Borja kirjutas:
A4 kirjutas:
Sest noori inimesi sa tänapäeval enam eripensionit pakkudes tööle ei meelita, sest 20-aastane noor inimene lihtsalt ei mõtle veel oma pensionipõlve peale..
..seda on A4 siin foorumis juba korduvalt väitnud - kusjuures tema selline väide ei põhine küll mitte millelgi
Toda, kuda see "20-aastane noor inimene" päriselt mõtleb, näeme me kõik aga juba 2020.a suvel - Kaitseväe- ja Sisekaitse akadeemiate sisseastumiskonkurssidel nimelt

Sest neist saavad esimesed sisseastujad, keda ei oota enam ei politseiniku ega kaitseväelase eripension.. aga A4 arvates ei kavatsegi nad ju eriti kaua politseiniku või kaitseväelase rada käia.. no mida pekki nad siis üldse nendesse akadeemiatesse lähevad, ma muidugi aru ei saa - A4 vist saab

Minupoolest võib selle jutu koos eelnevate eripensioni-teemaliste heietustega tõsta vastavasse teemasse, aga kui küsitakse, siis peab vastama.
Seda, et eripension ei ole süsteemi sisenejate jaoks (st 20. elu-aastates isendid) oluliseks motivaatoriks, näitavad näiteks KV Värbamiskeskuse poolt läbi aastate tegevteenistusse värvatute seas läbi viidud küsitlused. Sotsiaalsete tagatiste ja hüvede seas, mida peetakse kaitseväeteenistusse astumisel olulisteks, on eripension pidevalt olnud u 6. kohal kokku 9 või 10 vastusevariandi seast. Eespool, ehk olulisemad on kõik n-ö kohe kätte saadavad või soovitavad asjad, nagu nt pikk puhkus, tasuta arstiabi, konkurentsivõimeline palk jms. Pole põhjust uskuda, et see ka politseiteenistusse sisenejate puhul väga teistmoodi oleks. Ja Trummi rahustuseks võin kinnitada, et tegemist ei ole n-ö avatud küsimusega, kus vastaja peab ise peast pakkuma võimalikke hüvesid ja tagatisi, vaid vastusevariandid (sh eripension) on suvalises järjekorras ette antud. Ja kui tõesti oleks tegemist n-ö avatud vastusega, siis peaksid ju kõik noored eripensioni ise kohe välja tooma, kui see neile tõesti nii oluline ja hästi teadvustatud asi on.
Või võtame siis mõned teised, pisut kaudsemad „tõendid“ ja statistika. Kui eripension on süsteemi sisenejale kohe algusest peale väga oluline ja ihaldatav asi, siis peaksid ju suurem osa tegevväelasi veri ninast väljas pingutama, et vähemalt 20 aastat teenistuses püsida, et see eripension välja teenida. Või püsima teenistuses vähemalt u 50. eluaastani, et saada juba 75% viimasest palgast endale pensioniks (seejuures kohe 50. eluaastast alates, mitte üldise pensioniea saabudes), sest teist nii heldet ja head pensionisüsteemi kui (täna veel) KV-s ja PPA-s ei ole. St võimalus saada 50-75% suhteliselt heast palgast vs. „tavapensionäride“ võimalus saada heal juhul vaid u 40% oma viimasest palgast.
Tõe kriteeriumiks olev praktika on aga selline, et u 70% tegevteenistusse astujatest eripensionit välja ei teeni, vaid lahkub varem teenistusest. Jah, nende seas on loomulikult ka need, kes ei taha ega peagi 20+ aastaks tegevteenistusse tulla (nt Scoutspataljoni reakoosseis), aga suurema osa tegevväelastest moodustavad meil siiski ohvitserid ja vanemallohvitserid, kelle jaoks see nn elukestev teenistus peaks justkui olema nii täna kui ka tulevikus. Aga ainuüksi see number – 70% - kinnitab fakti, et suur osa tegevteenistusse astujatest ei vali juba täna seda elukutset terveks eluks. Pole põhjust uskuda, et see trend tulevikus teistpidiselt hakkaks liikuma. Kui eripension peaks olema juba teenistusse sisenejatele ja teenistuse esimesel poolel ülioluliseks motivaatoriks, siis peaks see number 70 pigem väljendama pensioni väljateeninute osakaalu, mitte vastupidi.
Või teine kaudne kinnitus: kui eripension on teenistusse sisenejate jaoks hea, oluline ja teadvustatud hüve, siis peaks ju nii SKA kui KVA ukse taga olema igal suvel tohutu tung teenistusse sisenemiseks. Eriti tohutu tung oleks pidanud olema käesoleva, 2019. aasta suvel, sest nüüd oli teenistusse sisenejal veel viimane võimalus hakata seda eripensionit üldse tulevikus saama. Tegelikult ju väga tohutut tungi ei ole – on vähemalt KVA puhul heal juhul 2 kandidaati 1 kohale. Eelmisel aastal tuli lisakonkurss korraldada KVA-s, sel aastal vist SKA-s.
Seejuures ei vaidle üldse vastu, et terve rea asjade jaoks on eripension täitsa mõistlik ja vajalik. Ja et üsna olulist rolli hakkab eripension motivaatorina mängima kuskil pärast 10. teenistusaastat, mil inimesed hakkavad reaalselt rohkem tuleviku ja vanaduspõlve peale mõtlema, mil eripensioni väljateenimine muutub käegakatsutavamaks ja mil paljud teevad valikuid, kas jääda teenistusse või vahetada eriala. Kuid väidan endiselt, et teenistusse sisenemisel ja teenistuse alguses see siiski väga oluline ja tajutav asi ei ole.
Aga nõus, et eks me siis kokkuvõttes 2020. aasta suvel näeme lõplikku tõde.