Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest koolides.

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36584
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:
Aga artikli teravik on IMHO mujal - et ajateenistuse baaskursuse lühendamine lööb tagasi.
See kolm nädalat, mis tänane laskurikursus on endisest SBK-st lühem, taolist kehalise vormi allakäiku kaasa ei too. Mitte taolisi kukkumisi nagu graafikus.
Pigem tasub otsida põhjust sellest, et inimeste puudusel pääseb teenistusse järjest enam neid, kes jäid enne välja - ja see kisub ka keskmist alla.
Loogiline.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36584
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:Vaadake näiteks, kuskohast on pärit sellised 90ndate legendid nagu Koit Pikaro või Lembit Kolk. Tulid rahvuslippude all ja hümni vilistades otse Lauluväljakult?
Lembit Kolgiga on LP's intervjuu: https://epl.delfi.ee/lp/mehed-tegid-sal ... d=87071059

Karate edulugu ENSV-s on hea näide sellest, kuidas rohujuure tasandil entusiasmiga suuri asju ära tehakse. Tegelikult oleks IMHO loogiline arvata, et kaitsetahtele aitaks ka kaasa mingi võitlusspordi aluste massiline õpetamine. Küsimused on ju samad - mis ma teen, kui mu ees seisab vaenlane? 12-aastane võib alustada sellest, mida teha, kui vaenlane tuleb, rusikas püsti - küll siis hiljem tekib loogiliselt ka küsimus, et mida teha, kui vaenlane tuleb relvaga ning kus ja kuidas ennast selleks olukorraks ette valmistada. Füüsilisest poolest olulisemgi võib olla selle mõtteviisi teadvustamine, et temaga kohtumiseks on mõistlik valmistuda.
Lemet
Liige
Postitusi: 19939
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Lemet »

Vehklemine või poks on läbi aegade maailma eliitkoolides kohustuslikud olnud...
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Z03 »

Mati läheb rööbaspuudele (see tuleb mulle nüüd küll tuttav ette, vähemalt psühholoogilises plaanis):
https://www.youtube.com/watch?v=TGzgTIzK4oE

Tartu Ülikoolis tuleb kaitsmisele doktoritöö kehalise kasvatuse õpetajate kontrolliva ja hirmutava käitumise negatiivsest mõjust õpilaste tervisele:
https://sport.err.ee/972590/kehalise-ka ... lt-tervist
mart2
Liige
Postitusi: 5192
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Asukoht: Põlvamaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas mart2 »

Z03 kirjutas:… Tartu Ülikoolis tuleb kaitsmisele doktoritöö kehalise kasvatuse õpetajate kontrolliva ja hirmutava käitumise negatiivsest mõjust õpilaste tervisele:
https://sport.err.ee/972590/kehalise-ka ... lt-tervist
Lugesin artikli läbi ja tekkis küsimus - kas aluseks on ainult õpilaste poolt tunnetatav õpetaja käitumine? Nõudlik õpetaja ongi natuke hirmutav, samas semutsev ja sõbralik ei suuda sageli tagada õpilaste pühendumust protsessile. Selgitavas jutus ei olnud sõnagi objektiivsest vaatlusest.
Võrreldav oleks olukord siis, kui tehtaks nii nagu 4-5 (?) aastat tagasi ühes TÜ pedagoogika magistritöös, kus klassis võeti videosse samaaegselt õpetaja ja õpilase omavaheline sõnaline ning sõnatu kommunikatsioon ning seda võrreldi hiljem mõlema osapoole arvamuse/tunnetusega. (eesmärgiks oli aidata õpetajatel parandada oma sõnatu tegevusega õpilase suunamist)

Ainult õpilase tunnetusel põhinev hinnang võib anda sama tulemuse nagu naiste ebavõrdse kohtlemise uuring Euroopas 7-8 aastat tagasi. Nimelt kõige rohkem tundsid ennast ahistatuna Norra ja Taani naised ja kõige vähem Albaania ja Bulgaaria naised.
Kas tegemist oli objektiivse olukorraga või sellega, et Skandinaavias õpetatakse naistele kogu aeg, milline võiks olla ahistamine ja kuidas seda "tunnetada"... :scratch:

Selle aasta mais oli juttu uutest põhimõtetest "kehalise arengu" õpetamises - "... uue liikumisõppe alus. Kindlasti on üks märksõna mitmekülgsus, aga teine oluline märksõna on tervis ja heaolu - liikumine tulemusepõhiselt ja spordialade-kesksuselt isikliku tervise ja heaolu suunas."
Siin ongi konks (minu arust), et ka kehalise kasvatuse hindamiseks tahetakse kasutada heaolu hindamist. Kehva tervisega minnakse alles siis arsti juurde, kui asi väga halb ja heaolu on subjektiivne ning ei taga kehalist valmidust raskustega võitlemiseks.
Olla on hea, mis sellest, et kehakaal tõuseb... :wall:

Loodan sügavalt, et antud doktoritööle järgneb kohe uuring nende noorte põhjaliku tervise analüüsiga ja mõne aasta pärast korratakse samade õpilastega uus kehaliste võimete ning tervisliku seisundi hindamine. Kui see saab olema positiivne, siis on ju tore. Kui aga tulemused ei ole ilusad, mis siis?
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Z03 »

Mul on lihtsalt hea meel, et ajad ja inimesed muutuvad ning kasutusele võetakse uued metoodikad, mis ka aitavad inimesi. Ma olen nii väsinud kogu sellest vaimsest vägivallast ja kiusamisühiskonnast, mis meid ümbritseb. Lihtsalt uus lootus, ei midagi enamat ega vähemat. Kui kehakaal kogu aeg tõuseb, siis järelikult pole olnud kasu varasematest meetoditest ja tuleb leida midagi uut, mis toimib.
mart2
Liige
Postitusi: 5192
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Asukoht: Põlvamaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas mart2 »

Uued metoodikad ei ole pahad, eriti kui nad tuginevad mõõdetavatel tulemustel, mitte emotsioonidel. Viimased varieeruvad ning muutuvad isikuliselt ja ajaliselt.
Z03 kirjutas:Mul on lihtsalt hea meel, et ajad ja inimesed muutuvad ning kasutusele võetakse uued metoodikad, mis ka aitavad inimesi. Ma olen nii väsinud kogu sellest vaimsest vägivallast ja kiusamisühiskonnast, mis meid ümbritseb. Lihtsalt uus lootus, ei midagi enamat ega vähemat. Kui kehakaal kogu aeg tõuseb, siis järelikult pole olnud kasu varasematest meetoditest ja tuleb leida midagi uut, mis toimib.
Kahjuks/õnneks ongi elu karm - käib olelusvõitlus. Kui kool, pere ja kaaslased ei valmista inimest ette raskustega toimetulekuks ja ebameeldivustest üle saamiseks, siis surevadki nõrgemad välja. Ei kao vaimne ega füüsiline vägivald kunagi, sest inimeste kasvatamisega ei muuda geneetikas kodeeritud "toidulaua võitlust". Reproduktiivse külje pealt - kuidas mõtled tasandada seda "vaimset vägivalda", kui tuleb keegi ja lööb üle sinu elukaaslase/sõbra? Manitsed kurikaela ja kõik muutub endiseks?

Elust võtta on kuri näide sellest, mis saab teadliku "hea" arendamise tulemusena - kogu elu piinlevad ja nõrga tervisega mopsid. Kas arendame ideaalseid inimesi? Muuseas, Hitler juba püüdis seda teha …

Asi hakkab kaugenema kaitsetahtest ja siinkohal omapoolselt lõpetan selle arutelu. Päikest!
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Z03 »

Jah, ma mõistan küll, mida akf mart2 öelda tahab. Hirm kaotada võim, autoriteet õpilaste silmis, kui ei olda piisavalt nõudlik või isegi hirmuäratav. Ainult et autoriteet ei põhine kunagi hirmul, vaid lugupidamisel ja austusel. Kui juht (ja õpetaja on juht ning kooliklassis kehtivad samad juhtumisreeglid, mis mujal) peab oma võimu kehtestamiseks kasutama jõudu (k.a. vaimset vägivalda), on ta võimu juba kaotanud. Kui pole autoriteeti, siis kõlbab ka hirm, vähemalt ajutiselt, sest inimestel on kombeks hirmuvalitusele kas vastu hakata või põgeneda, aga hirmul on õpilasi kahjustav mõju.
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4868
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Gideonic »

Z03 kirjutas:Jah, ma mõistan küll, mida akf mart2 öelda tahab. Hirm kaotada võim, autoriteet õpilaste silmis, kui ei olda piisavalt nõudlik või isegi hirmuäratav. Ainult et autoriteet ei põhine kunagi hirmul, vaid lugupidamisel ja austusel. Kui juht (ja õpetaja on juht ning kooliklassis kehtivad samad juhtumisreeglid, mis mujal) peab oma võimu kehtestamiseks kasutama jõudu (k.a. vaimset vägivalda), on ta võimu juba kaotanud. Kui pole autoriteeti, siis kõlbab ka hirm, vähemalt ajutiselt, sest inimestel on kombeks hirmuvalitusele kas vastu hakata või põgeneda, aga hirmul on õpilasi kahjustav mõju.
Ehk seega Stalin, või parem näide, Tšingis-khaan olid oma võimu kaotanud võimuletuleku hetkeks? Ühtlasi selle järgi puudus mõlemal igasugune autoriteet kogu valitsemise ajal.

danaabri ajalugu võiks ju pogem näidata, et hirm ja autoriteet ei ole kaugeltki mitte üksteist välistavad asjad. Vatnikukultuuris ei ole mingi autoriteet võimalik ilma vägivallata. Absoluutselt iga uut liiget sotsiaalgrupis ahistatakse esimesest hetkest nii kaugele, kuni viimane ennast kehtestab. Kahjuks on ka mõnede õpilaste käitumismuster õpetajatega sama.
mart2
Liige
Postitusi: 5192
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Asukoht: Põlvamaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas mart2 »

Mõtlesin, et enam ei reageeri, kuid ...
Z03 kirjutas:Jah, ma mõistan küll, mida akf mart2 öelda tahab. Hirm kaotada võim, autoriteet õpilaste silmis, kui ei olda piisavalt nõudlik või isegi hirmuäratav. Ainult et autoriteet ei põhine kunagi hirmul, vaid lugupidamisel ja austusel. Kui juht (ja õpetaja on juht ning kooliklassis kehtivad samad juhtumisreeglid, mis mujal) peab oma võimu kehtestamiseks kasutama jõudu (k.a. vaimset vägivalda), on ta võimu juba kaotanud. Kui pole autoriteeti, siis kõlbab ka hirm, vähemalt ajutiselt, sest inimestel on kombeks hirmuvalitusele kas vastu hakata või põgeneda, aga hirmul on õpilasi kahjustav mõju.
Absoluutselt ei mõista! :evil:
Ja palun ära pane oma projektsiooni siia kui minu arvamust. Ma pole kirjutanud sellest, et õpetaja peaks kasutama vaimset või füüsilist vägivalda. Pole ka kirjutanud, et õpetajad teevad selliseid asju oma hirmust.
Algselt kirjutasin sellest, et millegi hindamine ainult tunnetuse alusel ei ole objektiivne ja hiljem lisasin "... Kahjuks/õnneks ongi elu karm - käib olelusvõitlus. Kui kool, pere ja kaaslased ei valmista inimest ette raskustega toimetulekuks ja ebameeldivustest üle saamiseks, siis surevadki nõrgemad välja. Ei kao vaimne ega füüsiline vägivald kunagi, …". Kooli, pere ja ühiskonna ülesanne ongi last ettevalmistada paratamatuteks olelusvõitluse raskusteks. Lastele keskkonna kunstlik pehmendamine sellele kaasa ei aita. Hirm, muuseas on vajalik tunne ja sellest aru saamist on vaja ka õpetada.
Meil koolis oli mõni õpetaja karm, kuid ega see ei tekitanud hirmu - oluline oli "karmi" käitumise eesmärgi selgitamine õpilastele.

PS. Mina isiklikult ei tahaks olla lahingupaariline mehe/naisega, kel puudub igasugune hirmutunne. See teeb nad hooletuks ja paneb asjatult riskima.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Hobusevarga teemast kantud hobusevarga dissertatsioon - millele järgnevad hobusevarga kraad // koolkond // mentaliteet :lol:

Ja kaitseväe paneme üldse kinni ning lumehelbekesi vaimselt pingestava kehalise kasvatuse koolides lõpetame ka ära :mrgreen:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Z03 »

Jah, ma mõistan ka seda, miks te siin ennast nii puudutatuna tunnete mu kommentaarist.
Borja kirjutas:Hobusevarga teemast kantud hobusevarga dissertatsioon - millele järgnevad hobusevarga kraad // koolkond // mentaliteet :lol: Ja kaitseväe paneme üldse kinni ning lumehelbekesi vaimselt pingestava kehalise kasvatuse koolides lõpetame ka ära :mrgreen:
Selle kommentaari peale ei oska küll midagi muud öelda, et küll nad seal staabis pidid alles rõõmsad olema, kui akf Borja pidulikult tordi ja lilledega pensionile saadeti.

P.S. Tubli teadlane on võtnud vaevaks ja vormistanud doktoritöö. Et see pole ka piisavalt usaldusväärne? Aga mis siis teie jaoks on, kui tohib küsida?
Kasutaja avatar
Sho
Liige
Postitusi: 2933
Liitunud: 26 Jaan, 2009 18:45
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Sho »

Ei saa siingi stultoloogiata.. :wink:

Te räägite kahest täiesti erinevast autoriteedist, lollide ja ülejäänute omast.
Esimene on kriminaalne blatnoide autoriteet, põhineb jõul, võimul ja vägivallal ning nõuab vastuvaidlematut allumist.
Teine on arukate olevuste autoriteet, põhineb teadmistel ja oskustel ning kutsub järgima ning arenema.
Võtke teed ja tulge homme jälle..
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

..aah - nüüd sain pihta: stultoloogid on ka hobusevargad :twisted:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: avrnbr, lugeja, parkija ja 26 külalist