Nõukogude Armees langenud eestlased

Muljeid teenistusest. Nii Eesti väeosades, N Liidus, luures või vastuluures, või hoopis partisanide juures. Kuidas kellelgi juhtunud on.
Vasta
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15563
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Nõukogude Armees langenud eestlased

Postitus Postitas Fucs »

Olavi Ojavee (Ehtla)
sündinud 16.09.1965a
Hukkus NA-s 11.08.1985a
Madrus, kursant
s/o 90183 (32-й учебный отряд ВМФ)
Ametlik surma põhjus: uppumine teenistusülesannete täitmisel
1985.08.11 Olavi Ojavee A.jpg
1985.08.11 Olavi Ojavee B.jpg
1985.08.11 Olavi Ojavee C.jpg
:rip:
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15563
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Nõukogude Armees langenud eestlased

Postitus Postitas Fucs »

Raimond Vasiljev
sündinud 04.07.1966a
Hukkus NA-s 02.12.1985a
Reamees, elektri- ja gaasitehnika roodu autojuht
s/o 41494 (249 отдельный батальон аэродромно-технического обеспечения; Авиационный полк, аэродром Сальск)
Ametlik surma põhjus: lahtine pea- ja ajutrauma koos kolju purunemisega
1985.12.02 Raimond Vasiljev A.jpg
1985.12.02 Raimond Vasiljev B.jpg
:rip:
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15563
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Nõukogude Armees langenud eestlased

Postitus Postitas Fucs »

Ivo Nurme
sündinud 02.02.1942a
Hukkus NA-s 07.02.1986a
Praporšik, laoülem
s/o 1660 вещевой склад
Ametlik surma põhjus: Koljuluude ja koljupõhimiku murd, mis ei ole seotud teenistusülesannete täitmisega
1986.02.07 Ivo Nurme A.jpg
1986.02.07 Ivo Nurme B.jpg
:rip:
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15563
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Nõukogude Armees langenud eestlased

Postitus Postitas Fucs »

Elmut Kask
sündinud 1966a
Hukkus NA-s 21.03.1986a
reamees, sõjaväe-ehitaja
s/o 55211 (военно-строительный часть, военно-строительный отряд, Электросталь)
Ametlik surma põhjus: enesetapp poomise läbi
1986.03.21 Elmut Kask A.jpg
1986.03.21 Elmut Kask B.jpg
*... mehest jäid peale surnukeha järgi ainult traktoristi juhiluba ja 3 rubla raha...

:rip:
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15563
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Nõukogude Armees langenud eestlased

Postitus Postitas Fucs »

Eldur Arma
sündinud 1965a
Hukkus NA-s 17.11.1987a
reamees
s/o 35120 (66 гвардейский зенитно-ракетный Люблинский орденов Кутузова и Александра Невского полк; Saksa Demokraatlik Vabariik, Neustrelitz)
Ametlik surma põhjus: Rinnakorvi ja kõhu kinnine trauma koos siseelundite kahjustustega, BRDM-i (БРДМ) otsasõit/allajäämine.
1986.11.17 Eldur Arma A.jpg
1986.11.17 Eldur Arma B.jpg
:rip:
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15563
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Nõukogude Armees langenud eestlased

Postitus Postitas Fucs »

Peep Soppe
sündinud 05.04.1966a
Lõpetas 1984a Rakvere I Keskkooli
Hukkus NA-s 26.12.1986a
s/o 68186 (Железнодорожные войска, 229-я отдельная рота связи)
Ametlik surma põhjus: Trauma raudteel, seotud teenistusülesannete täitmisega.
1986.12.26 Peep Soppe A.jpg
:rip:
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15563
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Nõukogude Armees langenud eestlased

Postitus Postitas Fucs »

Ahti Rebane
sündinud 16.01.1967a
Hukkus NA-s 13.02.1987a
reamees, BTR-i juht
s/o 91060 (228 Севастопольский ордена Александра Невского мотострелковый полк)
Ametlik surma põhjus: Õnnetusjuhtum. Lahtine koljutrauma ja ajuturse. Puude lõhkumise ajal sai kirvega löögi pähe.
1987.02.13 Ahti Rebane A.jpg
1987.02.13 Ahti Rebane B.jpg
1987.02.13 Ahti Rebane C.jpg
:rip:
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15563
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Nõukogude Armees langenud eestlased

Postitus Postitas Fucs »

Margo Olesk
sündinud 17.09.1967a
Hukkus NA-s 15.06.1987a
reamees, snaiper
s/o 51884 (180-й мотострелковый Краснознамённый ордена Суворова полк ; 3.motolaskurpataljon , 8.motolaskurrood)
15. juunil hukkus reamees snaiper Margo Olesk, sündinud Tapal, töötas enne sõjaväeteenistust Nõmmküla sovhoosi traktoristina. Teenis kordonis, mis julgestas liikumist ühel Kabuli–Džalalabadi teelõigul. Ta märkas, et kokkupõrke ajal üritasid kolm mudžahiidi tungida märkamatult seljatagant kordonisse, ning langes nende peatamise katsel. Margo Olesk on maetud Kadrinasse.
https://epl.delfi.ee/kultuur/afganistan ... d=51030535
1987.06.15 Margo Olesk A.jpg
1987.06.15 Margo Olesk B.jpg
:rip:
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15563
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Nõukogude Armees langenud eestlased

Postitus Postitas Fucs »

Andrus Sahkur
sündinud 1968a
Lõpetas 1986a Tamsalu Keskkooli
Suri NA-s 11.08.1987a
reamees
s/o 24785 (201-я мотострелковая дивизия; 395 мотострелковый полк, г.Пули-Хумри)
11. augustil suri [Afganistanis] südamepuudulikkusse reamees Andrus Sahkur, maetud Järvamaale Koerusse.
https://epl.delfi.ee/kultuur/afganistan ... d=51030535
1987.08.11 Andrus Sahkur.jpg
:rip:
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15563
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Nõukogude Armees langenud eestlased

Postitus Postitas Fucs »

Roman Sidorenko
sündinud 21.02.1967a (rahvuselt venelane, kuid sündinud Tallinnas ja maetud Rahumäe kalmistule)
Lõpetas 1985a Tallinna Ehitus- ja Mehaanikatehnikumi
Hukkus NA-s 31.10.1987a
nooremseersant, jaoülem
s/o 54783 (8-я отдельная бригада специального назначения; 186-й отдельный отряд специального назначения)
31. oktoobril hukkus [Afganistanis] spetsnaz’i nooremseersant Roman Sidorenko (Rahumäe).
https://epl.delfi.ee/kultuur/afganistan ... d=51030535

Sellest lahingust on vene keeles eraldi pikemalt kirjutatud.
Во второй половине октября 1987 года руководство 7-го батальона принимает решение об организации засады на караванной дороге, соединяющей приграничный кишлак Дури с территорией Пакистана.

К выполнению задачи была назначена 4-я группа 2-й разведывательной роты (условное обозначение «Каспий-724»), под командованием заместителя командира роты старшего лейтенанта Олега Онищука (по причине отсутствия командира группы), численностью в 17 человек (вместе с Онищуком)

Следует отметить, что в состав группы был включён военный переводчик, младший лейтенант Горелов, который не имел соответствующей боевой подготовки — поэтому во всех источниках говорится о 16 разведчиках, участвовавших в бою. Первоначально операция планировалась на 23 октября. Но по разным причинам она началась вечером 28 октября.

Ввиду невозможности обеспечить транспортировку группы вертолётом, выдвижение в район засады производилось пешим порядком. За два ночных перехода группа преодолела около 40 километров и достигла окрестностей кишлака Дури, организовав засаду на главенствующей вершине над дорогой.

Засада в ночь с 29 на 30 октября оказалась безрезультатной. В светлое время суток 30 октября по решению Онищука группа скрытно расположилась вблизи укрепрайона противника.

Вечером 30 октября группа разделилась на две части: на вершине горы остаётся подгруппа обеспечения из 5 бойцов и младшего лейтенанта Горелова, которым даётся задача прикрывать тыл и обеспечивать радиосвязь с командованием батальона. Онищук и 10 бойцов занимают позицию ниже по склону, приблизительно в 800 м от вершины горы, с хорошим обзором дороги.

В период с 20:00 до 21:30 наблюдатели заметили караван из трёх грузовых автомобилей, направлявшихся со стороны Пакистана в кишлак Дури, с интервалом в километр. По приказу Онищука было уничтожено головное охранение противника и подбита из гранатомёта головная машина, после чего он доложил начальству по радиосвязи о ситуации. Остальные две грузовые машины развернулись в сторону Пакистана.

В 22:30 вызванная Онищуком пара вертолётов Ми-24 произвела обстрел кишлака Дури, откуда по группе вёлся огонь.

В 1:00 31 октября Онищук принял самостоятельное решение о досмотре подбитой машины и частичном выносе оружия к месту размещения подгруппы обеспечения на вершине горы.

Командование 7-го батальона по радиосвязи разрешило Онищуку остаться в районе засады и известило его, что в 6 часов утра прибудут вертолёты с группой поддержки, которая произведёт окончательный досмотр груза на подбитой машине.

Ближе ко времени подлёта вертолётов Онищук принял самостоятельное решение на повторный досмотр машины и дальнейший вынос оружия.

Дальнейшее развитие событий представлено двумя версиями.

Официальная версия

В 5:40 утра 10 бойцов и Онищук начинают выдвижение к подбитой машине. Для организации огневого прикрытия Онищук отделяет 4 бойцов и отправляет их на близлежащую к машине сопку. Онищук и 6 бойцов продвигаются к машине.

В 5:59 радист докладывает командиру 7-го батальона о спокойной обстановке.

В 6:00 по солдатам, продвигавшимся к машине, был открыт неожиданный огонь противника, который под покровом темноты сумел скрытно рассредоточиться на подступах к машине. Разведчики оказались в организованной засаде и были окружены противником численностью до 160 человек.

Онищук с подчинёнными принимают решение пробиваться из окружения к ближайшей сопке, на которой находились 4 бойца, обеспечивавших огневое прикрытие.

Младший сержант Юрий Исламов принимает решение остаться у машины и прикрывать отход товарищей к сопке. Онищук и Исламов, израсходовав все патроны, подрывают себя ручными гранатами.

К 6:15 в ходе скоротечного боя погибли все 11 бойцов, выдвигавшихся к подбитой машине, включая Онищука. Вопреки договорённостям, вертолёты огневой поддержки Ми-24 вылетели только в 6:40, а транспортные вертолёты Ми-8 — в 7:20.

После этого противник предпринял атаку на позицию подгруппы обеспечения, засевшей на вершине горы. Разведчики, возглавляемые младшим лейтенантом Гореловым, отбили 12 атак противника до подхода подкрепления

На подмогу окружённым разведчикам вылетела оставшаяся часть 2-й роты под командованием капитана Ярослава Горошко. На вертолёте была эвакуирована подгруппа обеспечения из 5 бойцов и переводчика, находившихся на вершине. Капитану Горошко с подчинёнными удалось отбить у противника тела всех 11 погибших, потеряв при этом 1 подчинённого убитым.

Данная версия событий основана на утверждениях командования батальона и легла в основу донесения, по содержанию которого противник понёс высокие потери, а погибшие военнослужащие получили основание для посмертного награждения высокими государственными наградами.

Неофициальная версия

В течение времени, прошедшего с момента уничтожения первой машины, старший лейтенант Онищук неоднократно отправлял подгруппу досмотра к уничтоженной машине для переноски трофеев. В результате нескольких удачных переходов потерялась бдительность как командира, так и его подчинённых.

Охранению противника оставшихся двух машин каравана удаётся незамеченными подкрасться к подбитой машине и, воспользовавшись темнотой и численным превосходством, уничтожить подгруппу досмотра (6 человек) холодным оружием («перерезали» — по тексту автора версии).

Онищук не организовал взаимодействие с подгруппой досмотра и не держал её на постоянной радиосвязи периодическими запросами о состоянии обстановки, поэтому вовремя не обнаружил потери подчинённых и нарастающей угрозы. Переодевшись в форму убитых разведчиков, противник стал подниматься по склону вверх в направлении позиции занимаемой Онищуком и его подгруппой в составе 5 человек. В связи с потерей бдительности и ожиданием подхода подгруппы досмотра противнику удаётся подойти к позиции Онищука вплотную и в коротком бою убить разведчиков.

Подгруппа обеспечения, находившаяся на вершине горы, не вмешивалась в бой, поскольку позиция Онищука и его подгруппы находилась для неё в непросматриваемом мёртвом пространстве, и они не могли поддержать её огнём, а также потому что темнота не позволяла увидеть происходящее внизу.

В результате того, что подгруппа обеспечения не вступила в бой, превосходящий по численности противник её не заметил, что сохранило жизнь военнослужащим.

Группа капитана Горошко, прибывшая подкреплением на вертолётах, эвакуировала подгруппу обеспечения и забрала только 8 тел убитых разведчиков. Оставшиеся 3 тела убитых разведчиков были найдены бойцами подкрепления, прибывшими к 9:00 на бронетехнике.

По свидетельству офицеров и солдат подкрепления, прибывшего на бронетехнике, производивших более тщательное обследование местности, убитые разведчики не успели принять бой и дать должный отпор, о чём свидетельствовало малое количество отстрелянных гильз. Автоматчики успели отстрелить 10-15 патронов. Пулемётчики не более 30.

По их показаниям, находившиеся на дистанции 800-1000 м на вершине горы выжившие военнослужащие из подгруппы обеспечения не могли оказать огневую поддержку, поскольку позиция Онищука для них не просматривалась, и они не могли знать всех подробностей боя.

Данная неофициальная версия озвучена компетентным в данном случае Ковтуном Владимиром Павловичем. Ковтун служил офицером в 7-м батальоне и по прибытии Онищука в батальон передал ему свою должность («заменщик» по должности). Ковтун неоднократно выходил с Онищуком на место засады у кишлака Дури и инструктировал его на предмет проведения засадных мероприятий. После произошедших событий Ковтун встречался с Горошко для уточнения обстоятельств трагедии и собирал письменные показания выживших военнослужащих и военнослужащих подкрепления.

Согласно версии Ковтуна, большие потери противника, гибель командиров моджахедов, а также обстоятельства гибели Онищука и Исламова в официальной версии ставятся под сомнение.
1987.10.31 Roman Sidorenko A.jpg
1987.10.31 Roman Sidorenko B.jpg
1987.10.31 Roman Sidorenko B.jpg (135.92 KiB) Vaadatud 3131 korda
:rip:
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15563
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Nõukogude Armees langenud eestlased

Postitus Postitas Fucs »

Andrus Piiskoppel
sündinud 1968a
Hukkus NA-s 12.11.1987a
reamees, autojuht
s/o 46120 (Железнодорожные войска; 35-й железнодорожный корпус; г. Тында)
Ametlik surma põhjus: "Hukkus teenistusülesannete täitmisel"
1987.11.12 Andrus Piiskoppel A.jpg
:rip:
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15563
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Nõukogude Armees langenud eestlased

Postitus Postitas Fucs »

Urmas Kuus
sündinud ????
Hukkus NA-s 18.04.1988a
reamees
s/o 23370 (36-я воздушная армия; ВВС Южной группы войск; Медсанчасть. Венгрия - Дебрецен)
Ametlik surma põhjus: Liiklusõnnetus ("autokatastroof") teenistusülesannete täitmisel. (Hukkunu isa räägib ERR raadiosaates, et "ta läks teisi päästma ja hukkus")

Väidetavalt ei saadetud vanematele mahamatmiseks nende poja surnukeha.
Helifail
Avalikud asjad: AVALIKUD ASJAD. Nõukogude armeest
Eetris: 21.01.1992
Eesti noormeeste hukkumisest Nõukogude armees. Ungaris hukkunud Urmas Kuusi vanemad Elli ja Arvo Kuus räägivad oma poja surmast, vanemate nägemus olukorrast. Saate autor ja reporter Kiira Kahn.
https://arhiiv.err.ee/vaata/avalikud-as ... ilar-18694
1988.04.18 Urmas Kuus A.jpg
:rip:
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15563
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Nõukogude Armees langenud eestlased

Postitus Postitas Fucs »

Harri Väli
sündinud 31.08.1967a
Hukkus NA-s 02.07.1988a
reamees, snaiper
s/o 71176 (70-я отдельная гвардейская мотострелковая дважды Краснознамённая, орденов Кутузова и Богдана Хмельницкого бригада ; 3.motolaskurpataljon, 7.motolaskurrood)
Ametlik surma põhjus: Miinipilduja miini killuhaav peas ja lisandunud kopsupõletik.
1988.07.02 Harri Väli A.jpg
1988.07.02 Harri Väli B.jpg
1988.07.02 Harri Väli C.jpg
Pikaleveninud ja NSV Liidule raskeid tagajärgi toonud Afganistani-afääri viimaseks eestlasest sõjaohvriks jäi reamees Harri Väli, kes suri 1988. aasta 2. juulil, sängitatud viimsele unele Rakvere Tõrma kalmistule. Eestis lehvisid juba sinimustvalged lipud ning laulev revolutsioon kogus iga päevaga uut hoogu, üheksa-aastase Afganistani sõja lõpuni ja Nõukogude vägede lõpliku väljatoomiseni oli jäänud vaid 228 päeva…

Harri Väli pärines Lääne-Virumaalt Pajustist. Oli lõpetanud Rakvere kutsekooli, töötas tislerina kolhoosis. 1986. aasta aprillis kutsuti ta Nõukogude armeesse, kolmekuuline väljaõpe toimus Türkmenistanis, juba augustis saadeti ta Afganistani. Järgmised enam kui poolteist aastat teenis Harri Väli Kandaharis lennuvälja kaitsel soomustransportööri sihturina. Kaks Nõukogude armee kohustuslikku teenistusaastat said täis 16. aprillil 1988 ning vaid kuu hiljem – 15. mail algaski Nõukogude vägede Afganistanist lahkumine.

Harri Väli sai 18. mail miinipildujatulest raske peahaava. Raskelt haavatud Harri Väli lebas algul Kabuli haiglas – kus miinikild välja opereeriti – ning seejärel viidi TasŠkendi sõjaväehaiglasse. Teave poja haavatasaamisest jõudis vanemateni 14. juunil ja isa jõudis Taškenti, kus nägi poega veel elavana. Ema Taškenti ei pääsenud, sest lennukipileteid polnud saada. Loodeti Harri Väli paranemisele ja taheti ta juba tuua Leningradi haiglasse, ent haige organism ei pidanud kopsupõletikule vastu.

Eesti ajakirjandusvabadus edenes ja Viru Sõnas ilmus esmakordselt konkreetne kuulutus: “Mälestame sügavas leinas Afganistanis ajateenistuse viimastel päevadel, tagasiteel Eestimaale traagiliselt hukkunud Harri Välit.” (VS, 9. juuli 1988.) Aga avaldati veel ka nõukogulikke fraase: “Mälestame Afganistanis internatsionalistlike ülesannete täitmisel langenud Harri Välit. /---/ Rakvere rajooni Sõja- ja Tööveteranide Nõukogu Rakvere rajooni sõdurite-internatsionalistide klubi juhatus.” (VS, 16. juuli 1988.)

Mõni aasta hiljem rääkis üks sõjast osavõtnu Harri Väli emale, et ühe venekeelse lehe andmeil võis Harri Väli haavata saada koguni Nõukogude miinipilduja tulest, sest vaatamata vaherahule toimus mudžahiidide ning lahkuvate Nõukogude vägede vahel väiksemaid kokkupõrkeid. Pool aastat hiljem, 1989. aasta 23. veebruaril, Nõukogude armee aastapäeval, andsid Rakvere rajooni sõjakomissar jt ametiisikud Harri emale Valve Välile üle pojale postuumselt annetatud Punatähe ordeni. Enamiku hukkunud eestlaste vanemad olid sama ordeni varem kätte saanud.
https://epl.delfi.ee/kultuur/afganistan ... d=51030535

Üks noorelt lõppenud elu
Laual on põlev küünal ja pildialbum. 2. juulil 1988. aastal suri Taškendi sõjaväehaiglas Afganistanis haavata saanud Harri Väli. Teadaolevalt oli ta viimane Eestist pärit surmasaanu tolles sõjas. Oma poega meenutab ema Valve Väli.....
https://virumaateataja.postimees.ee/230 ... ppenud-elu

:rip:
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15563
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Nõukogude Armees langenud eestlased

Postitus Postitas Fucs »

Mati Reinbaum
sündinud 17.04.1968a
Lõpetas 1983 Viru-Jaagupi algkooli ja 1986 Roela Keskkooli.
Hukkus NA-s 22.09.1988a
reamees, väeosa vanemkokk
s/o 18850 (2.танковоый батальон 117 танкового полка 1 танковой дивизии; Калининградская область, Багратионовский район, п/о Корнево-1)
Ametlik surma põhjus: Traagiline õnnetusjuhtum, seotud teenistusülesannete täitmisega.
1988.09.22 Mati Reinbaum A.jpg
1988.09.22 Mati Reinbaum C.jpg
1988.09.22 Mati Reinbaum B.jpg
:rip:
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15563
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Nõukogude Armees langenud eestlased

Postitus Postitas Fucs »

Rudolf Rättäli
sündinud 1968a
Hukkus NA-s 04.12.1988a
reamees
s/o 6506 (Чимкентский конвойный полк. Внутренние войска МВД СССР; Казахская ССР город Чимкент (Шымкент))
Ametlik surma põhjus: Avatud aju- ja koljutrauma, koljuluude purunemine. Liiklusõnnetus ärandatud sõidukiga.
1988.12.04 Rudolf Rättäli A.jpg
1988.12.04 Rudolf Rättäli B.jpg
:rip:
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist