Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas AMvA »

Fucs kirjutas:
Põltsamaa hernesupp, rassolnik ja Hartšoo küll sisaldavad suhkruid (sest koostisosad sisaldavad neid), kuid nendesse ei ole eraldi lisatud suhkrut kui maitseainet.
https://toitumine.ee/wp-content/uploads ... ur_est.pdf
Nojah, kui hernesupi hernestest peaks hakkama Trummi rõõmuks suhkrut välja ajama, siis on asi ikka päris hulluks läinud :D
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Sattusin ükspäev olude tahtel sööma McDonaldsisse. Ma selliseid asju muidu ei söö, aga tegin erandi.
Võtsin kohvi kõrvale kõige kallima burgeri (Big Tasty peekoniga). See toodi sellise papist karbi siis, kus taga on päris põhjalik ülevaade selle koostisest.
Mälusin siis seda ja lugesin, et antud toode sisaldab 500+ kcal, mis peaks olema 25% täiskasvanud mehe kaloraazist. Mõistagi need kalorid antud tootes on "kiiret" tüüpi - nisujahust sai, rohke jahu ja suhkruga pihv ja mingi poolmagus kaste. Hoobilt saad aru, et taolist toitu süües veereb inimene peagi ringi, sest lisaks asja ülemõistuse kõrgele süsikate sisaldusele on ka kaloraaz vinge, kuid kõhtu see saast ei täida - arvan, et lõunasöögiks võiksin taolisi panna pintslisse tükki 2-3, et võiks kõhu täisolevaks lugeda ja taoline toit on 3-4 tunniga seedinud (hirmsa veresuhkru hüppe saatel) ja enne järgmist söögiaega vahid juba ringi, et mida hamba alla pista.

Täpselt samamoodi kommenteeriks ka KV praegust toidupakki. Kuigi selle sisu on pidevalt paranenud, on see mõeldud siiski hirmsasti rassivale 18-aastasele. Enamasti magus/jahu lurr ja kõhtu hästi ei täida. Olen alati õppusele võtnud kaasa mõned korralikud konservid ka paar juppi korralikku suitsuvorsti, ma pole suurem asi selle "Kartulid hakklihapallidega" by Rannarootsi austaja. Sestap olen hankinud endale mõne ülejäänud paki, sealt tarbinud ära toiteväärtuslikuma osa ja ülejäänud mõttetud maiustused saatnud prügikasti. Ihkaks näha seal rohkem liha/kala ja need magusad komponendid võiks rahulikult ära jätta (need annavad tegelikult ka enamuse selle paki kallivõitu hinnast, sellest 16 eurost annab konservimajandus seal sees 4-5 eurot.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas AMvA »

Kapten Trumm kirjutas:Sattusin ükspäev olude tahtel sööma McDonaldsisse. Ma selliseid asju muidu ei söö, aga tegin erandi.
Võtsin kohvi kõrvale kõige kallima burgeri (Big Tasty peekoniga). See toodi sellise papist karbi siis, kus taga on päris põhjalik ülevaade selle koostisest.
Mälusin siis seda ja lugesin, et antud toode sisaldab 500+ kcal, mis peaks olema 25% täiskasvanud mehe kaloraazist. Mõistagi need kalorid antud tootes on "kiiret" tüüpi - nisujahust sai, rohke jahu ja suhkruga pihv ja mingi poolmagus kaste. Hoobilt saad aru, et taolist toitu süües veereb inimene peagi ringi, sest lisaks asja ülemõistuse kõrgele süsikate sisaldusele on ka kaloraaz vinge, kuid kõhtu see saast ei täida - arvan, et lõunasöögiks võiksin taolisi panna pintslisse tükki 2-3, et võiks kõhu täisolevaks lugeda ja taoline toit on 3-4 tunniga seedinud (hirmsa veresuhkru hüppe saatel) ja enne järgmist söögiaega vahid juba ringi, et mida hamba alla pista.

Täpselt samamoodi kommenteeriks ka KV praegust toidupakki. Kuigi selle sisu on pidevalt paranenud, on see mõeldud siiski hirmsasti rassivale 18-aastasele. Enamasti magus/jahu lurr ja kõhtu hästi ei täida. Olen alati õppusele võtnud kaasa mõned korralikud konservid ka paar juppi korralikku suitsuvorsti, ma pole suurem asi selle "Kartulid hakklihapallidega" by Rannarootsi austaja. Sestap olen hankinud endale mõne ülejäänud paki, sealt tarbinud ära toiteväärtuslikuma osa ja ülejäänud mõttetud maiustused saatnud prügikasti. Ihkaks näha seal rohkem liha/kala ja need magusad komponendid võiks rahulikult ära jätta (need annavad tegelikult ka enamuse selle paki kallivõitu hinnast, sellest 16 eurost annab konservimajandus seal sees 4-5 eurot.
McDonaldsi enda andmetel sisaldab pihv ainult 100% veiseliha ning maitseaineid (pipar ja sool). Jälle valetavad või on neil siiki õigus ja Trumm paneb jälle puusalt asjasse täiesti süvenemata (suhkruga supp)
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Fucs »

Huvitav, millest EKV supikatlad täituvad, kas kokad hakivad palehigis peete, kapsaid, kartulimugulaid või tühjendavad kuuma vette plekkpurke? Ja praevad kohapeal kotlette või kadutavad Rakvere pihve? Puht inimlik uudishimu...
Kõike on. Nii hakkimist kui valmiskonserve 8)

http://www.pealinn.ee/majandus/kaitseva ... ju-n154177

https://www.youtube.com/watch?v=ZJj2659e0GQ
https://www.youtube.com/watch?v=BQI9RuwNy_s
https://www.youtube.com/watch?v=V5rI2SY7KhE
https://www.youtube.com/watch?v=qyZPhwgjifI
https://www.youtube.com/watch?v=2vbNBhq9EiA

Kaitseliit
https://www.youtube.com/watch?v=QIAQ5o0j7OQ
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

McDonaldsi enda andmetel sisaldab pihv ainult 100% veiseliha ning maitseaineid (pipar ja sool). Jälle valetavad või on neil siiki õigus ja Trumm paneb jälle puusalt asjasse täiesti süvenemata (suhkruga supp)
Supis suhkru kohta tundub, et sina valetasid, sest ma esitasin andmed suhkru kohta (sama tootja enamik suppe on lisatud suhkruga ja seal on üksikud tooted ilma selleta). Niiet suhkur supis on.

Mismoodi 100% veiselihast koosnev hakkpihv koos püsib, tahaks isegi teada, oskaks ka ise paljast hakklihast pihve teha.
Või tähendab see 100%, et lihakomponent on kõik veiseliha (mitte "tervislik" kana-kondilihamass) ja siduvad-kaalu andvad lisad on "tavapärased", st sojajahu, suhkur jne?
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas AMvA »

Kapten Trumm kirjutas:Supis suhkru kohta tundub, et sina valetasid, sest ma esitasin andmed suhkru kohta (sama tootja enamik suppe on lisatud suhkruga ja seal on üksikud tooted ilma sellega).

Mismoodi 100% veiseliha hakkpihv koos püsib, tahaks isegi teada, oskaks ka ise paljast hakklihast pihve teha.
Või tähendab see 100%, et lihakomponent on kõik veiseliha ja siduvad-kaalu andvad lisad on "tavapärased", st sojajahu, suhkur jne?
Aga sedasi sinusuguseid püütaksegi, oleks kodulehel 200%, usuksid kah?
Kas sulle pähe ei tulnud mõte, et Borshis kasutatavas punapeedis on looduslikult suhkur sees (8-14%). Kas sa arvad, et Salvest peaks selle suhkru kuidagi sealt eraldama? Lisatud suhkur on kohustuslik eraldi välja tuua.

Kuidas 100% veiselihast pihv koos püsib võid tulla nädalavahetusel Vanamõisa käsitöölaadale olen seal koos grillimeistrist semuga liha grillvõistlusel küpsetamas ja ma võin seda sulle demonstreerida.

Ja mis puudutab uskusmit või mitte uskusmist siis ma pigem usun tootja lehekülge (eriti, kui arvestada, millise luubi all nad tänapäeval on ja millised kahjunõuded neile võidakse valeandmete esitamise eest esitada), kui mingi isehakanud Jaanus Orgu laadse toitumisspetsialist Trummi silma järgi paika pandud koostisemääramist Mäki laua taga.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Oh taevas. Ma olen vähemalt TTÜ-s ühe poolaasta toiduainete tehnoloogiat õppinud ja natuke kursis, mis ja milleks. Hapukapsast sisaldavates toodetes (mitte ainult supis, vaid ka nt mulgi kapsastes ja praekapsas, vt poes purgilt kui ei usu) ongi lisatud suhkur, sest muidu on tulenevalt hapukapsa happesusest toode vähe hapu maitsega. Kvaliteetselt tehes saab ka ilma suhkruta selle maitsvaks, aga see eeldab suuremat lihasisaldust ja toode vinnutamist öö läbi (minu kodus tehtud mulgi kapsad ei sisalda terakestki suhkrut). See on kallis ja odavam on sorts suhkrut panna.
Kuidas 100% veiselihast pihv koos püsib võid tulla nädalavahetusel Vanamõisa käsitöölaadale olen seal koos grillimeistrist semuga liha grillvõistlusel küpsetamas ja ma võin seda sulle demonstreerida
Antud pihv ei ole looduslikult koos püsiv lihaviil, vaid tavapärane hakklihatoode ja sellised ei püsi koos ilma sideaineta. Seega see ei saa koosneda 100% veiselihast. Küll aga on see 100% tõenäoliselt saadud pooltõe vormis, et lihast on tõesti 100% veise(hakk)liha.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
bodom
Liige
Postitusi: 216
Liitunud: 01 Jaan, 2012 23:54
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas bodom »

AMvA kirjutas: Mu lõunasöögikoht kah EI KASUTA purgisuppe, vaid keedavad need ise.
Ja keegi ei käse sul Rakvere kotelette või pihve süüa, usu mind, ise tehtud on palju maitsvamad.
On akf kindel, et teab millest ja kuidas supp valmib?
Mul ühe semu tädi, kes oli nõuka ajal tolleaegses TSIK-s kokk, keetis suviti maal olles suurele perele tavaliselt ca 5L potitäie suppi(ei olnud purgisupp). Väga maitsvad supid olid, siis kellegi abikaasa küsis, et kuidas ta nii maitsvaid roogi valmistab, vastas too kokatädi, et lisab muuhulgas ka parema maitse saamiseks alati sutsaka suhkurt.
Samas ka ise, kui näiteks äkist või soolakala teen, kevadeti vimmast, siiast, lõhelistest või mõnest muust kalast, panen ikka mingi näpuotsatäie suhkrut soolaga segamini ning tõesti maitse on parem .
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Fucs »

..eeee... segan korraks tulise vaidluse vahele...

Ajateenijate toitlustamise analüüs Eesti Kaitseväes
2014 magistritöö kokkuvõte.
https://digi.lib.ttu.ee/i/?1873
https://digi.lib.ttu.ee/i/file.php?DLID=1873&t=1

*

Et siis leiba päris ise ei küpsetata, aga soojad toidud tehakse algainetes peaasjalikult ise (purgisuppide ja konservvalmistoitude hanget ei õnnestunud leida)

Hanke aruanne: Köögiviljad ja puuviljad
Hankija Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus (RKIK)
Avaldamise kuupäev 15.11.2018 15:30
https://www.mercell.com/et-ee/tender/95 ... anked.aspx
https://riigihanked.riik.ee/rhr-web/#/p ... neral-info

EU hanked: Liha ja lihatooted
Hankija Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus (RKIK)
Avaldamise kuupäev 17.10.2018 14.42
https://riigihanked.riik.ee/rhr-web/#/p ... neral-info

Leivatooted, värsked valikpagaritooted ja koogid
https://tenders.rfpalertservices.com/et ... d-29709921

Kohv, tee ja samalaadsed tooted
Kakao; šokolaadi- ja suhkrukondiitritooted
https://tenders.rfpalertservices.com/et ... d-28869076

... ma rohkem ei sega 8)
herman30
Liige
Postitusi: 1435
Liitunud: 16 Apr, 2008 18:19
Asukoht: Soome
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas herman30 »

Kapten Trumm kirjutas: Mismoodi 100% veiselihast koosnev hakkpihv koos püsib, tahaks isegi teada, oskaks ka ise paljast hakklihast pihve teha.
Või tähendab see 100%, et lihakomponent on kõik veiseliha (mitte "tervislik" kana-kondilihamass) ja siduvad-kaalu andvad lisad on "tavapärased", st sojajahu, suhkur jne?
Kas loll oled või?
Võta peotäie 100% veisehakkliha (umbes 10% rasvasisuga) = 100-150g. Tee sellest palli käes hästi segades umbes 30 sek. Patsuda hakkpihviks ja prae. Garanteerin et püsib koos. Vähemalt minul.
Viimati muutis herman30, 15 Aug, 2019 17:18, muudetud 1 kord kokku.
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas AMvA »

Kapten Trumm kirjutas:
Kuidas 100% veiselihast pihv koos püsib võid tulla nädalavahetusel Vanamõisa käsitöölaadale olen seal koos grillimeistrist semuga liha grillvõistlusel küpsetamas ja ma võin seda sulle demonstreerida
Antud pihv ei ole looduslikult koos püsiv lihaviil, vaid tavapärane hakklihatoode ja sellised ei püsi koos ilma sideaineta. Seega see ei saa koosneda 100% veiselihast. Küll aga on see 100% tõenäoliselt saadud pooltõe vormis, et lihast on tõesti 100% veise(hakk)liha.
Ma võin sulle justnimelt seda demonstreerida, kuidas 100% veise HAKKLIHAST tehtud pihv koos püsib.
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas AMvA »

bodom kirjutas:
AMvA kirjutas: Mu lõunasöögikoht kah EI KASUTA purgisuppe, vaid keedavad need ise.
Ja keegi ei käse sul Rakvere kotelette või pihve süüa, usu mind, ise tehtud on palju maitsvamad.
On akf kindel, et teab millest ja kuidas supp valmib?
Mul ühe semu tädi, kes oli nõuka ajal tolleaegses TSIK-s kokk, keetis suviti maal olles suurele perele tavaliselt ca 5L potitäie suppi(ei olnud purgisupp). Väga maitsvad supid olid, siis kellegi abikaasa küsis, et kuidas ta nii maitsvaid roogi valmistab, vastas too kokatädi, et lisab muuhulgas ka parema maitse saamiseks alati sutsaka suhkurt.
Samas ka ise, kui näiteks äkist või soolakala teen, kevadeti vimmast, siiast, lõhelistest või mõnest muust kalast, panen ikka mingi näpuotsatäie suhkrut soolaga segamini ning tõesti maitse on parem .
No ma vahest keedan ikka ise ka kodus suppi, aga suhkrut ei pane ja pole veel vajadust tundnud, maitse on niigi hea.
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas AMvA »

Eino, ei ole ju lihtsalt võimalik, kuna Trumm ütleb nii, see on niikuinii filmitrikk nagu ka Kuule kuundumine :D
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Z03 »

Et puhtast hakklihast pihv koos püsiks, tuleb hakkliha piisavalt kaua koos maitseainetega sõtkuda, profimad kokad löövad veel hakklihatainapalli paar korda vastu lauda, et ikka paremini koos püsiks. Mulle väga ei meeldi sellised kotletid või pihvid, jäävad kuivavõitu. Aitab, kui lisada hakkliha hulka vett ja praadida medium küpsusesse, aga kõik ei talu pooltoorest liha.

Mind väga häirib, kui oma toiduteemalistesse kinnisideedesse segatakse lapsi. Uskuge, te ei taha näha oma last psühhiaatriahaiglas anoreksia tõttu sondiga sundtoitmisel. Te ei taha näha, et teie laps hakkab kodus keelatud toite salaja teki all sööma. Jätke lapsed rahule, nad peavad saama kõike - tervislikku ja tasakaalustatud toitu, magusat jogurtit, vahel McDonaldsis käia ja Räägust või Staabist burgerit osta. Kaalikakotlette ja maitsestamata jogurtit sööge ise, kui magu vastu võtab, aga lapsi kiusata oma sundkäitumiste ja kinnisideedega ei tohi. Mis on eesmärgiks, kas kõhn või vaimselt terve laps?

P.S. Suhkrut vajab tomatisupp ja -kaste, tõmbab happesust maha ja teeb maitse meeldivamaks ning mahedamaks.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 16 külalist