Siis kui kaob vool!

Tagantjärele tarkus on täppisteadus. Või kui tädil oleks rattad...
Vasta

Kas te majapidamises on generaator?

On olemas, koos küttevarudega
30
13%
On olemas, kuid kütet napib
28
13%
Plaanin hankida
29
13%
Ei ole, kuid võiks olla
107
48%
Ei ole, milleks - see on mõttetu
30
13%
 
Hääli kokku: 224

Illike
Liige
Postitusi: 814
Liitunud: 15 Jaan, 2013 9:51
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Illike »

Kapten Trumm kirjutas:Mis sellest ruuteri või mobiili laadimise võimalusest siis ka kasu on, kui ümbruskonnas on (samadest lontis õhuliinidest toidet saavad) tugijaamad mitmendat tundi tummad...? Tugijaamas on sees aku, sellega töötab see nii paar tundi (väiksemad katkestused elab üle) ja edasi on vaikus.
Enne kui pistad lugemisoskuse teemal kiunuma, võiks mõelda, kas su jutus ikka oli sellist lisaväärtust, mida hoolega lugema peaks...?
Ikka ei lugenud, või lugesid mis Sulle meeldib? Kui ka ei olnud lisaväärtust Sinu jaoks, siis ei ole ka mõtet kommenteerida teksti mida Sa mõttega läbi ei loe. Sellest mitte mõttega läbilugemisest tulevadki reeglina igasugused möödarääkimised ja solvumised.
Katsun lihtlausetega lahti kirjutada uuesti oma mõtte.
Uitmõtte eelduseks on, et internet kui selline tuleb kaablit mööda majja sisse. See kehtib sellisel juhul, kui võrgusõlmpunktides ja võrgu alguspunktis on toide ja inimesed. Suure tõenäosusega taastatakse toide kõigepealt võrgu sõlmpunktides ja algpunktides. Majapidamine ja võrgu sõlmpunkt ei pruugi olla sama liini peal. Sellest järelduvalt võib internetiühendus kaablis taastuda kiiremini kui eetris. Ruuteritel on reeglina wifi ühendus olemas. Päiksepaneel+aku toidavad ruuterit. Tänapäeva telefonidel on reeglina wifi vastuvõtmise võime. Telefoniga saad Sa sellisel juhul internetist skype, facebooki vms abil suhelda välismaailmaga. Samuti saab erinevatest internetiportaalidest informatsiooni. Kirjutan veel, et eelduseks on internetiühenduse olemasolu kaablit mööda.
Ma ei kirjuta majapidamise elektrifitseerimisest, vaid nädalasest päästepaketist nagu tikud, sool ja konservid.
Alati on võimalik juurde luua agasid ja ettenägematuid olukordi.
Veelkord, see on uitmõte.
Walter2
Liige
Postitusi: 4001
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Walter2 »

Lisaks saab enamuse kaasaegsemate mobladega kuulata ka raadiot juhul kui võrk on maas.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36584
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Kriku »

Ee, kas see raadio ei käi ka läbi mobiilside?
Väino
Liige
Postitusi: 683
Liitunud: 10 Aug, 2009 20:18
Asukoht: Virumaa
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Väino »

See, mis nõuab raadio kuulamiseks juhtmega peakomplekti ühendamist ei vaja mobiililevi - kõrvaklapijuhe on antenniks.
Viimati muutis Väino, 07 Nov, 2019 10:00, muudetud 1 kord kokku.
Illike
Liige
Postitusi: 814
Liitunud: 15 Jaan, 2013 9:51
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Illike »

Saab nii ja naa. Minu telefonil on FM raadio sisse ehitatud. Paned kõrvaklapi juhtme külge (mis on ka antenniks, ilma selleta ei tööta) ja kuulad FM sagedusi. Tahad kuulad kõlarist või klappidest. Eks ta natuke ebamugav ole aegajalt. Mina näiteks kasutan seda funktsiooni üsna tihti.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40173
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Internet mööda juhet tuleb enamasti sisse kaabelleviga asulates. Maapiirkondades on selleks "netiks" parimal juhul ENSV aegne vaskjuhe - püsitelefonidest on paljud tänapäeval aga loobunud (koos sellega on kaduvikku läinud ka juhtmed). Kui mobiilne nett pulgaga on ok (mul on "maa" 1 km Peipsi rannast, seal tuleb 4G mis mühiseb), siis pole vajadust ju seda püsivõrku pidada. Samas aga tekib see mobiilside sõltuvus. Nokk kinni, saba lahti.

Püsitelefoniga oli kah selline konks, et seadmete tööks vajalik elekter tuli sama telefonikaablit pidi (mis ei sõltunud kohalikust jaotusvõrgust). Praegu aga tugijaamad sõltuvad. Meil maal eemal põllul on 2 masti, mõlemad saavad toite ühest ja samast lontis juhtmetega õhuliinist (mis algab postitrafost, kõrgepingeliin aga on paljasjuhtmetega ja metsavaheline). Ja reservtoite käib nii, et tuleb mingi Telia kirjaga Peugeot, sealt tassib tegelane välja sellise 800 eurose kantava geneka ja teeb seal kõrval suitsu, kuni elekter taastub, siis pakib asjad ja sõidab minema.

Konkreetses külas kadus viimane püsitelefoni kasutaja nii 10a tagasi ja lõppeks koristas Elion ka need ripakil juhtmed postidelt ära, kuna kohalikud kaebasid, et need ripendavad ja pole esteetilised. St taastada on juba kulukas.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Illike
Liige
Postitusi: 814
Liitunud: 15 Jaan, 2013 9:51
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Illike »

Illike kirjutas:.... mõistlik see nn "viimane miil" välja ehitada. Siis saab interneti igasse maamajja. .......
https://toostusest.ee/uudis/2018/09/04/ ... mane-miil/
See oli samuti üheks uitmõtte eelduseks. Nagu ma olen aru saanud, siis juba veetakse ka maamajadesse kaableid. Kahjuks minu külla see veel niipea ei jõua.
smr
Liige
Postitusi: 871
Liitunud: 05 Sept, 2011 7:07
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas smr »

Manurhin kirjutas:
vanahalb kirjutas:Eino, kui välisilmaga ilmtingimata sidet on vaja pidada siis võiks iga mobiilimasti elektrifitseerimise asemel satelliittelefoni peale mõelda.
Austraalias on sat. telefonid täiesti tavalised asjad. Igal korralikumal maasturil on pöidlajämedune antenn ees kängururaua küljes. Linnadest eemal, in the middle of nowhere, pole iegi mitte FM-raadiojaamugi kuulda, ammugi siis mitte mobiililevi.
See pöidlajämedune antenn kängururaua küljes on lühilaine antenn
smr
Liige
Postitusi: 871
Liitunud: 05 Sept, 2011 7:07
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas smr »

Kapten Trumm kirjutas:Internet mööda juhet tuleb enamasti sisse kaabelleviga asulates. Püsitelefoniga oli kah selline konks, et seadmete tööks vajalik elekter tuli sama telefonikaablit pidi (mis ei sõltunud kohalikust jaotusvõrgust).
Täna on kõik lauatelefonid juba üle IP, seda nn vanakooli PSTNi, kus lauatelefon töötamiseks kohapeal voolu ei vajanud, enam ei ole ja seda taastada ei saa.
Illike kirjutas: Minu telefonil on FM raadio sisse ehitatud.
Iphoned suunanäitajatena liiguvad sinna, et enam pole FM dekoodrit telefonis sees. Et ikka inimesed striimiks kõike :)

Lisaks on teil autodes FM ja ka AM raadio sees. Paraku lähim AM saatejaam, kust meile infot edastada on kas Lätis või Venemaal. Tegelikult on ka Pereraadio tartumaal, a neil on rahalised raksused, eetris on paar tundi päevas vähendatud võimsusega
Illike kirjutas:Uitmõtte eelduseks on, et internet kui selline tuleb kaablit mööda majja sisse. See kehtib sellisel juhul, kui võrgusõlmpunktides ja võrgu alguspunktis on toide ja inimesed.
Enne suuremat võrgu sõlmpunkti on veel 2-5 aktiivseadet vahel, mis kõik nõuavad voolu. Neil on heal juhul UPS vahel seega 3 tunni pärast mööda kaablit sulle internet sisse ei tule.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36584
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Kriku »

smr kirjutas:
Illike kirjutas: Minu telefonil on FM raadio sisse ehitatud.
Iphoned suunanäitajatena liiguvad sinna, et enam pole FM dekoodrit telefonis sees. Et ikka inimesed striimiks kõike :)
Just, mul oli ka niisugune mulje, aga ma ei teadnud, kui kaugel sellega ollakse...

Iseenesest mõnus tarbimisühiskonna pliin, kui mõelda kõigile neile protokollidele, mis üksteise otsa sätitakse selleks, et saaks sama tulemuse kõrva kui analoogvastuvõtjaga.
smr
Liige
Postitusi: 871
Liitunud: 05 Sept, 2011 7:07
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas smr »

vanahalb kirjutas:Eino, kui välisilmaga ilmtingimata sidet on vaja pidada siis võiks iga mobiilimasti elektrifitseerimise asemel satelliittelefoni peale mõelda. Paar-kolm aastat tagasi mõtisklesin natuke sel teemal, sest ühel reisil oleks võib-olla olnud vaja.
Mõnedes jumala poolt unustatud äärealadel ongi kogu internet ja telefoniside satelliidipõhine ja sellist 4 G internetti olen isegi proovinud. Kui asustus on hõre on lihtsam panna "tõmbekeskustesse" satelliidipannid ja mitte üritadagi kogu maad katvat mobiilivõrku luua.
Toosama AASat pakub muuhulgas sat internetti http://www.konnect-europe.com/ (eelnev nimetus Tooway), mis on mõeldud eratarbijale, kelle koju/suvilasse muu internet ei jõua. Paketid olid väga mõistlike hindadega, alates 30€ kuu (hinnastus mahupõhine, enamikes pakettide soli öine liiklus tasuta jne). Riistvara maksis olenevalt antenni suurusest kas 700 või 900€ vist.
Kui sulle on oluline netiühendus muu maailmaga siis see on sobilik varulahendus
vanahalb kirjutas:Ahsoo, jah, just lugesin, et Elon Musk lubas ca 30 000 satelliiti sel otstarbel taevasse lennutada ja esimesed juba läksid teele. Eesmärk ongi hind nii alla saada, et kannataks ka kassipilte saata :)
Selle üks eesmärke on netiühenduse viide alla saada (oli vist alla 30ms), kuna praegused suure kiirusega netiühendused käivad üle geostatsionaarsel orbiidil olevate sattide (700-800ms), Muski satelliidid on low-earth orbitil.
Illike
Liige
Postitusi: 814
Liitunud: 15 Jaan, 2013 9:51
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Illike »

Kas ma saan õigesti aru, et mingit mõtet ei ole midagi teha, sest kõige vastu me ennast ei suuda kindlustada?
Või peame nõudma riigilt, et tehtagu? Mis nõu targemad annavad?
Ma enda vabanduseks ütlen, et ma püüdsin minimeerida sellise väiksemat sorti ebameeldivuse (viimane tuul) kahjulikke mõjusid ja teha see endale talutavamaks minimaalsete vahenditega.
Walter2
Liige
Postitusi: 4001
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Walter2 »

smr kirjutas:Lisaks on teil autodes FM ja ka AM raadio sees.
Lähevad need klassikalised autoraadiod ka juba internetipõhisteks - nn. digiraadiod.
Üldiselt liigumegi sinnasuunas kus piisab võrgu mahavõtmisest ja olemegi kiviajas tagasi - elame koopas ja käime sobivate riistadega jahil. :twisted:
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36584
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas Kriku »

Oleneb inimese valulävest ka... Mina isiklikult ei viitsi sellest endale probleemi teha, kui vähem kui kord aastas on paaripäevane elektrikatkestus. Kui on, siis on. Kui liiga tüütuks muutub, eks ma siis sean endale generaatori üles (ots iseenesest selleks on olemas).

Milnet jääb katkestuse ajaks modereerimata, aga selle elate vast üle...
oliver
Liige
Postitusi: 2100
Liitunud: 01 Dets, 2004 17:53
Asukoht: Saarel
Kontakt:

Re: Siis kui kaob vool!

Postitus Postitas oliver »

Tegelikult on need katkestused isegi head, näitavad kui abituks me isseendale märkamatult muutume...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist