1. leht 1-st

Abi vana-vanaisa sõjamehetee otsingu

Postitatud: 05 Veebr, 2019 15:48
Postitas arska
Tere!

Proovin leida infot oma vanavanaisa sõjaväeteenistuse kohta. Enne otsingute alustamist ei olnud teada mitte midagi peale lisatud foto. Rahvusarhiivi virtuaalsest uurimissaalist leidsin tema kohta märke 1909. aasta 2. järgu maakaitseväelaste nimekirjast (nr. 194). Rahvusarhiivi infolehelt tema nimega materjale ei leidnud. Oskab keegi otsingute edasise suuna kätte näidata või foto kohta midagi tarka öelda? Arvatavasti teenis ta ka Vabadussõjas, on alles Vabadussõja mälestusmedal ning sugulased mäletavad, et oli ka praeguseks hävinud/kadunud fotosid soomusrongidest.
Lisan veel lingi kirikuraamatu registrile, kui sellest peaks abi olema: http://www.ra.ee/dgs/browser.php?tid=16 ... 6b529ff8e5

Re: Abi vana-vanaisa sõjamehetee otsingu

Postitatud: 05 Veebr, 2019 17:02
Postitas Fucs
AIS-is on mõned (kuid mitte sõjaväeteenistust puudutavad) kirjed Hendrik Raska(de) kohta.
Ei tea kas sama isik on ka seal kuskil või mitte.
http://ais.ra.ee/index.php?module=201&o ... 1&total=19

Vbl on midagi:
Kaitseliitlaste, isamaaliitlaste ja Vabadussõjalaste nimekirjad
ERA.2163.1.59 (Rahvusarhiiv Tallinnas)

http://www.ra.ee/dgs/explorer.php?tid=3 ... 1d67b2d18e

????
https://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=d&d= ... 309.2.47.1

Re: Abi vana-vanaisa sõjamehetee otsingu

Postitatud: 05 Veebr, 2019 17:12
Postitas arska
Tegemist ei ole sama inimesega. Vanavanaisa suri 1924. aastal (sünd. 1888).

Re: Abi vana-vanaisa sõjamehetee otsingu

Postitatud: 05 Veebr, 2019 18:29
Postitas Fucs
No selge siis.
Ma tegin lihtsalt kiire otsingu ilma süüvimata.
ra.ee kirikuraamat tahtis nägemiseks sisselogimist ja mul pole siin praegu võimalust seda kiirelt teha, et sünni ja surma daatumeid näha....

Re: Abi vana-vanaisa sõjamehetee otsingu

Postitatud: 07 Veebr, 2019 23:04
Postitas andrus
Esimese Maailmasõja kohta on olemas selline venekeelne leht: https://gwar.mil.ru/
Isikut otsida võiks sellelt lehelt: https://gwar.mil.ru/heroes/

Kui isikut ei leia, siis see ei pruugi tingimata tähendada seda, et ei osalenud maailmasõjas, vaid et andmed seal lehel pole täielikud või on vigaselt kirjutatud või ei saanud ühtegi autasu.

Re: Abi vana-vanaisa sõjamehetee otsingu

Postitatud: 05 Veebr, 2020 17:11
Postitas nooruk
No kas saite mehe suhtes selgust :wink:
Yritasin samu kanaleid kasutades yhe teise vanamehe suhtes selgust saada, ja saingi .
Peaks ainult oskama vene keelt v6i kasutama transeitingut :D

Re: Abi vana-vanaisa sõjamehetee otsingu

Postitatud: 28 Veebr, 2020 23:39
Postitas arska
Ei, kahjuks ei ole interneti teel kättesaadavatest allikatest mitte kui midagi leidnud peale juba eelnevalt mainitud maakaitseväelaseks arvatute nimekirja. Muud allikad olen suhteliselt põhjalikult läbi uurinud (ja leidnud palju muud huvitavat), kuid vana-vanaisa teenistuse kohta pole mitte kui midagi leidnud. Mõned arhiivikande lingid on salvestatud kuid reaalselt arhiivi asju uudistama minekuks ei ole siiamaani piisavalt aega leidnud.
Mõned küsimused on siiski tekkinud, ehk keegi siin oskab vastata:
Postitatud pildil tsaariarmee vormi kohta: kas sellised valged ääred taskutel ja õlakutel olid tavalised? Ei ole internetist tsaariarmee vormi pilte otsides selliseid veel näinud. Kas võis olla, et piltniku jaoks "tuuniti" vormi kuidagi?
Kuidas oli olukord taluperemeeste armeesse võtmisega? Geni andmetel suri vana-vanaisa (kasu)isa 1916. aastal ning pildi tegemise ajal oleks pidanud ta juba täieõiguslik taluperemees olema.

Re: Abi vana-vanaisa sõjamehetee otsingu

Postitatud: 29 Veebr, 2020 1:44
Postitas Welber

Re: Abi vana-vanaisa sõjamehetee otsingu

Postitatud: 02 Jaan, 2021 0:17
Postitas arska
Teema alustusest on ikka väga palju merd vette voolanud. Tookord otsisin välja mõned lootustandvamad arhiivimaterialid, et neid aja tekkides uurima minna. Kahjuks ei suutnud seda eriti leida ning koroonapandeemia tegi arhiivikülastuse mõttetuks, seda enam, et ühtegi head juhtlõnga ei olnud. Aga see selleks.
Lõppeva pühadeperioodi ajal leidsin end taas rahvusarhiivi iseteenindust kammimas. Vahepeal on algatatud uus ühisloome projekt "Vabadussõda" ning digitaliseeritud materiale on kõvasti juurde tulnud. Vabadussõja ühisloome otsingust tuli tublide vabatahtlike poolt sisse kantud vana-vanaisa nimi välja ning selle abiga leidsin ka tema sissekande Soomusrongide Diviisi Tagavarapataljoni Tööpolgu sõdurite nimekirjast. Ehk siis vähemalt mingidki andmed tema teenistuse kohta on olemas ja vahepeal lootusetuna tundunud otsing on mingisugusegi tulemuse toonud.
Praegu ei oska täpselt ette kujutada mida tööpolk tollal endast kujutas. Kas tegemist oli meestega, kes liikusid väeosaga kaasa ja tegelesid jooksvate probleemidega või oli tegemist tagalaüksusega, mis varustas lahinguosa vajaliku materialiga (lauad, prussid vms). Kui keegi oskab natuke kirjeldada või suunata sobiva kirjanduse suunas oleks väga tänu väärt.