"Piiteri õhukaitsest" = 6. üksik õhukaitsearmee

Väeosadest, nende ajaloost ja traditsioonidest. Nii Eestist kui välismaalt.
brone
Liige
Postitusi: 98
Liitunud: 30 Nov, 2004 23:52
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Postitus Postitas brone »

RTS-410 antenn tõesti on korvikujuline ja maapinna ligidal . Minu mäletamist mööda oli antenni läbimõõt 11 meetrit. Loogiliselt võttes pidi metsnikul olema kolm antenni: üks võttis Gdovist sigaali; üks edastas Talinna ( Laagri) ja üks edastas Riia suunas ja antenni läheduses kas taga või kõrval ( ees on väga suur ohutsoon, taga ja külgedel väiksem kõvasti) peab sellisel juhul ka punker asuma. Seega on tõenäoline et sinupoolt nähtud "korvid" olid RTS-410 antennid. Rühm , kes pidas lahingvalvet selle jaamaga oli üpris pisike...minu mäletamist mööda 10-15 meest. Rühma ülem oli 88-89 ltn šventsel ( volga-sakslane, äsja sõjakoolist) . Statsionaarsel jaamal autoid ettenähtud ei olnud...ju seda üksikut rühma teenindas transpordiga vajadusel kohalik Metsniku väeosa.
Hetkel mobiilse jaama autode arvu ei mäleta...aga igal autol ( Zil 131 ja Ural )oli lisaks veel haagis. Vist olid mob jaamade antennid väiksemad ka kui stats jaamadel.
Homme lähen esivanemat külastama, seal peaks Gdovi positsioonist mul üks pilt olema, kui saan panen üles.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Need korvid võisid olla tõesti kümmekonna meetri kõrgused. Minu arust olid nad 3-korruselistest elamutest veidi Tallinna pool (100-150 m). Seisid silma järgi otsustades täiesti vertikaalselt (mitte mingi nurga all).

"Laulva revolutsiooni" ajal jõudis ajakirjandusse nurinat mingi Valga-lähedase väeosa kohta, mis olevat liiga kõvasti kiiranud ning seganud valgalastel telekavaatamist. Seepeale olla väeosa oma antennid kuidagi ringi sättinud (teise kohta viinud, ümber suunanud?). Ei tea, kas see oligi seesama rühmake?

Veel paar rumalat küsimust: Kas need jaamad kiirgasid pidevalt mingit infovoogu või ainult siis, kui kellelegi tuli pähe lobisema hakata? Kui suur osa sidest üldse selle kaudu käia võis? Kas saate- ja vastuvõtuantennid olid eraldi? Kui suur oli "ohutsoon" antenni tagaküljes ja "tiibadel"? Kas see rühm asus Valga lähedal ka enne R-410 saamist?

Kus täpsemalt see Gdovi rühm asus? Kas Ljubimetsi (Smuravjovo) lennuvälja lähedal või mujal? Sealkandis peaks kuskil ka Kjorstovo pataljonile allunud õhukaitse üksik raadiolokatsioonirood olema. Sinna viidi Tartu lähedalt Kardlast üle hävituslennuväe sihitamispunkt (punkt navedenija istrebitelnoi aviatsii).

Mul on topokaarte (1:200 000...1:50 000) Gdovi ümbrusest, kui täpsema asukoha ütled, panen siia vastava tüki üles. On ka Piiteri ümbrusest -- neist võiks lausa eraldi veebilehe teha.
brone
Liige
Postitusi: 98
Liitunud: 30 Nov, 2004 23:52
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Postitus Postitas brone »

Antenne suunati signaalipüüdmiseks nupulevajutamisega punkrist. Side kvaliteet sõltus suurel määral ilmastikust.
Seda Valga rahva nurinat olen minagi kuulnud. Võimalik , et see käis sama rühma kohta.
Jaamad kiirgasid siis kui olid sisse lülitatud vastuvõtu-saatmisreziimil. Saate ja vastuvõtuantennid olid eraldi. Ohutsoon oli minu mäletamist mööda tiibadel 50 m ja taga 150 m , ees 3 km. Jutud käisid et linnud pidid allapoole kukkuma antenni eest mööda lennates ja kass olla ära kärvanud, kui riputati antenni külge ja hästi külma pakasega pidi antenni ümbrus helesinises foonis olema, aga seda ma pole isiklikult kogenud...need siiski ainult kuuldused .Kui jaam töötas siis punkrist välja nina pista eeskirjade järgi ei tohtinud. Näiteks Pulkovo jaamal asusid antennid praktiliselt punkri katusel.
Minu teadmised käivad ainult 88-89 aasta kohta. Tean et selle aja jooksul oli reaalselt tarvis 6. armeel seda kanalit kasutada üks kord, põhjust kahjuks ei tea. Enne 410 saamist valgas seda rühma ei olnud. Aga kui ma õieti mäletan siis oli 410 püsti seal juba enne selle rühma saabumist valka, võimalik et lahingvalvet pidas mingi teine väeosa.
Mis puutub Gdovi, siis siin ma ei oska küll miskit konkreetset öelda. Suure tõenäosusega olid nad seal ikkagi miskise PVO väeosa juures.
Ma tõesti vabandan , aega on palju mööda läinud ja lihtsalt ei pruugi kõike mäletada enam. Midagi nagu meenub , et juskui räägiti et päris järve lähedal oli. Pildi pealt on näha et põllumaa on vähemalt ühel pool, kaugemalt natuke võsa on näha.
brone
Liige
Postitusi: 98
Liitunud: 30 Nov, 2004 23:52
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Postitus Postitas brone »

Kpr Karu !

Ma uurisin natuke seda Valga asja ja selgus tõsiasi et mu oma lihane vend oli seda Valga väeosa hõivamas. Juhtis staabihõivamisrühma. Leidsin ema poolt venna toodud praportsiku isikuttõendava tunnistuse. Võibolla sulle pakub huvi mõnigat faktid sellest tunnistusest.

1. Välja antud 12. veebruar 1983, s/o 70104 poolt, komandör polkovnik Beresnev
2. s/o 70104 komandöri prikaasiga nr 07, 9. juuni 1982 määratud " tehnikom upravlenija" s/o 06566
3. Uvolen zapas, prikaaz kom s/o 09436 3. august 1987. Alla kirjutanud s/o 70104 komandör alampolkovnik Butenko

Kui midagi veel sellest tunnistusest huvitab , siis vastan meeleldi.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

S/o 06566 oligi see Tartu pataljonile allunud raadiolokatsioonirood, millel positsioonid Läti territooriumil, kuskil Valka lähedal.

Kas Eesti piirivalvurid käisid ka neil positsioonidel? Kui jah, huvitaks mind nende täpne asukoht (seal peaks olema vähemalt maa-alune komandopunkt ja veel mõned rajatised kas ühel või ka kahel eraldi territooriumil).

Muidugi huvitaksid mind rohkem samas Metsniku linnakus asunud väeosad 74906 (seniitraketipolk, selle staap asus Valgas Pikal tänaval) ning 48764 (tuumalõhkepeade väeosa). Kas neist on säilinud mingeid pabereid, silte vm informatiivseid esemeid, kirjutisi hooneil?

Kas Metsniku linnak on praegu tervenisti piirivalve käes? 90-te alguses sai tuumabaasi hooned endale üks kohalike eksväelaste ja -gebistide "aktsiaselts" (nimeks "Mareta" või "MARETA"). Kas linnaku hooneist pilte leidub?

S/o 70104 oli 4. õhukaitse raadiotehniline brigaad (staap Maardu linna territooriumil Irus), sellele allusid Eestis 6 raadiotehnilist pataljoni ja tosinkond üksikroodu. 1980-te alguseni allus neile üks rood isegi Suursaarel e Goglandil (s/o 06559).
brone
Liige
Postitusi: 98
Liitunud: 30 Nov, 2004 23:52
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Postitus Postitas brone »

Aga selle prappori tunnistuse järgi allus 06566 s/o 70107-le, sest just 70107 komandör on ta ametisse määranud väeossa 06566?
Metsniku on täielikult PV käes, Mareta peksti välja sealt. Ma käisin seal ise 2000 aastal viimati , aga siis ei vaadanud seal sellise pilguga ringi. Aga ma soovitan sul võtta ühendust Valga Piirivalvepiirkonnaga, seal on logistikaülem omamoodi ajaloolane, kui räägid , et kirjutad raamatud kahh...küll viivad su sinna kolistama.
Huvitav on veel see , et see tunnistus on pärit sealt Pika tänava staabist , aga s/o 74906 pole selles tunnistuses juttugi?
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Kas pitsatil on ka tõesti 70107? Käsitsikirjas võivad 4 ja 7 üsna sarnaselt välja kukkuda, aga piissar võis ka eksida.

Aga selle dokumendi leiukoha põhjal tekkis mul küsimus, et äkki olid neil staabid koos Pikal tänaval? Samuti 48764 oma? Viimane saadeti laiali 1. juuliks 1991 -- kas Eesti iseseisvumist ette nähes :twisted: :roll: :wink: ?

Sellel logistikul on ilmselt ka meiliaadress, on see kuskil üleval? Kas ta tegeleb ka selle piirivalvemuuseumiga?
brone
Liige
Postitusi: 98
Liitunud: 30 Nov, 2004 23:52
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Postitus Postitas brone »

Pitsatitel on 70104 ja relva kinnistamise lehel on 06566 pitsat. Just seesama logistik tegeleb selle muuseumiga. Ma hangin sulle selle meiliaadressi ja panen privasse sulle?
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Panen siia Gdovi ümbruse kaarditüki (1:200 000, ent on olemas ka 1:50 000) ehk inspireerib kedagi :wink: :

Pilt


Ja üks kaardivariant ka Taitsõ ümbrusest (1:500 000):

Pilt
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Veel üks kaardivariant Taitsõ ümbrusest, kus lennuväljad peal (UK, 1:500 000, Taitsõ nimi on aga märkimata; 5 mm-sed ringikesed on pehme kattega varulennuväljad-maandumisrajad):


Pilt
indrek1
Liige
Postitusi: 31
Liitunud: 19 Jaan, 2005 15:07
Asukoht: Haapsalu
Kontakt:

Postitus Postitas indrek1 »

Kas on teada, milline kompleks oli kasutusel Läänemaal Pullapää ja Rohuküla vahel asuvas Karatuma raketibaasis? Ise kahtlustan, et S-200, kuid pole kindel. Teab ehk keegi?
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

minule teadaolevatel andmetel ja kaardi järgi vaadates ning olukorraga kohapeal tutvudes oli seal kuni 90ndateni S-75 tüüpi raketitehnika ning hiljem S-300 tüüpi oma tehnika ja aparatuuriga kuni vägede välja viimiseni.
indrek1
Liige
Postitusi: 31
Liitunud: 19 Jaan, 2005 15:07
Asukoht: Haapsalu
Kontakt:

Postitus Postitas indrek1 »

maradör kirjutas:minule teadaolevatel andmetel ja kaardi järgi vaadates ning olukorraga kohapeal tutvudes oli seal kuni 90ndateni S-75 tüüpi raketitehnika ning hiljem S-300 tüüpi oma tehnika ja aparatuuriga kuni vägede välja viimiseni.
Praegu on seal kaitsevallid laiali tassitud, nii et suht raske on aru saada, mis seal täpselt oli. Rohukülas oli vähemalt kindlalt 300-ne kompleks, võimalik, et siis ka Karatumas.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

1990.a-ni oli Karatumas S-75M2 ("Volhov-M2") tuumalõhkepeadega ning Rohukülas S-125M1 ("Neva-M1"). 1990.a-st kuni 1992.a jaanuari alguseni olid mõlemas S-300PS ("Volhov-M6") divisjonid. Kuulusid 4. divisjonigruppi, mille juhatus oli Sutlepa lähedal (Suur-Nõmmküla?). Karatumal võis asuda ka S-300 divisjonigrupi tehniline patarei. Peale 9.01.1992 (mil 9 S-300 divisjoni Eestist ära viidi) võidi ühte neist paigutada taas S-125M1 kompleks.
indrek1
Liige
Postitusi: 31
Liitunud: 19 Jaan, 2005 15:07
Asukoht: Haapsalu
Kontakt:

Seniitraketibrigaad s/o 36839 Leedus

Postitus Postitas indrek1 »

Kaalusin tükk aega, kuhu teemasse see jutt postitada. Sobiks see ka mälestuste alla, kuna tegu on minu kunagiste teenistuskohtadega. Siiski tundub, et paremini sobib ta siia teemasse.
Niisiis, eelmisel nädalavahetusel külastasin Leedus oma kunagisi teenistuskohti. Tegemist siis 27. õhukaitsekorpusele allunud (183. või 207., ei tea kahjuks kumb number õige on) seniitraketibrigaadiga, väeosanumbriga 36839. Kuna aega oli täpselt üks päev, siis paratamatult ei jõudnud külastada kõiki brigaadi kuulunud baase. Seega otsustasin käia läbi need kohad, kus ise kasvõi lühikest aega viibinud olin. Piltidega läheb veidi aega, kuna pildistasin tavalisele filmile ja tuleb siis skanneerida.
Esimesena külastasime Burbiskes`e baasi, kus asus tehniline patarei. Millise kompleksi tehnilise patareiga tegu oli, seda ma ei tea paraku. Olin selles baasis kõigest kaks päeva ja seal sai ka vanne antud. Kutsung oli tal „Neonovõ”. Baas ise oli suht nutuses seisus, siiski oli võimalik ära tunda kasarmu varemeid ja ka riviplats, kus vanne sai antud, oli tuttav. Koht asub mitte eriti kaugel Vilniuse raudteejaamast (u. 5-10 min. autoga). Kohe kõrval asub ka kunagise raudteepataljoni baas.
Järgmine koht - Raudondvarise baas Riese küla(?) lähedal. Koht, kus sai teenistuse algul karantiinis oldud. Kutsungiks oli „Gretski”. See oli brigaadi kõige suurem baas (239ha) ja seal asus S-200 tehniline ja vähemalt üks tuledivisjon. Samas oli ka raketikütuse ladu. Kuna objekt on praegu Leedu kaitsejõudude valduses, siis igale poole seal ligi ei pääsenud, kuigipalju pilte õnnestus siiski teha.
Järgmisena siis minu jaoks kõige põnevam koht - brigaadi komandopunkt ehk AKP asukohaga Bajorai külas.Kutsung „Otkol”. Selles paigas veetsin suurema osa oma teenistusajast. AKP territoorium olevat leedukate sõnul samuti kaitsejõudude valve all, kuid meie seal küll kedagi ei kohanud. Värav oli küll tabaga lukus, vana hea viisnurgaga värava asemel on nüüd tavaline raudvärav. Vana olid metallivargad minema tassinud.
AKP oli üllatavalt heas korras, ainult veidi võssa kasvanud. Kuused mis 16 aastat tagasi olid umbes meetripikkused, on nüüd kolmemeetrised. Kõik ehitised territooriumil olid terved ja peale mõningast remonti oleksid täiesti kasutatavad. Siseruumidest olid küll kadunud kõik puitdetailid, põrandad, uksed jne, samas olid kõik metallkonstruktsioonid alles. Isegi plansheti metallraam oli oma koha peal :) .
Seejärel siirdusime samas Bajorai külas(u. 2km AKP-st) asunud S-300 tuledivisjoni positsioonidele. Mina tean teda 3-nda divisjoni nime all, mis ta kutsung võis olla, pole aimugi.
Mõningaid pilte sellest kohast näeb siit: http://tunelis.ginklai.net/fortification/Visoriai
Järgmisena sai üle vaadatud kunagine brigaadi keskus, kus asus brigaadistaap, autorood, remondirood, osa AKP ja 3. divisjoni isikkoosseisust. Asukoht – J.Kairiukscio 14, Visoriai, Vilnius. Kaart: http://maps.takas.lt/?mapid=33&stepx=16 ... 0&cmd=zout# Nüüd asub seal Gediminase Staabipataljon. Seal on üsna palju muutunud – meie 3-korruselisele kasarmule on ehitatud peale 4.-s korrus ja on ka ehitatud päris uus moodne kasarmuhoone. Samuti on ehitatud uus ohvitseride klubihoone ja väeosa kõrvale uus korterelamu ohvitseridele. Ülejäänud väeosa nägi üsna samasugune välja nagu nõukogude ajal. Kahju ainult, et sisse ei pääsenud, oleks tahtnud ka seestpoolt näha.
Vaat selline tore nädalavahetus oli :)
Lähiajal loodan pildid ka kuhugi veebialbumisse pista, annan siis siinsamas teada. Pilte sai 3 filmitäit tehtud.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist