Leedu olukorrast

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Lemet
Liige
Postitusi: 19913
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Postitus Postitas Lemet »

Ei saa ma aru sellest pahameelepurskest... :dont_know: Mina leian, et on olemas kaks võimalikku vaadet asjadele, idealistlik ja realistlik (tegelikult hulbib seal veel vahepeal ka liberaalne ), sina kuulutad ennast ja oma tõekspidamisi ainuvõimalikuna.. Edu siis, ei näe edasisel mõttevahetusel enam mõtet.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
alax
Liige
Postitusi: 1503
Liitunud: 07 Dets, 2005 15:53
Asukoht: Lõuna-Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas alax »

Absoluutne tõde on müstiline mõiste. Väljend "piisavalt tõene" on demagoogiline, sest kuidas mõõta piisavust.
Osalenud Eesti piirivalve ülesehitamisel. Raadioside. NLiidu sõjaväes 40. tankidiviisi 75.motolaskurpolgus Gussevis 1970-1972. Lasketiiru elektrik. 50a. metsas ja soodes jooksnud.
Drax
Liige
Postitusi: 1108
Liitunud: 22 Mai, 2009 13:42
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Drax »

Võib ju nii ollagi, et kõik riigid on vaid iseenda eest väljas, kuid on ju selgelt näha, et vähemalt läänemaailmas tähendab aastal 2010 heaolu poole püüdlemine võimalikult rahumeelset kooseksisteerimist, kus pikaajaline stabiilsus kaalub üles kiire kuid hapra omakasu.

Niisamuti võib väita, et kõik inimesed hoolivad vaid iseenda heaolust, sest neil on sisimas halb kui sõbral nende kõrval ei ole hea ja nii aitavad nad sõpru ja lähedasi vaid selleks, et enda südametunnistusepiinu vaigistada.

Ehk siis tahan öelda, et väitest "riigid ja inimesed on egoistid" ei saa kohe järeldada, et keegi sind hädas ei aita. Äkki on hoopis vastupidi - just seetõttu sind aidataksegi, et see on aitajale kasulik?

Ei saa ma ka aru sellest halast, et "miks peaks NATO meid konflikti korral aitama, mis see neile annaks?" Mis see neile annaks?! Kogu uuem sats NATO riike on lääne poolt kätte võideldud sillapea, küsima peaks hoopis nii, miks pagana päralt peaks nad sellest loobuma? Lihtsalt seepärast, et Venemaa ütleb, et "aaa kuulge, me ikka tahaks seal ja seal ise laiutada"?
kana tagumik
Liige
Postitusi: 1870
Liitunud: 13 Mai, 2009 19:12

Postitus Postitas kana tagumik »

tulles NATO ja julgeoleku teemale tagasi...kas teile siin kellegi pole pähe kerkind, et Moskvast sõditi Poolasse pandava raketikilbi vastu eeskätt seepärast, et viimane oleks tähendanud tõsist investeeringut ja võinuks saada nt oluliseks kaalukeeleks "miks ikkagi Poolat (ja baltimaid) kaitsta", kui vajadus tõsine?


Niikaua kui USA (NATO) uutesse liikmesriikidesse ei investeeri, on Moskvas ikka veel lootus, et äkki... annab kokkuleppele jõuda ja...


PS Ei võta neid "USA müüb meid maha niikuinii" panikööre tõsiselt...olen selliselt küsind et...miks siis USA seda teind ei ole...eriti kui vahepeal vajutati hoolega restardi nupukesi, soodus võimalus nagu...

Tegelt lihtsalt panikööridel puudub usk, et süsteem toimib.


Mistrali müügi puhul - kas lühiajalised majanduslikud huvid kaaluvad üles pikaajalised strateegilised huvid?
Lemet
Liige
Postitusi: 19913
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Postitus Postitas Lemet »

http://www.postimees.ee/?id=343259

Baltimaade kaitsekavad saavad eelseisval NATO tippkohtumisel Lissabonis lõpliku heakskiidu kõigilt alliansi 28 liikmesmaalt, teatas uudistevõrk AFP viitega Leedu presidendile Dalia Grybauskaitele.
REKLAAM


«Lõpuks, kuus ja pool aastat pärast NATO liikmeks saamist, on meil reaalne, mitte pelgalt formaalne, liikmelisus koos kõigi julgeolekutagatistega,» ütles Grybauskaite pressiesindaja AFP-le. Üle aasta kestnud kõneluste tulemusel valminud kavade sisu on juba nii sõjalisel kui poliitilisel tasemel kinniste uste taga kooskõlastatud.

AFPga anonüümselt rääkinud NATO ametnike kinnitusel on Baltimaade kaitsekavad kokku pandud Poola omaga. Viimase kaitseminister Bogdan Klich avaldas laupäeval heameelt selle üle, et allianss on suutnud panna kaitseplaanid nende riigile.

Uudistevõrk meenutas ka, et Poola on oma 2500 sõduriga üks tipp-panustajaid Afganistani rahvusvahelistesse julgeolekuabijõududesse ning Eestil, Lätil ja Leedul on alliansi tähtsaimal operatsioonil praegu kolme peale kokku ligi 550 kaitseväelast.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Lemet
Liige
Postitusi: 19913
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Postitus Postitas Lemet »

tommy kirjutas:Ameeriklaste distantseerumisest, kummaline komme neil seejuures meile ainuüksi sel aastal 100 miljonikest(EEK-i) lihtsalt niisama visata....Just esitleti miinipildujaid, varsti peaks nägema "Raven"-id.....
Lihtsalt võrdluseks- VF "sillapea"(nagu keegi lugupeetud foorumlastest tabavalt meid NATO suhtes iseloomustas) sealkandis Liibanon saab sel aastal kingituseks
...6-10вертолетов Ми-24, а также 31 танк Т-72 и 36 орудий калибром 130 мм...
...Российские эксперты полагают, что Ливан получит старую технику, прошедшую модернизацию. По данным некоторых СМИ, российские инструкторы прибудут в Ливан уже в ближайшее время, чтобы обучить ливанских солдат пользоваться новой техникой....
Lihtsalt võrdluseks, nagu öeldud...
Viimati muutis Lemet, 17 Nov, 2010 17:41, muudetud 1 kord kokku.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ливан = Liibanon
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Puurija
Liige
Postitusi: 1666
Liitunud: 01 Mai, 2014 11:20
Kontakt:

Re: Leedu, USA ja Venemaa.

Postitus Postitas Puurija »

Leedu Šiauliai aselinnapea Domas Griskevičius: „Viis hauakivi (nõukogude) sõdurite nimedega võetakse maha ja obelisk lammutatakse. Me ei tee surnutel rahvuse järgi vahet. Me avaldame neile austust, kuid nõukogude aegadest on möödunud 27 aastat ja me ei saa jääda minevikku. Meie eesmärk on renoveerida kogu väljak, kasutades selleks kaasaegseid materjale.“
https://maailm.postimees.ee/4405137/sia ... lestusmark
Puurija
Liige
Postitusi: 1666
Liitunud: 01 Mai, 2014 11:20
Kontakt:

Re: Leedu, USA ja Venemaa.

Postitus Postitas Puurija »

USA mereväeadmiral John Richardson: „USA riiklik kaitsestrateegia ei jäta kahtlustki, et jälle on käes võimukonkurentsi ajastu, mil julgeolekusituatsioon muutub üha keerukamaks ja väljakutseterohkemaks. Antud põhjusel toome täna tagasi Teise Laevastiku, et nende muutustele vastata, ennekõike Põhja-Atlandil (USA idarannikul Norfolki lähedal).“
http://www.bbc.com/news/world-us-canada-44014761
Puurija
Liige
Postitusi: 1666
Liitunud: 01 Mai, 2014 11:20
Kontakt:

Re: Leedu, USA ja Venemaa.

Postitus Postitas Puurija »

Vene juurdluskomitee esindaja Svetlana Petrenko: „Juurdluskomitee uurimispeavalitsus algatas kriminaalasja Leedu peaprokuratuuri ja kohtunike vastu. Nende tegevuses on teadaolevalt süütu inimese kriminaalvastutusele võtmise kuriteo tunnuseid. Leedu prokuratuuri ametnikud on 2006. aastast kriminaalkorras jälitanud 60 endist NSV Liidu sõjaväelast, kellest suurem osa on Vene kodanikud. Leedu peaprokuratuuri organiseeritud kuritegevuse ja korruptsiooni osakonna prokurör ja teised selle ametkonna ametiisikud on väljastanud Vene kodanike suhtes vastavasisulised protsessuaalsed otsused, mille kohaselt neid kahtlustatakse hulga kuritegude sooritamises Vilniuse 1991. aasta jaanuarikuu massirahutuste ajal, kus Leedu versiooni kohaselt hukkus Nõukogude sõjaväelaste süü tõttu 14 inimest ja üle 700 sai vigastada. Neile süüks pandavate tegude seas on osalemine Leedu riigi suveräänseid õigusi piiravas rühmas, mis püüdis kukutada Leedu väidetavalt seaduslikult moodustatud valitsust ja takistada selle tööd, samuti inimsusevastased ja sõjakuriteod. Vilniuse linnakohtu kohtunik väljastas Leedu prokuratuuritöötajate taotlusel venemaalaste tagaselja vahistamise määrused ja nad on kuulutatud tagaotsitavaiks. Üks neist, Mihhail Golovatov, peeti 2011. aastal Leedu palvel Austrias kinni, kuid olevat vabastatud seoses jälitamise põhjendamatusega, 2014. aastal võeti aga Leedus kinni endine NSV Liidu sõjaväelane Juri Mel ja on sealtpeale Leedus vahi all. Praegu menetleb tema asja Leedu kohus. Leedu prokuratuuritöötajate tegevus on teadvalt ebaseaduslik, sest mainitud sündmused toimusid Leedu NSV Liitu kuulumise ajal ja väeüksused täitsid oma kohust NSV Liidu seaduste alusel. Süüdistusi Vene kodanikele ei ole suudetud objektiivselt tõendada. Tuleb rõhutada, et kohut venelaste üle peetakse Leedu 2011. aasta kriminaalseadustiku alusel, mis võeti vastu aastakümneid pärast 1991. aasta sündmusi, see tähendab seadust kohaldatakse tagasiulatuva jõuga. See on rahvusvahelise õiguse ja kriminaalprotsessi põhimõtete vastane. Venemaa juurdluskomitee otsus algatada kriminaalasi Leedu kodanike suhtes arvestab kehtivate Vene seaduste sätteid, sealhulgas, mis lubab võtta Vene seaduste alusel kriminaalvastutusele ka välismaalasi.“
https://www.err.ee/848558/vene-juurdlus ... ike-suhtes
Kasutaja avatar
ambur123
Liige
Postitusi: 1584
Liitunud: 27 Apr, 2009 9:37
Kontakt:

Re: Leedu, USA ja Venemaa.

Postitus Postitas ambur123 »

sellel teemal uudis ka Postimehes, kus venelased seletavad rohkem ka tagamaid ja leedukad hoiatavad oma kohtuametnikke Venemaale reisimast

Vene juurdluskomitee algatas kriminaalasja Leedu kohtunike suhtes
https://maailm.postimees.ee/5908171/ven ... ike-suhtes

Kokkuvõtlikult heidetakse ette, et vanade sündmuste menetlemiseks kasutatakse mitte toonast vaid praegust menetlusseadustikku. Lisaks heidetakse ette praegu kehtiva seaduse normide rikkumist, ent tegevus ei olnud toonaste (nõukogude) seaduste järgi kuritegu. Ei hakka siin praegu juriidikat lahkama, kuid seda Venemaa retoorikat on siiralt tore näha - areng on lausa silmnähtav! (ilma irooniata!)

Sest selle järgi peaksid nüüd nemad kohe eriti hästi aru saama, miks EW inimeste Siberisse saatmine või kohapeal hukkamine EW aegse tegevuse eest oli nõukogude kriminaalkoodeksi (!) ja menetlusseadustiku (!) alusel "teadaolevalt süütu inimese kriminaalvastutusele võtmise kuriteo tunnustega" ning "nõukogude prokuratuuritöötajate tegevus oli teadvalt ebaseaduslik, sest mainitud sündmused toimusid Eesti NSV Liitu mitte kuulumise ajal ja inimesed täitsid oma kohust Eesti seaduste alusel", kui VF juurdluskomitee esindaja Svetlana Petrenko sõnu kasutada :twisted:
Puurija
Liige
Postitusi: 1666
Liitunud: 01 Mai, 2014 11:20
Kontakt:

Re: Leedu, USA ja Venemaa.

Postitus Postitas Puurija »

Leedu välisminister Linas Linkevičius: „Oleks naiivne arvata, et Leedu saaks erandiks, et me jääksime tähelepanu alt välja. Loomulikult ei pruugi me Venemaa jaoks olla kõige tähtsam riik, kus tuleks segadust külvata. Kuid et see toimub enam-vähem kõikides riikides ja nagu näeme, et see toimub elektrooniliselt, kasutades strateegilise kommunikatsiooni vahendeid, mõjuagente ja muid vahendeid - siis miks ei peaks seda sündima Leedus? Iga riik, sealhulgas Leedu, peab pöörama tähelepanu ja immuunsust tuleb tugevdada.“
https://maailm.postimees.ee/5909412/lee ... se-sekkuda

Leedu parlamendi liige Audronius Ažubalis: „Pöördun Leedu riikliku julgeolekuameti juhi poole taotlusega uurida Vene ettevõtte Yandex.Taxi tegevust seoses võimaliku ohuga riigi julgeolekule. Esiteks on ettevõtte omanikul Arkadi Voložil teatud sidemed Kremli ja Kremli ringkondadega. Teiseks, praeguses olukorras, kus pidevalt toimuvad provokatsioonid ja hübriidsõjad, saab see ettevõte, mis on vaid silmapetteks registreeritud Euroopa Liidus, meie riiki siit saadud info abil ainult lõhestada, mitte meile kasu tuua. Igasugune luureteenistus, mis niisuguseid andmeid tükkhaaval kogub, suudab neid analüüsida ja sellest järeldusi teha, nende põhjal saab aga juba tegutseda. Mis puudutab Yandex.Taxit, siis saab see ettevõte konfidentsiaalset infot reisijate kohta ning ka ühes või teises küsimuses avalikku arvamust analüüsida. Ma ise suhtun Vene kapitali väga ettevaatlikult. Lisaks mäletame me ju inetut olukorda, millesse sattus ettevõte Kaspersky (viirusetõrje tootja, keda kahtlustatakse sidemetes Vene eriteenistustega ning kelle toodete kasutamise riigiasutustes Leedu valitsus mullu detsembris ära keelas - toim). Me oleme eesliini-riigid ja peame seetõttu olema väga ettevaatlikud. Vastust ootan eriteenistustelt kahe nädala jooksul. Ei teeks kahju, kui niisuguse kontrolli viiksid läbi ka Eesti ja Läti võimud.“
Yandex.Taxi rahvusvaheliste teenuste strateegia direktor Aram Sargsian: „Tervitame igasuguseid kontrolle, sest vastame igati Euroopa Liidu normidele ning oleme valmis koostööks ka riigiasutustega, millel on voli midagi kontrollida. Loodan, et pärast kontrollimist ei ole enam kellelgi kahtlust, et me vastame kõigile reeglitele. Meie andmeid säilitatakse Euroopas andmekeskustes, mis asuvad Soomes, ja me vastame täielikult isikuandmete töötlemise nõuetele. Kui Leedu poliitikud väga muretsevad, soovitan neil pöörata tähelepanu Facebookile ja Google'ile, kel on kasutajate isikuandmete hoidmisega probleeme olnud. Väide, nagu võiks Yandex.Taxi ohustada rahvuslikku julgeolekut, on naeruväärne.“
Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse ekspert Dmitri Teperik: „Ettevõtte omaniku Vene päritolu ei oma mingit tähtsust. Teised Vene kapitalil põhinevad firmad töötavad ehituses või logistikasektoris Euroopa Liidu eri riikides ning probleeme pole. Küsimus on selles, et Yandex.Taxi kasutab Yandex.Mapsi ehk tal on ligipääs kliendi geograafilisele paiknemisele, krediitkaartidele ja kontaktidele, kui rakendus on telefoni laetud, sest Yandex kasutab mail.ru-ga seotud platvormi, kes on tuntud aktiivse FSB-ga koostöö tegijana kooskõlas Vene Föderatsiooni terrorismivastaste seadustega. Seega peitub oht asjaolus, et Vene eriteenistused saavad soovi korral enda käsutusse suurel hulgal andmeid kõigi oma klientide liikumiste kohta. Asi pole isegi selles, et need andmed võivad sattuda valedesse kätesse, vaid selles, kellele täpselt need andmed edastatakse. Kui me anname need Taxifyle, eeldame, et see firma ei edasta neid kellelegi teisele. Kui anname need Yandexile, siis on tõenäosus, et need võivad Vene seaduste tõttu eri platvormide kaudu lekkida.“
https://www.err.ee/849390/leedu-poliiti ... ulgeolekut

Leedu Riikliku Küberturbe Keskuse juht Rytis Rainys: „Inimesed peaksid loobuma Yandexi rakenduse kasutamisest, sest see kogub arvatavasti ebaseaduslikult kasutajate andmeid. Pärast kaitsekeskuses läbi viidud katsetusi soovitatakse rakendust mitte alla laadida ja kasutada, eriti käib soovitus riigiametites töötavate isikute kohta.“
https://www.dw.com/en/lithuania-russian ... a-44902556
Puurija
Liige
Postitusi: 1666
Liitunud: 01 Mai, 2014 11:20
Kontakt:

Re: Leedu, USA ja Venemaa.

Postitus Postitas Puurija »

Leedu peaprokurör Evaldas Pašilis: „Avalikkusele tuntud Leedu kodanik peeti kinni. See on Algirdas Paleckis. Peeti kinni ka teisi isikuid. Tegevus kestis pikka aega, see oli eesmärgistatud ja tahtlik. Vene luure jaoks töötanud isikutel olid sidemed ka parlamendiväliste erakondadega.“
Leedu riikliku julgeolekuameti (VSD) juht Darius Jauniškis: „Süüaluste tegevuse eesmärgiks oli mõjutada Leedu poliitikat. Inimesi värvatakse sellel eesmärgil, neil on võime mõjutada poliitparteide programmi ja struktuuri otse või läbi vahendajate, kasutades erinevaid meediakanaleid, et tugevdada Venemaa pehmet jõudu siin riigis. Sotsialistliku Rahvarinde liige Rafael Muksinov, kes valiti Vilniuse linnavolikokku, on esimees Leedu Kaasmaalaste Nõukogus, mida toetab Vene välisministeeriumiga seotud agentuur Rossotrudnitšestvo.“
Leedu peaminister Saulius Skvernelis: „Meie julgeolekuteenistused astusid õigeaegselt samme Vene luurerühma vastu Leedus ja hoidsid ära riigi julgeolekut ohustava tegevuse. Need ei olnud üksikjuhtumid, vaid meie riigi vastu suunatud metoodiline tegevus.“
Vene välisministeerium: „Kinnipidamised Leedus on järjekordne näide venevihast ja demokraatiast taganemisest.“
https://www.postimees.ee/6481140/leedus ... itu-isikut
https://www.postimees.ee/6482468/leedu- ... iooniruhma

35-aastane Leedu õhuväe kapten Sergejus Pušinas: „Minu vanaisa, kelle julgust ja elutarkust ma väga imetlen, oli olnud Nõukogude armee ohvitser. Vabal ajal juhtis vanaisa ohvitseride jahindusklubi. Üks selle liikmeid oli nüüdseks 67-aastane Sergei Moissejenko, Nõukogude polkovnik ja endine Šiauliai sõjaväehaigla ülem. Nõukogude Liidu kokkuvarisemise järel lahkus Moissejenko Leedust ja elas mõnda aega Venemaal, kus hakkas ajama äri. Aga jahile ilmus ta vahetevahel siiski, alati ilma ette hoiatamata, seljas parimad riided, mida kõige kallimast jahimeeste poest saada võib. Ta võis saabuda sünnipäevale, kaasas suur lillekimp ja kingitus, näiteks väga kallis jahinuga. Kord kurtnud minu vanaisa, et tal ei jagu autole uute rehvide ostmiseks raha. «Не проблема,» ütles Moissejenko ja ulatas talle rahapaki. 2001. aastal astusin Leedu sõjaväeakadeemiasse. Kaheksa aastat hiljem saadeti mind teenima NATO õhuväebaasi Šiauliai lähedal ja umbes samal ajal hakkasid Moissejenko külaskäigud sagedasemaks muutuma. Ma ei kahtlustanud midagi. Need oli tavalised sõbralikud jutuajamised. Aastatega jäi minu vanaisa aina vanemaks, kuni ei suutnud enam lapselapsega koos jahile minna. Nii hakkasin jahil käima Moissejenkoga kahekesi. Rüüpasime kuuma teed ja lobisesime vanadest headest aegadest – ning mõnikord ka minu tööst. Nägin (2012/2013. aasta talvel Põhja-Leedus Šiauliai piirkonna metsas), et Moissejenko taskus sähvatas punane valgus. Naersin ja pärisin, kas ta salvestab mind. Ta läks natuke närvi. Ta ütles, et see oli telefon, aga ma nägin, et telefon lebab jahitorni aknalaual. Siis ta ütles, et ärgu ma pööraku sellele tähelepanu. Mõtlesin vahejuhtumi peale, aga ülematele sellest ette ei kandnud. Samuti polnud mul julgust otse Moissejenkolt täpsemalt pärida – oli too ju ikkagi vana perekonnasõber ja see oleks tundunud noriv, isegi paranoiline. Mõne kuu pärast läksime uuesti jahile ning kui metskits oli maha lastud ja adrenaliini keres parasjagu, söandasin viimaks välja öelda selle, mis oli mind juba kuid vaevanud. Kuule, aga tõsiselt, mis eelmine kord päriselt juhtus? Kas sa tõesti salvestad mind? Moissejenko jäi rahulikuks. Ta uuris tapetud ulukit ja lausus siis: «Sergei, sa tead seda ise ka väga hästi: sellist asja nagu endine polkovnik ei ole olemas.» Ütlesin, et ei mäleta järgnevast vestlusest mitte midagi. Vapustus oli nii tohutu, et ma ei suutnud ülekuulamisel mitte midagi meenutada. Ma ei mäletanud isegi seda, mis aastaaeg oli. Mõne kuu pärast kohtusime taas, aga seekord soovis ta kokku saada Šiauliais asuvas garaažis, kus ta hoidis oma jahivarustust. Seal leidin Moissejenko eest nokitsemas vana Mercedes-Benz 400 kallal. Ma olin närvis. Ma teadsin, millest me rääkima hakkame. Aga Moissejenko käitus, nagu poleks midagi juhtunud. Keset garaažipõrandat oli auk, selline, millesse laskutakse autot altpoolt remontima, aga Moissejenko oma oli eriline. See varjas väikest ruumi, kus me edaspidi nelja silma all kokku saime. Veidi aega garaažis viibinud, sõitsime vaikides jahile. Kui metsa jõudsime, katkestas Moissejenko vaikuse: «Me oleme huvitatud kõigest, mis puudutab sinu [sõjaväe]teenistust.» Mul ei olnud aimugi, mida ta mõtles «meie» all. Ma sain alles ülekuulamise ajal teada, et olin töötanud GRU heaks. Moissejenko öelnud ainult, et töötab «Keskuse» heaks, mis soovib saada igasugust teavet Leedu relvajõudude ja nende NATO partnerite kohta. Ja õhuväebaasis teenides sain sellist teavet koguda. Iga mõne kuu järel sain Skype’i vahendusel sõnumi tulla garaaži kohtuma. Püüdsin leida midagi väheolulist, et kui ma selle talle annan, siis jätab ta mind jälle. mitmeks kuuks rahule. Igal kohtumisel andsin GRU-le teada NATO sõjaväelendude graafiku. Kolmanda salakohtumise ajal ulatas Moissejenko mulle ümbriku ja sõnas: «Tervitusi Keskusest.» Ümbrikus oli 300 eurot. Enne seda olin ikka mõelnud: ma suudan selle asja lahendada. Kui olin raha vastu võtnud, teadsin, et see ei ole võimalik. Aja jooksul kasvas summa 500, siis 1000 euro peale. Tollal oli see peaaegu võrdne minu teenistusega Leedu sõjaväes. Mind hakkas vaevama stress. Kohtumistelt Moissejenkoga tulin koju närvilise ja riiakana. Perekonnas puhkes tülisid, aga ma ei suutnud öelda, milles tegelikult asi on. Ma ise seda (teabe jagamine teiste Šiauliai baasi ohvitseride kohta) siiski oma suurimaks kuriteoks ei pea. Ühel viimastest kohtumistest andsin Moissejenkole üle Leedu sõjaväeluure aruande, milles olid kirjas Venemaa saatkonna töötajad, kes tegelikult olid luurajad. See nimekiri lebas laua peal. Arvasin, et ega see palju kahju tee: nad saavad lihtsalt teada, et meie omad teavad neist. 29. detsembril 2014 sain taas sõnumi Moissejenkolt, kes tegi ettepaneku kohe kokku saada. Tavaliselt kavandasime kohtumisi omajagu ette, nii et see muutis mind närviliseks. Läksin garaaži, aga millestki erilisest me seal ei rääkinud. Lobisesime tühjast-tähjast. Siis ta ütles, et peab ära minema. Äkiline lahkumine tegi mind veel ärevamaks. Olin juba peaaegu koju jõudnud, kui märkasin kaht Škodat ja kaht tundmatut meest, kes tegid tema trepikoja ukse juures suitsu. Selle vaatepildi peale läks Pušinasel südame alt õõnsaks. Olin kohe valmis uurijatega koostööd tegema, lootes vähendada nagunii ees seisvat vanglakaristust.“
Moissejenko 2016. aasta suvel kohtukoridoris: „Tervist, Sergei! Kuidas käsi käib?“
Pušinas: „Tema järgi ei saanud arugi, et midagi on juhtunud, ta käitus täiesti tavaliselt.“
Leedu kohtumaterjalid: „Moissejenko on GRU ohvitser, kes elas Venemaal, kuid tegutses ka Balti riikides.“
Leedu sõjaväevastuluure AOTD: „Juhtum näitab ilmekalt, kuidas Venemaa luure tegutseb: inimene tõmmatakse kaasa järk-järgult, tekib vastastikune usaldus, nii et värvatu hakkab tundma, et on midagi võlgu. Pušinase otsustav eksitus oli sellisest lähenemisest mitte teada anda.“
Leedu õiguskaitseorganid: „Kõige tõsisem süüdistus puudutas seda, et ta oli jaganud teavet teiste Šiauliai baasi ohvitseride kohta.“
https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/l ... 56-1077622

USA Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) pidas 2018. aasta 29. detsembril seoses ebaseadusliku sõjatehnika impordiga Guamis kinni 39-aastase Vene Föderatsiooni kodaniku Dmitri Makarenko. Makarenko toimetati Põhja-Mariaanide saarelt Floridasse.
Vene Föderatsiooni välisministeerium: „Teda kahtlustatakse militaartehnika ebaseaduslikus maaletoomises. Läbi kohaliku diplomaatilise esinduse taotletakse mehele konsulaarjuurdepääsu.“
28. detsembril vahistas FSB Venemaal USA kodaniku Paul Whelani, alustades tema suhtes kriminaaljuurdlust Venemaa kriminaalkoodeksi paragrahvi 276 järgi, mis käsitleb spionaažitegevust.
https://www.reuters.com/article/us-russ ... SKCN1OZ09S
Puurija
Liige
Postitusi: 1666
Liitunud: 01 Mai, 2014 11:20
Kontakt:

Re: Leedu, USA ja Venemaa.

Postitus Postitas Puurija »

Leedu Šiauliai ringkonnakohtu pressiesindaja Vytautas Jončas: „Kohus küsitles mõlemat kaitsealust. Sisuliselt tunnistasid nad end süüdi (Venemaa heaks luuramise eest). Sisuliselt nad ei eitanud oma süüd.“
Järgmine istung on kavas 5. aprillil. Üks kohtualune töötas kinnipidamise ajal Leedu õhujõudude lennubaasis, teine oli juba pensionil.
https://www.postimees.ee/6551955/kaks-l ... selt-omaks

Venemaa uurimiskomitee: „Algatatud on kriminaalasi Vilniuse ringkonnakohtu kohtunike Ainora Macevičienė, Aiva Survilienė, Virginija Tamošiūnaitė ja Artūras Šumskase suhtes. Neid kahtlustatakse kuriteo toimepanemises Vene Föderatsiooni kriminaalkoodeksi paragrahvi 305 lõige 2 järgi (teadlikult õigusvastase kohtuotsuse langetamine). Kohtuotsuste langetamise ajal oli kohtunikele kindlalt teada süüdustuste mittevastavus 1991. aasta jaanuarisündmuste tegelikele asjaoludele. Otsuses konstateerisid kohtunikud ise, et sisuliselt ei ole võimalik konkreetselt näidata, kelle tegevusest süüaluste hulgast tekkisid kõige raskemad tagajärjed, see tähendab tsiviilisikute tapmine ja kehavigastuste tekitamine. Nii ignoreerisid nad jämedalt üht kriminaalkohtumenetluse põhimõtet, mille järgi tõlgendatakse kõik kahtlused süüdistatavate kasuks.“
Varem alustas Venemaa uurimiskomitee kriminaaljuurdlust Leedu peaprokuratuuri töötajate ja kohtu vastu teadaolevalt süütu inimese kriminaalvastutusele võtmise pärast.
https://sledcom.ru/news/item/1332668/
Puurija
Liige
Postitusi: 1666
Liitunud: 01 Mai, 2014 11:20
Kontakt:

Re: Leedu, USA ja Venemaa.

Postitus Postitas Puurija »

ÜRO Julgeolekunõukogus aastatel 2014–2015 Leedu suursaadikuna ametis olnud Raimonda Murmokaitė: „Õigluse nimel Venemaa korrale kutsumine oli omamoodi võimas tunne. Saime tuletada teistele maailma riikidele meelde Venemaa käitumismustrit meie regioonis pikemas perspektiivis, et ärkaksid ka need riigid, kes olid viimase aastakümne tukkunud. Tuletasime maailmale oma kahe JNi aasta jooksul pidevalt meelde, et peame vaatama Venemaad väga selge pilguga: reeglite ja normide rikkujana ja riigina, kes on seda teinud järjepidevalt. Oo jaa, ma teadsin seda (Kuid väikeriigi esindajana tõstatasite pidevalt teemasid, mis Venemaa raevu ajasid). (Naerab.) Veel kord, kes oleks osanud seda teha paremini kui meie? Irooniline, et me (Leedu diplomaadid – N. R.) ei olnud ainsad, keda selle laua taga rünnati. Mäletan väga selgelt, et Venemaa tollasel suursaadikul (ametis olles surnud Vitali Tšurkinil – N. R.) olid JNis mitmed «lemmikud». Teatud aja ründas ta jõuliselt Luksemburgi (samuti tollal ajutise JNi liikme – N. R.) suursaadikut. Sest meie, «väikesed», olime JNis kohe liitlased. Tšurkin valis pidevalt välja isikuid (suursaadikuid – N. R.), keda ta ründas. Üks neid oli korduvalt ka näiteks USA tollane, väga jõuliste avaldustega silma paistnud suursaadik Samantha Power. Nii et me kõik olime Venemaa sihtmärgid. Olla siis seal (JNis) üks 15st, kus su vastas on su endine kolonisaator – Nõukogude Liidu koha saanud Venemaa –; tunda, et sul on võimalus teda korrale kutsuda, panna teda end tundma ebamugavalt, lausa karjuma – ja sa pead seda õigluse nimel tegema –, on võimas tunne. Tunned, et sina, su riik ja ta hääl loevad selles maailmas.“
https://www.postimees.ee/6676154/leedu- ... or-karjuma
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Bing [Bot] ja 16 külalist