Kas N Liidus oli ka midagi head?

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kriku »

Ee, see korterijärjekorra jutt käib vist siiski uuselamute kohta...?
Walter2
Liige
Postitusi: 3978
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Walter2 »

Kriku kirjutas:Ee, see korterijärjekorra jutt käib vist siiski uuselamute kohta...?
Just - kuhu ka "kõdurajoonidest" nagu Nõmme, Hiiu ja Pirita üritati massiliselt paneelmajadesse kortereid saada (kõik mugavused siiski... :D ).
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kriku »

Jajah, ma tean Vene tn. elanud inimest, kes 1980-ndate II poolel oli väga õnnelik, et LÕPUKS OMETI Lasnamäele korteri sai.
Avatar
Liige
Postitusi: 2286
Liitunud: 17 Veebr, 2009 21:30

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Avatar »

:wink:
Pere korter Paldiski maanteel sai 44 pommitamises laksu. Korteri omanik pakkus siis alternatiiviks teise korteri kõrvalmajas. Tulid uued tuuled - Liidu avarustelt purjetas tagasi keegi kommunist Ploom kes enne pagemist oli korterit üürinud. Perele anti korraldus kodinad kokku korjata ja veget tõmmata. Ilmselt on Viktor Ploomil oma pere ajaloos teine nägemus :). Minu pere läks sugulase juurde ajutiselt. Sinna mölliti mingi Vene lendur ajutiselt sisse. Mis nad seal elasid pead-jalad koos. Lendur õnneks väga kohal ei viibinud. Aga üritas vanaema õde ära sebida (tolle mees oli Korpuses ja polnud veel koju saanud, ega keegi teadnud ka kas elus või mitte). Said siis tiba hiljem mingi säärvandiga keldrika Kungla tänaval. Kuna köögiosa oli mingi x papiga eraldatud, siis läksid need ruudud ka eluruumi alla ja plekkisid selle keldrika eest rohkem üüri (ruutmeetrid), kui need kes kusagil sama pinnaga korteris elasid. Suviti vihmadega jooskis poolde säärde vesi ruumi. Ruute vast ca 20, 3 täiskasvanut + väike laps. Nii elasid kuni aastani 61. siis tuli õnn õuele ja said Hrušovkasse 2 toalise ja 39 ruutu. Põrandad olid märgadest laudadest ja tõmbasid esimese talvega poole sendised vahed sisse. Aknad olid nii mööda, et näed valgust raami ja piida vahelt. Krohvi oli jõhkralt kasutatud seinte loodi saamiseks. Ja tsementi sinna sisse läks vist nii palju, kui varimajandusest üle jäi. Kurat ikka kuni paar-kolm senti oli kiivust kompenseeritud - ma tean - tegin seal hiljem remonit ja eemaldasin seda sitta.
Kuna siberisõit jäi ära, siis emal oli peamiseks kandvaks vihkamisallikaks see, kuidas nad lõpututes korterisabades ootasid ja mingid mamkad idaavarustelt lihtsalt said nahaalsusega. Mina siit mingit ajaloolist tõde ei otsi, aga vastikus migrantide vastu imbus sügavale pere mälusse. Kui kodus on võõras enne põlist kausi ääres. Nii nõmedalt ebamoodsaltromantiline ja ebailuspatriootlik.
Ema on üle 80 -ne ja kui käima tõmbab, siis ütleb ikka veel, et eestlane on Eesti Riigis see kõige tagumine; see, kes peab kõigile võõrastele jagama, igaühega arvestama ja muulaste ees koogutama. Mina teda enam poliitkorrektsusele ei kutsu. Kunagi kui olin tita, siis tundus Ema tark. Siis sain teisemeliseks ja Ema tundus loll. Siis sain täisealiseks ja Ema tundus lihtsalt arhailine. Viimasel ajal hakkab jälle tunduma, et on mingid püsitõed, mis ilmselt on omandatavad ainult läbi elamise ning milles sinust vanemad on alati sinust targemad. Ema vanemad olid EW -st ja NL -is elama ei õppinud "korralikult". Moraal ei lubanud. Ema õppis elama kuigi sitamaitse oli suus. Siis tuli teine eesti vabariik ja lasi majandusloogika ümberkirjutamisega ta potist alla. Jah see teine eesti vabariik, mis andis ripakile jäänud NL jäänused usinatele ja edukatele kokku krabada.
Niuksniuks.
Mina saan hästi hakkama, jagub ka emale. Aga mul jätkub vähe kaastunnet tänapäevaste pisarakiskujate vastu. Ajad muutuvad, karikad nutavad. Õpite elama sellega, mis on.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2617
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas vanahalb »

Sellised elamistingimused olid vist linnarahvale iseloomulikud? Maal ehk kolhoosis-sovhoosis minumeelest keegi lausa muldpõranda peal ei elanud. Noortele spetsialistidele pakuti tavaliselt kahte halba varianti - kas mingi mahajäetud talumaja mida talvel eales soojaks ei jõudnud kütta või ühiselamuks muudetud mugavustega korterid. Sellest viimasest pääses ainult abiellumisega:)
Kui ma oma kooi õpetajaid meenutan, siis vanemad olijad elasid ikka nn "õpetajate majades" või oma maakodudes. Klassijuhatajele, kes umbes 1982 äsja tuli anti kolhoosi bilansist talumaja kus viimati vist 1949 a elatud oli. Ta väga ei kurtnudki ja kõpitses tasapisi üles. Ainult hirmus külm olevat olnud. Keegi kolleeg olevat kuskil koolis saanud korteriks klasside vahekabineti ( need olid kooli tüüpprojektis kahe klassiruumi vahel asuvad umbes 9 ruudused toad kus üldiselt õpetajad tunde ette valmistasid). Seepärast oli ta ka oma talumaja otsas täis rahu ja pikka meelt.
Et me koolis ka internaat oli, siis mõned noored õpetajad elasid hoopis seal. Halvematel aegadel "õpetajate toas" kahekordsetel naridel.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2617
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas vanahalb »

Kui seda nõukaaegset elukvaliteeti meenutada , siis väljaspool kodu oli alati külm või niiske või mõlemad korraga. Kodu oli sellepoolest erand, et oma puuküttega ahi ja küta palju tahad. Koolis oli kivisöekatlamajaga keskküte. Eihoh, sütt oli vagunitäite kaupa , aga polnud kes kütaks. Kooli katlakütjat hüüti Katla-Hipi ja ta, jah, suhtus asjasse suht loominguliselt. Nädala algusse juhtus päevi kus klassis istuti talvel üleriietega. Et ma ka internaadis elasin, siis mingil ajal käisime õhtul ise kütmas. Kui kuskil 5 ajal õhtul katla alla sütt hakkasime kühveldama, tuli 9 paiku koolikomplekti teises otsas, internaadimajas, kraanidest juba sooja vett ja sai ennast pesta.
Umbes 1984 talvel läks Katla-Hipil asi päris käest (või pandi ta kinni, ei mäleta) ja kooli direktor moodustas keskkooli poiste baasil toimkonnad. Kahekesi käidi katelt kütmas ja see päev oligi katlakütjatele vaba. Mina olin samuti nimekirjas , aga järg minuni ei jõudnudki. Vist tehti ministeeriumis põrgut ja kuskilt leiti kiiruga uus katlakütja. Põhimõtteliselt nõudis see töö ikkagi ametioskusi, sest katlamajas oli mustmiljon kraani ning ventiili mida siis iseenese tarkusest krutiti. Neid katlamaju lendas ikka aegajalt õhku ka. Lollil ja aurul on suur jõud :)

Muidugi oli ka vastupidiseid näiteid. Kunagi umbes samal ajal tuli telekast huumorisaade (võin eksida, aga EverGreen show - Ita Ever, Eino Baskin jt ) Seal oli üks lugu kus alandlikud kodanikud käisid mööda ametiasutusi nurumas, et kas saaks vähem kütta. Ma mõtlesin, et jaaaa, vat inimesed elavad!
Walter2
Liige
Postitusi: 3978
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Walter2 »

Mis oli hea NL ajal oli arstiabi kättesaadavus (tegelt kah!). Ei pea siin silmas tasulist arstiabi mida sel ajal polnud vaid tavalist riigi poolt kinnimakstud lugu. Kuidas oli ja on nüüd arstide kvaliteediga ei hakka võrdlema aga jagati matsu siiski ka vene ajal - vahest tase oli kõikuvam kui praegu, ei tea.
Ajendiks see et mu ema üritas siin eelmine nädal silmaarstile aega saada. Telefoni teel on see välistatud kuna keegi kõnedele ei vasta ja seda öeldi ka registratuuris et me siin tel. ei võta! Ainuke võimalus - ühel kindlal kuupäeval hakatakse arsti aegu kirja panema ja seda elavas järjekorras. Nagu mõnituseks öeldi jutu lõpuks et kui soov ikka arstile saada siis tuleks kell 3 varahommikul sappa tulla?! Andke andeks aga mina sellist asja vene ajast ei mäleta. Sabatati muid asju - telekaid, külmkappe, ENEKE-st ja talongikaupa aga arsti juurde sai ikka lihtsamalt.
Järjekorrad eriarstide juurde on niigi mõõdetavad kuudega, samas seesama tohter istub oma erapraksises ja keerutab pöidlaid kuna patsiente pole! Krt. andke inimeste sotsiaalmaks nende kätte et nad saaksid hommepäev arsti juurde mitte ärge solgutage ega mõnitage neid! :wall: Täitsa haige värk tegelt.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
vanahalb
Liige
Postitusi: 2617
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas vanahalb »

Püha taevas, kesse naiivik siis silmaarstile end järjekorda hakkab panema? Ma ütlesin oma emale, et mine sirgelt EMO-sse ja ära hakkagi mingite järjekordadega möllama. Sured enne vanadussurma kui järg sinuni jõuab.

Kusjuures EMO silmaarstid istuvad samamoodi ja keerutavad pöidlaid. Koju ka ei saa minna, sest valveaeg on. Kui keegi hädaline tuleb kes tõesti orgi silma on kukkunud võetakse ta nagunii eelisjärjekorras ette. Muul ajal on vaba aeg ja see tulebki visiiditasu maksvate patsientide ravimisega täita.
Walter2
Liige
Postitusi: 3978
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Walter2 »

Silmaarsti juures käiakse ka muudes küsimustes kui rällaka tükke välja võtmas. Pealegi EMO-s ei ole ühtegi silmaarsti - Ravi tänaval on vältimatu esmaabi (päälinnast siis jutt). Ning kui traumat pole ei võta Ravi tn. sind jutule - lähed aga üldarsti sappa kui tasulisse ei taha minna.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas mart2 »

Walter2 kirjutas:… Ajendiks see et mu ema üritas siin eelmine nädal silmaarstile aega saada. Telefoni teel on see välistatud kuna keegi kõnedele ei vasta ja seda öeldi ka registratuuris et me siin tel. ei võta! Ainuke võimalus - ühel kindlal kuupäeval hakatakse arsti aegu kirja panema ja seda elavas järjekorras. ... Täitsa haige värk tegelt.
:shock: :wall:
Eelmisel aastal tunnistas ämm lõpuks probleemi oma silmanägemisega. Elab Põlvamaal.
Viisin ta perearsti juurde. Viimane vaatas üle ja broneeris aja silmaarstile.
Nädala pärast viisin ta autoga Põlvasse silmaarstile, kes omakorda uuris-puuris ning meie sealoleku ajal helistas Tartusse ja pani kirja vastuvõtu Maarjamõisa eriarsti konsultatsioonile. 2-3 nädalat hiljem viisin ämma Tartusse ja peale ülevaatust oli kaks uut aega - algul ühe silma ning siis teise silma lõikusele.
Nüüd loeb ajalehte ilma prillita - saab sügisel 92! Raha maksta polnud vaja, arstid ise tegid oma tööd.

Nõuka ajal oli sebimist eriarstiga samapalju kui praegu - siis olin ise pikalt arvel kroonilise radikuliidiga.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Silmaarsti juures käiakse ka muudes küsimustes kui rällaka tükke välja võtmas. Pealegi EMO-s ei ole ühtegi silmaarsti - Ravi tänaval on vältimatu esmaabi (päälinnast siis jutt). Ning kui traumat pole ei võta Ravi tn. sind jutule - lähed aga üldarsti sappa kui tasulisse ei taha minna.
Mina olen Ravi tn (keskhaigla EMOs) käinud küll silmast rellakaga lõikamise järel tükke võtmas, tõsi, sellest on mõned aastad möödas ja võibolla praegu enam pole.
Lihtsalt sinna ei tasunud väga minna reede öösel vastu laupäeva - vastuvõtt nägi välja kui Sinimägede lahingu aegne sidumispunkt, kus kõrtsilöömingites läbipekstud tegelasi (reede ööse ju juuakse koledasti) seal kanderaamidega järjekorda sätiti. :shock:

Mustamäe uues EMOs pole seda silmaarstille pääsu üritanud - üks kord käimist ühe haavaga jättis sellest piisavalt sita mulje, et edaspidi lähen mujale - sorteerimise ebakompetentsus (pärast kirurg käis sõimas seda vastuvõttu, et miks lasti oodata ja miks värske haavaga kohe edasi ei saadetud ja järjekord oli seal nii 3 tundi). Ägedad klaasseinad kvaliteeti ei taga.

Veel pean kiitma Lastehaigla EMO (seal on lastele ekstra koht) - ühegi hädaga pole nad tagasi saatnud ja abi on olnud kiire ning asjalik. Lastega olen seal ikka korda viis vast käinud. Üle poole tunni pole oodanud.

Üldiselt on see EMO-perearst teema Eestis vildakas ja nõuab hädasti kordusseemendamisele saatmist. Kui sul viskab reede õhtu 39 palaviku ja angiin on kurgus, pole kuigi arukas oodata, millal teisipäeval saad perearstile, vaid mõistlik inimene käib hilja õhtul (kui rahvast vähem) EMO-s ära, saab sealt amoktsitsilini tablettide retsepti, Tõnismäe valveapteegist tabletid ja on esmaspäeva hommikuks juba jalul. Sellist valvearstide süsteemi on eluaeg kasutatud ja lihtsalt tänane "tõstame raviteenuse osutamisel konkurentsi" ehk pisikeste perearstipraksiste loomine on taolise valmisoleku mõistes loll tegu, sest need väiksed praksised pole kuidagi huvitatud (ega ka võimekad) peale tööaega midagi liigutama.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Troll
Liige
Postitusi: 3173
Liitunud: 08 Okt, 2004 16:59
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Troll »

Üks tervishoiu aspekt oli Nõukogude ajal veel selgelt parem, nimelt arsti kojukutse. Ei sundinud sind tollal keegi talvisel ajal köhivana ja suure palavikuga polikliinikusse kohale ronima, vaid arst tuli kojukutse peale ise kohale. Ei saa senini aru, miks selline mõistlik töökorraldus perearstisüsteemi kehtestamisel pikalt saadeti. Vaadates minu praeguse perearsti töötunde (kella 8-13 või 13-18) jääb selgusetuks, miks ei võiks ta veel paar tundi koduvisiite teha.
Hea võidab alati kurja - kes võidab, see ongi hea!
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas mart2 »

Troll kirjutas:Üks tervishoiu aspekt oli Nõukogude ajal veel selgelt parem, nimelt arsti kojukutse. Ei sundinud sind tollal keegi talvisel ajal köhivana ja suure palavikuga polikliinikusse kohale ronima, vaid arst tuli kojukutse peale ise kohale. Ei saa senini aru, miks selline mõistlik töökorraldus perearstisüsteemi kehtestamisel pikalt saadeti. Vaadates minu praeguse perearsti töötunde (kella 8-13 või 13-18) jääb selgusetuks, miks ei võiks ta veel paar tundi koduvisiite teha.
Linna kohta ei oska öelda, pole vaja olnud. Kuid tean, et maakonnas käivad perearstid küll vajadusel kodudes.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Walter2
Liige
Postitusi: 3978
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Walter2 »

Koduvisiitidega vene ajal nõus aga teevad perearstid ka praegu koduvisiite (see ka hinnakirjades sees) aga nende tegemine on individuaalne ja sõltub - kui arstil on ikka 1600+ patsienti hingekirjas siis läheb keeruliseks. Lisaks peab põhjus olema motiveeritud (á la minek ukse ees), tavalise köha/nohu ja palaviku korral ikka ei tulda.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Andrus1973
Liige
Postitusi: 193
Liitunud: 13 Nov, 2017 15:02
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Andrus1973 »

Tuttav perearst seletas kodvisiitide vähenemist sellega, et esiteks kulub nende tegemisele ebapropotsionaalselt palju aega. Teiseks paljude haiguste täpseks diagnoosimiseks on vaja laboris proovid võtta, mida kodus ei tee eriti. Kolmandaks kui mingi köha, nohu gripiga polikliinikusse kohale tulla, siis patsiendi tervislik seisund eriti ei muutu sellest. Seega koduvisiitide tegemine mingit praktilist eelist ei anna paranemisel ja seda eriti ei tehta va mõnede voodihaigete ja teiste erandjuhtude puhul.
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist