Ülestõusud ja vastuhakud peale muistset vabadusvõitlust

Muistsed linnused, keskaegsed kindlused, kõik sõjad ja lahingud. Mis iganes leidis aset enne XX sajandit...
Vasta
Kasutaja avatar
Aixc
Liige
Postitusi: 544
Liitunud: 20 Veebr, 2012 12:52
Kontakt:

Ülestõusud ja vastuhakud peale muistset vabadusvõitlust

Postitus Postitas Aixc »

Uue ajalookäsitluse põhjal (Eesti ajalugu II) omandasid eestlased peale muistse vabadussõja kaotust tetavasti ristilippude all kohe uue, Liivimaa identiteedi, sestap on sellised peavooluteemaga mitte just eriti hästi haakuvad sündmused eriti huvitavad ja väärivad minu arvates eraldi teemat.
Seda enam, et tavakodaniku jaoks on selliste lokaalse tähtsusega ürituste kohta infot üpris kaootiliselt.

Eestis puhkes püha jõe rüvetamise pärast talupoegade mäss
http://atlas.postimees.ee/4214243/tana- ... egade-mass
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Ülestõusud ja vastuhakud peale muistset vabadusvõitlust

Postitus Postitas Kriku »

Kohendasin veidike teema pealkirja - "muistne vabadussõda" ei ole mitte mingil juhul õige kasvõi sellepärast, et 1227. aastani oli mitu sõda.
Aixc kirjutas:Uue ajalookäsitluse põhjal (Eesti ajalugu II) omandasid eestlased peale muistse vabadussõja kaotust tetavasti ristilippude all kohe uue, Liivimaa identiteedi
Ei vasta tõele.
Aixc kirjutas:Seda enam, et tavakodaniku jaoks on selliste lokaalse tähtsusega ürituste kohta infot üpris kaootiliselt.
Jüriöö ülestõusu kohta on palju materjali. 1227. aasta järgsete võitluste, eriti Saaremaa alistamise kohta on kõige parem käsitlus "Eesti talurahva ajaloo" I köites. Saaremaa alistamine käis Kuramaaga umbes samas rütmis, kuid Kuramaal jäigi kohalik ülikkond omaette seisusena kestma. Vahe Kuramaa ning Saaremaa ja Põhja-Eesti vahel tegi ses mõttes tõenäoliselt sisse Jüriöö ülestõusu nurjumine.

Vähemalt minu ajal olid keskkooli ajalooõpikus ka Läänemaa sündmused 1560.
Kasutaja avatar
Aixc
Liige
Postitusi: 544
Liitunud: 20 Veebr, 2012 12:52
Kontakt:

Re: Ülestõusud ja vastuhakud peale muistset vabadusvõitlust

Postitus Postitas Aixc »

Ei vasta tõele.
Sissejuhitavas osas sedasi igatahes väidetakse, ma loodan kah, et see käsitlus ei ole ametlikuks aja looks kinnistunud .
Jüriöö ülestõusu kohta on palju materjali. 1227. aasta järgsete võitluste, eriti Saaremaa alistamise kohta on kõige parem käsitlus "Eesti talurahva ajaloo" I köites. Saaremaa alistamine käis Kuramaaga umbes samas rütmis, kuid Kuramaal jäigi kohalik ülikkond omaette seisusena kestma. Vahe Kuramaa ning Saaremaa ja Põhja-Eesti vahel tegi ses mõttes tõenäoliselt sisse Jüriöö ülestõusu nurjumine.
Jah, Jüriöö jt. suuremate sündmuste kohta andmeid ja tõlgendusi leidub, kuid ma pidasingi silmas selliseid lokaalseid sündmusi, milliste kohta vaid aeg- ajalt ja siit-sealt mingeid kilde kuuleb, minu segane sõnastus vist järjekordselt.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Ülestõusud ja vastuhakud peale muistset vabadusvõitlust

Postitus Postitas Kriku »

Aixc kirjutas:Sissejuhitavas osas sedasi igatahes väidetakse
Ei usu. Tsitaati palun.
Aixc kirjutas:Jah, Jüriöö jt. suuremate sündmuste kohta andmeid ja tõlgendusi leidub, kuid ma pidasingi silmas selliseid lokaalseid sündmusi, milliste kohta vaid aeg- ajalt ja siit-sealt mingeid kilde kuuleb
Keskaegsete lokaalsete konfliktide kohta ei kipu allikaid olema. Pühajõe mässu kohta 1642 teame seetõttu, et kohalik kirikuõpetaja Gutslaff sellest kirjutas, aga väga tõenäoliselt oli palju rohkem selliseid kähmlusi, millest me midagi ei tea.

Üks monograafia, mida võiks selle pilguga sirvida, on Elina Öpiku "Talurahva mõisavastane võitlus Eestis Põhjasõja I poolel 1700-1710". Aeg on veidi hilisem ja sotsiaalseks taustaks siis Suur näljahäda. Mõjub käes hoides vihikuna, aga tänapäevase paberi ja vaegnägijate kirjaga paisutataks see üsna soliidseks köiteks.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist