NSVL --> Venemaa relvajõud Eestis

Väeosadest, nende ajaloost ja traditsioonidest. Nii Eestist kui välismaalt.
Vasta
PriitP
Liige
Postitusi: 121
Liitunud: 14 Dets, 2004 16:18
Kontakt:

Postitus Postitas PriitP »

Kapral Karu kirjutas:50. raketiarmee e. s/o 55135 (kuhu Eestis asunud raketiväeosad kuulusid) ajaloost.
Loodan, et paar viita ei ole liiast:

50. raketiarmee juhataja armeekindral Jashin:

http://rau-rostov.narod.ru/02/generals/yashin.htm

50. raketiarmee veteranid arendavad aktiivset ühiskondlikku tegevust:

http://www.smolensk.info/news/index.win ... time=01:13

Raketimuuseum Kirovogradis Ukrainas (sh. stardikäsu vastuvõtmise antenn!):

http://uarmy.com.ua/rvsn/index.php3?context=photo
berens
Liige
Postitusi: 66
Liitunud: 19 Dets, 2004 20:17
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas berens »

Kapral Karu kirjutas:Rohuneeme lähedal oli kaks divisjoni: mere ääres S-125 ja kaugemal S-75 kompleksidega. 1990.a kevadel toodi sinna S-300, mis pandi alguses üles surnuaia lähedale, ent hiljem viidi tahapoole endise S-75 positsioonidele.
Kus kohas S-125 positsioonid asusid? S-75 omad on kenasti näha aga mere äärne tundub olevat juba maju täis. :?
brone
Liige
Postitusi: 98
Liitunud: 30 Nov, 2004 23:52
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Postitus Postitas brone »

Üks küsimus targemale rahvale.

Nimelt on mul meeles et sel ajal kui Nursis raketivägi veel pesitses täheldasin ma seal teenivatel sõduritel lõkmetel kolme väeliigi eraldusmärke. Suurtükiväe (ristatud kahuritorud), autoväe ja tankiväe.
Kahe esimese puhul on asi selge. Suurtükiväe eraldusmärke kandis ka raketivägi, autoüksus kuulus kahh loogiliselt divisjoni koosseisu. Aga kas olid tankid seal? Või kandsid tankisti eraldusmärke rakettide vedukite juhid?
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Rohuneeme S-125 positsioonid olid üsna mere ääres kalmistust NNO, Suur-Ringtee majadest idas; divisjoni puust kasarmu oli kalmistu kõrval. Positsioonidelt on ilmselt liiva minema veetud, elamuid seal vähemalt MA kaardi järgi veel ei ole. Kalmistu tee ääres oli ka mitu ohvitseride "soome majakest".

Aga kus täpsemalt asusid need valepositsioonid? Kui "raketid" olid 3 m pikkused, pidid need olema S-125 divisjoni omad.
Viimati muutis Kapral Karu, 14 Jaan, 2005 2:11, muudetud 1 kord kokku.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

brone Postitatud: 13 Jan 2005 3:31 pm

Üks küsimus targemale rahvale.

Nimelt on mul meeles et sel ajal kui Nursis raketivägi veel pesitses täheldasin ma seal teenivatel sõduritel lõkmetel kolme väeliigi eraldusmärke. Suurtükiväe (ristatud kahuritorud), autoväe ja tankiväe.

Millal täpsemalt (ja kus) Sa seal selliseid embleeme nägid?

Mina nägin seal kord side-embleemidega praporštšikku (astus Nursipalost Nursi suunas), ent ei mäleta täpselt, millal see oli -- kas 1988.a või hiljem. Tollal lähenesin ka Sänna divisjonile tagantpoolt mööda vana teed, mis algab Nursi-Sõmerpalu teelt (selle äärde jääb telegraafikeskuse punker) ja nägin seal mingeid sõjaväelasi pabereid põletamas.

Tegelikult ei pruugi embleemid selliste väeosade puhul mitte midagi tähendada, nagu selgub järgnevast artiklikatkendist, mille tõlkisin ajalehest "Nezavissimoje Vojennoje Obozrenije" (olevat tõestisündinud lugu):


"Salastamisega mindi isegi nii kaugele, et üritati strateegiliste rakettide väeosadele luua mitmesuguseid kattelegende. Neid maskeeriti näiteks lennu-, miinipilduja- või haubitsaväeosadeks. Nähtavale kohale paigutati mõned lennuki- vm tehnikamaketid, isikkoosseis kandis vastavat vormi ja legendikohaseid eraldusmärke. Ohvitserid pidid aga vastava ala tegelike spetsialistidega kohtudes vältima erialaseid vestlusi, et nende silmis mitte liiga rumalaina näida...

Sageli polnud neist legendidest aga midagi kasu. Raske oli saladuses hoida seda, mida teadsid kümned tuhanded inimesed.

Näiteks 1961.a võeti pihtide vahele ühe Ukrainas asuva Vinnitsa raketiarmee väeosa komandör, kuna eriosakonna (sõjaväevastuluure) andmeil oli kohalik elanikkond teadlik sealse raketiväeosa olemasolust. Komandör õigustas end sellega, et kõrgema juhtkonna määratud kattelegendi kohaselt pidi too väeosa olema "haubitsapolk", ent tal polnud ainsatki haubitsat. Niisiis võeti legendi toetamiseks vastu otsus tuua väeossa 2-3 haubitsat.

Aasta pärast oli sama küsimus uuesti arutusel ja nagu selgus, oli nüüd kohalik rahvas rahul, et raketiväelastel on, millega end kaitsta, sest neile anti kolm haubitsat!"
brone
Liige
Postitusi: 98
Liitunud: 30 Nov, 2004 23:52
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Postitus Postitas brone »

Minu mälestused pärinevad kuni 87 aastani, sest siis läksin ise sõjaväkke ja tagasi tulles oli juba dessant Nursis. Nursi baasist käisid soldatid kohalikus sohvoosis kartuleid ja muid hooajatöid tegemas, eks ma seal seda märkasin. Samuti on meeles et paljudel sõduritel oli õla peale õhkutõusev rakett tätoveeritud. Ja kaarväeüksus oli see divisjon ( märgid rinnas)
Ohvitsere ja prapporeid oli kindlasti esindatud ka muudest väeliikidest( side), aga sõdureid ma muude eraldusmärkidega küll ei mäleta olevat.
Kusakohas täpselt see sidepunker asus, kaugel teest? Olen kuulnud miskisest tagavara komandopunkrist mis asus baasist väljas, aga pole üles leidnud....ausalt öeldes pole niiväga otsinud kahh :lol:
Aga kas keegi teab palju üldse Nursi ja Sänna taolistes divisjonides hiigelaegadel isikkoosseisu oli? Päris huvitav oleks seda struktuuri vaadata.
Kasutaja avatar
nublu
Liige
Postitusi: 926
Liitunud: 16 Dets, 2003 19:25
Kontakt:

Postitus Postitas nublu »

Võin kinnitada seda salastamise teooriat. Mul ühel tuttaval vene kutil oli isa Nursis "tankistiks". Kodus rippus isegi tankistimüts seina peal konksu otsas. Mida kunagi alla ei võetud. Kodused muidugi teadsid kus vanamees tegelikult teenis, aga muudele inimestele tuli mulje jätta, et tegu ikka tankistiga.

Ning veduki juht ta ka ei olnud. Oli miskine ohvitseri kraadiga mees, aga millega täpselt tegeles pole viitsinud uurida. Kui ta üldse räägikski...
brone
Liige
Postitusi: 98
Liitunud: 30 Nov, 2004 23:52
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Postitus Postitas brone »

Aga Nublu Sa võiksid ikkagi küsida , sest küsija suu peale ei lüüa :shock:

Äkki keegi teab midagi rääkida mis toimus Sänna baasis peale rakettide väljaviimist? Mina tean niipalju et tegemist oli mingi utsebkaga, õhutõrjealase? Olen 89-90 aastatel seal isegi väikest hulka merejalaväelasi mustades vormides näinud (sõdurid)
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Postitus Postitas retti »

Panen paar pilti Maaameti serverist
Karula raketibaas Lääne-Virumaal Pilt

Kutsala raketibaasViru-Nigula ja Kunda vahel
Pilt
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Postitus Postitas retti »

Nüüd siis Karula baas Lambassaare - Karula tee ääres

Pilt
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Postitus Postitas retti »

VeelkordPilt
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

retti, nii lihtsalt see piltide panemine ei käi :cry: . MA kaartidel on päringupõhiselt genereeritavad aadressid. Pead need pildid kõigepealt oma arvutisse salvestama ning seejärel sealt FTP-programmiga laadima mõnele enda kontrolli all olevale internetiaadressile...
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Sännas oli 1988. või 1989.a-st maavägede 1265. õhutõrje- (e. seniit-) -suurtükiväe õppepolk (s/o 01362), mis allus Dobele õppekeskusele (endine 24. õppetankidiviis). Polk asus ka ise varem Lätis Dobeles. Polgus oli 5 õppepatareid.

Seal võidi koolitada ka merejalaväe õhutõrjujaid -- sellest siis vastavad mundrikandjad.
brone
Liige
Postitusi: 98
Liitunud: 30 Nov, 2004 23:52
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Postitus Postitas brone »

Tänud kpr Karule info eest Sänna kohta! Jälle peas üks valge laik kustutatud :idea:
brone
Liige
Postitusi: 98
Liitunud: 30 Nov, 2004 23:52
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Postitus Postitas brone »

Kas siin artiklis pole mitte juttu meie 144. diviisist ja Matrossovi polgust?

http://www.kprf.ru/kpss/articles/19347.shtml
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist