Kolõvan

Muistsed linnused, keskaegsed kindlused, kõik sõjad ja lahingud. Mis iganes leidis aset enne XX sajandit...
Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Kolõvan

Postitus Postitas Kriku »

Jüri Kuuskemaa kordab üle:
Kohanime Kalevan asukoha määramisel nägi aastal 1930 vaeva soome teadlane Oiva-Juhani Tall­gren-Tuulio. Ta analüüsis araabia geograafi al-Idrisi koostatud maailmakaardi kommentaare aastast 1154. Teda huvitasid eelkõige Vinlandia ehk Soome nimed, ent ta käsitles ka Astlanda maa kaheksat nime. Araabia tekstide lugemise muudab aga keeruliseks asjaolu, et välja kirjutatakse ainult kaashäälikud, seevastu täishäälikuid tuleb lugejal oletada. Tallgren-Tuulio luges üht täherühma kui QLWN ja tõlgendas seda kui «kaleweni» ehk «kalewan». Seetõttu hakati meilgi pidama aastat 1154 Tallinna esmamainimise aastaks. Meil tähistati aastal 1954 Tallinna 800 aasta juubelit. Meie giidid avaldasid soovi tähistada 850 aasta juubelit aastal 2004, ent Tallinna linnavalitsus seda ei toetanud.

Meie ajaloolane ja numismaatik Ivar Leimus, kes loeb lobedalt ka vanu araabia tekste, oli võtnud vaevaks ise al-Idrisit lugeda. Selgus, et Tallgren-Tuulio oli Kaleweniks peetud nime lugemisel eksinud üheainsa tähe võrra, kuid see muutis kõike. Leimus luges QLWR. Sellest võib tuletada… Kallavere. Kurb lugu küll, sest olime juba harjunud linna esmamainimise aega viima aastasse 1154. Püüdkem end lohutada teadmisega, et meie kallid esivanemad keetsid kalasuppi ja küpsetasid pringleid praeguse Vabaduse väljaku ääres juba 5000 aastat tagasi.
https://arvamus.postimees.ee/7869885/ju ... uutis-koik
croman40
Liige
Postitusi: 804
Liitunud: 10 Okt, 2020 21:42
Kontakt:

Re: Kolõvan

Postitus Postitas croman40 »

croman40
Liige
Postitusi: 804
Liitunud: 10 Okt, 2020 21:42
Kontakt:

Re: Kolõvan

Postitus Postitas croman40 »

Ega see võõraste sulgedega ehtimine pole kuhugi kadunud, mistahes Tallinna veebivaates https://et.wikipedia.org/wiki/Tallinn või https://tallinn.info/ jne jätkub viitamine 1154. a esmamainimisele.
Aga kirjutama pani eelpool viidatud al-Idrisi teksti uustõlgendus.

Antud TLÜ al-Idrisi projekti käigus valminud animatsioon tekitas mõningaid kahtlusi ning peale varasemate al-Idrisi tõlgendustega tutvumist jääb üle vaid imestada, kuidas „teadusliku lähenemisega“ nüüd säärane tulemus saavutati?

Jah, QLWRY küsimusele antud vastus „Tartu“ on edasiminek (tegelikult pakkus juba M.Mägi seda oma „Idatee“ raamatus, kust pärit kaarti vilksamisi animatsioonis näidatakse), aga sellega positiivne osa ka lõpeb. Ülejäänud Soome-Baltikumi kohanimetuste valik on raskesti mõistetav või otse öeldes puhas fantaasia. Näib, et ei üritatudki al-Idrisi teksti loogikaga kohanduda ega arvestatud varasemaid tõlgendusi, rääkimata ajaloolise teadmise puudulikust kasutamisest.

Kuigi tegemist ei ole must-valge situatsiooniga, sest mittetõlgitav osa al-Idrisi tekstist, so. kohanimetused ei ole paraku üheselt mõistetavad ja seetõttu on võimalik leida erinevaid asukohti sõltuvalt vaatenurgast, on sellegipoolest taustsüsteeme arvestades võimalik hinnata andmete sobivust ja võiks eeldada, et valitakse enim tõenäolisemad variandid.

Ühe kummalisema näitena animatsioonist on al-Idrisi poolt Lõuna-Soome (Tabast) piirkonda paigutatud RGWLD (või vanema teksti põhjal DGWLD), mida iseloomustatakse kui “ märkimisväärne ja väga asustatud linn, mis asub mere kaldal... riigis, kus külm on karmim kui Finmarkis ning pakane ja vihm ei lakka hetkekski“ samastatud Lääne-Eestis paikneva Riguldiga.
Samas märksa tõenäolisem oleks Rikala https://fi.wikipedia.org/wiki/Rikala

Võimalik. et antud projekti puhul on tegemist teadlikult n.ö. värskema ja radikaalsema lähenemisega, eesmärgiga pakkuda omaltpoolt võimalikult originaalne lugu, aga paraku jääb puudu veenvusest.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist