Jõelaevad Emajõel

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5210
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Jõelaevad Emajõel

Postitus Postitas Manurhin »

retti kirjutas: Paremat pilti mul vist ei ole
Väga hea pilt, aitäh! Tänu nähaolevatele üle kanali kulgevatele kõrgepingejuhtmetele on ka pildistamise koht suht täpselt tuvastatav. Taustal teisel pool jõge paistvad sarad peaks olema vist umbes praeguse Rebase tn. ehitusmaterjalide poe kohal.
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
retti
Liige
Postitusi: 1270
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Jõelaevad Emajõel

Postitus Postitas retti »

Ja siis taas see foto
Manus 1967Emajgi.jpg ei ole enam saadaval
kuidas nad küll suutsid maipühade auks likvideerida soojatrassiga tööde jäljed, minu mõistus ei võta. Aprilli või maikuu alguse pilt peaks olema.
Ja ma ei küsinud mitte järjekordset Tartu vaadet, neid on mul endal hulgi (ka neid, kus Pikk 52 otseti peal ja tema tagant piiluvate Uus 13b ning c otsad kenasti näha), seesamunegi ammu olemas , vaid viidet ühe komisjoni poolt maja vastuvõtmise akti allikale.
Aga tegelikult on see päris mõttetu, näha et me kumbki ei suuda teineteist ümber mõtlema panna. Mina ei viitsi lihtsalt pikal nädalavahetusel enam edasi jaurata, soovitan Sulle sedasama. Kui keegi tahab iseseisvalt kaasa mõelda, siis mõned argumendid on kummaltki poolt laual[/quote]

Aurik
e.k - esmane kasutamine
Kõigepealt - ehitisregister annab välja ainult esmase kasutuse aasta.Kas 01.01 või 31.12 peab ise suutma otsustada.
Sinu fotol Annelinna soojatrassi ehituselt ei ole Pikk 52 vaid fotol on Pärna 2 ja 4.Kahjuks ei ole fotolt näha Pärna 6 olemasolu(e.k 1966). Küll on aga juba Pärmivabrikust paremal olemas Pikk 74(esmane kasutamine 1967) mis algsel fotol tõenäoliselt jääb kahjuks kaadrist välja isegi kui maja seal juba on.
Kahjuks mul ei ole soojatrassi ehituse kulgemise kohta enam kelleltki küsida.Lähisugulane kes oli trassi töödejuhataja suri mõned aastad tagasi.Ise mäletan,et hakati Võidu silla poolt Pärmivabriku poole tulema ja sügiseks jõuti kohale.
Ehitisregister annab Pikk 52/Uus 13 b,c/Pärna 2-4 kõikide majade esmase kasutuse aastaks 1965. Jabur.
Nüüd sellest 1967 aasta dateeringuga fotost.
Ütlesid sina - minu mõistus ei võta(seda küll soojatrassi kohta) - ütlen mina ka.
Pikk 52 on ju fassaadipoolega linna poole ja täna näen et trepikodade vertikaalseid majakõrgusi aknaid fotol ei ole.Zoigi postitatud aerofotol 02.10.1965 on Pikk 52 täies kõrguses ja katuse all. Aerofoto kuupäeva kahtluse alla seada .... :lol:
Kui meie pere kolis jaanuari algul 1965 Uus 13c majja olid Uus 13b ja Pärna 2 juba kasutuses.Pärna 4 müüre laoti ja Pärna 6 ei olnud olemaski(võibolla vundament oli)
Kooperatiivmaja Jaama 89 (e.k 1965) on ju fotol täitsa olemas.
Aga fotol puudub Pärna 21a (e.k 1965)!!!
Kokkuvõtteks - asi loksuks paika kui paraadiga foto on 1.mai 1964, soojatrassi ehitatakse alles 3 aasta pärast (1967),fotol ei ole Pikk 52 ega Pärna 6´t on ainult Pärna 2 ja poolik Pärna 4, Uus 13C on ehitusjärgus(saab valmis 1964 detsembris) ja Uus 13B on ehk juba valmis või lõpetamisel ning Jaama 89 majakarp on olemas.Sel juhul on jõetrammide ja Raketaga pilt ikkagi 1964 aastast.Vanemuise toomine Kulgust Tartusse ei võinud ju kesta rohkem kui kuu aega.

P.s ma ei lisanud seda Tartu vaadet niisama vaid konkreetse koha pärast kus pildid tehtud.Sellelks kohaks oli Struve tänava elumaja ülemise korruse aknad mis on Vanemuisest vasakul näha.Tänapäeval see enam ei õnnestu.
Manused
Struve.jpg
aurik
Liige
Postitusi: 844
Liitunud: 11 Aug, 2007 14:19
Kontakt:

Re: Jõelaevad Emajõel

Postitus Postitas aurik »

Pika jutu peale kõigepealt.
Minul puudub sellest ajast isiklik mälestus
Soojatrassi ehitamise pildi kohta püüad Sa lihtsalt tähelepanu kõrvale juhtida. Seda, et seal on ainult Pärna 2 ja 4, on selge, aga küsimus on selles, milline on ülejõepoolse kalda välimus fotol, mille Sa paigutasid foto käsikirjas dateeringu tõttu 1967. aastasse. Aga kui Sul pole soojatrassi ehituse kohta kelleltki küsida, soovitaks lugeda Edasi 7.juuli 1967 artikkel "Sooja peab saama!" Seal põhjalik ülevaade soojatrasside ehitamisest. Puudutatud korralikult ka Fortuuna (tollal Kalda)tänava äärse trassi ehituse seisu
See, et Sa väidad, et ma panen ksf Zoigi aerovaate kuupäeva (2.10.65) kahtluse alla, on Sul õhust võetud. Selle Tartumaa aerovaate 350 megane fail on mul arvuti olemas. Ja oma jutu sees ütlen selgelt- sügiseks oli maja (Pikk 52) katuse all.
Ja mida veel olemas ei ole, on Jaama "kooperatiiv" , Jaama 77, ei paraadipildilega aerovaatel aga 1967 suvel on seal inimesed sees
Muide, kui väitsin, et foto kuupäev on 1.mai 1965, siis eksisin tõesti. Tuli välja, et tol aastal korraldati maiparaad 9.mail. 1.mail oli suur miiting Raekoja platsil. Nii et hoopis 9. maist

Kuna Sa tood kenasti välja, et Uus 13b oli enne kasutuses, aga mingit dokumentaalset tõestust taas ei anna, siis saad veel ühe artikli viite . Pealkiri "80 korterit", sisu- sai valmis uus kortermaja Uus 13b, muu jutu sees, et elamu juurde kuulub gaasimahuti, mis hoiab 10 tonni vedelgaasi. veel foto kolimisstseenist - perekond Sarjas kolib sisse. Ja lehe kuupäev
Edasi nr 169, laupäeval, 28.augustil 1965. Kas see pere kolis aasta hiljem? Saad selle lehenumbri hankimisega äkki ise hakkama?
Esimene elumärk, et ka Uus 13c on elanikke saanud, tuleb Edasi lehte 8.detsembril 1965
retti
Liige
Postitusi: 1270
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Jõelaevad Emajõel

Postitus Postitas retti »

Aurik
sinu tsitaat
See, et Sa väidad, et ma panen ksf Zoigi aerovaate kuupäeva (2.10.65) kahtluse alla, on Sul õhust võetud. Selle Tartumaa aerovaate 350 megane fail on mul arvuti olemas. Ja oma jutu sees ütlen selgelt- sügiseks oli maja (Pikk 52) katuse all.
no nüüd sa oled küll väga valesti aru saanud.Loe palun mu tekst uuesti.
retti
Liige
Postitusi: 1270
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Jõelaevad Emajõel

Postitus Postitas retti »

Kuna Sa tood kenasti välja, et Uus 13b oli enne kasutuses, aga mingit dokumentaalset tõestust taas ei anna, siis saad veel ühe artikli viite . Pealkiri "80 korterit", sisu- sai valmis uus kortermaja Uus 13b, muu jutu sees, et elamu juurde kuulub gaasimahuti, mis hoiab 10 tonni vedelgaasi. veel foto kolimisstseenist - perekond Sarjas kolib sisse. Ja lehe kuupäev
Edasi nr 169, laupäeval, 28.augustil 1965. Kas see pere kolis aasta hiljem? Saad selle lehenumbri hankimisega äkki ise hakkama?
Esimene elumärk, et ka Uus 13c on elanikke saanud, tuleb Edasi lehte 8.detsembril 1965[/quote]

Nüüd on küll selline koht kus keegi - mitte mina - eksib.Need kaks asja ei hakka kokku 28.augusti 1965 Uus 13b kolimine ja 02.10.1965 aerofoto Pikk 52 majast.Nende kahe sündmude vahel oli vähemalt aastane nihe oli see aastaarv mis iganes. Ma kordan veel kui sa enne minust aru ei saanud - aerofoto kuupäeva ei või vaidlustada.
Ma tahaksin tõesti neid Edasi lehti oma silmaga näha.
Link või lehed -palun.Ise ma neid kätte ei saa
aurik
Liige
Postitusi: 844
Liitunud: 11 Aug, 2007 14:19
Kontakt:

Re: Jõelaevad Emajõel

Postitus Postitas aurik »

retti kirjutas:Kuna Sa tood kenasti välja, et Uus 13b oli enne kasutuses, aga mingit dokumentaalset tõestust taas ei anna, siis saad veel ühe artikli viite . Pealkiri "80 korterit", sisu- sai valmis uus kortermaja Uus 13b, muu jutu sees, et elamu juurde kuulub gaasimahuti, mis hoiab 10 tonni vedelgaasi. veel foto kolimisstseenist - perekond Sarjas kolib sisse. Ja lehe kuupäev
Edasi nr 169, laupäeval, 28.augustil 1965. Kas see pere kolis aasta hiljem? Saad selle lehenumbri hankimisega äkki ise hakkama?
Esimene elumärk, et ka Uus 13c on elanikke saanud, tuleb Edasi lehte 8.detsembril 1965
Nüüd on küll selline koht kus keegi - mitte mina - eksib.Need kaks asja ei hakka kokku 28.augusti 1965 Uus 13b kolimine ja 02.10.1965 aerofoto Pikk 52 majast.Nende kahe sündmude vahel oli vähemalt aastane nihe oli see aastaarv mis iganes. Ma kordan veel kui sa enne minust aru ei saanud - aerofoto kuupäeva ei või vaidlustada.
Ma tahaksin tõesti neid Edasi lehti oma silmaga näha.
Link või lehed -palun.Ise ma neid kätte ei saa[/quote]

---
Retti, Raamatukogusid on Tartus olemas. Ülikooli raamatukogus on võimalik kohapeal lugemiseks tellida, nad toovad tavaliselt kvartalikausta.
Aga ok, kui elad ikka Uus 13c-s, järgmise nädala lõpul olen Tartus ja möödaminnes viskan paljunduse postkasti. Kui mul paljundamine mingil põhjusel ei õnnestu (see andmebaas on mõnesuguse käsitsuspiiranguga), siis saad lingi
retti
Liige
Postitusi: 1270
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Jõelaevad Emajõel

Postitus Postitas retti »

aurik kirjutas:
retti kirjutas:Kuna Sa tood kenasti välja, et Uus 13b oli enne kasutuses, aga mingit dokumentaalset tõestust taas ei anna, siis saad veel ühe artikli viite . Pealkiri "80 korterit", sisu- sai valmis uus kortermaja Uus 13b, muu jutu sees, et elamu juurde kuulub gaasimahuti, mis hoiab 10 tonni vedelgaasi. veel foto kolimisstseenist - perekond Sarjas kolib sisse. Ja lehe kuupäev
Edasi nr 169, laupäeval, 28.augustil 1965. Kas see pere kolis aasta hiljem? Saad selle lehenumbri hankimisega äkki ise hakkama?
Esimene elumärk, et ka Uus 13c on elanikke saanud, tuleb Edasi lehte 8.detsembril 1965
Nüüd on küll selline koht kus keegi - mitte mina - eksib.Need kaks asja ei hakka kokku 28.augusti 1965 Uus 13b kolimine ja 02.10.1965 aerofoto Pikk 52 majast.Nende kahe sündmude vahel oli vähemalt aastane nihe oli see aastaarv mis iganes. Ma kordan veel kui sa enne minust aru ei saanud - aerofoto kuupäeva ei või vaidlustada.
Ma tahaksin tõesti neid Edasi lehti oma silmaga näha.
Link või lehed -palun.Ise ma neid kätte ei saa
---
Retti, Raamatukogusid on Tartus olemas. Ülikooli raamatukogus on võimalik kohapeal lugemiseks tellida, nad toovad tavaliselt kvartalikausta.
Aga ok, kui elad ikka Uus 13c-s, järgmise nädala lõpul olen Tartus ja möödaminnes viskan paljunduse postkasti. Kui mul paljundamine mingil põhjusel ei õnnestu (see andmebaas on mõnesuguse käsitsuspiiranguga), siis saad lingi[/quote]

Aurik
sel teemal minu viimane postitus sulle küsimusena
(Sinu väitel on lisatud foto 1965 aastast.)Kas pildil oleva kraana kõrvale kerkis 5 kuuga 5 korruseline 80 korteriga majakarp ja paremal oleva sama projektiga maja katusetööd ja siseviimistlus kestsid 8 kuud?
Manused
TMF528_3_1.jpg
aurik
Liige
Postitusi: 844
Liitunud: 11 Aug, 2007 14:19
Kontakt:

Re: Jõelaevad Emajõel

Postitus Postitas aurik »

retti kirjutas:
aurik kirjutas: Retti, Raamatukogusid on Tartus olemas. Ülikooli raamatukogus on võimalik kohapeal lugemiseks tellida, nad toovad tavaliselt kvartalikausta.
Aga ok, kui elad ikka Uus 13c-s, järgmise nädala lõpul olen Tartus ja möödaminnes viskan paljunduse postkasti. Kui mul paljundamine mingil põhjusel ei õnnestu (see andmebaas on mõnesuguse käsitsuspiiranguga), siis saad lingi
Aurik
sel teemal minu viimane postitus sulle küsimusena
(Sinu väitel on lisatud foto 1965 aastast.)Kas pildil oleva kraana kõrvale kerkis 5 kuuga 5 korruseline 80 korteriga majakarp ja paremal oleva sama projektiga maja katusetööd ja siseviimistlus kestsid 8 kuud?
Retti, nüüd pole enam küsimusi vaja, Sa saad kas lehe või lingi, mille najal on võimalik jõuda väga võimsa nõukaaegse andmebaasi koordinaatideni. See oleks Sulle kullaallikas. Mul läks omal ajal pikk aeg, et saada mingil moel kehva otsimootoriga (kui paned sisse otsitava märksõna ja isegi kuupäevad, ei anna kõiki vasteid, seetõttu on palju infi juhtunud kogemata ette, otsides hoopis midagi muud) asjas orienteeruma hakata. Ja mingi 10% Edasi numbritest (1948-78) on puudu, aga seda baasi täiendatakse aeg-ajalt. Ta on pdf-is ja nt fotosid seivida ei lase, muidu oleksin juba foorumi kehvakvaliteedilisi Emajõenduse pilte täis pikkinud.

Aga kaks fotot, mille dateering on lahenenud
Esimene on vaade, kus kaks seni eksponeeritud fotot on kokku liidetud ja veidi teisest ajahetkest- buss ja "Vanemuine" on kadunud
Tartuvaade60-d.jpg
Tartuvaade60-d.jpg (36.3 KiB) Vaadatud 3305 korda
see on 1966 hilissuvi. Soojatrassi kaevetöid veel selle peal pole. Aasta hiljem on Fortuuna kallas kuumaastik
Ja see tuttav
7.november 1965.a.jpg
7.november 1965.a.jpg (64.43 KiB) Vaadatud 3305 korda
Sul oli aastaid tagasi õigus, oligi 1965 oktoobriparaad.
Aasta varem on täpselt sama koha peal samuti buss, ninaga jõe poole, mitte LAZ ja mitte päris nii kaugele jõe kohale.

Nii et kannatust,
retti
Liige
Postitusi: 1270
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Jõelaevad Emajõel

Postitus Postitas retti »

Manurhin kirjutas:
retti kirjutas: Paremat pilti mul vist ei ole
Väga hea pilt, aitäh! Tänu nähaolevatele üle kanali kulgevatele kõrgepingejuhtmetele on ka pildistamise koht suht täpselt tuvastatav. Taustal teisel pool jõge paistvad sarad peaks olema vist umbes praeguse Rebase tn. ehitusmaterjalide poe kohal.
Üks ja paremgi veel
Manused
Anne kanali kaevamine.jpg
retti
Liige
Postitusi: 1270
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Jõelaevad Emajõel

Postitus Postitas retti »

Aurik
ok ühel teatud põhjusel jätkan.
Pildil on minu koduaknad.
Mul pole sulle vaja selgitada mida ma sealt igapäevaselt nägin + igal koolipäeval mööda jõekallast üle Võidu silla ja tagasi.
Pikk 52 ehitus oli mulle peavalu et kui palju ta vaadet linnale ja sadamale varjama hakkab.
Kui väidad/väidab Edasi et Uus 13c koliti sisse detsembris 1965 kuidas krt ma sinu arvates seda ehitust näha sain?
Manused
Kodu.jpg
aurik
Liige
Postitusi: 844
Liitunud: 11 Aug, 2007 14:19
Kontakt:

Re: Jõelaevad Emajõel

Postitus Postitas aurik »

retti kirjutas:Aurik
ok ühel teatud põhjusel jätkan.
Pildil on minu koduaknad.
Mul pole sulle vaja selgitada mida ma sealt igapäevaselt nägin + igal koolipäeval mööda jõekallast üle Võidu silla ja tagasi.
Pikk 52 ehitus oli mulle peavalu et kui palju ta vaadet linnale ja sadamale varjama hakkab.
Kui väidad/väidab Edasi et Uus 13c koliti sisse detsembris 1965 kuidas krt ma sinu arvates seda ehitust näha sain?
Ohhh, ära pane mulle sõnu suhu. Ma ei kasutanud väljendit koliti. Ega saitung ei jälgi, kes kunagi kuhugi kolib. Märke, et majas tegutsetakse on teistsuguseidki Nt sellest, et Jaama 77 inimesed elavad inimesed sees oli esimene märk, et maja on kantud valimisjaoskonna nimekirja 1967.aastal. Uus 13c - s võidi ka enne detsembrit sees elada, aga lehte jäi märk just selle maja elanikust esmakordselt 8.12.65. See tuli otsimootoriga välja. Aga nagu ma rõhutasin, mootor ei pruugi kõike välja anda, aga niisama polnud enam mõtet otsida. Aga kui Sind veel oma maja minevik huvitab, siis juunikuus 1966 kirjutatakse, et "Nii kuiva maja kui Uus 13-c, on ehitajad elanikele harva üle andnud. Kuid mõne aja pärast muutus maja niiskeks. Järelikult on ikkagi tegu puuduliku kütmisega" See on olnud 60-te II poolel päris probleemne kvartal, kütmis-, gaasiseadmete ja elektriprobleemid, pidevad ummistused. Pikk 52 elanikke süüdistatakse, et nad on kanalisatsiooni toppinud hüppenööre ja kandekotte.
No näed, laevandusteemast sai kommunaalteema. Kui edaspidi tahad selle kvartali kohta midagi küsida, mida ma saaksin välja kaevata, pane privasse sõnum.
retti
Liige
Postitusi: 1270
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Jõelaevad Emajõel

Postitus Postitas retti »

See pilt ei ole vist siit läbi käinud.Arvan et Aurikut pilt ei üllata aga arutlust on sellega seoses kindlasti.
Minule kõigepealt
Kas pildil olevad kütusetsisternid olid Jõesadama ? Kui ja- siis kuidas kütus sealt laevadesse sai?
Kas raudtee lõppeski seal kus pildil? Vanadel kaartidel läks see vähe teises suunas Soola t sirge / slipini välja.
Pilt ise on vähemalt 1965 aga mitte enam 1967.
Manused
14955918_1455382077823770_2046197292940639046_n.jpg
retti
Liige
Postitusi: 1270
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Jõelaevad Emajõel

Postitus Postitas retti »

aurik kirjutas:
retti kirjutas:Aurik
ok ühel teatud põhjusel jätkan.
Pildil on minu koduaknad.
Mul pole sulle vaja selgitada mida ma sealt igapäevaselt nägin + igal koolipäeval mööda jõekallast üle Võidu silla ja tagasi.
Pikk 52 ehitus oli mulle peavalu et kui palju ta vaadet linnale ja sadamale varjama hakkab.
Kui väidad/väidab Edasi et Uus 13c koliti sisse detsembris 1965 kuidas krt ma sinu arvates seda ehitust näha sain?
Ohhh, ära pane mulle sõnu suhu. Ma ei kasutanud väljendit koliti. Ega saitung ei jälgi, kes kunagi kuhugi kolib. Märke, et majas tegutsetakse on teistsuguseidki Nt sellest, et Jaama 77 inimesed elavad inimesed sees oli esimene märk, et maja on kantud valimisjaoskonna nimekirja 1967.aastal. Uus 13c - s võidi ka enne detsembrit sees elada, aga lehte jäi märk just selle maja elanikust esmakordselt 8.12.65. See tuli otsimootoriga välja. Aga nagu ma rõhutasin, mootor ei pruugi kõike välja anda, aga niisama polnud enam mõtet otsida. Aga kui Sind veel oma maja minevik huvitab, siis juunikuus 1966 kirjutatakse, et "Nii kuiva maja kui Uus 13-c, on ehitajad elanikele harva üle andnud. Kuid mõne aja pärast muutus maja niiskeks. Järelikult on ikkagi tegu puuduliku kütmisega" See on olnud 60-te II poolel päris probleemne kvartal, kütmis-, gaasiseadmete ja elektriprobleemid, pidevad ummistused. Pikk 52 elanikke süüdistatakse, et nad on kanalisatsiooni toppinud hüppenööre ja kandekotte.
No näed, laevandusteemast sai kommunaalteema. Kui edaspidi tahad selle kvartali kohta midagi küsida, mida ma saaksin välja kaevata, pane privasse sõnum.
Aurik
Oskad ikka vingerdada ja vangerdada küll.
Kõike muud aga minu viimasele lausele vastust ei tulnud.
P.s Kõik muu mis sa olme kohta kirjutasid on jumala tõsi. Pidin juba üht oma eelmist kommentaari lõpetama lausega et kõige selle koht oleks Annelinnaportaalis.
aurik
Liige
Postitusi: 844
Liitunud: 11 Aug, 2007 14:19
Kontakt:

Re: Jõelaevad Emajõel

Postitus Postitas aurik »

retti kirjutas:See pilt ei ole vist siit läbi käinud.Arvan et Aurikut pilt ei üllata aga arutlust on sellega seoses kindlasti.
Minule kõigepealt
Kas pildil olevad kütusetsisternid olid Jõesadama ? Kui ja- siis kuidas kütus sealt laevadesse sai?
Kas raudtee lõppeski seal kus pildil? Vanadel kaartidel läks see vähe teises suunas Soola t sirge / slipini välja.
Pilt ise on vähemalt 1965 aga mitte enam 1967.
Paistab, Retti, et me oleme kõik teised võimalikud arvamusavaldajad siit eemale peletanud...See on hea foto, haakub sellega https://www.muis.ee/museaalview/3200802 ja lk 86 oleva pildiga, kus servas buss peal. Võtte tegemise ligikaudset aega võimalik määrata ühe laeva abil. Foto 1966.a. suve teisest poolest. Peal on „Ivan Zalit”, laev, mida hakati 1965 kokku panema, suve alguses 1966 lasti vette ja jätkati viimistlustöödega, septembris pidi üle antama. Ühel Edasi 1966 augustilõpu numbris on ta suurel fotol samas kohas tagasirge alguses veidi viltuses asendis. 1967-ks oli ta läinud.
Kütusetsisternid peaks olema sadama omad, sest nad on jõesadama territooriumil. Mina ei tea, kuidas sealt kütus laevadeni veeti, aga tiiburitel oli ujuv kütusemahuti. Kolme Tartu Raketaga kurvi lõpus oleval fotol seisavad laevad ühe halli monstrumi kõrval. See on endine süvendaja „Peipsi 2”, praegune Sisevete saatkond ja tol ajal kütusemahuti. „Raketad” parkisid selle kõrval, sest neil olid oma mootori võimsuse kohta väikesed kütusepaagid ja neid tuli pea igapäevaselt tankida. Siit muidugi järeldub, et vähemalt üks vana mürsupraam oligi varem kütusehoidla funktsioonis Aeglased laevad olid autonoomsemad, lasksid ühe tankimiskorraga mitu päeva ringi.
Lisaks oli sadamal veel maapealne tehnika- ekskavaatorid, buldooserid ja ka mingi hulk oma kallureid, sest vajadusel vedas sadam liiva, kruusa või mulla tellijale ise kohale. Ka eraisikud võisid sadamast neid osta ja sadam oli huvitatud, et kuhjad platsidel liiga suureks ei läheks. Oma transport tagas kiirema lahtisaamise. Suuremad tellijad käisid muidugi oma veokitega järel.
Raudtee ulatus EW ajal jah enam-vähem kurvini, mina ei tea, millal viimane jupp kadus, oli see nüüd sõjaaeg või üsna kohe pärast sõda. Kui Turusilla kohale nö reisivaksal tehti, siis teda enam polnud
-----
Aga nüüd see teine juhtum.
Tegelikult meenutab lugu mulle pisut üht oma peas tekkinud laevandusloo probleemi.
Mainisin päris hiljuti, et kolm sellist laevaliikluse alast muutust, mis olid minu mäletamise järgi toimunud 1976, osutusid kõik olema aasta varasemad, st põhi oli õige, aga aeg tagantjärgi pandud valesti. Ühest loost- Ranna liini lõpp, juba kirjutasin, kaks ülejäänut tulevad ka omal ajal.
See, et midagi on valesti, torkas esmakordselt pähe mõni aasta tagasi, kui nägin internetis fotot, kus oli üks sadamaetüüd. Foto ise oli algselt avaldatud ühes brošüüris aastakümneid tagasi ja mulle ammu tuttav. Kuna nähtud stseen oli mul natuuristki hästi meelde jäänud, siis viisin ta kohe 1976. suvesse. Aga tausta uurides avastasin ühtäkki, et ta ei saanud olla tehtud 1976, sest brošüür ise ilmus samal aastal! Järelikult oli vähemalt aasta varasem. Esialgu viskasin mõtte kõrvale kui sobimatu, aga 1975 Edasi aastakäik pani asja paika. Ja oli väga lihtne. Alt ei vedanud mälu, vaid seostamine. Sidusin foto aja jooksul kokku samuti ühe reaalse faktiga ja leidsin, et nad saavad eksisteerida vaid kõrvuti. Aga nagu välja tuli, said ka eraldi.
Tegelikult on üks juhus veel- samuti üks veidi ekslik dateering, kus õige aja välistasin kohe alguses. Tegu ühe foorumis paar korda (ja mujalgi)rippunud omamoodi legendaarse fotoga, kus mul oli peas tekkinud seos, et täiesti reaalsete faktide põhjal ei saanud see olla just sellel aastal. Aga mitu Edasi numbrit näitasid, et ainult sellel aastal see olla saigi.
Kui mul ühe laeva eluloo ülevaade avaldamiskõlblikuks saab, panen selle foto ka uuesti ja tõestused juurde.
Nii et Retti, kas Sa tahad oma keissi avalikku lahkamist või panen privasse? Ühest küljest on see kommunaalteema, teisest küljest jõendusküsimus, sest asi puudutab sadamavaadet. Tegelikult ma vist saaks mingi versiooni esitada, sest mu oma perekonna sattumises lähipiirkonda elama on väike analoogia, samuti teeb üks saitung, kus räägitakse kvartali uute majade muredest, ümbernurga, aga olulise vihje.
retti
Liige
Postitusi: 1270
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Jõelaevad Emajõel

Postitus Postitas retti »

Aurik
Sulle Vabariigi aastapäevaks!
Manused
TrtSadam 1964.png
EFA.289.0.79539.jpg
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 29 külalist