Kliimamuutustest

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3304
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Dr.Sci »

Turist 47 kirjutas:Meie jaoks täna, Hiina mainis, et renoveerib enda seisvad ja amortiseerunud söe baasil elektri tootmise jaamad. Toimivatel vajutatakse, rohkema elektri saamiseks, "gaas põhja".
Lisaks on kohe plaan ehitada söega käitatavaid jaamu hulgim juurde (mis on hulgim, ei tea).
Valge Maailma uudistest, info täpsustamise huvides, see uudis ei jäänud "silma".
Päikese jaamad pidavat andma ca. poole energia vajadusest. Arvestavad, et 5 aasta pärast on elektrit vaja minimaalselt 50% rohkem tänasega võrreldes.
Kuhu panevad, kulutavad, selle lisa 50% homme - jälle ei tea :oops:
Seda, arvan teadvat, et enda lastele jätame teistsuguse kliima-floora-faunaga keskkonna, millega mõjudega nad peavad elama. Küllap saavad hakkama.
Bitcoine kaevavad....Ja ega sotsiaalmeediat ülal hoidvad serveripargid ka mingid ökosõbrad pole - igal tiktoki videol on oma CO2 jalajälg...
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5192
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Manurhin »

Ghostship kirjutas:Seda väidet on ju suhteliselt lihtne kontrollida. Kirjutad otsingumootorisse ''wind turbine landfill'' ja saadki teada mida utiliseeritud labadega tehakse.

Soovitan guugeldada ka solar panel landfill. Suuremat sorti tuuliku laba sisse annaks aga juba kuuri või sauna teha. Või tsikligaraaži. Väiksem autogi mahuks vabalt ära. Või siis saaks kodututele jm. vähekindlustatud kontingendile lihtsa vaevaga elamispinnad - materjal ju tasuta käes.
Pilt
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5192
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Manurhin »

Dr.Sci kirjutas:Ja ega sotsiaalmeediat ülal hoidvad serveripargid ka mingid ökosõbrad pole - igal tiktoki videol on oma CO2 jalajälg...

Lisaks on veel kolossaalsel hulgal lihtsalt digiprügi, mis samuti ju kuskil serverites pesitseb ja kuvamisel omakorda energiat raiskab. Kui veel mõni aasta tagasi sai suht kenasti youtubest igasugu asju vaadatud, siis nüüd on vahel harva mõni video, mille alguses, keskel ega lõpus pole reklaame. Vähemalt minu jaoks 100% mõtetu, kasutu ja tüütu rämps.
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4058
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Some »

Suuremad krüptokaevandused on noteeritud NADAQ-il ja neist igaühe kaevandused tarbivad sadu MW energiat. Näiteks:
https://www.nasdaq.com/articles/bitcoin ... 2021-10-07
Bitcoin mining company Bitfarms announced that it had signed engineering, procurement, and construction (EPC) contracts and begun the construction of a new farm in Argentina. As previously reported in April, the new mining farm is expected to add up to 210 megawatts (MW) of power capacity by 2022.


Kui palju selliseid suuri farme tegelikult maailmas on, pole aimugi. Eestis vist suurim farm 3MW Auvere jaama küljes?
teeline35
Liige
Postitusi: 1543
Liitunud: 11 Apr, 2010 9:21
Asukoht: LÄÄNEMAA
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas teeline35 »

Lase käia. Arvesta palun sellega ka, et tuuleturbiini eluaeg on u. 20 aastat. Mis tähendab, et erinevalt nt. söejaamast ei teki 20 aastat mitte mingisuguseid maetavaid jäätmeid. See tuuleturbiinide jäätmete probleem on üle võimendatud. Saati, et labad moodustavad turbiini kogumassist ca. 10%.
Olles käinud töö töttu palju riikides kus tuuleturbiine rohkem leidub kui meil, siis olen näinud sagedamini kui 20 aastat nende kõrval kraanasid ja maha tõstetud labasid. Kas vahetuseks või mingiks muuks hoolduseks seda täpselt ei tea. Poolas väiksematel tuulegeneraatoritel olen näinud tuulekahjustustega labasid ka. Algul generaatori küljes, hiljem maas vedelemas. Tuul nimelt pole konstantne suurus. :lol:
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kriku »

5 teemavälist postitust eemaldatud.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kriku »

Tartu Ülikoolis on loodud tehnilised võtmelahendused isejuhtivale vesinikusõidukile. Samas tegutseb Eestis arendusettevõte Stargate, mille ambitsioonid on oluliselt suuremad: kasutades vesinikupõhiseid kütuseelemente ning akusid, on vastavalt koostööleppele Oprailiga plaan ümber ehitada 40 vedurit. «Esimene selline vedur valmib 2022. aasta lõpuks ja seda hakatakse kasutama manöövervedurina,» ütleb Stargate Raili juhatuse liige Rainer Küngas. Stargate kavatseb luua 1-gigavatise koguvõimusega elektrolüüsereid. Nendega saaks toota 190 000 tonni vesinikku aastas ja see moodustaks kümnendiku Eesti primaarenergiavajadusest.

​Saksamaal on plaan investeerida 100 miljardit eurot Põhja-Aafrikasse päikeseenergiast elektri tootmiseks ning sellest toodetud vesiniku suunamiseks Euroopasse. See oleks mõõdukas leevendus Vene gaasisõltuvusele. Botnia lahe tuuleenergeetilise initsiatiivi BotH2nia eestvedaja Matti Malkamäki räägib, et ainuüksi Botnia lahe Soome-poolses osas on tuulest elektri tootmise potentsiaal 350 teravatt-tundi aastas. See vastab 16-gigavatise võimsusega tuulikutele.

Eesti Energia juht Hando Sutter sedastab, et nende plaan on jätkuvalt jõus ning Liivi lahe tuuleparkidesse investeeritakse ca 2 miljardit eurot. Odava elektrivoolu korral on Sutteri hinnangul vesinik vägagi perspektiivikas energiasalvestuse lahendus.
Mitte ei saa aru, mis see isejuhtimine vesinikku puutub.

Vesinikudroonide arendusega tegeleva Skycorpi juht Marek Alliksoo on veendunud, et vesinikust saab juba käesoleva kümnendi jooksul keskne kütus lennunduses: «2030 on Eesti siselennud 100% elektrilised!»

Helsingi piirkonnas kaugkütte, kaugjahutuse ning elektritootmisega tegeleva Helen Oy ärijuht Tuuka Harkkala lausub, et nende ettevõte on kliimaneutraalne juba 2030. aastaks. Harkkala ütleb, et nende plaan on areneda vesinikutootjaks ja eksportijaks ning seetõttu on ulatuslikke muutusi vaja: «Vanamoodi edasi ei saa. Võtaks me arusaamad kokku Albert Einsteini öelduga, et kui te teete jätkuvalt seda, mida olete kogu aeg teinud, siis on tulemuseks ka sama, mis oli seni.»
Tulevikumuutusi energeetikas

2030. aastaks rajatakse Ameerika Ühendriikidesse 500 000 elektriautode kiirlaadimispunkti. Lisaks veel vesinikutanklaid.

500 000 transpordivahendit asendatakse uutega. Kütuseelementidega koolibusse 20 000 tükki, mis suudavad toimida 22 000 töötundi ilma remondita!

180 miljardit dollarit eraldatakse riiklikule teadusfondile (NSF), et saavutada Ühendriikide tehnoloogiline dominantsus maailmas:

50 miljardit pooljuhtide tehnoloogia arendamiseks

50 miljardit Ühendriikide haruldaste muldmetallide ressursside kasutuselevõtuks

​Ühendriikides toimub ulatuslik vesinikutehnoloogiate skaleerimine.

​Euroopa Liidu eesmärgid on tagasihoidlikud: vajaminevatest elektrolüüseritest kavatsetakse ise toota 30 protsenti ja vajaminevatest kütuselementidest 26 protsenti

2035–40 lõpetatakse Euroopas sisepõlemismootoritega autode toomine.

Akudel ja kütuseelementidel autode suhtarvuks tulevikus saab 1:1
https://tehnika.postimees.ee/7363632/la ... utsioonist
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas nimetu »

Vesinikudroonide arendusega tegeleva Skycorpi juht Marek Alliksoo on veendunud, et vesinikust saab juba käesoleva kümnendi jooksul keskne kütus lennunduses: «2030 on Eesti siselennud 100% elektrilised!»

Kelbas.

Stargate ja Opraili plaanid on selles suhtes ikka kordades realistlikumad ja praktilised. Ma ise panustaksin veelgi enam raudtee elektrifitseerimisse, sest pikas plaanis on see efektiivsem, kuid kahtlemata jääb vesinikule rasketranspordis oma nišš. Elektriliinide ehitamine on esialgu kallim kui taolise rongi ostmine.

Akudel ja kütuseelementidel autode suhtarvuks tulevikus saab 1:1

Sõiduautodes jääb tõenäoliselt aku domineerima. Kütuseelemendid leiavad kasutust raskemates sõidukites, sest lähemas perspektiivis paremaid alternatiive pole. Ausalt öeldes, see suhtarv tundub olevat laest võetud.
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4866
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

EV energia ja julgeolek

Postitus Postitas Gideonic »

Ka Holland valitsus (parlamendi survel) liitub Prantsusmaa lobiga tuumaenergia kasuks:

https://www.reddit.com/r/nuclear/commen ... lobby_for/

Üle pika aja ka Ühendkuningriigist üks mõistlik valitsuse otsus, kavatsevad lugeda 4. generatsioni jaamad rohelisteks:

https://www.theguardian.com/business/20 ... een-energy

Foreign Policy'lt väga hea artikkel sellest kus nii Kalifornias, Inglismaal kui ka Saksamaal, igalpool kus on agresiivselt tuumajaamu kinni pandud, on fossiilsete kütuste kasutus selgelt kasvanud:
https://foreignpolicy.com/2021/10/08/en ... e-climate/

This year, in anticipation of the Diablo Canyon closure, a draft proposal by the CPUC acknowledged it would need to add additional fossil fuel capacity to its midterm generation plan—and then walked that plan back in response to outrage from the state’s environmental community. Instead, the commission announced it would approve “temporary” gas plants that would not be part of the state’s formal generation road map.

But the fact that the state has not allowed its dirtiest natural gas plants to close for the better part of a decade makes clear that the new temporary gas plants are likely to remain running for years to come. Worse, the temporary plants the state plans to procure are substantially more polluting than the new permanent plants it had originally proposed. The benefit of the allegedly temporary gas plants, though, is that they have allowed California’s political leadership and environmental community to maintain the fiction that the state is still on track to achieve its climate goals. This fig leaf of environmental correctness was quickly followed by the order to fire up emergency diesel generators, which are just about the dirtiest source of electricity the state could possibly utilize.

All this is necessary because California is not remotely on track to fill the hole Diablo Canyon will leave with clean energy. New geothermal generation slated to come on line by 2026 is now delayed until at least 2028. New facilities combining solar generation and battery storage are also being developed much more slowly than the planners’ Pollyannaish assumptions, not least because of the unrealistic amount of battery storage required in the state’s generation plan over the next three years compared to current global battery production capacity.


Ka Belgia "rohelised" (küll tugevas vastuseisus koalitsiooniliikmetega) üritavad läbi suruda plaani kus kõik tuumajaamad sulgetaks 2025. aastaks. See kasvatataks märgatavalt CO2 heitmeid kuna ehitataks uusi gaasijaamu kompenseerimiseks (neid kusjuures miljarditega doteerides - ehk suure osaga uue tuumajaama hinnast). Kõige selle juures loodavad nad et 2030. aastaks oleks siis sellest (isepõhjustatud) CO2 kasvust 2/3 kompenseeritud. Seda siis olukorras kus 2050 peaks asi olema nullis :roll:

https://www.ft.com/content/79912a8b-b50 ... 89d2038f25
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

ERR rääkis, et meie Züleihha olla väga solvunud ka keeldunud edaspidi avalikkusega suhtlemast. Roheliste erakond hävis ju täiega valimistel.
Mis teha, nädalavahetuse valimistel pööras valija roheliste suhtes selgelt pöidla alla - nende toetus oli 1% ringi.
Eks see rohepööre ja elektri hinnaralli taob nüüd jalaga tagumenti. :wall:

Rohepöördega näikse olevat vajalik tavalise inimesega rohkem konsulteerida, ka katse solkida bensiini ja diislit põrkas vastu teravat vaikivat vastuseisu. Kui liiga palju Circle K ja Neste kliente oli jalgadega hääletanud Alexela suunas, siis ei jäänud ka teistel midagi üle, kui solgimüük lõpetada.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Kilo Tango »

Kapten Trumm kirjutas:ERR rääkis, et meie Züleihha olla väga solvunud ka keeldunud edaspidi avalikkusega suhtlemast. Roheliste erakond hävis ju täiega valimistel.
Mis teha, nädalavahetuse valimistel pööras valija roheliste suhtes selgelt pöidla alla - nende toetus oli 1% ringi.
Eks see rohepööre ja elektri hinnaralli taob nüüd jalaga tagumenti. :wall:

...


Roheliste häving on küll hoopis muude põhjuste taga. Keegi ei seosta rohelisi elektri hinnaralliga - neil pole sellega praegu mingit pistmist. Peamiselt on põhjus selles, et peale selle esoteerikust Ismailova ei ole sellest erakonnast eriti keegi sõna võtnud. Ka ismailoval ei ole midagi uut öelda olnud. Ehk siis neid pole praktiliselt näha ja see, mis näha on, on igav ja ebahuvitav. Lisaks on tegemist ühe teema erakonnaga ja kuna teised erakonnad on rohepöörde samuti oma teemaks võtnud, siis pole rohelistel enam mingit õigustust eksistentsile. Lisaks pole neil KOV valimistel ju kandidaate. Minu piirkonnas oli näiteks 1 inimene, keda mitte keegi ei tunne ja kes sai seetõttu ka ootuspärase koguse hääli.
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4866
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Gideonic »

Soovitan selle ülalingitud Foreign Policy artikli täielikult läbi lugeda, seal on päris palju huvitavat infot (ja tsiteeritule eelnev on vajalik et lõiku paremini konteksti panna).

https://foreignpolicy.com/2021/10/08/en ... e-climate/

Beyond existing nuclear technology, several companies are working to license new advanced nuclear technologies at the U.S. Nuclear Regulatory Commission (NRC). These reactors, which use a range of different fuels and coolants, are typically smaller than conventional ones and can be fully manufactured (in contrast with conventional reactors, which are essentially large public works projects). Critically, they are also much better suited to ramping their output up and down, making them capable of operating more easily in concert with wind and solar energy.

Yet, in the U.S. Congress, draft budget legislation released recently by House Democrats contains significantly less support for advanced nuclear technology than wind, solar, and even carbon capture technology. This is despite the fact that advanced nuclear technology is still in its early stage, more in need of public support, and far more valuable to low-carbon electrical systems because of its ability to complement renewable energy.

Meanwhile, leading U.S. green groups are already gearing up to regulate advanced nuclear into obsolescence through the NRC’s licensing process before a single plant is built. Even though the reactors under development will be several orders of magnitude safer than already safe conventional reactors—which will make them by far the safest energy technology humans have ever invented—green groups are demanding regulatory measures far stricter than those currently required of conventional reactors.

At the same time, faced with a new generation of even safer reactors and the undeniable emissions benefits of nuclear energy, opponents have shifted their arguments, claiming that nuclear energy is simply too expensive. It’s an odd argument for climate advocates to make: For all other technologies, they insist that markets don’t properly value the benefits of cutting emissions, but when it comes to nuclear energy, markets apparently rule. The claim is also gaslighting of the highest order. The cost of building a nuclear power plant in any given nation today is roughly proportionate to the influence of the environmental movement in that particular place. China, South Korea, the United Arab Emirates, and Russia have all demonstrated in recent years that it is entirely possible to build cheap, reliable, and safe nuclear power plants when anti-nuclear peccadilloes are disregarded.

Nuclear plants in the West, by contrast, are difficult and costly to build because their opponents have made them so, insisting on regulation with no analogue in any other domain, including, ironically, nuclear medicine. They successfully campaigned to halt nuclear deployment decades ago, creating huge barriers to restarting the industry, reestablishing efficient supply chains and a skilled workforce, and gaining technological learning that can only be gleaned by manufacturing or building something multiple times. These latter factors have been key to falling costs associated with manufacturing wind turbines and solar panels, and there is no reason that won’t also apply to new nuclear technology if the world is willing to build enough of it.

Ja see lõpmatu ülereguleerimise lobitöö koos järjest täieneva bürokraatiaga (kus sisuline regulatsioon/kontroll tegelikult kannatab, sest upub bürokraatiasse ja lõpututesse checklistidesse ja ametnikesse kes midagi ei jaga) on probleem alates juba 70ndate lõpust / 80ndate algusest.

Mitte et regulatsioon ei oleks hädavajalik ja ei vajaks aegajalt uuendamist. Lihtsalt see kuidas seda tuumajaamade puhul korraldatakse (ja kuhu läheb põhirõhk) on kõike muud kui tervemõistuslik.
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4866
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas Gideonic »

Kusjuures tuumajaamade ehituskiirusest Läänemaailmas tooks ülal väljatoodule juurde ka Jaapani (mis küll tõmbas hädapidurit 2011. aastal, aga seda teistel põhjustel). Kuni regulatsioon halvav ei olnud ja sektoris knowhow alles oli käis nende reaktorite ehitamine ikka väga kiiresti (kollane on pildil ehitusaeg).

Pilt

Shika jaama ehitus võttis nullist vooluvõrku ühendamiseni 4 aastat 89-93). Reaktorite lisamine vanadele jaamadele on käinud nagu kellavärk 4 aastat ehitamise algusest kuni kasutuselevõtuni (ja seda kuni Fukushimani välja).

ka Lõuna-Koreas suudeti seda tempot vanasti hoida 4-5 aasta peal (viimati veel vastavalt 2007. ja 2008, aastal alustatud OPR-1000 reaktoritega) . Uusimate APR-1400 reaktoritega on keskmine ajakulu pigem 8 aastat, samas nende ehitusaega jääb Fukushima sisse.

EDIT:

Muide ka Saksamaal on kuulda ülivaikseid säutse kaljukindla usu vastu. 25 teadlast (nii saksamaalt kui mujalt) avaldasid Die Welt'ist artikli, kus anuvad nii Saksa poliitikuid kui ka avalikkust, et tuumajaamad jäetaks käima kauemaks, et täita 2030. aasta kliimaeesmärke:

https://www.welt.de/debatte/kommentare/ ... -Netz.html

Kahjuks langeb see garanteeritult kurtidele (või pigem tõsiusklikultele kabuuri järgi otsivatele) kõrvadele. Täpselt nii nagu juhtus endiste õhuväe juhtide kirjaga F-35 kõrvaldamisel konkursilt (aga noh, mida nad ka sellest lennundusest teavad).
Kasutaja avatar
MadMan
Liige
Postitusi: 1969
Liitunud: 23 Veebr, 2005 19:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas MadMan »

https://arvamus.postimees.ee/7365530/riho-terras-timmermansi-trikid-ahvardavad-pollumajandust#_ga=2.31006779.548002210.1634541338-966775042.1624990984
Sel nädalal arutles Euroopa Parlamendi täiskogu tuliselt Euroopa Komisjoni välja töötatud strateegiat «Talust taldrikule», mis on üks olulisimaid rohepöörde alamstrateegiaid.


Artikli täisversioonist saab lugeda, kuidas Timmermans varjas antud strateegia mõjuuuringut, et see ei heidaks plaanile "halba varju". Valede ja varjamisega viiakse läbi seda "rohepööret".
Vihkad Eestit? Vali Reformierakond.
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Kliimamuutustest

Postitus Postitas AMvA »

Tasuline artikkel, mis seal siis erilist oli?

Antud dokument siis siin huvilistele loetav: https://ec.europa.eu/food/horizontal-topics/farm-fork-strategy_en
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Georges ja 14 külalist