Kas N Liidus oli ka midagi head?

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Lemet
Liige
Postitusi: 19937
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Lemet »

Tsiteerime klassikuid- mitte si...i pole muutunud. Ka täna halatakse, et keskmist palka ei saa keegi. Muideks, 1978 oli minu palk tiba alla 200 rubla. Seega veidi üle keskmise. Ja ma ei olnud teps mitte mingi kõrgepalgaline selles firmas. Küll aga olin seda klassikaaslaste seas päris pikka aega. Klassijuhataja vangutas pead ja leidis, et on ilmselgelt vale elukutse valinud.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5564
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas toomas tyrk »

Palga suurus sõltus oluliselt sellest, et kas olid tööline, või siis selle näruse intelligentsi esindaja. Mäletan, et kui läksin 1984. aastal Ilmarisse tööle, siis oli seal Mustamäe peamaja eest näitlik agitatsioon miskite tahvlite näol. Kui hea firma ikka on. Üks tahvel oli siis tööliste keskmise palga kohta, mis muidugi näitas usinat kasvu. Mäletamist mööda oli selle aasta keskmine näidatud kui 220 rubla ja tulevikus pidi veelgi tõusma.

ITP keskmise palga kohta tahvlit väljas ei olnud :mrgreen:
mart2
Liige
Postitusi: 5188
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Asukoht: Põlvamaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas mart2 »

toomas tyrk kirjutas:Palga suurus sõltus oluliselt sellest, et kas olid tööline, või siis selle näruse intelligentsi esindaja. ... :mrgreen:
Tagant järele tundub, et see tasuta kõrgharidus oli siis tegelikult järelmaksuga ja selle kulu peeti hiljem intelligendi palgast aastatega kinni … :scratch:

Sama selge vahe oli ka parteilises kuuluvuses. Mind agiteeriti pikka aega partei liikmeks astuma ja siis äkki ühel päeval öeldi, et nüüd enam pikka aega ei saa. Põhjuseks oli see, et kaks parteilasest töölist läksid pensionile ja ennem uusi liikmeid haritlaste seast ei võeta, kui tööliste miinimumkvoot täis on! :lol:
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36579
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kriku »

Üliõpilasi oli suurusjärgu võrra vähem ka, Tartu Ülikoolis üle 2000.
Lemet
Liige
Postitusi: 19937
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Lemet »

Mäletatavasti oli suhe kolme töölise kohta üks tagumiktundide tegija. Mis oli samuti üks ütlemata hea põhjus kutsutute ja seatute esindajale pinda käia... :mrgreen:
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Z03 »

Haritlastele ei makstud eriti kõrget palka jah. Arst - 120 rbl, õpetaja 80-100 rbl. Kontoritöötajatele maksti vähe - näiteks raamatupidaja 70-80 rbl. Lasteaiakasvataja 60-80 rbl, sanitar 50 rbl, koristaja 50 rbl.

Hästi maksti tootmistöölistele põllumajanduses ja tööstuses, ehitussektoris, väga head palgad olid ka põllumajandussektoris hooajatöödel, kui oli vajalik teha ka ületunde. Need palgad jäid 200-300 rbl piiridesse kuus. Lisaks muidugi preemiad ja aastapreemiad.

Kahjuks tänapäeval makstakse kõige rohkem just igasugustele jutumulli puhujatele ja õhulosside ehitajatele. Tööinimesed on minimaalse sissetulekuga, mis on tinginud olukorra, et nii põllumajandus-, ehitus- kui tootmissektoris on totaalne tööjõupuudus. Keegi ei taha enam oma kätega tööd teha, vaid õppida juristideks, ärijuhtideks ja haldusjuhtideks, kirjutada projekte ja lasta mõnusalt liugu Euroopa Liidu toetusrahadel. Mis ju ka üks kena viis äraelamiseks, aga mitte väga jätkusuutlik kahjuks.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2635
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas vanahalb »

Palkadest rääkides peabki arvestama seda, et NSV Liidus oli krooniline tööjõupuudus ja kõrget palka maksti seal kus keegi töötada ei tahtnud. Ma olen hakatuseks natuke traktoristina töötanud - kõik tingimused olid sellised, et 50-ndaks eluaastaks oleks võinud rahulikult kirstukaane pea kohal kinni vedada. Arstil, 120 rublase palgaga, oli seevastu elu nagu lill - soe tuba, kellaajaga töö, kommi tuuakse... Eriti perspektiivikas oli veel õppida nahaarstiks, sest nahaarsti patsiendid ei saa kunagi terveks ega ei sure ka ära. Ning öösel nahahaiguse pärast keegi üles ei aja. Nendele tuligi ainult 120 rubla maksta, muidu oleks kõik arstiks hakanud. Ja kes siis sõnnikut vedama hakkab?
"Meie maal kõik tööd on head, vali millist tahad!" :)
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Z03 »

Eksju. Arstiks on lihtne hakata, astu kõigest ülikooli ja õpi 10 aastat, aga katsu sõnnikut vedada, sellega igaüks toime juba ei tule. :)
Viimati muutis Z03, 02 Juun, 2019 13:52, muudetud 1 kord kokku.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2635
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas vanahalb »

Nojah. See tähendas, et lapsepõlvele liideti veel 10 aastat otsa. Ma olen sõnnikuvedamise kõrvalt ka ülikoolis õppinud ja peaksin mainima, et polnud viga. Lobi oli maja kulul (stipendium) ja töö (õppimine) konti ei murdnud.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Z03 »

Ei, ma lihtsalt üritasin öelda, et iga aus töö on ühiskonnale vajalik ja kasulik, mitte et üks oleks teisest parem vms.
Zwyx
Liige
Postitusi: 110
Liitunud: 29 Dets, 2017 13:13
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Zwyx »

Vääga vanadest aegadest on meelde jäänud, et vist 1980-ndatel käis tollases ajakirjanduses mõttevahetus töökoha ja palga suuruse seose vahel. Kitsaskohaks olevat olnud näiteks postiljoni ametikohad, kuhu keegi ei tahtnud tulla. Seetõttu oli idee palka suurendada, aga sellele saabus vastulöök - hakkavad veel teenima rohkem kui õpetajad ja muud väärt inimesed, see pole õige. Kuidas asi lõppes, ei tea.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5564
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas toomas tyrk »

No "Briljantkäes" oli selle nõuka aja töö ja palga kohta klassikaline lause - "chtob tõ zhil na odnoi zarplate" - et sa peaksid ainult palgast elama. (öeldud sellele Mironovi mängitud tegelasele kui kõige karmim ähvardus)

Ei saanud ka selle sõnnikuveoga rikkaks. Hästi elasid ikka need kes slikerdada oskasid või "kõrvalt tegid".
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36579
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kriku »

Z03 kirjutas:Ei, ma lihtsalt üritasin öelda, et iga aus töö on ühiskonnale vajalik ja kasulik, mitte et üks oleks teisest parem vms.
See muidugi nii ei ole. Ma võin võtta kallurijuhi tööle, et ta võtaks minu maja eest koorma liiva peale, veaks selle ümber Eesti ja siis lõpuks samasse kohta maha kallaks. Töö on tema seisukohast igapidi aus, aga täiesti ebavajalik ning kahjulik.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Z03 »

Jajah. Ma juba kahetsen, et siin kommenteerisin.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Ei ole vaja kahetseda - allolev lausung tundub mulle igati tõene ja adekvaatne:
Z03 kirjutas:Kahjuks tänapäeval makstakse kõige rohkem just igasugustele jutumulli puhujatele ja õhulosside ehitajatele. Tööinimesed on minimaalse sissetulekuga, mis on tinginud olukorra, et nii põllumajandus-, ehitus- kui tootmissektoris on totaalne tööjõupuudus. Keegi ei taha enam oma kätega tööd teha, vaid õppida juristideks, ärijuhtideks ja haldusjuhtideks, kirjutada projekte ja lasta mõnusalt liugu Euroopa Liidu toetusrahadel. Mis ju ka üks kena viis äraelamiseks, aga mitte väga jätkusuutlik kahjuks.
Selline lausung aga tundub mulle primitiivsuseni lihtsustatud - et mitte öelda "uusaegselt loosunglik":
toomas tyrk kirjutas:No "Briljantkäes" oli selle nõuka aja töö ja palga kohta klassikaline lause - "chtob tõ zhil na odnoi zarplate" - et sa peaksid ainult palgast elama. (öeldud sellele Mironovi mängitud tegelasele kui kõige karmim ähvardus)

Ei saanud ka selle sõnnikuveoga rikkaks. Hästi elasid ikka need kes slikerdada oskasid või "kõrvalt tegid".
Viimati muutis Tundmatu sõdur nr. 4, 02 Juun, 2019 19:42, muudetud 1 kord kokku.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 27 külalist