Peeter Suure merekindluse laod?

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Lomp
Uudistaja
Postitusi: 26
Liitunud: 23 Okt, 2007 21:15
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Lomp »

Seoses selle Mustamäe lasketiiruga, kas kellelgi pole pilte sellest? Kuna ise sealt kandist päris, siis päris põnev oleks näha milline see välja nägi kui töökorras oli.
vax
Liige
Postitusi: 279
Liitunud: 14 Juun, 2005 14:24
Kontakt:

Postitus Postitas vax »

Impiger kirjutas:Vaxi pildi peal on tõesti omaaegse kindlusraudtee muldkehad. Nimelt asusid sealkandis Peeter Suure merekindluse laod (mitte niivõrd laskemoona, vaid muu träni jaoks; üksikasju ei tea). Pildil olevad raudteeharud pöörasid ära ühelt haruteelt (praegu on sellel pargitee), mis omakorda lähtus peateelt. See peatee kulges praeguse Mustamäe haigla juurest, Vanaka alt mööda, praegusele Ehitajate teele. Edasi kulges raudtee praeguse TTÜ staadioni poole, suundudes sealt Mäeküla tunnelladude juurde (tänapäeval räägitakse Astangu ladudest, kuid see on väga uusaegne nimetus). Raudtee muldkeha on üsna pikalt (kuigi lünkadega) jälgitav.
Sorry aga jutt käis nõlva _peal_ olevast raudteeharust. Asub see Nõmme turust sadakond meetrit Rahumäe poole, otse Vanaka liumäe kõrval. Algab pealiinist ja suundub läbi "lehtri" poolkaarekujuliselt nõlva servani, kus see lõpeb vanakaga.
Faust
Liige
Postitusi: 1737
Liitunud: 27 Dets, 2004 10:01
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Faust »

Üks tähelepanek veel. Seal vanaka nurgas moodustab tamm nagu () ---sellise kuju, ehk siis nagu poolkaared vastamisi. Lisaks läheb tamm vastaspool oleva lagendiku poole ka jupike.
Jumal lõi inimese aga mr. Colt tegi nad kõik võrdseks:
Impiger
Liige
Postitusi: 112
Liitunud: 10 Juun, 2009 23:46
Kontakt:

Postitus Postitas Impiger »

Vabandan Vaxi ees. Mulle jäi tõesti mulje, et tegemist on just Vanakast allpool ja paarsada meetrit Sütiste tee poole asuva metsapargiga. See on mingil määral sarnane fotol olevaga. Selle kohta käis minu jutt.
Aga Vaxi protesti peale tundsin nüüd selle koha ära küll. See on endine kindlusraudtee haruke (või vagonetitee), mille kaudu viidi ehitusmaterjali praeguse Vanaka kohale projekteeritud kauglaskepatarei jaoks. Patarei ehitus jäi seoses Vene Impeeriumi lõppemisega pooleli, kõik ehitatu lammutati laiali ja viidi minema. Mäe sisse uuristatud käigud aeti kinni (vähemasti nende sissepääsud). Selle patarei kohal ongi nüüd Vanakas. Olen kuulnud jutte, et II maailmasõja ajal tegutsesid seal sakslased (üks meenutajatest oli Endel Lippmaa, kes oli siis alles koolipoiss), kuid midagi kindlat ma ei tea.
Vanakast Rahumäe surnuaia poole jäävale lagendikule plaanitseti rajada tolle aja kohta uudne õhutõrjepatarei, mis samuti jäi tegemata. Sellele lagendikule rajati (või pidi rajatama?) ka kindlusraudtee haru, mis algas Liiva—Vääna peateelt, raudtee kolmnurga lähedalt. Praegu on selle tee muldkeha hoolika vaatluse korral veel ülesleitav, kuid juba üsna maatasa.
Impiger
vax
Liige
Postitusi: 279
Liitunud: 14 Juun, 2005 14:24
Kontakt:

Postitus Postitas vax »

Leidsin nüüd kaardi, mis eelnevat juttu üsna täpselt illustreerib:

http://digar.nlib.ee/otsing/avaleht?pid ... igar:44968
Kasutaja avatar
Castellum
Liige
Postitusi: 2451
Liitunud: 27 Dets, 2008 23:29
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

5+ kaart

Postitus Postitas Castellum »

selle kaardi väljatoomise eest vaxile 5+! Kas selle allalaetavast versioonist on ka midagi teada?
pt
Uudistaja
Postitusi: 4
Liitunud: 25 Sept, 2009 2:58
Kontakt:

Kaart allalaadimiseks

Postitus Postitas pt »

Meil Linuxis käib see asi niimoodi: :wink:

Kood: Vali kõik

mkdir topokaart; cd topokaart
curl -O http://digar.nlib.ee/gmap/nd44968-tiles/z5x[9-22]y[6-25].jpeg
for a in *jpeg; do jpegtopnm $a > $a.pnm; done
for x in `seq 9 22`; do echo $x; pnmcat -topbottom `for y in $(seq 6 25); do
    echo z5x${x}y$y.jpeg.pnm; done` > /dev/shm/veerg$x.pnm; done
pnmcat -leftright `seq -f'/dev/shm/veerg%g.pnm' 9 22` | pnmtopng -compression 9 > kaart.png
rm *.jpeg *.pnm /dev/shm/veerg*
Kaardinurkade koordinaadid andis "View page info" Firefoxis. Lõpptulemus oli 44 MB, nii et selle pakkisin Gimp'iga pisemaks. Tulemus: http://rubiin.physic.ut.ee/~sainsaar/topokaart.jpg.
Kasutaja avatar
ivalo
Liige
Postitusi: 1102
Liitunud: 13 Apr, 2004 20:01
Asukoht: Lilleküla
Kontakt:

Re: Peeter Suure merekindluse laod?

Postitus Postitas ivalo »

Vaxi kaardil numbriga 12 tähistatud suurtükipositsioon möödunud sajandi kahekümnendatel.
Samas lähedal oli ka betoonkelder.
Kas kaardile on märgitud suurtükkide positsioonid ja nende juurde kuuluvad laskemoonakeldrid?
Vääna tänava kasarmud kuulusid samuti Merekindluse alla, hiljem kolis sinna Pioneerpataljon.
00M.jpg
Kasutaja avatar
Castellum
Liige
Postitusi: 2451
Liitunud: 27 Dets, 2008 23:29
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Peeter Suure merekindluse laod?

Postitus Postitas Castellum »

Kuna pealkiri on sobiv, ei hakanud eraldi teemat tegema...

Omaaegu jäid silma suured vallid Sõrve - Rannamõisa raudtee ääres:
http://nagi.ee/photos/photo_sizes.php?i ... 365&size=o

Ise olen arvanud, et tegu võiks olla haubitsa- või mortiiripatareiga, aga ka laoga - paraku ei leia omi varaseimaid heietusi enam üles.

Mati Õun on nüüd ka üllitanud väidetavalt kunagisest Kommunaalprojektist pärit väidetava 1918. a kaardi, väidevalt Saksa luure andmete alusel koostatud. Sinna on küll hiljem asju juurde joonistatud, aga eks sealt ole uurida küll...
Kaart ise: Mati Õun. Vaateid merekindlustele. Sentinel. Tallinn 2010. Tagakaane sisekülg. Selle kaardi järgi oleks seal kohas mingi kaevikupositsioon.

Harjumaa Muuseumis on üks Saksa kaardi koopia. Väidetavalt pärit ERA-st, aga nii Madaras kui ka Maneežis ei taheta/ suudeta seda konkreetset kaarti üles leida. Muuseum ehk paneb sel aastal kaardikoopiale numbri, siis saaks sellele edaspidi ka viidata. Selle kaardi järgi oleks seal kohas midagi, mida võiks tõlgendada mingi kaevikupositsioonina. Arvatavasti on siit või sarnaselt kaardilt pärit Kommunaalprojekti-kaardi kaeviku-tingmärgid. Sakslased seega ei osanud venelaste ehitistele oma kaardil otstarvet anda.

Leho Lõhmusel on üllitatud kaart, mai 1917 (Leho Lõhmus. Nõmme kindlusraudtee. Koolibri. Tallinn 2011. Lk 18-19). Selle kaardi järgi on seal kohas laskemoonalaod. Kaardi viide: Vene Mereväearhiiv, RGAVMF 949.2.26.

Seega, oletan - antud kohas oli Maarinde I sektori laskemoonaladu. Puithooned, plahvatusvallid. Venelaste järgi teostatud 3 rivis - 4+3+4, kokku 11.
Arvatavasti pandi taganemisel põlema. Üks põhjapoolne lasti nii õhku, et hävis või moondus tundmatuseni ka plahvatusvall, kuna Saksa kaardil juba 10 valli. Praegu ka looduses 10 valli.

Sakslased ei osanud neid jäänuseid tõlgendada muudmoodi kui mingi kaitsepositsioonina. Sealt edasi arvamus kui kaevikupositsioonist. Battali kaardil on märge puit- või puit-muldvarjendist või varjendirühmast.
Kindlusarhitektuur on osa meie elukeskkonnast
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist