Kuniks lugupeetavad hoogu võtavad ja omi küsimusi koostavad, räägin vahele loo ka ära.
Niisiis. Hädas olev riik oli Hiina Vabariik. Ei mitte see Hiina Vabariik, see ilma kommunistideta Hiina Vabariik, mis Taiwani saarel asub aga enne vähemasti nime poolest kogu Hiinat valitses. Käes olid 1940ndad aastad ning jaapanlastel on maksku mis maksab tõsi taga ignoreerida kogu Hiina pikka ajalugu ja olla lõpuks see üks teine rahvus, kes suudab Hiina alistada. Seega häda on hiinlastel täitsa käes.
Aga oma suures maailmavallutuse tuhinas on Jaapan leidnud peale 1941. aastat endale ridamisi uusi vaenlasi ja vaenlase vaenlane on ju teatavasti sõber. Nii hiinlased lähevadki ei kuhugi mujale kui Kanadasse relvi nõutama. Kanada on aga ühtlasi Commonwealthi liige ja kah parasjagu hädas oleva Suurbritannia soovil on John Inglis and Company pannud mõned aastad tagasi püsti Bren kergekuulipilduja tootmise. Seda relva hiinlased Inglis ettevõttelt tellivadki, kuid lisaks uurivad käsirelvade kohta. Nimelt meeldivad hiinlastele väga Belgia Browning Hi-Powerid (eriti sellised mille puidust kabuur ühtlasi ka püstolile kabaks on), Hi-Powereid aga toodetakse tol hetkel ainult FN tehases Belgias ja peale 1940. aastat hoopis Saksamaa jaoks. Lisaks oli Hiina Vabariigil näpud üsna põhjas.
Nüüd siis ootamatult soodsad asjaolud. FN peainsener Dieudonné Saive sai 1940. aastal sakslaste eest pakku Inglismaale ja kõige muu hulgas suutis ta väidetavalt osaliselt mälu järgi, osaliselt kaasatoodud paberitest ja osaliselt paari FN tehase püstoli pealt arvutades taastoota Hi-Poweri tehnilised joonised. Teiseks otsustas Kanada valitsus anda finantsabi nii Suurbritanniale kui ka teistele sõbralikeks tunnistatud riikidele. Abi sisuks siis raha Kanada tehastele, kust sõdivad riigid said tellida vajalikku kraami.
Nii läkski Inglis tehases lahti ka Hi-Power püstolite tootmine, hiinlased olevat tellinud lausa 180 000 püstolit. Püstolite tootmise avastasid aga ka Suurbritannia sõjaväelased, täpsemalt SAS salajased ja SOE eriti salajased langevarjurid, kellele 9x19mm parabellum moona kasutav automaatpüstol oli kui taevakingitus. Nimelt nende oma riik pakkus neile standardset teenistusrelva - Webley revolvrit, mis oli nii omadustelt vananenud kui ka väga keeruline relv, millele natside tagalas moona hankida. Mõni aasta hiljem võtsid Hi-Poweri oma teenistusrelvaks kõik briti langevarjurid ja sealtkaudu lõpuks kogu briti armee.
Nüüd siis logistika. Kanadas valminud relvade saatmisene Hiinale ei olnud 1944. aastal ülepea lihtne ülesanne. Nimelt kontrollis Jaapan kogu Hiina rannikut, lisaks mitmeid ümbritsevaid riike ja igasugune otsepostitamine oli välistatud. Nii veeti Hiinale liitlaste abi, teiste seas ka Inglis Hi-Powereid, õhutranspordiga Briti Indiast (nn “hump”). Laevatäit püstoleid aga lennukitesse ei paki, eriti kui lennukid on ameeriklaste kontrolli all ja kõigest muust on hiinlastel ka karjuv puudus käes. Nii kuhjusid hiinlastele toodetud relvad mõlemal pool Vaikset ookeani ja selle üle rõõmustasid nii britid, kui Kanada oma sõjaväelased, kellele väärt püstolit otse koduõues toodeti.
Tellitud hunnikust said hiinlased kätte umbes 4000 kui See Teine veel kestis ja kohe peale sõda veel järgmise lepingu alusel 40 000, kui neid juba vaid kohalike kommunistide peal pruugiti. Ilmselt ei olnud Hiina kodusõjas puudust vaid püstolitest ja ühel hetkel tuli Inglis ettevõttel valminud püstolite saatmine jälle peatada, sest vastu võtsid neid juba vaid kommunistid, kes aga püstolite eest üldse maksta ei tahtnud. Ülejäänud Hiina püstolid olla läinud peamiselt Kanada enda sõjaväelastele. Püstolite tootmine aga jätkus ja tänu Suurbritannia eeskujule muutus Hi-Power peamiseks Commonwealthi maade sõjavägede teenistusrelvaks. Peale sõda pani tootmise taas püsti ka FN, kes seda väidetavasti üle 1,5 miljoni tootis. Nii oli ja on tänaseni Hi-Power väga paljude riikide relvastuses.
John Inglis and Company alustas aga tõesti väikeselt, esimese tuntuse saavutas ettevõte aurumasinate ja hiljem turbiinide tootmisega. Esimeses Sõjas tootis mürske, Teises püstoleid, kuulipildujaid ja õhutõrjekahureid ning jätkas ka turbiinide tootmisega, mh sõjalaevadele. Peale sõja lõppu orienteerus kiirelt ümber kõikvõimaliku tsiviilnassvärgi tootmisele ja avastas enda jaoks sellised vajalikud masinad nagu elektrilised pesumasinad. Inglis on endiselt alles kui pesu- ja muude kodumasinate bränd, ära ostis tema aga Whirlpool Corporation.
Suurbritannia langevarjurite armastus Hi-Poweri vastu jätkus veel aastaid ja nii oldi näiteks Teise Sõja lõpupoole "Operation Varsity" ajal vastamisi Hi-Poweritega varustatud sakslastega, kui ka Falklandi sõja ajal vastamisi Hi-Poweritega varustatud argentiinlastega.
Loodan, et teil oli huvitav.
|