Moskva ja Novgrod

Muistsed linnused, keskaegsed kindlused, kõik sõjad ja lahingud. Mis iganes leidis aset enne XX sajandit...
Kasutaja avatar
Rotalane
Liige
Postitusi: 77
Liitunud: 23 Sept, 2010 13:36
Asukoht: Bordeaux
Kontakt:

Re: Moskva ja Novgrod

Postitus Postitas Rotalane »

corvus kirjutas: Lisaks ei meeldi mulle ka minu teksti vägivaldne interpreteerimine, millega kaasneb minu mõtete selge moonutamine, millele sisuliselt järgneb veel targutamine. Kui mingi osa jääb arusaamatuks või tekitab lugeja arust võimaluse asju nii või naa mõista, oleks mõistlikum küsida lisaselgitusi, mitte oletada mida ma öelda tahan. Või esitada oma oletusi minu mõtete pähe ja siis nedega vaidlema hakata. Ja kui ma siis üritan selgitada, mida ma mõtlesin kirjapanduga, siis on minu arust eriti tobe hakata vaidlema või väitma, et mida ma ikkagi targutaja arust mõtlesin. Ju ma ikka ise tean paremini, mida ma öelda tahtisn?
Ei interpreteeri vägivaldselt, ei moonuta ja ei targuta. Ei maksa nüüd ennast sellise ohvrina ka näidata, kellele jälle liiga tehti. Probleem on selles, et Corvuse vastused on alati piisavalt teravad ja nagu ma eelnevalt ütlesin, nii mônigi kord otseselt pôlglikud. Sest Corvus lâheb alati endast välja kui keegi julgeb tema arvamusele midagi vastupidist öelda. Ei teki tahtmist küsidagi, sest ma tean juba ette vastust.
Kasutaja avatar
Rotalane
Liige
Postitusi: 77
Liitunud: 23 Sept, 2010 13:36
Asukoht: Bordeaux
Kontakt:

Re: Moskva ja Novgrod

Postitus Postitas Rotalane »

Vaks vahet, kas ei ole täheldatud vôi ei taheta täheldada.

Üks lihtne küsimus sulle lôpetuseks - millal vôib hakata Tarbatust kui linnast rääkima, enne AD 1030 vôi pärast? :lol:
Kasutaja avatar
wudu
Liige
Postitusi: 852
Liitunud: 05 Nov, 2005 21:47
Asukoht: Rakvere, Kondivalu
Kontakt:

Re: Moskva ja Novgrod

Postitus Postitas wudu »

Eesti keelse sõna LINN algne tähendus ongi LINNUS ...
Linnamägi ei ole mägi, kus oli tänapäeva mõistes linn ...
Ja see, et mingid võõrad oma mätta otsast (või oma rikutuse tasemelt :lol: ) on andnud linna õiguse kohale mis meie esivanemate jaoks oli juba LINN ... ei oma mingit tähtsust.
Me oleme ju siin, et isamaad kaitsta. Aga prantslased on ju ka siin, et oma isamaad kaitsta. Kellel siis õigus on?
Erich Maria Remarque “Läänerindel muutuseta”
Kasutaja avatar
Rotalane
Liige
Postitusi: 77
Liitunud: 23 Sept, 2010 13:36
Asukoht: Bordeaux
Kontakt:

Re: Moskva ja Novgrod

Postitus Postitas Rotalane »

Ilmselt sa seda pôrmustamist jäädki ootama, isand Corvus. Sest niikaua kui meie oma (eesti) arheoloogid - ajaloolased ei suuda (ei julge) arvata, et Toomemäest Tähetornini viival alal oli Tarbatu linn, niikaua ei saa ma sulle seda pôhjendada. Minu isiklik arvamus ju ei loe. Ja Corvus ju arvab alati samamoodi nagu meie arheoloogid - ajaloolased, sest tema ka ei julge seal linna näha.

Tôsi, Mart Laar on mulle "Kodu-lugu" ilmumisaastal loenguid pidamas käies poetanud, et see asulakoht on piisavalt suur, et teda pidada linnaks, aga jällegi, niikaua, kui seda pole kirja pandud (aga vôib olla nüüd juba on?), niikaua Tarbatu linna ka ei eksisteeri. Siinkohal tuleb mul kurioosumina mütsi kergitada venelaste ees, kes seal nägid Jurjevi l i n n a. Mille nad loomulikult enda arvele kirjutasid.

Seega eestlased on ise väetid. Euroopas on muuseas ainult kaks rahvast, kes siiamaale ei suuda oma ametlikku ajalugu ise kirjutada : eestlased ja soomlased. Mingi spetsiifiline läänemeresoome alaväärsuskompleks?
Kasutaja avatar
Rotalane
Liige
Postitusi: 77
Liitunud: 23 Sept, 2010 13:36
Asukoht: Bordeaux
Kontakt:

Re: Moskva ja Novgrod

Postitus Postitas Rotalane »

Mnjah, mitte ei saa aru, mida sa nüüd selle kirjutisega taas öelda tahtsid. Pigem kinnitasid taas seda, et sinu jaoks eestlased ja läänemeresoomlased üks mahajäänud ja alaarenenud rahvas. No see on ju nii vôi teisiti teada, selle kordamiseks oleks piisanud paarist kolmest lausest.

Mis puutub minu argusesse (ja nagu näha, olen sind taas väga kôvasti endast välja viinud, muidu sa niiviisi sappi ei pritsiks), siis hoopis vastupidi. Mul on oma ettekujutus ja arusaam asjadest, mida ma julgen ka välja öelda (ilma, et ma komplekside käes vaevleks). Isegi kui ma lähen sellega vastuollu nii Corvusega kui nö ametliku eksisteeriva ajalooga. Just sellepärast kirjutasin eelmises postituses eestlastest ja soomlastest, kelle ajalugu seisnebki pôhimôtteliselt omaenda ajaloo eitamises. Eestlased jahuvad oma 700-aastasest orjaajast nii nagu soomlaste jaoks algab nende ajalugu Rootsi vallutusega. See oleks justkui mingi rahvusromantika. Ja Corvus on selle tüüpiliseim esindaja.

Vôtame kasvôi selle su linna definitsiooni - paiksed elanikud, kaupmehed, käsitöölised ja juhtorgan. Väga ôige. Aga nii nagu sina väidad, et Tarbatul kôike seda polnud (Corvuse sônul oli vaid taraga piiratud plats!), nii ütlen mina, et kôik see arvatavasti seal ka oli. Mille järgi me otsustame, et seda polnud? Kas Tarbatu on otsast-otsani lahti kaevatud? See on ikka väga väga suur ala, et olla vaid kindlustatud punkt. Otepää oli pigem kindlustatud punkt. Üks asi, mis mind veel häiris, oli su nö. argument, et pole väliskaubandust, pole linna. Ja kuna ei Eestis ega Loode-Venemaal polnud kaubandust (Loode-Venemaa oli Corvuse järgi üldse tagahoov), siis polnudki linnasid. Et siis me olime nii mannetud, et vähe sellest, et pole kunagi olnud suutelised linnasid püstitama, me ei osanud kaubelda kah...

Mis puutub läänemeresoomlaste mahajäetusse vôrreldes Rootsiga siis ma leian, et selline arvamus on väär. Erinevamad, kui mitte mahajäetud. Ei leia, et 8.sajandil rootslased millegi erilisega silma paistsid. Küll aga oli skandinaavlaste näol tegu väga ettevôtlike inimestega, kes tôepoolest tekitasid impulsse, eriti, mis puudutab kaubandust ja kultuuri. Aga neid implsse ei läinud nad tavaliselt tegema kuhugi, kust poleks saanud kasu lôigata. See tee varjaagidest kreeklasteni ulatub kaugemasse aega kui skandinaavlaste ilmumine ja väga vôimalik, et just selle kaubatee pärast nad üldse oma nina sinna Loode-Venemaale toppisidki.
Kasutaja avatar
Rotalane
Liige
Postitusi: 77
Liitunud: 23 Sept, 2010 13:36
Asukoht: Bordeaux
Kontakt:

Re: Moskva ja Novgrod

Postitus Postitas Rotalane »

Oh püha jeekim, jôudsime taas selleni, et kirjutame ajalugu müntidega. Pealegi ei osanud me müntidega midagi muud peale hakata kui maha matta. Ma usun, et neid nüüd küll niisama hobi korras maha ei maetud, pigem ikka selleks, et see rikkus vaenlase kätte ei satuks.

Ah et mujal Euroopas on ajaloolased inimesed tänavalt. Väga hea, mina igatahes eelistan seda varianti ajalugu :lol: .

Linnade ja kaubanduse koha pealt kinnitasid saa taaskord seda, et Eestis ja Loode-Venemaal midagi ei olnud enne kui sakslased-slaavlased-rootslased väliskaubanduse lôid. No olgu siis nii, kôik, mis meil on, on kellegi teise poolt meile toodud. Need läänemeresoomlased peaks üldse kiiremas korras end kellegisse assimileeruma, neil pole mingisugust môtet enam eksisteerida. Soovitavalt vôiksid nad endid hoopis rootslasteks môelda, algus on ju tehtud, Corvuse arvates on saarlased ju algsed rootslased...

See kaubatee oli tôenäoliselt olemas enne skandinaavlasi. Me ei saa paljalt dirhamite pôhjal kaljukindlalt midagi väita. Skandinaavlased - viikingid - ei ilmunud kuhugi niisama. Umbes nii, et siin me oleme ja nüüd hakkame transiidikaubandust pidama ning linnasid ehitama ja riike looma. Ülim eesmärk oli ikka saadav kasum (sest eelkôige oli tegu kaupmeestega), seega ilmuti sinna, kust seda oli vôimalik saada. Kohtadesse, kus midagi eelnevalt eksisteeris. Vahet ei ole, kas läänemeresoomlased kauplesid kopranahkade, merevaigu, morsakihvade vôi orjadega - kôik need olid vägagi tulutoovad bisnesid.

Meil pole enam môtet siin môttetult lahmida, Corvus. Esindage siis edasi oma skandinaavia-slaavi ajalugu ja jôudu selle kaasmaalastele pähemäärimisel. Mina esindan edasi Euroopa "inimesed-tänavalt" ajalugu.
Kasutaja avatar
Rotalane
Liige
Postitusi: 77
Liitunud: 23 Sept, 2010 13:36
Asukoht: Bordeaux
Kontakt:

Re: Moskva ja Novgrod

Postitus Postitas Rotalane »

Corvusel tuleks lôpetada iga natukese aja tagant oma postitustele midagi lisamast vôi minu vastuste valguses midagi parandamast. Tee parem uus postitus, kui sul midagi lisada vôi kiiresti parandada on vaja (eriti kui minu vastus juba eksisteerimas).

Birka Rootsis on oma pindalalt ainult ca 7 ha. See eksisteeris lühikest aega ja oma hiilgeajal elas seal maksimum kuni 700 inimest. Ometi on see rootslaste jaoks nende esimene l i n n.

Me vôiks ju siin diskuteerida, et mis linn see nüüd ka on, taraga ümber piiratud küla kivisel saarel koos väikese linnusega. Ah jah, ma unustasin, et sealt on münte ka leitud. Järelikult siis ikka oli linn...
Kasutaja avatar
Rotalane
Liige
Postitusi: 77
Liitunud: 23 Sept, 2010 13:36
Asukoht: Bordeaux
Kontakt:

Re: Moskva ja Novgrod

Postitus Postitas Rotalane »

Mida siin diskuteerida on? Ma olen ju päri sellega, et Birka oli linn. Tahtsin lihtsalt näidata, et 7 hektarit ja u. 700 inimest on piisav rootslaste jaoks, et teda pidada linnaks (ka teadusringkondades). Suurest linnaks arenemisest ei saa siin eriti rääkida, sest ta eksisteeris vaevalt kaks sajandit. Birka järel tuli Sigtuna, mis samuti eksisteeris veidi üle kahe sajandi. Aga jällegi linn, ehkki ka see ei olnud oma suuruselt miski megalopolis (ja lükati meie esivanemate poolt ümber kah veel, mille peale jääb vaid nentida, et isegi kui me linnasid ei osanud ise ehitada, siis vähemalt oskasime neid edukalt hävitada :lol: ).

Tarbatu Kas keegi oskab öelda, mis oli Tarbatu muinaslinna pindala (mul ei ole andmeid praegu käepärast)? Kui palju vôis sel alal olla paikseid inimesi?
Kasutaja avatar
Rotalane
Liige
Postitusi: 77
Liitunud: 23 Sept, 2010 13:36
Asukoht: Bordeaux
Kontakt:

Re: Moskva ja Novgrod

Postitus Postitas Rotalane »

corvus kirjutas:
Oh püha jeekim, jôudsime taas selleni, et kirjutame ajalugu müntidega. Pealegi ei osanud me müntidega midagi muud peale hakata kui maha matta. Ma usun, et neid nüüd küll niisama hobi korras maha ei maetud, pigem ikka selleks, et see rikkus vaenlase kätte ei satuks.
Huvitavalt selektiivne on su lähenemine. Võiks öelda, et isegi pisut naljaks. Kerides tagasi siinseski teemas kõlanud süüdistusi, siis kõigepealt väitsin ma midagi justkui "corvuse letopissidele" tuginedes. Siis olid ebapädevad arheoloogia (ja tema kõrvaldistsipliinidele) tuginevad väited. Nüüd siis "kirjutame ajalugu müntidega". Kas sulle tõespoolest ei tundu, et kui kirjalikud allikad, arheoloogia (koos oma kõrvaldistsipliinidega), ja numismaatika mingites väidetes on enamvähem ühisel seisukohal, et siis on sinu loominguline lähenemine argumeteerituse baasilt samadele küsimustele selgelt "Kõhnem". Võiks öelda, et faktoloogiliselt täiesti alusetu?
Ah et mujal Euroopas on ajaloolased inimesed tänavalt. Väga hea, mina igatahes eelistan seda varianti ajalugu
Kontrollisin, kas sa pöörad tähelepanu minu väite sisule või vormile. Sinu reageering vormile lubab mul väita, et sul puuduvad tegelikult isegi elementaarsed teadmised, mida tähendab eelajalugu ja ajalugu näiteks Eesti või ka Rootsi kontekstis. Võtame sama Birka. Sisuliselt on igal inimesel Rootsis võimalik lüüa lahti rootsikeelne tõlge Vita Ansgari'st või Gesta Hammaburgensis Ecclesiae Pontificum'ist, mis on kirjutatud konkreetselt Rootsis toimuvate sündmuste kohta. Neid kirjutis on veel ja veel. Meenuta nüüd kulla mees, millal kirjutati esimene Eesti ajalugu käsitlus või siis pigem kirjutis, mis põhineb konkreetselt siinsete sündmuste krijeldamisel? Just, siit saadki vastuse, millal tinglikult võib iga eestlane alustada oma "ajaloolane tänavalt" karjääri.
Linnade ja kaubanduse koha pealt kinnitasid saa taaskord seda, et Eestis ja Loode-Venemaal midagi ei olnud enne kui sakslased-slaavlased-rootslased väliskaubanduse lôid. No olgu siis nii, kôik, mis meil on, on kellegi teise poolt meile toodud. Need läänemeresoomlased peaks üldse kiiremas korras end kellegisse assimileeruma, neil pole mingisugust môtet enam eksisteerida. Soovitavalt vôiksid nad endid hoopis rootslasteks môelda, algus on ju tehtud, Corvuse arvates on saarlased ju algsed rootslased...
Linnade koha pealt küll. Kaubanduse koha pealt mitte. Selektiivsel lähenemisel saab väita midagi sellist nagu väidad seda sina mind väitmas!
See kaubatee oli tôenäoliselt olemas enne skandinaavlasi. Me ei saa paljalt dirhamite pôhjal kaljukindlalt midagi väita. Skandinaavlased - viikingid - ei ilmunud kuhugi niisama. Umbes nii, et siin me oleme ja nüüd hakkame transiidikaubandust pidama ning linnasid ehitama ja riike looma. Ülim eesmärk oli ikka saadav kasum (sest eelkôige oli tegu kaupmeestega), seega ilmuti sinna, kust seda oli vôimalik saada. Kohtadesse, kus midagi eelnevalt eksisteeris. Vahet ei ole, kas läänemeresoomlased kauplesid kopranahkade, merevaigu, morsakihvade vôi orjadega - kôik need olid vägagi tulutoovad bisnesid.
Tõenäoliselt ikka ei olnud küll. Kordan, et dirhemid on ainult osa miks me saame seda selliselt väita. Ennem dirhemeid eksisteerisid muud nö valuutad (ehk siis riigid, kellega oleks võinud see kaubandus selliselt toimuda). Meil ei ole vaja mängida hieromante, selle asemel vaatame kellega kaubitsesid sassaniidid või Bütsants või minu pärast Kesk-Aasia riigid nende enda allikatele tuginedes ennem kui Bagdhadis vahetus võim ja tekkis kalifaat (=dirhemid). Taaskord küsin konkreetse küsimuse, kelleni oleks pidanud see väidetav soome-ugride kaubatee viima? Kes oli sel ajal lõpp tarbija kopranahkadele (ja miks ei leia me nende luusid kohalikest nö tehastest siin või Loode-Venemaal siis varematest kihistustes?); morsakihvadele või orjadele või merevaigule? Milles avaldub akumuleeritud kasum Loode-Venemaa soome-ugri aladel eelviikingite või kalifaadi eelsest ajast? Ehk kes tarbisid sinu loetletud produkte ja millega nad tasusid? Selle veetee kasutamisel on nimekiri lühike!

Ja tõtates ette sinu reageeringule. Loomulikult eksisteeris kaubavahetus ka varem. Esemed ja tavad ju rändasid. Inimestest rääkimata. Kuid üsna selgelt ei toimunud midagi sellist nagu me saame seda näha alates 8.sajandist eelnevad 6-7.sajandit lääs-ida-lääs suunal ja Loode-Venemaal või ka Eestis.
Meil pole enam môtet siin môttetult lahmida, Corvus. Esindage siis edasi oma skandinaavia-slaavi ajalugu ja jôudu selle kaasmaalastele pähemäärimisel. Mina esindan edasi Euroopa "inimesed-tänavalt" ajalugu.
Minu arust lahmid sina. Mina üritan viia diskussiooni faktipõhiseks. Mitte loominguliseks, mille puhul nagu ma aru saan, on sinul õigus naeruvääristada ja seada kahtluse alla kõike, aga mina ei saa isegi võimalust teada, millele sinu "loomingulisus" põhineb?

Küsin laiemalt ringilt, et kas ainult minule tundub või on Rotalase puhul hetkel tegu selgelt demagoogitseva stiili viljelemisega? Või siis pigem, kas hetkel põrkuvad teaduspõhine käsitlus (corvus) ja usk (Rotalane). Sel juhul on edasine vaidlus ju vist tõepoolest mõtetetu.
Ära siis vaidle. Sa tood oma numismaatika sisse alati siis, kui sul enam midagi muud öelda ei ole. Ja vastupidi, ma ei naeruväärista midagi ega kedagi, küll aga teeb seda Corvus (kasvôi ütlus, et läänemeresoomlaste jaoks oli tol ajal valuutaks karbid - teokarbid? merekarbid? - mille ta hiljem ära kustutas, ilmselt isegi aru saades, et läks seda etnost halvustades üle piiri). Lisaks ründad sa oma pühas vihas alati Rotalast isiklikult, mitte aga seda, mida ma ütlen.

Aga ega siin polegi enam midagi kakelda.
Kasutaja avatar
Rotalane
Liige
Postitusi: 77
Liitunud: 23 Sept, 2010 13:36
Asukoht: Bordeaux
Kontakt:

Re: Moskva ja Novgrod

Postitus Postitas Rotalane »

corvus kirjutas:
Tarbatu Kas keegi oskab öelda, mis oli Tarbatu muinaslinna pindala (mul ei ole andmeid praegu käepärast)? Kui palju vôis sel alal olla paikseid inimesi?
Kirjutasin ju.
"Salk mehi ja môned naised" vôi "taraga piiratud plats" on tôepoolest väga hea...

Ja väga ilus suhtumine oma minevikku.
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Re: Moskva ja Novgrod

Postitus Postitas gnadenlose »

Rotalane, mulle paistavad su hädad algavat sellest, et sa ei usu praktiliselt ühtegi teaduslikku metoodikat/lähenemist (nimetad seda halvustavalt küll üheks, küll teiseks), vaid üritad puhtalt kõhutunde ning usu pealt asju paika panna. Jõle mõnus on küll nii asju tõestada, kui sa midagi ei väida, vaid lased oponendil üha uuesti ja uuesti tema väiteid üle tõestada! No ja muidugi pärlina vilgub kõige tipus see, et lõpuks oled veel oponendi peale solvunud :D :D :D
Гив Ми Мани
Kasutaja avatar
Rotalane
Liige
Postitusi: 77
Liitunud: 23 Sept, 2010 13:36
Asukoht: Bordeaux
Kontakt:

Re: Moskva ja Novgrod

Postitus Postitas Rotalane »

Kust sa selle välja loed, et ma Corvuse peale solvunud olen? Ja kuskohas ma selle teadusliku metoodika kohta midagi halvustavat olen öelnud?

Teaduslik metoodika ei pea tähendama, et miskit teooriat peab järjekindlalt püha tôe pähe serveerima ja kôike muud kaljukindlalt eitama. Sellest see diskussioon alguse saigi. Loe see algusest lôpuni läbi.
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Re: Moskva ja Novgrod

Postitus Postitas gnadenlose »

No kurat, tõstan käed ja alistun :wall: Kui sul on mingi parem tõde välja käia, lao see lagedale, aga nii, et seda poleks võialik kahtluse alla seada ja sa oma seisukohti mingitele faktidele tuginedes ka kaitsta suudaksid. Vaat seda ma seni veel siin näinud pole!
Гив Ми Мани
Kasutaja avatar
Rotalane
Liige
Postitusi: 77
Liitunud: 23 Sept, 2010 13:36
Asukoht: Bordeaux
Kontakt:

Re: Moskva ja Novgrod

Postitus Postitas Rotalane »

Loe nüüd ikka uuesti see diskussioon läbi. Ma olen selle juba välja öelnud.
Kasutaja avatar
Castellum
Liige
Postitusi: 2446
Liitunud: 27 Dets, 2008 23:29
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Moskva ja Novgrod

Postitus Postitas Castellum »

corvus kirjutas:
wudu kirjutas:Eesti keelse sõna LINN algne tähendus ongi LINNUS ...
Linnamägi ei ole mägi, kus oli tänapäeva mõistes linn ...
Ja see, et mingid võõrad oma mätta otsast (või oma rikutuse tasemelt :lol: ) on andnud linna õiguse kohale mis meie esivanemate jaoks oli juba LINN ... ei oma mingit tähtsust.

Kui me hakkame sõnamängu etümoloogilisest aspektist mängima, siis võiksid ju ka sõna linn tegeliku algse tähenduse ära märkida, hetkel kirjutad sa vaid seda, et sõnaga linn märgiti linnust. Mitte, et sõna linn tähendas linnust. Minu teada tähendas sõna linn minevikus oletatavasti kindlust. Puust tara või kividest müüri. Üldisemalt ka lihtsalt kindlustatud kohta. Seotud oletatavasti tänase soomekeelse sõna linnoitus'e tähendusega.
Toon ära ka inglisekeelse vaste - stronghold. See peaks ütleme enamvähem kõik.

Täna on siiski teaduskäibes mõisted linn ja linnus (ka muinaslinn) erineva tähendusega. Nii, et ma ootan jätkuvalt põnevusega oma väite kiiret ja edukat põrmustamist, sest kindlasti ju isand Rotalane teab millal Tartust sai linn.. Ilustades oma jutu korrektse põhjendusega.
Kui nüüd öeldakse, et linn tähendas kindlust, aga mitte linnust, siis see on nüüd küll otse rappa jooksmine... Antud juhul on ju kindlus (en:Stronghold) katte- ja üldtermin, mis hõlmaksi kõike...sel juhul tähendaks see ikka linnust ka (ja ka maalinna ja linnamäge - aga mis neil kõigil selget vahet, vaat täpset ei teagi...)

Aga ei soovita sõna 'kindlus' siia tirida - liiga üle-ekspluateeritud. Pakuks katteterminina ehk 'kindlustise' (=kindlusehitise). Kindlus (en:Fortress) jääks siis tulevastele põlvedele (15-20. saj)...

Aga seni, kui üks lajatab linna kui juriidilise terminiga ja teine räägib linnast kui tunnetuslikult suurest ja tähtsast asulast, jäätegi teineteist lahmima...
Kindlusarhitektuur on osa meie elukeskkonnast
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline