Nutt ja hala

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
herman30
Liige
Postitusi: 1435
Liitunud: 16 Apr, 2008 18:19
Asukoht: Soome
Kontakt:

Re: Kaadrimuudatused

Postitus Postitas herman30 »

Kapten Trumm kirjutas:Teadsin ka mina siis täpselt, kuidas ilmas asjad olema peavad, valdasin nö lõplikku tõde.
Mulle tundub et midagi pole muutnud.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15559
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Fucs »

04:02
https://etv.err.ee/1608148168/aktuaalne-kaamera-ilm
Perearstid võtsid kasutusse vabatahtlike loodud vaktsiinide jaotamise rakenduse

Tallinn, 2. aprill 2021. Sel nädalal võtsid perearstid ja Tervisekassa kasutusse Sixfoldi ja vabatahtlike spetsialistide arendatud digilahenduse vaktsiinide efektiivsemaks jaotamiseks ja perearstidele tarnimiseks.
Vaktsiinitarnete rakenduse arendasid ja andsid riigile tasuta üle Euroopa logistikavaldkonna nähtavusteenuste pakkuja Sixfoldi asutajad ning endised ja praegused töötajad Magnus Hiie, Priit Haamer, Marko Klopets ja Tõnu Runnel ning riskikapitalist Indrek Kasela.
https://www.haigekassa.ee/uudised/perea ... -rakenduse

Respect meestele ja müts maha!

Mul tekkis selline küsimus, et mille kuradiga riigiametid ja ministeeriumid ise tegelevad, kui ei saada hakkama vastavate digilahenduste planeerimise ja tellimise/loomisega nii nagu peab?
See nn "Vaktsineerimisplaan" (mis ei ole plaan, ehk mida ei olnud) oleks pidanud sisaldama ka kõiki planeeritavaid tegevusi ja arendusi, mille alla kuuluvad ka kõik riigi poolt pakutavad digilahendused. Ehk, et ministeeriumide ja ametkondade rida on maksumaksja raha eest tellida pädevad digilahendused, mitte sumada neid "digiarenduste vahendeid" nagu mingisse musta auku ja siis pärast kerjata tasuta erasektori käest neid lahendusi.

See kuradi ebapädevuse, vastutamatuse ja kohati pohhuismi vohamine riigisektoris ajab mul ikka ja jälle ja alati s*ta keema.
Sest ma olen sellega 26 aastat lihtsalt nii kuradi palju pidanud kokku puutuma, et süda läheb pahaks.

No näiteks...
Mul mingi selline hiljutine kogemus a`la jutuajamisest (ei ole sõnasõnalt, üritan sisu oma sõnadega edasi anda) ühe riigiameti juhtivtöötajaga.

Mina: Olite ise uue määruse välja töötamise töögrupis spetsialistina ja sellesse määrusesse kirjutati just teie töögrupi poolt sisse, et teie amet loob IT lahenduse (spetsiaalne veebileht ID kaardi, smart ID, mobiil ID vms jne sisselogimisega ehk "elektrooniline keskkond") kus kodanikud saavad sisse logida ja oma toiminguid alustada ning teostada. Määrus hakkas kehtima august 2018. Kuna kohe oli näha, et see "elektrooniline keskkond" tööle ei hakka, siis selle käima saamise tähtaeg oli määruses 01.01.2019.
Nüüd on juba aasta 2020 suvi ja mida endiselt pole, on see teie välja mõeldud "elektrooniline keskkond", mis on kogu määruse A ja O ja millest kogu teie ameti, ehk riigi poolt osutatav teenus saab üldse alguse. Kuna elu läheb edasi ja toiminguid on kodanikel vaja iga päev endiselt edasi teha, siis selle "elektroonilise keskkonna" puudumisel peavad teenusega teist servapidi seotud eraettevõtjad nüüd tegema teie ameti ja riigi eest topelttööd, et asendada vahelülina kodaniku ja riigi vahel suhtlemisel seda "elektroonilist keskkonda". Millal te selle "elektroonilinse keskkonna" tööle saate, mille te ise oma määrusesse sisse kirjutasite ja ise endale kohustuseks võtsite?

Ametnik: Sellega on selline kurb lugu, et määruse väljatöötamise ajal oli meie ametil erasektorist **** OÜ lepingupartner, kes töötas siiani välja meie ametkonna kõik IT lahendused. Väga professionaalsed inimesed ja väga hea ning sujuv koostöö oli. Aastaid tegelesid spetsiifiliste lahenduste väljatöötamisega. Valitsus aga likvideeris nüüd ootamatult ametkondade enda IT-arenduse ja digilahenduste väljatöötamise osakonnad, lõpetas lepingud erasektoriga, ning võttis suuna riigi poolt pakutavate kesksete IT lahenduste väljatöötamise poole. Me peame nüüd need lahendused eraldi, kesksest riigipoolt hallatavast ministeeriumi IT osakonnast tellima, aga seal on küll head IT spetsialistid, kuid nad ei ole kursis meie ameti iseärasuste, spetsiifika ja töökorraldusega, mistõttu on need lahendused nüüd jäänud venima ja pole siiani suudetud luua seda töötavat "elektroonilist keskkonda"....

Muideks praegu on aprill 2021 ja seda "elektroonilist keskkonda" pole siiamaani.
:twisted:

#e-riik
Riigikontrolöri kokkuvõte e-riigiga seotud tähelepanekutest
Riigikontrolli ülevaade Riigikogule, Tallinn, 11. november 2019
https://tinyurl.com/rkdh6tbv

5. mai 2020 — Riigi IKT baasteenuste konsolideerimise analüüsi eksperthinnang
https://tinyurl.com/4y29nz4x
Kasutaja avatar
Svejk
Liige
Postitusi: 3758
Liitunud: 13 Jaan, 2010 18:32
Asukoht: Põllul
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Svejk »

Fucs kirjutas:

See kuradi ebapädevuse, vastutamatuse ja kohati pohhuismi vohamine riigisektoris ...
Määrus hakkas kehtima august 2018. Kuna kohe oli näha, et see "elektrooniline keskkond" tööle ei hakka, siis selle käima saamise tähtaeg oli määruses 01.01.2019.
Nüüd on juba aasta 2020 suvi ja mida endiselt pole, on see teie välja mõeldud "elektrooniline keskkond"
Kuidas uuendatakse veebilehte
http://kontoris.blogspot.com/2019/10/ku ... lehte.html
Juhataja vangutab aeglaselt pead.

“Minu arvepidamise järgi on see viies,” ütleb ta lõpuks. “Kõik need on läinud ühtemoodi. Kõigepealt pannakse seisma kõik olemasoleva lehe arendused, kuna kohe tuleb uus. Seejärel hakatakse kaardistama olemasolevaid tekste ning mõtlema, et mida oleks vaja uuele veebilehele. Siis pannakse kokku lähteülesanne, midagi sarnast, nagu sa praegu siin lugesid. Siis tehakse selle alusel hange. Sa juba tead, mis sellega siis juhtub, eks?”

“Läheb pekki,” noogutab Noor Menetleja.
"Vaated ja veendumused pärinevad tunnetemaailma sügavikest ja loogika on enamasti vaid kuuleka intellekti abivalmis instrument põhjendamiseks ja õigustamiseks"
"Maul halten und warten diner!" (lõuad pidada ja lõunat oodata!)
Kasutaja avatar
isakene
Liige
Postitusi: 1064
Liitunud: 29 Jaan, 2009 1:04
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas isakene »

Üks pikem mahlakas jutustus riigitasemel IT-st. Mulle teadaolevalt on autor itindust seestpoolt pikka aega ja päris põhjalikult näinud, nii et hariv üllitis.

https://www.veskimees.eu/sisu/kuidas-tehakse-it-d
Kui Teile paistab, et see on nii, siis see ongi nii - Teile paistab.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4082
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Some »

isakene kirjutas:Üks pikem mahlakas jutustus riigitasemel IT-st. Mulle teadaolevalt on autor itindust seestpoolt pikka aega ja päris põhjalikult näinud, nii et hariv üllitis.

https://www.veskimees.eu/sisu/kuidas-tehakse-it-d
Ei ole nali. Jooksen praegu ühe riigiasutusega mööda koosolekuid (õnneks Teams leiutatud), et üks rida koodi muudetaks. Vaja ühele asutusele loodud programm kasutusele võtta ka teistes asutustes aga selleks oleks vaja, et programm loeks kindlalt väljalt sisse Asutuse ID (mis algversioonis puudus, sest loodud ühele asutusele). Erafirmast programmeerijal oli tõenäoliselt juba 5 minutit pärast minu esimese kirja lugemist vajalik muudatus kirjas aga enne rakendada ei saa kui kõik kooskõlastatud. Ja see on hull asi.
Muud hullu pole aga hunnik ametnikke peavad iga päev saatma andmeid Exceli tabelis, mis andmevahetuse saab algsest lõpuni automaatseks teha - alates info kogumisest andmebaasidest kuni selle ilmumiseni riiklikku veebi, ilma inimese sekkumiseta. Praegu puhas käsitöö.
Kõik on selles osas positiivselt meelestatud aga millegipärast ei liigu see asi. Võib-olla ootavad raha, et erafirmale koodimuudatuse kohta hinnapäring teha vms?
alari
Liige
Postitusi: 1614
Liitunud: 06 Juul, 2005 15:48
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas alari »

SMIT-ist räägitakse juba aastaid, kui kohutavast kohast. Maine on neil IT maailmas väga kehv. Selle jutu autor töötas ka seal veidi aega.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40133
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ja mis sellise kehva maine põhjus võib olla?
Kui homme antaks ülesanne teha midagi palju paremini, mida teha/likvideerida tuleks?
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36564
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Kriku »

Rida akf-e võiks sel teemal pikalt ja kirglikult kirjutada - allakirjutanu nende hulgas - aga meil siin ei ole ju ometi IT foorum...
tuuba
Liige
Postitusi: 401
Liitunud: 12 Okt, 2010 18:24
Asukoht: harjumaa

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas tuuba »

SMIT-ist räägitakse juba aastaid, kui kohutavast kohast. Maine on neil IT maailmas väga kehv. Selle jutu autor töötas ka seal veidi aega.
sots.min on läbi aegade olnud üks riigiasutus ,kus juhivad need,kes on tõusnud oma ebakompetentsuse tasemele.

omaaegne IT lahendustega täieline ämber, nüüdne, juba aasta kestnud suutmatus kuidagigi hallata koroona-teemat, seadusevastaselt eraldatud rahad tähestikuollustele jmt.
samas on tegu suurima eelarvega ministeeriumiga,kelle hallata on pea pool riigi eelarvest...

järjekordne tõestus, et rahaga ajusid ei osta...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40133
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Tavapäraselt (ei viita siin kuskile), et organisatsiooni kehvapoolse soorituse üks alustalasid on ringkäenduslik personalipoliitika. See tagab olukorra, et inimesi ei võeta tööle mitte vastavalt võimetele/oskustele, vaid "õigete" sidemetele. Kuna taolises organisatsioonis üldiselt on sisustamata ka sõna "vastutus" tähendus, siis tehakse tööd ka parasjagu niipalju ja niihästi, et liigselt konti ei murra. Ja Eesti vanasõna "ega susi soe hänna pääle situ" kehtib väga hästi.
Avalikku teenistust puudutavates seadustes pole mõiste "avalik konkurss" päris niisama sinna pandud. Mõeldud on see nii, et vaba koha tekkimisel üritatakse (võrdsetel tingimustel mõistagi) leida tööturult sinna parim võimalik kandidaat. Sellest põhimõttest on aga praktikas tehtud farss, neid konkursse korraldatakse vaid konkursikohustuse pärast ja "valitud" kandidaat ise osaleb ka seal.

Mina pole mingi IT asjatundja, aga riigi infosüsteemide igapäevase kasutajana tundub mulle, et paljuski on riigi IT projektide taga levinud probleem, et arenduse põhiosale leitakse kampaaniakorras raha (nt minister toetab), aga edasisele mitte. Seepärast jäävad paljulubavad üritused vinduma ja pälvivad kasutajate kriitikat. Näiteks pole kasutajatuge või on see alla arvestust. Vastupidise näitena tooksin Swedbanki, olen selle klient juba 1994. aastast. Nende koduleht ja netipank on suht muutumatu, aga kasutajatugi toimib väga hästi. Võrreldes näiteks riigihangete registriga, kus kasutajatuge on tükati võimatu isegi telefoni otsa saada ja mailiga saadetud abipalved vastatakse 2-3 päeva hiljem.
Viimati muutis Kapten Trumm, 05 Apr, 2021 9:35, muudetud 1 kord kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36564
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:Tavapäraselt (ei viita siin kuskile), et organisatsiooni kehvapoolse soorituse üks alustalasid on ringkäenduslik personalipoliitika.
Ei ole asi ainult või peamiselt selles, probleeme on palju ja need on spetsiifilised. Jätame need teistele foorumitele.
alari
Liige
Postitusi: 1614
Liitunud: 06 Juul, 2005 15:48
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas alari »

tuuba kirjutas:
SMIT-ist räägitakse juba aastaid, kui kohutavast kohast. Maine on neil IT maailmas väga kehv. Selle jutu autor töötas ka seal veidi aega.
sots.min on läbi aegade olnud üks riigiasutus ,kus juhivad need,kes on tõusnud oma ebakompetentsuse tasemele.
Mis on SMIT-il seost sotsiaalministeeriumiga?
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36564
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Kriku »

Mõlemad algavad SM-iga... :mrgreen:
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40133
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kui jutt käib sotsminni sooritusest koroonakriisis, siis kõik need vilepuhujad ja uuriva ajakirjanduse artiklid mulle isiklikult pole eriti üllatavad, pigem kinnitavad seda, mida ma seni Eesti ministeriaalsest asjaajamisest ja võimekusest arvasin.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
AMvA
Liige
Postitusi: 3539
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Nutt ja hala

Postitus Postitas AMvA »

alari kirjutas:
tuuba kirjutas:
SMIT-ist räägitakse juba aastaid, kui kohutavast kohast. Maine on neil IT maailmas väga kehv. Selle jutu autor töötas ka seal veidi aega.
sots.min on läbi aegade olnud üks riigiasutus ,kus juhivad need,kes on tõusnud oma ebakompetentsuse tasemele.
Mis on SMIT-il seost sotsiaalministeeriumiga?
tuuba oma parimas esitluses lihtsalt :D
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist