Arvamus ajateenistusest

Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:Õiguskantsleri tähelepanu on muidugi sellele toonud "kannatanutest" ajateenijate kirjutatud kaebused (kelle jaoks pole kaebamine KV liinis tulemust toonud). Õiguskantsleri büroo vastava ametniku seisukohti võib lugeda ühest Sõdurist.
Lugesin seda ja imestasin - taolise jutu kirjutaja ilmselt pole selle probleemiga elus kokku pidanud puutuma, sedavõrd eluvõõras oli see ametniku jutt.
Palun viidet, kui võimalik. "Sõdur" ilmub issuu kaudu ja ma ei ole siiamaani aru saanud, kuidas selle ajakirja numbrite sisust otsida saab :(
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ega muudmoodi ei saagi, kui lappad seal issuu-s "kahtlased" numbrid üle ja vaatad sisukordasid.

Aga viidatud artikkel: https://issuu.com/sodur/docs/0418sodur lk 42

Käsitluse läbiv viga on konteksti totaalselt poolik mõistmine (või teadlik kirjeldamine) - nimelt laatsarettide kliendid jagunevad tegelikkuses kaheks, neid kellel on terviseprobleem reaalne ja kes käivad seda etendamas. Ja ma väidan, et kaader praktikas poogib peamiselt viimaseid (nt linnalubadega), kuid välistatud pole pookimine ka väiksemate probleemidega esimeste hulgas (kui viga pole/ei tundu väga suur olevat). Paraku on see suhteliselt tunnetuse küsimus ja kuidas asi on, näeb ikka kohapeal.

Ja kindlasti on ka tublisid poisse, kes kipuvad ise palavikuga metsa (et eelnev ei oleks liiga morbiidne).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
A4
Liige
Postitusi: 1832
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas A4 »

Minu arust täitsa normaalne jutt Õiguskantsleri büroo mehe poolt (kes minu teada on ka ise ajateenistuses käinud). Ja kui ka ei oleks päris normaalne jutt, siis õnneks või kahjuks on meil õigusriik (sh Kaitseväes), mis muuhulgas tähendab seda, et seadused, määrustikud jm õigusaktid peavad võrdselt kehtima kõigile ilma, et seal saaks kellegi (subjektiivse) hinnangu alusel erisusi teha. Ja Õigukantsleril ongi kohustus selle üle järelevalvet teha. St vajadusel tuleb ümber teha õigusaktid, mitte neid väänata.

Kokkuvõttes on ju artikli point õige – kui me enam ei vabasta ajateenistusest (varasemalt suht massiliselt kuni 20% aastas) ajateenijaid, kes päris- või väljamõeldud terviserikke tõttu väljaõppes osaleda ei saa ja teistest seetõttu „maha jäävad“, siis on mõistlik neile tervisekosutuse ajaks anda väeosas muid majandustöid jms teha. Aga siis kuulub ka see teenistuskohustuste täitmise hulka, ning kui terviseseisund ei takista, siis ongi juriidiliselt keeruline teha vahet linnaloa andmisel.

Seejuures pakutakse artiklis ju ka tegelikult JOKK-lahendus, kuidas ka „slangiidihaige“ saab vajadusel linnaloast ilma jätta – tuleb talle lihtsalt määrata voodi- või kasarmurežiim.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Martin Herem »

Lugesin seda ja imestasin - taolise jutu kirjutaja ilmselt pole selle probleemiga elus kokku pidanud puutuma, sedavõrd eluvõõras oli see ametniku jutt.
Ja Sinu kogemused põhinevad millel?
"Õiguskantsleri ametkond" külastab väeosi ja vestleb tegevväelastega igal aasta iga väeüksust. Muidugi jäävad neile mõned nüansid arusaamatuks, kuid asjatundmatuses ma neid küll ei süüdista. 2008 süüdistasin. Enam mitte.
Too välja, millised väited artiklis on eluvõõrad.
Probleem näikse siin seisnevat ka Õiguskantsleri ametkonna teatud surves KV-le (mille tundemärgid on ka ajakirja Sõdur jõudnud).
- ei ole. Ma olen siin üsna palju põhjendanud erinevaid samme ja "lõdvemaks laskmist" aga ikka on mingi süvariik mängus.
Veel kord: minu arvates on teatud muudatused vajalikud selleks, et meil oleks parem reservvägi. Mina olen nende küsimustega tegelenud aastast 2007. Ajateenijatega olen muidugi kauem kokku puutunud. Siis hakkasime me tõsiselt tegelema enda poolt ettevalmistatud reservväelastega ja siis hakkasid tekkima teised arusaamad.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Artiklis on eluvõõrad 2 aspekti:
1. et kõik laatsaretti pöördujad omavad reaalset meditsiinilist probleemi - tegelikkus on midagi muud - katse viilida peab saama kuidagi adresseeritud
2. et vahetult tegelev kaader peaks loobuma sõdurite kasvatuslikust mõjutamisest mingi võrdse kohtlemise nimel - efektiivsemat teed võimu alla laskmiseks annab juba otsida.

Ma ei võtaks sõna, kui ma poleks elus pidanud muuhulgas tegelema (nats teises valdkonnas, aga sisu oli analoogne) õiguskantsleri üles tõstetud "probleemide" lahendamise ja kirjadele vastamisega. Sellest on tõesti aega möödas, aga mulje on siiani kustumatu. Kui osavalt kirjutatakse paskville ühe või teise "põhiseadusliku riive" kohta ja millise agarusega siis neid pärast uuritakse.

Umbes 10a tagasi pidin olude sunnil sitsima Eesti eliitsema väeosa laatsaretis 2 päeva ja seal nähtu on siiani kustumatu, seal oli sees reaalselt 4-5 abivajajat (see oli lausa silmaga näha) ja hommikul oli arsti ukse taga järjekord jagu+ suurusega, keda arst hakkas juba näo järgi minema saatma (ju siis vanad "kliendid"). Taolistele linnalubade andmist võrdsel alusel tublimatega muidugi teab mis õiglaseks pidada ei saa.

Ma muideks ei arva sugugi, et kare tekk, nädalavahetusel kasarmus molutamine või toenglamangus elamine teeb "poisist mehe ja mehest sõduri". Lisaks ma arvan, et ega need simulandid ei ole kindlasti see seltskond reservis, keda me väga endale sooviksime ja kelle peale võib kindel olla. Kui 18. a mees ei suuda hambaid risti suruda ja edasi pingutada, pole ka mõtet eriti loota, et pasuna hüüdes ta valgustatuks äkki saab.

NB! Paluks mind nüüd mitte lahterdada "poisist mees ja mehest sõdur" pooldajate hulka. Ma tõesti ei suuda taibata, mis ideed kannab kasarmus joonlauaga voodite tegemise mõõtmine, minuarust võiks selle pesu vabalt visata päevaks kuskile kappi ja seda aega kuidagi targemini kulutada (kasvõi automaadi aja peale lahti võtmise võistluseks kui targemat pähe ei tule). Mis omaks seost sõjaliste oskuste ja lahinguväljal toime tulekuga. Aga ma ka ei taipa, miks on vaja võimaldada liigseid vabadusi.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4866
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Gideonic »

Kapten Trumm kirjutas: Umbes 10a tagasi pidin olude sunnil sitsima Eesti eliitsema väeosa laatsaretis 2 päeva ja seal nähtu on siiani kustumatu, seal oli sees reaalselt 4-5 abivajajat (see oli lausa silmaga näha) ja hommikul oli arsti ukse taga järjekord jagu+ suurusega, keda arst hakkas juba näo järgi minema saatma (ju siis vanad "kliendid"). Taolistele linnalubade andmist võrdsel alusel tublimatega muidugi teab mis õiglaseks pidada ei saa.
Ma käisin ajateenistuse jooksul laatsaretis korra, ja siis ka ainult mingit plaastrit/ravikreemi saamas, kui peale mitmetunnist rivitrilli uued saapad olid jala katki teinud.

Võrdluseks, koosnes noorteajal peaaegu pool rühmast umbkeelsetest Lasnamäe venelastest (just need olid kõige hullemad, igaltoolt mujalt k.a. Narvast olid väga OKd tüübid). Õnneks peale noorteaega jäi meie rühma neid oluliselt vähem. Need tüübid olid ennem igat metsalaagrit alati "kilomeetrise" riviga laatsareti uksetaga kuni ka veebel neid ükskord jõuga sealt minema kupatas (paljud olid küll teistes rühmades, aga näod tuttavad ja samas kasarmus). Üleüldse olid igal võimalusel ülelaskad ja sitakeerajad (suva, kui ka kollektiivne karistus oli)

Kui selliseid mehi ei tohi enam distsiplineerida on küll natukene kurb.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ma jätsin liigse tüli vältimiseks selle rahvusküsimuse meelega välja, aga teatud trendid nimesiltidega ei jäänud ka mulle märkamatuks. Lisaks ka teatud trendid antud väeosa embleemiga (käes oli veebruar ja SBK oli ammu läbi).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Z03 »

Kas keegi jääb laatsaretti või mitte, määrab ju väeosa meedik? Kui arst on otsustanud, et laatsaretis ravi on näidustatud, siis ma küll ei seaks seda otsust kahtluse alla.

Inimene puhkab 1-2 päeva laatsaretis ära, saab paariks päevaks aja maha võtta, olgu siis põhjuseks kas kõhuvalu või "kõhuvalu" ja jaksab jälle ning ei hakka netti postitama suremissooviga sõnumeid. Igaühe kohanemisvõime on erinev. Puhkus ka ravib.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Sellised "suremissoovid" on lihtsalt 18. a fantaasia ja trikk tähelepanu tõmbamiseks. Taolised ei teagi tavaliselt, mida inimene talub enne, kui see "suremine" paistma hakkab. Rivikaader saab ka aru, millal mehed väsinud on ja millal võiks hommikuse äratuse ja muu tralli kell 0600 jätta tegemata ja piirduda 0700 vaikse äratuse ja sööma minekuga. Meil lubas kaader, kui midagi polnud teha, voodis pikutada, ainult saabastega oli see keelatud. See lihtsalt pole nii, et sõltumata asjaoludest käib kogu trall 100% päevakava järgi.

Muidugi enamiku simulante näeb meditsiinikaader läbi ja hiljemalt tunniga on pilt selge, kes läheb voodireziimi ja kes saab 2 aspiriini. Lihtsalt antud tegevus (eriti kui seda korduvalt teha) võimaldab efektiivselt vältida päevaseid väljaõppeüritusi väljaspool väeosa (mistõttu võib täheldada taolist tungi just enne väliüritusi). Ja kui keegi ekstra ei hakka neid metsa sõidutama, siis tekib ju võimalus päev läbi eimidagitehes sussi sahistada, sh nufitelefoni näppida ja lollusi netti postitada.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
nordlys
Liige
Postitusi: 80
Liitunud: 20 Nov, 2012 21:51
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas nordlys »

Minu kogemus väljalubade andmisest põhineb kahe lähisugulase ajateenistusel.Mõlemad noormehed said kätte C ja E-kategooria juhiload.Ülemuste hinnangul rahulikud ja kindlad sohvrid,üks neist sõitis ka paraadil Vabaduse väljakul.
E-kategooria sõidueksamil talvel libedaga kitsas kohas käis käruratas üle äärekivi.Eksam läbikukutud ja väljaloast ilma.Kellele sa ikka kurdad,küll järgmine kord läheb paremini.
SBK-l kukkus noormees põlvega vastu kivi.Põlv pees.Siinkohal pean Kaitseväge kiitma.Arstid,rõntgenid,MRT-d.Diagnoos olemas.Jooksmisest vabastus,valuvaigistid.
KV saatis poisi Alusse (taastus)ravile kolmeks nädalaks.Tsiviilis pole noormeest jooksmas näinud,aga suusatab.Ilmselt on põlv korras.
Aga väljaluba?Said ju kolm nädalat puhata,samal ajal kui teised metsas rügasid.
Nii et tegelikult oli see ette teada,et pärast Alust tulekut väljaluba kohe ei saa.
Minu hinnangul soojas toas viibimine ja metsas harjutamine pole võrdsed (juba energiakulu poolest) ja väljaluba on preemia,mitte kohustus.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Eespool oli sellest ka tegelikult juttu - kui mingi piirangu tõttu toimkonnas tööd tegev noormees (enamasti tubased tööd ja mitte eriti konti murdvad) peab saama linnaloa samadel alustel näiteks metsalaagris osalenutega. Vähemalt õiguskantsleri ametniku seisukoht selline oli. Tegelikult on jah nii, et ega selles toimkonnas või majandusstöödel meil KV-s töö konti ei murra (tsiviilis tehase märksa ägedamalt) ja väljaloa jagamine metsas käijatega samal alusel on ebaõiglane just viimaste suhtes. Vähemalt minuarust. Juba metsanädala järel kogu varustuse hooldamine ja see tundidepikkune vaevlemine oma läbihigistatud riietes (ennast saad pesema siis, kui muu on tehtud) maksab juba paar päeva majandustöödel.

Samas kui pole mõtestatud tegevust nädalavahetuseks (kuna kaader pole majas), siis on muidugi jah küsimus, et mida see passimine annab. Et kui nädalavahetusel sees, peab keegi korraldama ka tegevuse. Andma ülesanded ja kontrollima täitmist. Võrdus vs mõtestatud aja kasutamine.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Leo »

SKJ on ka igas garnisonis trend, et enne tõsisemaid väliõppusi, eriti talvel, hakkab paljudel pea ringi käima ja põlved ning selg valutama. Medõde ja vajadusel arst vaatavad üle ja kolmveerand saavad tableti ibuprofeeni või haige koha peale Voltareni valuvaigistavat kreemi ning "tervenevad". Probleem on need, kes päriselt midagi ära põrutanud või välja väänatud, nendele tõesti ei piisa valuvaigistist, vaid peab koormust vähendama ja vahel harva isegi eriarstile saatma. Põlve või selja nikastamine on tõsine jama, sest selline vigastus annab elu lõpuni tunda.

Ega garnisonis passida ei ole ka mingi lõbu, kõigepealt pestakse kõik põrandad ja niidetakse rohi ning aidatakse köögis, kui sellest ei piisa, siis on alati võimalik meeskonnarelvi hooldada. Reeglina on välilaagris huvitavam kui garnisonis lappi lükata.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Z03 »

Leo kirjutas:saavad tableti ibuprofeeni või haige koha peale Voltareni valuvaigistavat kreemi ning "tervenevad".
90% haigustest on nagunii iseparanevad. Viidet teadusallikale kahjuks pole, tsiteerin oma perearsti.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Z03 kirjutas:
Leo kirjutas:saavad tableti ibuprofeeni või haige koha peale Voltareni valuvaigistavat kreemi ning "tervenevad".
90% haigustest on nagunii iseparanevad. Viidet teadusallikale kahjuks pole, tsiteerin oma perearsti.
Antud juhul täiesti mõttetu komment Z03-lt :?

Sest teemaks siin ei olegi ju miskid "haigused", mis tahvad "paranemist" - kõne all ongi vaid ühe järjekordse hälbinud poisslapse ühiskondlikult asotsiaaldebiilne käitumine oma kodukaitsja meherolli täitmisel :|

Pluss sellise käitumise niisama debiilne eksponeerimine meedias :lol:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
pikk88
Liige
Postitusi: 443
Liitunud: 26 Juul, 2006 13:01
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas pikk88 »

Kui vaadata korraks selle isiku Facebooki lehte siis saab ju paari minutiga selgeks, et sellisest londist ei saa KV endale mingit asjalikku mainekujundajat. Kummaline, et ei taibatud enne vastavaid kokkuleppeid ise seda vaadata. Alustuseks kasvõi keelekasutus. Rääkimata ohjeldamatus koguses postitustest mis propageerivad kanepi legaliseerimist. Ja sellisest lontrusest oodati midagi enamat, kui ta hakkab KV-le mainekujundajaks?
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 18 külalist