Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Selle poodides toidu äraviskamise koha pealt oli (vähemalt millalgi) selline point, et kui alla hindad ja ära müüd, siis pidid tarnijale selle eest tasuma (ikkagi müüdud kaup ju!) vastavalt arvele. Kui aga müümata jäi ja selle kenasti fotodega fikseerituna prügikasti panid, siis sai tarnija puhtalt persse saata. Vaat, et keeratakse veel utiliseerimise tasu otsa. Seda rääkis tuttav müüja. Ütles tookord, et meie (töötajad) ei või sealt mitte midagi võtta, aga pramotid palun väga! Et alguses olid pramotid kõik reas prügikasti juures head-paremat ootanud, aga siis olid prügikastid kah kõik lukku ja siis aedikusse lukku pandud, et mitte-mitte-keegi mitte midagi kätte ei saaks. Ainult jäätmekäitleja. Ja see pole ju ammu enam saladuseks, et kõigil prügiautodel (st "tunnustatud prügikäitlejatel") on autodel kaamerad peal, et ka käitleja töötaja mitte midagi ei võtaks, näeb ta ju loomulikult mida kallutab. Ühe prügiveoauto mehega vesteldes ütles ta lihtsalt: "Sa ei kujuta ettegi milliseid delikatesse, isegi vaakumpakendis veel, ma pidevalt ära viskan. Rääkimata siis veel tavalistest toiduasjadest. Näen, aga võtta ei või midagi, kaamerad ümber ja läheb auto kõhtu pressi alla..." Vat nii.


Kuigi poeketid üritavad sellest probleemist rääkides iseeennast kiita, siis tegelikult on taoliste äravisatavate koguste taga suuresti poekettide enda ahnus.
Toode, mille tähtaeg saabub päeva lõpus, pannakse millalgi peale lõunat allahinnatud toodete letti 50% allahindlusega. Nii väikse allahindlusega seda keegi ei osta ja mõni tund hiljem läheb see kogus tuimalt prügikasti. Lihtsalt ketile pole kasulik seda 10%-ga ära anda, sest see vähendaks kehtiva tähtajaga ja suurema kasumimarginaaliga toodete müüki. Või viib tarnija selle lausa tasuta minema (ja viskab ise ära).

Ainus lahendus, mis ketipoode distsiplineeriks, on äravisatava toidu jäätmete hinna kunstlikult kallimaks muutmine. Praegu on nähtavalt kaupmeestel kasulikum müüa kehtiva tähtajaga tooteid ja visata tähtaja ületanu lihtsalt prügikasti, sest viimasega jahmerdamine pole nii kasulik.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
mongol
Liige
Postitusi: 1296
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas mongol »

Kapten Trumm kirjutas:Minu isiklik arvamus on, et praegused toidupakid (ka Eesti omad) kindlasti head 18-20. a jaoks, aga mitte minuvanusele.
Selleks on seal liigselt süsivesikuid ja suhkruid, kuid vähe kõhtu pikemat aega täitvat liha-kala.
Ka Rannarootsi "kartulid strogonovis" (mingi okselaadne asi) süüa külmalt on lausa eriüksuse tasemel väljakutse (umbes nagu sööd dzunglis toorelt madusid). :oops: Ma ihkaks nende motivatsioonisnäkkide asemel paar korralikku lihakonservi ehk "tushonkat" nagu eespool kirjutati. Mida saab panna rakmetaskusse ja külmalt süüa, ilma katelokiga jahmerdamata.

Andestust, aga ma oma 40+ eluaastaga saan praegustest Eesti pakkidest ilusti söödud ja maitseb ka lausa. Isegi viiendal päeval. Tohib küsida, mitu päeva järjest lugupeetav on end nende "pakid noortele" baasil üldse eluvaimu sees hoidnud muu põrkamise kõravlt?
professional retard
Rebane11
Liige
Postitusi: 1147
Liitunud: 10 Mär, 2021 20:15
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Rebane11 »

Vaatasin otsingust, veganismist suht vähe juttu siin foorumis olnud. Aga nagu muude - ismidega, kui ükskord kokku puutud, siis võib olla probleem ja tõsine. Ja see ideoloogia on tegelikult suhteliselt hirmutav.
Mu ema, (vanaema) on pabinas, sest lapselaps, doktorant muide, on pööranud veganiks. Tuleb külla - millega toita ja kuidas olla. Rahustasin vanainimest - aia taga rohi rinnuni, kuni talveni leidub nosimist.
Arvamused...?
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kriku »

Võtku ise oma koššertoit kaasa :dont_know:

100% veganlus, nii et üldse loomset valku ei saa, on rumalus. Taimetoitlus, nii et näiteks piima juuakse, võid leivale määritakse ja vahel ka muna hammustatakse, mitte.
Rebane11
Liige
Postitusi: 1147
Liitunud: 10 Mär, 2021 20:15
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Rebane11 »

Hullem on lugu selles, et nad enamasti varem või hiljem muutuvad võitlevateks. Juba on juttu piimatootmise lõpetamisest ja kalade õigustest. Maailm minu elu jooksul on ühelt poolt muutunud palju tolerantsemaks, aga selle tühimiku täidab kiirelt uus viha ja sallimatus. See on minu arvamus.
Peeter
Liige
Postitusi: 2539
Liitunud: 19 Veebr, 2006 20:12
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Peeter »

Siin on veel see teema, et kui vegan peaks tulema külla, siis vaat et lõugab juba ukse pealt, et tema on vegan ja tema ei söö seda ja tema ei söö toda, ja mõtleks vaid, te sööte vorsti jne. Lähed samamoodi külla ja kohe ukselt hakkad samamoodi pröökama, et mina olen lihatoiduline ja olgu seapraad olla, siis veel singirullid ja nii edasi, ronid külmkappi revideerima, et tohohh mina tulen külla ja te ei olegi minu jaoks ekstra maasinki ja veiseliha ostnud? Ainult mingi naat ja võililled ja muu malts? Kas malts sul ikka vegansõnnikuga väetatud või tavaline lehmasõnnik ja nii edasi. Kuidas mina külale, nõnda....
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kriku »

Ma ei tea, mul ei ole selliseid tuttavaid. Kui mõni nii ära pööraks, paluksin tal arvatavasti lahkuda.

Aga see kõik ei puutu enam teemasse.
Peeter
Liige
Postitusi: 2539
Liitunud: 19 Veebr, 2006 20:12
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Peeter »

Minul kah õnneks mitte, aga ka siin näed on juba inimestel probleeme, et kuidas olla ja istuda ja astuda veganitega. Et neid peaks justkui eriliselt poputama ja ise ei tohiks justkui midagi enam öelda. Sellest siis musta huumoriga vürtsitatud "käitumisjuhend".
mäger
Liige
Postitusi: 353
Liitunud: 11 Dets, 2009 22:35
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas mäger »

https://www.amazon.com/Omnivores-Dilemma-Natural-History-Meals/dp/0143038583

Toidu ja toitumise kohta minule silmi avanud raamat.

Toiduvarude kindluse mõttes on oluline tagada lai toidulaud, st. monokultuuride kasvatamisega pole mulda ära kurnatud, traalimisega pole meri tühi, väetiste merre jõudmisega meri ummuksis ja surnud jne. Täisveganite argument, et liha söömine on keskkonnakulukam, on kindlasti õige, aga ainult sellisel juhul kui arvestatakse tänapäevast intensiivloomapidamist suletud tingimustes. Põhimõtteliselt ameerikalik kg+ liha toidukorraga näkku on tervisele ohtlik ja raiskamine ja selliselt on ok vähendada liha tarbimist vähemalt viis korda. Aga - mitmed ökosüsteemid ei toimiks muidu, kui ei ole loomakasvatust. Kas sea huvi on olla võimalikult kauem elus või on sea (geenide) huvi see, et geenid kanduksid edasi? Agara veganlusega määrame mitmesugused liigid ja tõud põhimõtteliselt väljasuremisele ja see pole kokkuvõttes ka ökosüsteemidele hea. Taimsed valguallikad, nagu oad ja herned on hea alternatiiv lihale, aga soja mulle näiteks ei meeldi, seda enam, et 90% toodetavast sojast on GMO.

Ameerika häda on selles, et igasuguse ratsionaliseerimisega on jõutud sinnani, et kogu söök on põhimõtteliselt mais. Mais pidada olema kõige efektiivsem päikeseenergia kasutaja taimedest, mistõttu maisikasvatus annab väga hea väljundi süsinikuvaluuta arvestuses. Mais on kasutusel iseseisvalt, teiste taimetoodete rafineerimisel, loomasöödana jne jne.

Mulle väga meeldis paari kuu tagune uudis sellest, kuidas Aafrikas selle asemel, et hädaldada rändrohutirtsude üle, hakati nendest loomasööta jahvatama. Efektiivsus oli küll vähene, st käsitsi korjamine ja suurt rikkust see majja ei too.
otsin puude taga metsa
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kriku »

Inimese puhul ei ole kahtlust, et ta on evolutsioneerunud kõigesööjaks nagu siga või karu. Inimaju praeguste mõõtmete saavutamist seostatakse otseselt lihasöömise, st. energiarikaste loomsete rasvade kasutuselevõtuga (mis omakorda stimuleeris tihedamat suhtlust, koostööd jne.). Inimese täistaimsele dieedile panek on seetõttu halb mõte, kuigi muidugi süüakse rikastes riikides praegu liha liiga palju, nagu akf ülal õigesti viitab.

Ma ei ole bioloog ja mind on ammu huvitanud küsimus, kas ka päriselt taimtoidule kohastunud liikide (näiteks lehmad) looduslik dieet ikka on täistaimne? Kas neil pole ka mingis väikeses koguses loomseid toitaineid vaja, kasvõi tigude ja putukate näol? Kunstsöödas läheb ju loomne lisand neile küll.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

mongol kirjutas: Andestust, aga ma oma 40+ eluaastaga saan praegustest Eesti pakkidest ilusti söödud ja maitseb ka lausa. Isegi viiendal päeval. Tohib küsida, mitu päeva järjest lugupeetav on end nende "pakid noortele" baasil üldse eluvaimu sees hoidnud muu põrkamise kõravlt?


Paar Kevadtormi ja Siili on ikka kirjas küll, 2 nädalat kõige kauem.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Peeter kirjutas:Minul kah õnneks mitte, aga ka siin näed on juba inimestel probleeme, et kuidas olla ja istuda ja astuda veganitega. Et neid peaks justkui eriliselt poputama ja ise ei tohiks justkui midagi enam öelda. Sellest siis musta huumoriga vürtsitatud "käitumisjuhend".


Minuarust on probleem pigem selles, et veganid kipuvad ise tüli norima ja oma agressiivset religiooni peale suruma - seejuures enamik argumentatsioonist on selline, et tahaks padruneid...
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
sansam
Uudistaja
Postitusi: 4
Liitunud: 02 Okt, 2020 7:36
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas sansam »

Kõiki mineraale ei saada ikka murust ja kindlasti ei teata siiamaani herbivooride toitumisest päris kõike.
https://en.wikipedia.org/wiki/Osteophagy
Peeter
Liige
Postitusi: 2539
Liitunud: 19 Veebr, 2006 20:12
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Peeter »

Kuulsin pealt kuidas üks tuttav 50+ arst seltskonnas esitatud selle veganteemalise küsimuse peale ohkas ja siis tõi kuuldavale emotsioonideta esitatud bioloogilise ja meditsiinilise vastuse, mille sisu võiks kokku võtta lihtsalt: inimene vajab väga erinevaid aineid ja kui ennast siduda mingite äärmuslike dieetidega, siis võib kaasneda väga hulle olukordi mingite organite, nende talituse ja mille kõige muuga veel.
Natuke veel täiendan seda oma mustahuumori postitust. Trehvasin FB-s lugema mingit postitust kus kiideti ühte nutikat turukaubitsejat. Nimelt olevat mees olnud turul oma porganditega hädas, no naabrid müüvad, aga temal näe seisavad ja keegi nagu ei taha. Et eriti hästi läheb veel kõrval ökomökoveganmandi müüjal. No oli siis mees pulli pärast pannud sildi, et "veganporgand". Ja oh-sa-ime kus läks ostmiseks! No loomulikult oli seal postituse all selline paras erinevate seisukohtadega kommentaaridehunnik. Mõtlesin siis, et sorgin kah tiba meelelahutuseks seda herilasepesa poolseid vegan-kommenteerijaid, ja kirjutasin küsimuse, et "Aga kas on ikka veganporgand? Et kui on talumees loomset väetist kasutanud, siis ju pole vegan porgand?" Mõtlesin, et kui järgmine kord FB-sse login, siis näen veganite hirmsaid sõimukommentaare kuidas ma püha üritust naeruvääristan jne. Aga ei :dont_know: selle asemel oli tekkinud täitsa tõsimeelne arutelu ja tasemete/kategooriate määratlus a´la öko ja poolvegan (st sõnnik tohib loomne olla) ja täisvegan (st, mitte midagi, isegi sõnnik ei tohi loomne olla) jne. Seda kokku võttes võisin tõdeda, et ma ei tea uuema aja trendidest ja moodidest ikka mitte midagi :wall: Meil on porgandid, ökoporgandid (lihtsalt on kallim, st a´la ei ole päris puuris kasvatatud ja õhtuti on vist unejuttu loetud vmt :shock: ), veganporgandid ja siis veel vegan-veganporgandid. Ja siis teise äärmusesse lihtsast ja tavalisest porgandist on termin keemia (see on ju puhas keemia! kuidas sa seda üldse süüa saad?). Keegi enne mind oli jõudnud seda kokku võtta selle minu poolt osutatud sketšiga, et lähed vegani juures ukselt sisse ja joonelt hakkad kohe valjuhäälselt nõudma sinki ja pekki jmt taolist teavitades, et oled lihasööja....
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Minu 17.a tütar nakatus hiljuti selle lollusega ja tulemusi ei tulnud kaua oodata, sest tehti selline suur vereanalüüs ja loomse toidu nappus lausa kargab sealt vastu. Seejuures toitus täitsa raamatu järgi, kaalus toitu jne.
-hemoglobiini tase madal
-rauasisaldus ja raua varud ülimalt madalad
-d-vitamiini tase ülimadal

Need on lühiajalised, ca 2 kuu "tulemused". Kokkuvõtvalt "veri vilets",
Ei ole need taimsed valgud ning rasvad midagi "samaväärsed", olulisi toitaineid jääb puudu kohe alguses. Vajalikke ühendeid saab keha teha ikkagi loomsest valgust (liha, kala jne). Analüüs tehti seepärast, et sportimisel kaebas nõrkust. Nõrkus on peamiselt seepärast, et tekib hapnikupuudus.

Vot sedasi.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist