EKV spordirühm

A4
Liige
Postitusi: 1832
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: EKV spordirühm

Postitus Postitas A4 »

Leo kirjutas:Ma kuulasin seda uudist ja tundub, et Eesti kindralid on lõpuks raskelt ohates Soome KJ Spordikooli Eesti versiooni loonud, mis hetkel asub Santahaminas ja Kajaanis ning seal käivad ajateenistuses noored sportlased ning kaader saab spordialast täiendõpet https://fi.wikipedia.org/wiki/Puolustus ... heilukoulu

Olles kokku puutunud EKJ spordirühmas teeninud inimestega, siis olid nad õnnelikud, et KJst tiksus haigekassakaart ja regulaarne palk ning sai aegajalt militaarlõhnalisel võistlusel käia. Pakun, et uues EKJ versioonis on 1 rühm elukutselisi ja 2 rühma ajateenijaid, kokku nii poolsada inimest.
Kui vaadata Soome KV enda lehekülge https://intti.fi/erikoisjoukot/urheilukoulu , siis sealt jääb mulje, et Soomes mitte lihtsalt ei „loksutada“ tipp-sportlasi ajateenistusest kiiruga läbi, et „linnuke“ kirja saada, vaid antakse nendele sportlastest ajateenijatele täiesti sisuline luurealane väljaõpe, kusjuures pooled Spordikooli ajateenijatest läbivad veel pikema, allohvitseri väljaõppe, saavad snaipriteks, tulejuhtideks, sidemeesteks ja parameedikuteks. Ja teevad siis selle väljaõppe kõrvalt ka trenni edasi. Elukutselistest seal juttu ei ole.

Kas see asi soomlastel ka päris elus nii kenasti toimub nagu kodulehel kirjas, ei oska öelda. Aga meil sellist asja ei ole ning kipun arvama, et ei tule ka. Meil on kogu tipp-sportlaste ajateenistus (vähemalt seni) olnud orienteeritud mitte konkreetsete erialade ja SA-allüksuste väljaõppele, vaid esmajoones ikkagi selleks, et tipp-tasemel noored sportlased saaksid oma kodanikukohuse võimalikult kiiresti ja väikse vaevaga täidetud ning võimalikult ruttu oma tavapärase elu, st trennitegemise ja võistlustel käimise juurde tagasi pöörduda. Reaalselt läbivad nad vaid teenistuse alguses selle paarikuise laskurikursuse või SBK ning on üldjuhul pärast seda 5 kuud ühel väga pikal linnaloal, et oleks täidetud kaitseväeteenistuse seaduses sätestatud eesmärk, et ajateenistus ei tohi olla lühem kui 8 kuud. Aga reaalselt kestab nende sportlaste ajateenistus 2-3 kuud ning nad ka ise tajuvad seda ning räägivad sellest isegi avalikult kui „lühendatud ajateenistusest“. Muidugi määratakse sellised üksikvõitleja-oskustega inimesed ka SA-ametikohtadele, aga lühikese väljaõppe-aja tõttu neid ilmselt polegi kuskile mujale määrata kui nt pataljoni staabikaitserühma tavaliseks laskuriks (st ametikohale, mida tegelikult on võimalik täita ka täiendreservist pärit reservväelase või Kaitseliidus sõjalise väljaõppe saanud võitlejaga).

Ma seejuures pole ka väga veendunud, et nendest tippsportlastest üldse ongi mõtet mingeid hüper-super rekke-üksuse mehi koolitada. Sportlaste endi jutt on koguaeg olnud, et trenn ja võistlused on ikka nii olulised ja pidevad, et ei saagi pikemalt „reaalses“ teenistuses olla. Ehk äkki polegi mõtet santi sundida… Selline süsteem on mõnes mõttes kõigile mugav – sportlased saavad oma kodanikukohuse võimalikult ruttu ja paindlikult läbimas ning jäävad ära igasugused lõpmatud hädakisad sellega, kuidas mõni noor sportlane ikka üldse ei saa teenistusse tulla, sest koguge on oluline treeninglaager või võistlus ees vms. Ja Kaitsevägi saab need inimesed suhteliselt kiiresti, valutult, väikese kulu ja vaevaga „ära menetletud“. Aga mulle isiklikult selline „3-kuulise ajateenistuse“ mõte juba puht-ideloogiliselt ja teiste ajateenijate võrdse kohtlemise mõttes ei istu.

Mitmes mõttes sama lugu on ka nende elukutseliste tippsportlastega, kelle ametikohad nüüd õnneks ja loodetavasti likvideerimisele lähevad. Ka need mehed on kuskil kirjas tavaliste laskuritena, sest pole neil oma trennide ja võistluste kõrvalt (väidetavalt) aega omandada ei mingit konkreetset sõjalist eriala, läbida pooleteise-kuulist NAK-i ega käia ka kasvõi kasvõi paaril päeval kuus väeosades ajateenijatele ÜFT-tunde läbi viimas. See ka põhjus, miks nad pea kõik on reamehed või kapralid vaatamata aastatepikkusele teenistusele. St sportlaste jaoks on tegemist olnud väga mugavate ja kasulike sotsiaalsete töökohtadega, mille eest Kaitsevägi on saanud vastu väga kalli ja küsitava väärtusega „prestiiži“ ja PR-punktid.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: EKV spordirühm

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Veiko Palm kirjutas:
Lemet kirjutas:Huvitav, kas IDF koosseisus on tippspordi viljelemisele suunatud väeüksus?
..
Kui mitte, siis...
Sellele ei oska ma vastata, kuid 2019 (sõjaväe) maailmamängudel nad ei osalenud ja CISM-i liikmed nad pole.
Ja sellega ongi ju kõik öeldud muuseas..

Paraleelselt võiks ka meelde tuletada, kes oli see KVJ, kelle "all" meie ise sinna mõttetusse CISMi astusime ja karja profisportlasi KV palgale võtsime - nende ainsa "kohustusena" neil mõttetuil CISMi "emmemm"-idel osaleda :mrgreen:
Ja kes oli see KV "spordiboss", kes tolle lollaka otsuse valguses kiva aastakümne KV kulul mõnusat militaarturismi üle kogu maailma harrastas - KV enda sporditegevust vähemalgi määral arendamata :evil:

Aga Ok - missma ikka õelutsen - õnneks saab see jama nüüd lõpuks läbi :twisted:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: EKV spordirühm

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ma seejuures pole ka väga veendunud, et nendest tippsportlastest üldse ongi mõtet mingeid hüper-super rekke-üksuse mehi koolitada. Sportlaste endi jutt on koguaeg olnud, et trenn ja võistlused on ikka nii olulised ja pidevad, et ei saagi pikemalt „reaalses“ teenistuses olla. Ehk äkki polegi mõtet santi sundida… Selline süsteem on mõnes mõttes kõigile mugav – sportlased saavad oma kodanikukohuse võimalikult ruttu ja paindlikult läbimas ning jäävad ära igasugused lõpmatud hädakisad sellega, kuidas mõni noor sportlane ikka üldse ei saa teenistusse tulla, sest koguge on oluline treeninglaager või võistlus ees vms. Ja Kaitsevägi saab need inimesed suhteliselt kiiresti, valutult, väikese kulu ja vaevaga „ära menetletud“. Aga mulle isiklikult selline „3-kuulise ajateenistuse“ mõte juba puht-ideloogiliselt ja teiste ajateenijate võrdse kohtlemise mõttes ei istu.
Noh, tegelikult ei ole meil sügavat iva seda nõuka AKSK-GRU süsteemi väga kopeerida, sest sihtgrupp on väiksevõitu. Nõuka spordisüsteemis oli ju kvantiteet koletu ja seal baasil võiks ka vähemalt osade sportlaste põhjal tõesti mingeid sõjalisi teemasid arendada. Kui nõuka ajal ei olnud probleemi lootustandvaid pikamaajooksjaid või sambomehi tuhandetena leida, siis mis meil saaks? Üks on tõesti jooksja, üks ehk maadleja, aga iluvõimleja? Ujuja?

Mina seostaks pigem KV ja rahvaspordi (või siis üldise laiapõhjalise kehalise valmisoleku). Meie tippsport on lihtsalt nii kitsas, et midagi sõjalist sellest aretada vajab elavat kujutlusvõimet.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
mb
Liige
Postitusi: 386
Liitunud: 17 Okt, 2009 16:08
Kontakt:

Re: EKV spordirühm

Postitus Postitas mb »

Kunagi sai vaadatud eurospordist saadet Prantsusmaa laskesuusatajatest kuidas nad suvel armee vormis ja relvadega metsas ringi põrkasid.Nii mehed kui naised ja ei olnud ainult noored vaid ka ässad olid kohal. Näiteks Raphaël Poirée rääkis ,et nad on sõjaväe palgal ja igal suvel kui hooaeg läbi, saavad nad paar nädalat sõjaväes väljaõppet. Suhtumine asjasse paistis neil igatahes positiivne olema ei kurtnud ,et segaks kuidagi (pundis MM ja OM võitjad ikkagi ). Muidugi võis see ka promo olla.
muhgel
Liige
Postitusi: 155
Liitunud: 11 Juul, 2008 10:30
Kontakt:

Re: EKV spordirühm

Postitus Postitas muhgel »

Lisaks veel, et kui Postimees irooniat ei tee siis on neil Plaseri iroonia tabamata jäänud või siis ei saa ma ise aru.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: EKV spordirühm

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Siin on muuseas üks selge nüanss, mis praegu meedias vahtukloppivatel spordifunktsionääridel täiesti kahe silma vahele jäänud..

Nimelt tõstes kilbile väidet, et "igal pool on", unustavad nad täiesti, et ilmselt seal "igal pool" on armeepalgalistel tippsportlastel ka selged (teenistus)kohustused armee ees - milliste regulaarne täitmine võimaldab neil tippsportlastel ka vähegi viisakaid auastmeid saada (minu eelmisel lehel pandud linki järgides võite näit lugeda, millises spetsiifilises väeosas annab oma kaitsepanuse laskesuusaäss Martin FOURCADE - kus ta on aastatega ka leitnandiks saanud)..

Samas kodumaiste "sporditippudest kapralite" tolknemine KV palgalehel ilma vähimagi nendepoolse panuseta: sõjalise väljaõppe läbimiseta // teenistuskohustusteta // ametikohata SA struktuuris - ongi täiesti sihitu (ja riigikaitseväline) absurd, kus üks pool ainult võtab midagi vastu andmata - ning sellisena ilmselt maailmas ka "analooge mitteomav"..

Jääbki üle vaid irvitada, kes nimelt kaitseväe "issidest" kunagi niilolli "kauba" võis teha :mrgreen:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: EKV spordirühm

Postitus Postitas nimetu »

EKV juhilt ka siis üks artikkel antud teemal:
https://www.err.ee/1101517/martin-herem ... -sportlasi

Ausalt öeldes teeb see otsuse tagamaad palju selgemaks kui esimene napisõnaline artikkel. Võib-olla oleks ka vastukaja olnud leebem kui selliselt oleks seda avalikkusele esitatud.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: EKV spordirühm

Postitus Postitas Leo »

Martin Plaser oli mäletatavasti eriüksuse vanemallohvitser ja ma ei leidnud tema arvamusloos küll mingit allteksti - ilmselt kirjutas seda, mida tegelikult arvab. KVJ Herem on hästi ära põhjendanud, et spordirühma koondamine on peamiselt sellepärast, et raha ja ametikohti kõrvaltegevusteks ei jätku ja pigem oleks vaja selle raha eest palgata juurde väeosadesse instruktoreid. SKJ sportlaste üksustes käib tõsine väljaõpe koos treeningutega ja need pagunid on täiega välja teenitud. Tuttava poeg teenis seal ja siis kui koolivennad käisid kodus puhkusel, oli see mees spordilaagris või võistlustel ja puhkusele sai aastas ikka väga harva. Euroopa riikide vormis sportlaste kohta olen aru saanud, et neil kõikidel on armee, sandarmeeria, päästeameti või politsei ametikoht koos vastava koolitusega ja teenistusülesannetega, mida täidetakse väljaspool hooaega. See ei ole tõesti reaalne, et sportlane, kelle päevakava on pandud paika veerandtunnise täpsusega ja koosneb hommikusest ja õhtusest treeningust ning nende vahel olevatest toidukordadest, füsioteraapiast ja puhkusest, suudaks peale 8-, 12- või 24-tunnist teenistust tõsiselt treenida.
Rabapistrik
Liige
Postitusi: 152
Liitunud: 04 Mär, 2016 9:54
Kontakt:

Re: EKV spordirühm

Postitus Postitas Rabapistrik »

Täna olid Delfi spordiajakirjanikud spordirühma teemal hoos -- arutelu algab ~04:30:

https://sport.delfi.ee/news/melu/mehede ... d=90180761

Muidu võiks asjatundmatu jutu lihtsalt ühest kõrvast sisse ja teisest välja lasta, aga värvikam arutelu algab ~10:05, kus Tarmo Paju proovib tuua spordirühma kaotamise otsusele ratsionaalseid põhjendusi ning väidab, et sisuliselt KV sponsoreeris ca ~350000 euroga Eesti sporti. Selle peale lausub Peep Pahv sisuliselt, et midagi peabki Kaitsevägi ühiskonnale ju tagasi ka andma meeste ajateenistusse võtmise eest. Tarmo Paju arvas, et KV annab Eestile turvatunnet, mille peale Pahv suhteliselt nahhaalselt ütles:

"No ütleme see väike Eesti sõjavägi ei anna siin mingit turvatunnet sulle. Saad ise ka aru, et on nali ju tegelikult.".

Terve saate jooksul lahmiti seal enne seda ja pärast seda lauset veel korralikult. Minu probleem on selles, et kui täiskasvanud SPORDIajakirjanikud istuvad laua taga ja levitavad selliseid väärtushinnanguid, siis on nende meeste kasvatuses midagi valesti läinud. Selge, et nad on kallutatud oma armsa tippspordi poole, aga mingigi vastutustunne võiks säilida. Sisuliselt sittusid nad minu silmis Eesti Kaitsejõudude peale, olles reaalsest arusaamisest ikka väga kaugel.

Isiklikult võtaksin vabaneva raha eest sõjaaja struktuuri küll näiteks jalaväerühma koos relvastuse ja varustusega*.


* https://sport.err.ee/1101158/kaitsevagi ... -tuhandeid
blueant
Liige
Postitusi: 347
Liitunud: 02 Veebr, 2015 23:40
Kontakt:

Re: EKV spordirühm

Postitus Postitas blueant »

Rabapistrik kirjutas:Selle peale lausub Peep Pahv sisuliselt, et midagi peabki Kaitsevägi ühiskonnale ju tagasi ka andma meeste ajateenistusse võtmise eest. Tarmo Paju arvas, et KV annab Eestile turvatunnet, mille peale Pahv suhteliselt nahhaalselt ütles:

"No ütleme see väike Eesti sõjavägi ei anna siin mingit turvatunnet sulle. Saad ise ka aru, et on nali ju tegelikult.".
Samast arutelust veel:
Paju: "Kaitsestruktuur ilmselgelt on mingi selline struktuur, kuhu Urmas Sõõrumaa mõju ikkagi ei ulatu mitte kuidagi."
Pahv: "See mingil määral ongi riik riigis. Kaitsevägi on ju alati olnud ikka selline süsteemi väline siuke nähtus."

Pahv: "Sõjaväelaste kõige suurem häda ongi see, et nad tegelt reaalset elu ei taju. See on kõige hullem viga, mis sõjaväelastel küljes on. Seda ma kogesin juba nõukogude armees teenides, et praportšikud, leitnandid ja kaptenid ei taju, mis on päris elu ja mulle tundub, et sama asi kehtib siin ka Eesti sõjaväes täpselt sama moodi."
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: EKV spordirühm

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Terve saate jooksul lahmiti seal enne seda ja pärast seda lauset veel korralikult. Minu probleem on selles, et kui täiskasvanud SPORDIajakirjanikud istuvad laua taga ja levitavad selliseid väärtushinnanguid, siis on nende meeste kasvatuses midagi valesti läinud
Peep Pahvi sünniaasta (1970) on selline, et Eesti armeega pole tal nähtavasti enam pistmist olnud (nõukasse võibolla jõudis, võibolla vingerdas ära, Eesti oma jaoks juba liiga vana) ja eks taoline seltskond toitubki linnalegendidest ja kasvatab oma lapsi ka samas vaimus.

Aga sellist jama on ka mul imelik kuulata/lugeda. Eriti kui oled ise viitsinud natuke asja kaasa teha kui otseselt kohustust pole olnud. :?
Pahv: "Sõjaväelaste kõige suurem häda ongi see, et nad tegelt reaalset elu ei taju. See on kõige hullem viga, mis sõjaväelastel küljes on. Seda ma kogesin juba nõukogude armees teenides, et praportšikud, leitnandid ja kaptenid ei taju, mis on päris elu ja mulle tundub, et sama asi kehtib siin ka Eesti sõjaväes täpselt sama moodi."
Eij kommentaari... :wall:
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Mudakoon
Liige
Postitusi: 1017
Liitunud: 19 Mai, 2015 13:01
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
Kontakt:

Re: EKV spordirühm

Postitus Postitas Mudakoon »

Kapten Trumm kirjutas:
Peep Pahvi sünniaasta (1970) on selline, et Eesti armeega pole tal nähtavasti enam pistmist olnud (nõukasse võibolla jõudis, võibolla vingerdas ära, Eesti oma jaoks juba liiga vana)
Pahv: "Sõjaväelaste kõige suurem häda ongi see, et nad tegelt reaalset elu ei taju. See on kõige hullem viga, mis sõjaväelastel küljes on. Seda ma kogesin juba nõukogude armees teenides, et praportšikud, leitnandid ja kaptenid ei taju, mis on päris elu ja mulle tundub, et sama asi kehtib siin ka Eesti sõjaväes täpselt sama moodi."
Kirjutab ju , et teenis..... :dont_know:
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....
Kasutaja avatar
Health
Liige
Postitusi: 863
Liitunud: 25 Aug, 2019 14:13
Kontakt:

Re: EKV spordirühm

Postitus Postitas Health »

Saate nime kohta üllatavalt palju nuttu ja hala, aga noh eks olgu nagu on. Härral on õigus oma vaadetele, isegi kui see on lihtsalt lahmimine. Samas ei teadnud ma, et meil on niipalju tippsportlasi ning et sellepärast:
peabki Kaitsevägi ühiskonnale ju tagasi ka andma meeste ajateenistusse võtmise eest.
Saan ainult rääkida enda eest ning enda aastakäigus kokkupuudutud meestest, aga mingit tippsportlaste massi ma seal küll ei näinud, kelle eest peaks mingit pruudiluna maksma. Tavalised eesti poisid, kes tõenäoliselt oleksid kõvasti õnnelikumad kui ajateenija palk tõuseks.

Ühe sõnaga isiklikult arvan, et see on kergelt pseudoteema, mida nüüd hapukurgi hooaja alguses tragöödiaks üles puhutakse. Ei lange Eesti sporditase selle puhtalt sportlaste rühma kadumise pärast ühtegi. Eks need räuskavad isakesed panevad lõpuks oma rahad kokku ning riisuvad ikkagi nende hulgas oleva koore ära.
Lemet
Liige
Postitusi: 19914
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: EKV spordirühm

Postitus Postitas Lemet »

Pahv on ju suht mõttetu kommentaator, kes vähemalt mulle on ennegi sisutu jauramisega silma jäänud.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist