Metsakiiver ja küsimus pildi kohta Elva 1944?

Kõiksugu militaarsuunitlusega väljakaevamised ja nendega seonduv.
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

zzz
Viimati muutis Arnold, 15 Aug, 2007 1:42, muudetud 1 kord kokku.
Frundsberg
Liige
Postitusi: 1649
Liitunud: 15 Mär, 2005 10:15
Kontakt:

Postitus Postitas Frundsberg »

Seoses kaeradega meenub üks tore reklaam 1930-ndatest: "Puhk&Pojad kaerahelbed toitvad peaaju ja kondiüdi!" Nii et herkulopuder hommikul vara või miks mitte ka veidi hiljem on igati kasulik soovitus meile kõigile :D !
Kasutaja avatar
hummel
Liige
Postitusi: 2079
Liitunud: 18 Apr, 2004 12:55
Kontakt:

Postitus Postitas hummel »

See pilt peaks pärinema sõjaaegsest videost, mida olen näinud. Ülejäänud klipid selles saatejupis näitasid pigem Punaarmeelaste võidukat edenemist Lõuna-Eestis. Näiteks Valga raudteejaama silt paistis ilusasti. Seega on väga võimalik, et see STUG-idega kaader saadudki Lõuna-Eestist või siis näiteks Põhja-Lätist. Küsimus on pigem, et kus neid maisnaid pigem sealkandis 1944 kasutati ja puruks lasti.

Karile:
Tanki küljele kirjutatud number tähistab pataljoni (abteilungi) allüksust. 201 võiks olla näiteks 2. kompanii ülema massin. Numbrite allüksusteks jaotuse järjestuses (vasakult paremale või vastupidi) hetkel kindel ei ole.
richard
Liige
Postitusi: 1089
Liitunud: 28 Sept, 2006 21:59
Kontakt:

Postitus Postitas richard »

Pakun, et see foto võib olla tamsa tankilahingust taanduvate saksa üksuste jäänused... Suure tõenäosusega võib see foto olla peedu tamsa vahelisel alal, seal on tänini mitmeid selliseid metsateesid... Taandumisel pommitasid saksa taganevaid sõjamasinaid vene lennukid... Üks taganev sõjamasin (vist oli mingi saksa iseliikuv suurtükk) eksis peedul tammi juures ära, otsides teed üle jõe... ja jäeti sinna täiesti tervena maha... Selle masina fotot on ka netis levitatud ja mul on see kuskil olemas...
Kasutaja avatar
Kuperjanov
Liige
Postitusi: 389
Liitunud: 23 Veebr, 2006 15:02
Kontakt:

Postitus Postitas Kuperjanov »

Pilt
JS
Liige
Postitusi: 106
Liitunud: 03 Jaan, 2005 14:45
Asukoht: Tartumaa
Kontakt:

Postitus Postitas JS »

Ärge nüüd väga näppude pihta lööge et igivana teema üles korjatud. Aga olles kogu oma teadliku elu Elvas veetnud ja mingil ajahetkel oma elust ka Elva Metsamajandis töötanud ja seepärast jagan ka Tamsa ja Illi kandi teid natuke. Endal oleks nagu kaks varianti välja pakkuda, kui võtame selle tõsiasjaks et pilt on tehtud Elva lähedal. Esiteks väike teejupp, mis ühendab praegust Illi bussipeatust Tamsa väljadega. Visuaalselt nagu klapiks, mets olemas, tee kuju ja kõrguste muutus samuti. Samuti on veel näha teeääres suuri mürsulehtreid. Ei sobi aga nagu ajalises mõttes. Ma olen nagu aru saanud et kogunesid Saksa tankid kusagil lasketiiru kandis ja enne lahinguvälja kolonne ei rünnatud. See koht jääks aga täpselt lasketiiru-Illi-Tamsa põldude joonele.
Teine pakkumine oleks teejupp Peedult Vapramäele(ehk Tartu-Elva maanteeni) Mõned aastad on seal mustkattega tee, aga ennem oli kruusatee. Samuti nagu visuaalselt sobiks. Ka ajaliselt sest osa allesjäänud tehnikat taganes Puhja ja sinnakanti see tee ka viib. Klapib ka väitega, et taganevaid Saksa masinaid pommitas Ivanite lennuvägi. Tundub küll et kolonn või vähemalt mingi väiksem grupp on tabamuse saanud. Variant veel et see teeäärne mets põgusalt läbi jalutada, sest osa rauatükke lendas kindlasti ka metsa. Omal metalli otsimise vahendeid pole, aga jalutama võiks minna küll. Seda enam et pole kodust kaugel kah.
Terv. Jaanus
Kasutaja avatar
weix
Liige
Postitusi: 99
Liitunud: 18 Dets, 2007 11:56
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas weix »

Ühes nõukogude pildiraamatus selline foto ... http://static1.nagi.ee/i/p/153/52/0383823525aa9e_sq.jpg ..... ja juures tekst "Elva juures toimunud lahingus puruks lastud fashistide tankid" .
Sorry, et kvaliteet kehv . Esiplaanil oleva tanki torni ülemises nurgas number
206 .
Kasutaja avatar
Yamamoto
Liige
Postitusi: 135
Liitunud: 27 Dets, 2007 12:19
Kontakt:

Postitus Postitas Yamamoto »

See on vist filmikaader. Kunagi nägin ka üht videot Tamsa lahingust. Arvatavasti säilitab seda Filmiarhiiv.
Kasutaja avatar
Bomber
Liige
Postitusi: 120
Liitunud: 23 Mär, 2005 9:24
Asukoht: Elva
Kontakt:

Elva

Postitus Postitas Bomber »

Peedu-Vapramäe teelõik see kohe kindlasti pole, sest siis oleks sellest Peedul ka keegi midagi teadnud. Kuid seda tean ma kohe kindlasti, et Peedult läksid mehed (selle marakrati isa, kes STUGil seisab) hobuse ja vankriga Pangodisse peale Tamsa lahingut läbi Lokuta metsa ning too kant oli küll nii paksult vrakke täis et isegi vankriga oli raske liikuda. See oli suht kohe peale lahingut. Ise sai käidud omal ajal tuhnimas ja matti võtmas Illil. Seal oli üks põlenud moonaladu. Metsaalune oli nagu seeni täis. See kraam (mürsud.miinid.), mis Peedu ja Tamsa ümbert kokku korjati õhiti Lokuta laanes.
[img]http://xs224.xs.to/xs224/08094/tiger1901.png[/img]

SIC TRANSIT GLORIA MUNDI!
Kasutaja avatar
ktamm
Liige
Postitusi: 1119
Liitunud: 03 Mär, 2005 23:01
Asukoht: Vaivara
Kontakt:

Postitus Postitas ktamm »

Kuperjanov kirjutas:
Gott mit uns kirjutas:Olen kuulnud,või kuskilt lugenud,et need tankid veeti kuhugi rauteetammi täiteks Elva lähistel? Milline raiskamine!
Räägitavat jah, et purukslastud Saksa tankid olevat veetud Elva - Tartu raudteetammi aluseks, kuid eks see kuulu samasse kategooriasse juttudega nagu tank minu maja taga järves :)
See jutt kõlab jah muistendina, aga teedes on kolu küll.
Olen teetammist kiskunud välja Stugi tükke, millega oli tees olnud pommilehtrit täidetud. Teede sees on ikka asju.
Ühe teise tee sisse oli vertikaalselt taotud MG-34 toru.
JS
Liige
Postitusi: 106
Liitunud: 03 Jaan, 2005 14:45
Asukoht: Tartumaa
Kontakt:

Postitus Postitas JS »

Ärge nüüd näkku lööge, sõrmi sahtli vahele pange, või mind jõulukuuse otsa üles tõmmake, et aegade hämarusest teema üles korjan. Aga no ei anna mulle see Elva ümbruse teema kuidagi rahu. Saanud foorumlase A. käest natuke vihjeid Filmiarhiivi kogudes orienteerumise suhtes, käin ka omapoolse teooria edasiarenduse välja. See purukslastud Saksa tehnika pilt kannab arhiivis signatuuri ,, purustatud sõjatehnika Valga JA Elva vahel,,(või midagi seesugust) Seepärast ei suutnudki me seda seda fotot Elva kontekstiga siduda. Küll on sealsamas aga peoga pilte Tamsa põldudel purustatud Saksa sõjatehnikast. Pead küll ei anna, aga mõne koha arvan küll ära tundvat. Praegusel silmini lumega perioodil ei saa välitöödele siirduda, et visuaalselt asja kontrollida, aga kevadel on plaan küll see piirkond läbi kooserdada. Ma ei loodagi sinisilmselt sealt mõnda masinat leida. Selleks oli see lahingupaik liiga asustaud piirkonnale lähedal. Kohalik kontingent tassis ilmselt kiirelt vajalikud asjad laiali, veel on seal piirkonnas maaparandus ja tee-ehitus üle käinud. Minu teooria on selline, et kui arvan foto järgi paiga ära tundvat, siis peaks vast tee äärde metsa olema jäänud ka mingit peenikes rauakola selle masina külgest,mis oma väikeste mõõtmete tõttu kohalikele huvi ei pakkunud.
Kui nüüd kellegil tekkis huvi minu lolli loogika vastu, siis igasugune arutelu on teretulnud. Samuti võimalik asja kohvilaua taga silmast silma arutada.
Parimat Jaanus.
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Postitus Postitas oleeg »

Samuti võimalik asja kohvilaua taga silmast silma arutada.
Seda võib ikka teha :write:

terv
o
Lemet
Liige
Postitusi: 19942
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Postitus Postitas Lemet »

Tsiteerides taas surematuid klassikuid kodanik Männikese näol- selline arutamine võtab palju valget viina üles...SRY, OT...
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
andrus
Liige
Postitusi: 4358
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Postitus Postitas andrus »

Mulle tundub Aspelundi lähenemine asjale palju mõistlikum - enne kui foorumile abi otsima tulla, tegi ta koduse töö ära, ehk siis käis filmiarhiivis.
Aga neid niisama jutumehi "teooria edasiarendajaid" on foorumil küllaga nähtud.
JS
Liige
Postitusi: 106
Liitunud: 03 Jaan, 2005 14:45
Asukoht: Tartumaa
Kontakt:

Postitus Postitas JS »

Rahustuseks kodanik Lemetile niipalju et mina oma isiku näol olen karsklane ja mingit koosviibimise korras joomingut ei korralda.
Parimat Jaanus
Suletud

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist