLi tänane nägemus miskist "paraleelsõjast" nende ohtrate "lisastaapidega" ei oma mingit seost SA reaalsustega.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Kevadtorm 2019

Postitus Postitas mart2 »

Borja kirjutas:… P.S. ning meil sinuga, mart2, on see teenistuslik kogemus ikka suht erinev ka - täpsemini ei ole see väga võrreldav(-sa tead seda isegi)
Õige, mida on minul vastu panna Maaväestaabi jalaväeinspektorile?
Mitte mingit erilist kogemust - ainult kahe väeosa ülem, staabikolledž (väljaspool Eestit), varajane PS OpOsakond (J3 eelkäia), PS J5 (2x), 4 aastat Brunssumis ja õppejõu töö. Mõttetu ja mage mees ... :oops:

Kuid ärme lähe isiklikuks. Ega me siin foorumis ei peagi ühtemoodi arvama, kuid siiski tasuks olla teiste suhtes lugupidavam - meil kõigil on oma seisukohtade aluseks mingi ainulaadne ISIKLIK KOGEMUS.

PS. Minu jaoks pole kunagi olnud eesmärgiks kindralite kiitus, alati olen hinnanud alluvate tänu, mis on tulnud just hiljem, peale ülema-alluva suhte lõppemist.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Kevadtorm 2019

Postitus Postitas Martin Herem »

Ei Borja, sina oled ammuilma lõpetanud!
Ja mina lõpetan siin omalt poolt ka KT välise teema.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Kevadtorm 2019

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

KevadTormi väline see teemajätk siin (elik KLi vägagi kaheldavad SA struktuuriarengud) muidugi on - Kriku ehk kandib siit midagi kaitseväe struktuuride teemasse (ongi teine natsa hooletusse jäänd :twisted: ).
Martin Herem kirjutas:Aga natuke sarnaneb MKS Omakaitse staabiga.
Nu-nu.. ka sellise "sarnasuse" puhul oleks need asjad vääga keffasti muuseas..
"Omakaitse staap" oligi vaid omamoodi "pelgupaik" sõjaaastail rindeteenistust vältinud kõrgetele eesti ohvitseridele (kurb-kurb)..
Ja reaalses rindeteenistuses oli Omakaitse laias laastus niisama kasutu kui pisut hiljem sakslaste Volkssturm..
Ma loodan, see väike võrrelus siin tuli Heremil kogemata - ta ei tahtnud sellega öelda, et võimsa Kaitseliidu organisatsiooni SA panus ongi nüüd niisama mannetu, nagu too kunagine "omakaitse" :?

P.S.
muuseas - kas ma olen ainuke, kellele torkas silma, et kaitseliidu kodukal pole vähimatki viidet(-uudist, sündmust) selleaasta KevadTormile - nagu poleks üldse olnudki sellist suurüritust?
Enam kui kummaline mu arust :|
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti Kaitseväe suurus ja struktuur

Postitus Postitas Kriku »

Palun lahkesti.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Eesti Kaitseväe suurus ja struktuur

Postitus Postitas Martin Herem »

muuseas - kas ma olen ainuke, kellele torkas silma, et kaitseliidu kodukal pole vähimatki viidet(-uudist, sündmust) selleaasta KevadTormile - nagu poleks üldse olnudki sellist suurüritust?
Enam kui kummaline mu arust :|
Mnjaa Borja, oma meeletus kõiketeadmises ... öeldatahtmises, ei suuda sa ei lugeda ega teemades orienteeruda.
Esiteks oled sa nüüd omadega jälle teises teemas (hr doktor, siin te olete juba olnud!) :)
Teiseks kordan sulle seda mida KT teemas ütlesin:
... tuleb tunnistada, et MKS tegutses Kevadtormi ajal hoopis oma stsenaariumi järgi ja seepärast piirdub “osalemine” pigem kattuva ajavahemikuga.
Ma nüüd küsin, et miks nad pidanuks selle õppusele nii väga viitama, kui neil oli oma õppus?

Möönan, et õppusega KT võiks siduda kõikvõimalikke riigikaitse väljaõppe tegevusi, kuid sellega kaob tihti fookus ja mitte keegi ei õpi soovitud tasemel.
Vältimaks siin Borja järgnevat turmtuld sellest kuidas õppusi tegelikult läbi viia, soovitan selleteemalise vastutuse postitada järgmisesse teemasse :)

PS! tunnistan ka seda, et minu poolt oli KL mitteosalemine õuusel KT19 halvasti selgitatud. KL ei osalenud KT19-l, vaid tegi samal ajal oma õppuse.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Eesti Kaitseväe suurus ja struktuur

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Martin Herem kirjutas:Mnjaa Borja, oma meeletus kõiketeadmises ... öeldatahtmises..
..
Vältimaks siin Borja järgnevat turmtuld..
.."turmtuld" ei tule - isegi mina oma "meeletus kõiketeadmises // öeldatahtmises" ei suuda anda turmtuld niivõrd absoluudis sisutühja postituse pihta :(
Et igasuguse "turmtule andmiseks" peab hakatuseks ikka miski kõneväärne postitus(-sihtmärk) ees olema :|
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti Kaitseväe suurus ja struktuur

Postitus Postitas Kriku »

Martin Herem kirjutas:KL ei osalenud KT19-l, vaid tegi samal ajal oma õppuse.
Minu jaoks on see vastus küsimusele. Lähme sisuliste teemadega edasi.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Eesti Kaitseväe suurus ja struktuur

Postitus Postitas Martin Herem »

Pean end siiski mitmendat korda parandama ja pealegi vale teema all.
Õppusel KT19 osales loomulikult mitmeid kaitseliitlasi ja ka allüksusi.
MKS tegi aga oma õppust KT19 raames väljaspool stsenaariumi. Teda ei juhitud nagu teisi KT19 osalenud üksusi. :oops:
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti Kaitseväe suurus ja struktuur

Postitus Postitas Kriku »

Elustagem teemat mõne brigaadikindral Ühtegi tsitaadiga:
Hea küll, aga kas siin ei teki teatud kattuvust või konflikti, kui kaitseväel peaks tekkima vajadus kutsuda reserviste tagasi püsside alla, sest märkimisväärne osa kaitseliitlasi on ju ka kaitseväelased? Kes jääb siis kriisiolukorras Kaitseliitu ja kes läheb kaitseväkke?

Kaitsevägi on ju kehtestanud oma operatiivreservi ulatuse. Aga Kaitseliit aktsepteerib neid mehi, kes on selles reservis. Praegu kestab see neli-viis aastat. Pärast seda nad tulevad nagunii Kaitseliidu rüppe tagasi ja jätkavad seal.

Ideaalne mudel ongi selline, et kaitsevägi on huvitatud värskelt ajateenistuse lõpetanud meeste kasutamisest, kes saanud vahetult sõjalise väljaõppe, sest neil on kõige värskemad teadmised üldse, kuidas konventsionaalsetes üksustes tuleb sõdida. Nii et kui reservist on selle oma kohustusliku kiirreageerimise aja ära olnud, siis ta saab liituda Kaitseliiduga ja kaitseliitlasena edasi tegutseda.

Ma nüüd veidi sõbralikult torgin. Kas see aga ei jätaks sellist muljet, nagu oleks Kaitseliit üks habetunud meeste klubi?

No te olete ka ju ise habetunud. Aga see ei tähenda, et see oleks halb (naerab – G. B.). Ega habetunud meestel siis midagi viga ole. Elukogemus on tihti väärt asi. Ning endise eriüksuse ülemana võin öelda, et see päris eriüksuse kogemus tekibki 30. ja 40. eluaastates.

Kui on elukogemus, kui on eelnevast sõjalised kogemused, kui on õpitud palju, omandatud teadmisi ja neid rakendatud, siis ma ei näe üldse mingisugust halba külge selles, et Kaitseliidus võiksid mehed olla 50-, 60- või 70-aastased. Seni, kuni neil on silmad peas ja kaks kätt küljes ning nad jõuavad tõsta miini või püssi ja sellest lasta, on nad täitsa omal kohal, sest Kaitseliit on ennekõike staatiline organisatsioon. Kui võrdleme meie konventsionaalseid brigaade ja Kaitseliitu, siis meie eripära võikski olla ennekõike see, et olla staatiline ja katta tervet Eesti territooriumi, nii et need mehed kaitsevadki korda või sõjaajal oma kodukohta ning on hiljem valmis võitlust jätkama oma kodukohas ja vajadusel sealt ära liikuma. See ongi maakaitse omapära. Nad on oma kodus.
https://leht.postimees.ee/6778653/kaits ... lik-nahtus
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Eesti Kaitseväe suurus ja struktuur

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Kui võrdleme meie konventsionaalseid brigaade ja Kaitseliitu, siis meie eripära võikski olla ennekõike see, et olla staatiline ja katta tervet Eesti territooriumi, nii et need mehed kaitsevadki korda või sõjaajal oma kodukohta ning on hiljem valmis võitlust jätkama oma kodukohas ja vajadusel sealt ära liikuma. See ongi maakaitse omapära. Nad on oma kodus.
See on päris hästi defineeritud.
Väike "iluviga" on siin ÜHTEGI-l muidugi selles, et "katta tervet Eesti territooriumi" ei ole võimalik - samas, fraasiga "vajadusel oma kodukohast ära liikuda" ÜHTEGI koheselt parandab selle oma kaheldava väite.

Kaitseliidu selline "staatilise olemuse" defineerimine kattub hästi minu ideega moodustada KL baasil KV kahele "konventsionaalsele" brigaadile lisaks kolmas (reserv)brigaad - eelkõige SuurTALLINNa piirkonna staatiliseks kaitseks siis.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
strateegiline sõdur
Liige
Postitusi: 454
Liitunud: 17 Nov, 2016 11:33
Kontakt:

Re: Eesti Kaitseväe suurus ja struktuur

Postitus Postitas strateegiline sõdur »

Kriku kirjutas:Elustagem teemat mõne brigaadikindral Ühtegi tsitaadiga
Üks tähelepanek sügavale mõttemustritesse juurdunud arvamustest ja sellest kuidas riigikaitsest rääkimise soopõhine diskursus taastoodab minevikku ja annab tulemuseks olukorra, mis ei ole riigikaitse seisukohast hea. Otsapidi on teema seotud ka Eesti kaitseväe struktuuri ja suurusega ning Kaitseliidu panusega sinna. Teema aluseks KL ülema intervjuu tänases Postimehes https://leht.postimees.ee/6778653/kaits ... lik-nahtus

Ajakirjaniku küsimus: „Kui kõikehõlmav peaks Kaitseliit kui riigikaitseorganisatsioon olema?“
KL ülema vastus: „Ideaalne oleks, kui iga Eesti mees oleks Kaitseliidu liige.“

Ja nii edasi. Läbivalt kogu intervjuu annab sõnumi, et Eesti riigikaitse põhineb ja peaks põhinema ainult meestel. Ütleksin, et päris madalad ambitsioonid uuel Kaitseliidu ülemal. Juba ette on välistatud ligemale 53% Eesti inimestest. Arvan, et meie rahvaarv maailma mastaabis on väga väike ja ei ole mõislik sellest väiksest rahvaarvust veel omakorda üle poole jätta riigikaitse hüvanguks kasutamata.
Kui Eesti riigikaitse üritada ainult meestele ülesehitada siis on küll keeruline kogu Eesti territooriumit ära katta. Vaadates KL ja tema eriorganisatsioonide liikmete arv juurdekasvu on näha, et viimastel aastatel on kasv peatunud. Väga halb. Alustuseks vaatame kättesaadavaid arvnäitajaid.

2015. aasta lõpu seisuga oli Kaitseliidus kokku 25 001 liiget, neist 2339 Naiskodukaitse, 3190 Noorte Kotkaste ning 3576 Kodutütarde koosseisus. Tegevliikmeid oli Kaitseliidu malevates 15 896.
2018 aasta lõpul oli Kaitseliidus kokku 26 069 liiget, neist kaitseliitlasi 15 701, naiskodukaitsjaid 2 586, noorkotkaid 3 745 ja kodutütreid 4 037. Tervikuna suurenes 2018 aastal liikmeskond kokku 101 liikme võrra.

Võrreldes 2015 ja 2018 aasta tulemusi on näha, et kolme aastaga on Kaitseliidu osa kaotanud 195 liiget. Väga kehv tulemus. Naiskodukaitse seevastu on suutnud kasvada 555 võrra. Märksa tublimad. Noorkotkad on suutnud kasvada 247 võrra ja kodutütred 461 võrra. Ja endiselt kõlab sõnum, et riigikaitse põhineb ainult meestel. Jättes kogu sõnavahu kõrvale ja vaadates ainult numbreid tuleb paraku tõdeda, et meeste osakaal riigikaitses on kolme aasta jooksul kaitseliidus hoopis langenud.

Arvan, et KL tasandil on siin üks võimalik mõttekoht kuidas oma sõnumitega saab ümberkujundada või taastoota mingeid ühiskonnas juurdunud arvamusi.

Kui kodutütreid on mõlemal viidatud aastal olnud rohkem kui noorkotkaid, siis miks nende huvi riigikaitses osaleda kaob? Võimalik, et osa põhjustest peitub ka sõnumites mida levitatakse. Sealt hakkab kujunema välja arvamus, et naise koht pole riigikaitses ja nii kaobki täiskasvanuks saanud kodutütardel huvi astuda kaitseliidu liikmeks ning nad leiavad enesele muu väljundi väljaspool riigikaitse valdkonda.

Ma pole kindel, et kas me peaks liikuma tulevikus naiste ajateenistuse suunas või mitte, kuid naiste suurem kaasatus riigikaitsesse ei jookseks küll mööda külgi maha vaid oleks tubliks täienduseks senisele. Artiklis toodu sõnumitega on seda keeruline saavutada.

PS. Artiklis on sõna mees/mehi kokku 15 korda. Sõna naine/naisi 1 kord ja seegi ajakirjaniku poolt öeldud. Tegelik suhe Kaitseliidus on märksa teistsugune.
Täiendavat lugemist: https://icds.ee/wp-content/uploads/2017 ... urides.pdf
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti Kaitseväe suurus ja struktuur

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Naiste suurt soovi panust anda sõjalises kaitses täna KL-s väga näha tegelikult pole, sestap meestekeskne lähenemine on hetkel pigem õige.
Lahinguüksustes on meil praegu naisi ja mehi ehk suhtes 1:50. Mitte 1:1. Ja tegelikult ka see ca 30 ajateenijat igal aastal räägivad ka üsna sama juttu.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Semrush [Bot] ja 10 külalist