www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 21 Okt, 2021 14:57

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 1686 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77 ... 113  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Kliimamuutustest
PostitusPostitatud: 29 Juul, 2021 17:12 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 09 Jaan, 2007 1:05
Postitusi: 4426
Asukoht: Tartu
Eks neid soojemaid perioode ole ajaloos ennegi olnud. Nii kusagil 5000 aastat tagasi kasvasid Eesti aladel võimsad tammemetsad, kõigest 1000 aastat tagasi käis Gröönimaa rannikualadel päris vilgas elu, hariti maadki, ja siis millalgi sadakond aastat hiljem läks järsku jahedaks, mis tollasele mõnusale elule seal ka suht kiire lõpu tegi. Ajalugu lihtsalt kordub, paarisaja aasta pärast on siinsed kuusikud ilmselt jälle asendunud tamme- ja pöögimetsadega.

_________________
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!

"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kliimamuutustest
PostitusPostitatud: 29 Juul, 2021 22:19 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Liitunud: 16 Dets, 2003 12:32
Postitusi: 5190
Kapten Trumm kirjutas:
Saan aru küll, miks see on.


No näitad ju veelkord, et ei saa. Loe uuesti kahte eelmist postitust.

Tsiteeri:
Asi pole selles, et selliseid kuumalaineid poleks enne olnud, vaid selles, et need muutuvad üha sagedasemateks.


ja

Tsiteeri:
Kuidas nüüd need teadlased järsku "rohelised" on? Teadusel värv? Või siis kuidas me ei suuda isegi kliimat ja ilma eristada?


Kliima muutub. See on fakt. Ja loomulikult räägitakse sellest rohkem, kui seda reaalselt tunda on.

Istu. 2.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kliimamuutustest
PostitusPostitatud: 29 Juul, 2021 23:07 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Veebr, 2012 23:01
Postitusi: 758
:D :D :D :D
Šahh ja matt üleks selle peale.

Teema juurde tagasi tulles:
pea sada aastat on inimesed miljonite aastate jooksul maapõue ladestunud
dinosauruste sitta jms katlas, ahjus ja mujal põlema pannud.
Sellise lühikese ajaga nii suure koguse co2 õhku paiskamine peab ju maaKERA
kuidagi mõjutama, talupoja loogikaga võiks juba sellest läbi närida.

Pilt

_________________
"We have 50 million Muslims in Europe. There are signs that Allah will grant Islam victory in Europe—without swords, without guns, without conquest—will turn it into a Muslim continent within a few decades." Muammar Gaddafi


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kliimamuutustest
PostitusPostitatud: 30 Juul, 2021 10:14 
Eemal
Liige

Liitunud: 10 Okt, 2014 10:23
Postitusi: 896
Kirjutan üles kliimasoojenemise (või kui keegi kindlasti soovib, siis neutraalsem sõna "-muutus) põhiküsimused ning kuidas neile vastused leitakse:
- Kas kliima soojeneb? Küsimusele saab vastuse leida ainult ja üksnes teadus ja mitte keegi teine. Sestap tuleb kuulata teadlaseid (kes seda konkreetset teadust teevad) ning lugeda teaduslikke väljaandeid;
- Kas kliimasoojenemine on põhjustatud inimkonna käitumisest? Jällegi, sellele küsimusele saab vastata ainult teadus.
- Kas kliimasoojenemist on võimalik pidurdada ja milliseid meetmeid selleks saaks kasutada? Pole mingit kahtlust - jälle teadusteema ning (natuke eristades seda nö puhtast teadusest) ka erialaspetsialistide lugu;
- Kas me peaksime kliimasoojenemise suhtes midagi ette võtma? On 100% poliitiline küsimus. Teadmine, et mingid asjad toimuvad ei tähenda, et sellega peaks midagi ette võtma. Me kõik teame, et liigsöömine ja vähene liikumine tekitavad ülekaalu. Kas aga see kohustab meid midagi selles suhtes tegema? Kindlasti mitte, see on valikute küsimus;
- Juhul, kui midagi teeme, siis mida täpselt? Puhas poliitiline küsimus ja siin on võimalikud erinevad variandid alates totaalsest muutusest ja lõpetades tagajärgede talumisega.

Veel mõtteid. Teadust ei ole võimalik asendada millegi muuga, näiteks terve mõistusega (vaatasin eile õue, oli külm) või poliitikaga (erakond see ja see on mulle vastumeelne ja järelikult kõik, mis nad räägivad, on vale). Teaduse puhul tuleb ka arvestada, et teadus areneb, muutub ja kõige tähtsam - täpsustub. Teadus ei tähenda alati ka teadlaseid :) Üksiku inimesed võivad "segast peksta" või "hullu panna", aga teadus tervikuna peaks esitama suhteliselt objektivse pildi. Tänapäeva lisafaktor on spetsiifilisus - kliimaasjadest teavad ikkagi kliimateadlased, mitte füüsikud või meedikud. Poliitika ei tähenda loomulikult poliitikuid, vaid ikka suure hulga inimeste tahtmist.

Neid küsimusi ei tohi omavahel ära segada ja ei tohiks kuulata ka küsimuse valesid ettekandjaid.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kliimamuutustest
PostitusPostitatud: 30 Juul, 2021 12:17 
Eemal
Liige

Liitunud: 25 Mär, 2016 22:16
Postitusi: 6549
Tsiteeri:
mitte füüsikud või meedikud.

Noh, tegelikult on kliimateadus nii lai ala, et sinna alla kuuluvad kindlasti füüsikud ning mingil määral võib seos olla ka arstiteadusega (seda siis kliimamuutuse mõjude suhtes). Kas puidukahjurite laiem levik tänu temperatuuri soojenemisele ei võiks siis kliimateaduse ampluaasse kuuluda? Täitsa reaalne probleem, millel on selge seos kliimamuutusega ju.
Selles suhtes ma mingit selget eraldusjoont ei näe, et kes oleks "päris" kliimateadlane ja kes mitte. Loomulikult on neid, kelle töö on otsesemalt seotud kliima mudeldamise ja muutuse hindamisega, aga ilmselgelt on vaja ka neid, kes tegelevad muude aspektidega. Ilma selle mõjude kontekstita võikski ju muidu arvata, et kliimamuutus ei ole mingi murettekitav nähtus, sest mis vahet on kas keskmine temperatuur on pluss üks või pluss kolm kraadi suurem... Just teadlaste ülesanne on need muutused meile arusaadavasse konteksti panna.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kliimamuutustest
PostitusPostitatud: 04 Aug, 2021 11:46 
Eemal
Liige

Liitunud: 25 Mär, 2016 22:16
Postitusi: 6549
Mihkel Mutt kirjutab n-ö rohepöördest veidi avarama (ühiskondliku) pilguga.

https://www.err.ee/1608297345/mihkel-mu ... lele-teele

Suures osas olen tema sedastusega nõus, et asi pole pelgalt tehnoloogias, vaid inimeste käitumises ja inimühiskonnas laiemalt. Eeskujude osas ma muidugi nõus ei ole. Inimesed ei vaata nii väga eliidi poole, nende perspektiiv on enamjaolt (üllatavalt) praktiline.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kliimamuutustest
PostitusPostitatud: 04 Aug, 2021 14:56 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 33436
Some kirjutas:
Arvad, et olemasoleva autopargi elektrile üleviimine on lihtsam? ;)
Aga kui varustuskindlusse puutuda siis fossiilkütuseid saab varuda ja hoiustada mahutites ja kui miski tarnekanal katkeb siis tankuritega sõbralikest riikidest juurde tuua. St vedelikkütust saab varuda aastateks aga elektrit paned purki vaid loetud tundideks ja sedagi hirmkallite investeeringutega.


Ma arvan, et õige on kasutada kõiki võimalusi ja tore oleks, kui see elekter ikka Eestis toodetud saaks.
Kasutada tuleb ka sisepõlemismootoreid, mitte keelata seda täielikult ära. Kasutada kõike, akuautosid, vesinikelemente, biokütuse põletamist.
Alates 2035 võiks ära keelata naftast toodetud bensiini ja diisli, aga mitte mootoritehnoloogia.

Kuna aga energia ja tehnika võhikutest koosnev valitsus on juba vaikselt otsustanud Brüsseli käsu ees taguotsa paljastada, siis on pandud kõik torud üürgama, et elekter on tulevik ja põletamine kuradist. :lol:

Muide, biokütuse põletamisest loobumine CO2 teemal tulemusi ei anna, sest siis mädaneb see looduses samuti kasvuhoonegaasideks, osad hullemadki kui CO2.

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kliimamuutustest
PostitusPostitatud: 04 Aug, 2021 15:24 
Eemal
Liige

Liitunud: 18 Mär, 2020 16:20
Postitusi: 62
2035 on tagumine aeg sisepõlemismootoriga auto müügi keelamiseks, kui on soov 2050 99% neist teedelt kaotada.
Pole mingit mõtet töötavaid asju enneaegselt utiliseerida.
Biokütused sobiks ikka pigem sinna, kus kuidagi muidu ei saa: lennundus, reservgeneraatorid jms.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kliimamuutustest
PostitusPostitatud: 04 Aug, 2021 15:46 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 14 Aug, 2008 15:19
Postitusi: 2369
Kapten Trumm kirjutas:
Alates 2035 võiks ära keelata naftast toodetud bensiini ja diisli, aga mitte mootoritehnoloogia.

See seadusandlus on ELis ju arutluse all ja ka autotootjate surve all, kipun ka arvama et lõpuks ikka mingi biokütus (etanool näiteks) mingil kujul ikka lubatakse.

Ei tasu ka unustada et jutt on ju uutest autodest alates 2035. veel 2034. aastal ostetud diisel masinaga võid rahumeeli põristada 10 aastat või osta selle kasutatuna veel 5 aastat hiljem.

Autotootjad ise muidugi liiguvad ka seal suunas. Näiteks vähemasti Opel, Ford ja Volvo lubavad pakkuda ainult elektriautosid juba alates 2030. a. VAG grupi teod näitavad et liiguvad ka üsna samas tempos.

Norra näitab edukalt et rahvas harjub ära küll (maksussüsteemi tõttu muidugi). Kui veel 2020 aasta alguses olid uutest autodest täis-elektrilised ainult 30% (koos pistik-hübriididega 50%) siis juulikuus eraisikud (kohaliku jutu järgi) sisuliselt enam ei ostagi uusi diisel ja bensumootoriga masinaid:

Pilt

84,7% olid elektrikad või pistikhübriidid plus veel 6.9% tavahübriidid. Kusjuures see on tavapärasel "mõõnakuul". Tesla näiteks kipub "viisaastakuid" mängima ja tarnima masinad korraga kvartali lõpus (Juunis müüdi Norrasse 3196 Model 3e, Juulis vaid 4!). Ehk Juuni elektrikatest olid neljandik Teslad, mis Juulis täitsa puudusid.

EDIT:
Rootsis muide moodustasid seinast laetavad masinad 49.4% Juunis (möödunud aastal oli see sama kuu vaid 25.8%).

VAG grupp näiteks müüs teises kvartalis 2x rohkem elektrikaid kui esimeses ja mudelid alles tulevad müüki/tehased käivituvad, ja VW enda sõnul usutakse sama kiiresse kasvu vähemalt aasta lõpuni. See võib tunduda väike arv (5% grupi kogutoodangust samas kvartalis) aga aasta on ka veel alles 2021. Sellise tempoga on see osakaal juba järgmise aasta alguses 15-20% kõigist müüdud autodest. Ei tundugi nii lootusetu 2035. aastaks ühelepoole saada.


Viimati muutis Gideonic, 04 Aug, 2021 16:02, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kliimamuutustest
PostitusPostitatud: 04 Aug, 2021 15:56 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 33436
Tsiteeri:
Ei tasu ka unustada et jutt on ju uutest autodest alates 2035. veel 2034. aastal ostetud diisel masinaga võid rahumeeli põristada 10 aastat või osta selle kasutatuna veel 5 aastat hiljem.


Küss on lihtsalt selles, et aastaks 2040 pole seda diislit kuskilt võtta, sest põhimass seda enam ei tarvita. Sellest on saanud selline eksootika nagu täna on võidusõidubensiin.

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kliimamuutustest
PostitusPostitatud: 04 Aug, 2021 16:29 
Foorumil
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 11 Aug, 2008 10:25
Postitusi: 2927
Ei maksa unustada, et EL ainult osa maailmast. Kui EL autofirmad loobuvad sisepõlemisautode tootmisest siis avaneb konkurentidele mujalt maailmast määratu nö arenevate riikide turg. Või arvate tõesti, et kümne aastaga suudavad ka Lõuna-Ameerika, Venemaa, Aafrika, India jms endale toimiva kogu regioonikatva laadijate taristu tekitada? Kui nüüd järele mõelda siis on isegi riike, kus elektrit antakse mingil kellaajal ühele regioonile ja siis teisel kellaajal kuhugi mujale, graafiku järgi. Ehk siis ma ei ennustaks uute sisepõlemismootoritega autode kadu maailmast 2035.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kliimamuutustest
PostitusPostitatud: 04 Aug, 2021 17:19 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 33436
Some kirjutas:
Ei maksa unustada, et EL ainult osa maailmast. Kui EL autofirmad loobuvad sisepõlemisautode tootmisest siis avaneb konkurentidele mujalt maailmast määratu nö arenevate riikide turg. Või arvate tõesti, et kümne aastaga suudavad ka Lõuna-Ameerika, Venemaa, Aafrika, India jms endale toimiva kogu regioonikatva laadijate taristu tekitada? Kui nüüd järele mõelda siis on isegi riike, kus elektrit antakse mingil kellaajal ühele regioonile ja siis teisel kellaajal kuhugi mujale, graafiku järgi. Ehk siis ma ei ennustaks uute sisepõlemismootoritega autode kadu maailmast 2035.


Kogu sel pingutusel on mõtet siis, kui ülejäänud maailm sõlmib mingi Kyoto II leppe. EL soleerimine on majanduslik enesetapp ja soojenemist ei peata.
Kui me vaatame nt Venemaad, kes ootab Põhja meretee aastaringseks muutumist (loe sulamist) ja sealsete maavarade välja sulamist, siis vist üksmeelt loota pole. Kui meie vabanenud sisepõlemismootorite tootmisvõimsused suunatakse Hiina või India turule ja vabanev nafta ka sinna, siis pole sellest EL majanduslikust harakirist midagi kasu. Ja paraku EL CO2 emissioon on seal 10% juures, selle tossavad kasvava rahvastikuga kolmanda maailma riigid kiirelt täis.

Või tõesti loodetakse, et eeskuju nakkab? Sellest võib väga kergelt saada konkurentsivaegus, mida Hiina jne tõttavad ära kasutama. Üks kõrvalefekt pidi olema see, et kuna sisepõlemisauto on töömahukam teha, siis lähevad löögi alla sektori töökohad ja seal töötavad vanas Euroopas sajad tuhanded. Elektriauto kasutab rohkem Hiinas tehtud junne. ja ei pidanud olema nii töömahukas toota.

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kliimamuutustest
PostitusPostitatud: 04 Aug, 2021 17:54 
Eemal
Liige

Liitunud: 18 Mär, 2020 16:20
Postitusi: 62
Hiina tuleb väikse viitega (süsinikneutraalsus 2060) kaasa, sellest on siin foorumis korduvalt kirjutatud.
Venemaad ei tea, laevatee üks asi, aga siber põleb ja sulab. Krt teab mis neil mõttes on.
Mingid keskkonnakavad on neilgi nagu vanade raskeveokite asendamine toetustega uute gaasiveokitega.
EDIT Euroopa soleerimine on ju ka pooltõde
USA ja brittide kavad on peaaegu samad.Siia pole vast viiteid vaja.
Googeldasin esimest pähe tulevat arvestatava mõjuga riiki, kanadat ja suht sarnased plaanid:
https://pm.gc.ca/en/news/news-releases/2021/04/22/prime-minister-trudeau-announces-increased-climate-ambition


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kliimamuutustest
PostitusPostitatud: 05 Aug, 2021 10:21 
Eemal
Liige

Liitunud: 09 Dets, 2018 21:26
Postitusi: 2396
Kapten Trumm kirjutas:
Sellest on saanud selline eksootika nagu täna on võidusõidubensiin.


Kuidas see võidusõidubensiin on nüüd järsku eksootikaks saanud?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Kliimamuutustest
PostitusPostitatud: 05 Aug, 2021 10:23 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 33436
Aga sa vaata USA CO2 emissiooni kah. On suurem kui EL, kuigi elanikke on seal kolmandiku vähem. Kui tõmbavad selle EL tasmele, pole suur võit.
Ja last but not least - valgeid inimesi on vaid miljard, maa elanikkond läheneb 8-le miljardile ja see kasvab ikkagi Aasia, Aafrika ja Lõuna-Ameerika arvelt.

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 1686 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77 ... 113  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: kraal ja 12 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt