Kavastu sild!

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Vasta
croman40
Liige
Postitusi: 804
Liitunud: 10 Okt, 2020 21:42
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas croman40 »

retti kirjutas:Puust silla projekt Emajõele oli ka Eestis olemas. Konkreetselt küll Luunjasse.
Georg Vaik´i diplomitöö.

Olen üsna veendunud, et see diplomitöö oli ol.oleva (purustatud) silla asukohta tehtud projekt ja kindlasti ei olnud aluseks juba 1944. a märtsis käinud O.T. sillaehitustööle. Muidugi on huvitav info, et veel 1944.a. aprillis said üliõpilased koolis õppida ja ei olnud mobiliseeritud (tõenäoliselt said ajapikendust.)
retti kirjutas:Väidetav vene sõjavangidest sillaehitajate paiknemine Kavastu mõisas on väga ebatõenäoline.

Tuletame meelde, et vene sõjavangid paiknesid tunnistajate sõnul mõisa läheduses olnud küünis, mis hävis lahingutes.
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas retti »

akf croman40
mul ei ole mõttessegi tulnud, - et vene sõjavangid Kavastu mõisas elasid tubades oma voodis kahe lina vahel.
Ehk samades tingimustes kui vanurid.
Samavõimatu on - et vanurid olid okastraatraataia sees niikui vangid.
Üks kahest oli sellele mõnehektarisele territooriumile liiga.
77 aastat tagasi olid tunnistajad kõige rohkem 10 aastased.
P.s
akf croman40
Kas ma saan õieti aru väitest, - et 9,5 km vahega ehitati sakslaste poolt Emajõele kaks silda ?
Mõlemad 1944.
croman40
Liige
Postitusi: 804
Liitunud: 10 Okt, 2020 21:42
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas croman40 »

Akf retti, vastuseks:
- sõjavangidest. Olid seal abiks sõjavangid või ida-alade vabatahtlikud "hilfswillige" (kes võisid 10 a. lapse jaoks sarnaselt välja näha ja käituda), täpsustamiseks puuduvad andmed. Tartu piirkonnas olid 1944. a kevadel mõlemad grupid esindatud ja O.T. kasutas kõiki ressursse, mis saada oli.
Kui nüüd hinnata nende arvu, siis oletades, et O.T. oli objektil ca 150-200 töötajat, siis mõistlik suhe võiks jääda 50, max 100 abitöölise/sõjavangi piiresse. Sellise hulga majutab probleemideta ja ega mõisal ei tulnud neid ülal pidada.

- sildade ehitamist 1944. a väidavad tunnistajad, fotod ja hulk erinevatest allikatest pärinevat kirjalikku materjali. Minu hinnangul kogu lisanduv informatsioon vaid täiendab juba varasemat ja põhimõttelisi vastuolusid ei näe.
Üsna kindlalt on teada ehitamist tinginud vajadused, tellija, projekteerija/ehitaja, ehitusperiood, projektlahendused ja tehnoloogia. Kavastu sillast saaks soovi korral teha täpse BIM mudeli, Luunja silla puhul tuleb küll veidi improviseerida.
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas retti »

akf croman40
Tänan.
Kaunis teema alguses sooviti töötlemata fotot.
üks selline
Manused
Kavastu sild tlv.jpg
Memuaaritaja
Uudistaja
Postitusi: 10
Liitunud: 07 Aug, 2022 21:54
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas Memuaaritaja »

Postitan oma vanaema memuaarid muutmata kujul selle silla kohta. Sain need memuaarid oma valdusesse alles hiljuti ja siit selle teema läbi hekseldanud, ei kahtle ma küll oma vanema mõistuses. Ta ei mõelnud seda silda välja. Kirja on need pandud umbes 1970tel, takka järgi. Esimene lõik kirjeldab aastaid 1938 + ja teine 1944 augustit.
"Mõisast väljasõidutee on puiestee. See jõuab ristteeni, kus pöörab Tartu poole. Aga otse edasi, möödub mõisa vanast rehehoonest, läheb Narva poole .
Teekäänaku kohalt, algab külavahetee, möödub mõisa koolimajast, viib pikku jõeäärset alevisse, asunikutaludesse.
Mõisa väravatest mõisasse sisenedes on väike segapuudest park. Parki läbib lai kruusatatud tee. Tee viib alla jõe äärde, jõest ülesõidu parve laudadest platvormi peale, kuhu ülesõidu parv kinnitatakse inimeste ja veokite paele võtmiseks.
Vähe maad enne parvepeale jõudmist, on parvemehe maja, majas on pood. Poe eest üle soise pinna on laudadest kitsas jalgtee, mis viib laudadest ehitatud platvormile. See on laevasadam, kus laev inimesi maha laseb ja peale võtab, sest Emajõel on laevaliiklus.
Mõisaparki läbiva tee keskkohas on teeristmik. Sissesõidu väravast tulles viib tee mõisahäärberi paraadukse ette. Mõisahäärber on paremat kätt. Häärberi eest tulev lai tee viib üle sisesõidutee, läbi pargi mõisa viljapuuaia värava ette. Mõisa häärberis on vanadekodu. Mõisa tootmishoonetes on Vanadekodu põllumajanduslik abimajand.
Mõisa sissesõidu väravast pahemale poole algab munakividest sillutatud tee. Pahemat kätt teed on põld. Parema käe pool tootmishoonete tagaküljed. Abimajandile kuuluvad hooned lõpevad enne endist tallihoovi väravat ja on ümber piiratud kõrge, üle inimese peaulatuva puust taraga.
Sellest tootmishoonete rühmast edasi on tallihoovi värava võlvialusest sissekäik endisesse tallihoovi, mis nüüd on seltsimaja hoov. Kuna tallihoovi väravast ülespoole olev pikk hoone, mahajäetud mõisa hobusetall, on nüüd ümber ehitatud seltsimajaks.
Üle selle seltsimaja hoovi, mis on küllaltki suur plats, nüüd rohuga kaetud haljasala, on mahavarisenud savihoonest tekkinud varemekõrgendik. Kõrgendiku taga on tiik. Teisel pool tiiki, poolteist meetrit kõrge mõisa viljapuuaeda ümberpiirav maakivist müür.
Selle müüriga ei ole ümber piiratud ainult aed. On ümber piiratud ka aia tagaosas olev park, kus kõrge männi/kuuse? otsas on kure pesa.
Seltsimaja ülemise otsa juures on väike lage plats. Ja siis on mõisaaegne moonakate maja: pikk maakivist hoone, kus on neliteist suuremõõtmelist moonamehe taret. See hoone on eraldatud viljapuu aia müürist, kitsa maaribaga. Kõik pikktare aknad on viljapuu aia poole. Seega on nähtavus välisilma suletud. Selle pikktare esine on munakividega sillutatud tee, kus kõik neliteist korteri ust on tee poole.
Nüüd elavad selles pikktares riigi üürnikud, kellel on 0,45 sajandikku aiamaad ja odav korteriüür. Kaheteistkümnes tares elavad väga vaesed inimesed, kes saavad elu ülalpidamise asuniku taludes päeviti tööl käimisest..."

"Suvi. Aastal 1944. Augusti kuu.
Sõda on kestnud kolm aastat. Mõis on tundmatuseni muutunud. Üle Emajõe on parve asemel kõrge puust sild. Sild algab mõisa väravast mäe otsast. Lõpeb teisel pool jõge mäe otsas. Nii ei ole saksa sõjaväel mäest üles alla käimist. Laevaliiklust sild ei takista. Laevad saavad silla alt läbi sõita. Selle silla ehitasid sakslasele venemaalt vangidena kohale toodud ehitajad. Need ehitajad ehitasid ka mõisa pargis ja mõisa ümbruses olevad ühest kohast teise veetavad kiirelumajad, mis nüüd on sakslasi täis. Saksa sõjaväe staap ja apteek on mõisa häärberis. Väliköök on häärberi taga olnud suures iluaias.
Sillal on ööd ja päevad kahel pool otsas valvepost. Silla valvurid on OK mehed. Saksa sõjaväe valvepost on mõisast väljaspool. See seisab teeristil..."

On faktiline kirjeldus, et sakslased lasid silla õhku pärast taganemist.
Selle nn valge maja saaga on ka mõistetav. Selle hävitasid venelased vähemalt 1 korra ja slp pole ka enam teist korrust. Majas elas OK Kavastu grupi ülem Rudolf Mugra oma naise ja kaksikutest poegadega. Neid saatus ei hellitanud, nagu ka paljusid teisi OK mehi. sh minu vanaisa.
aero+
Liige
Postitusi: 143
Liitunud: 29 Juun, 2007 0:15
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas aero+ »

Suured suured tänud Teie vanaemale sinna üles. Hindamatu info, mis oleks võinud napilt unustusse vajuda .
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas Kriku »

Täname postitamast!
Memuaaritaja
Uudistaja
Postitusi: 10
Liitunud: 07 Aug, 2022 21:54
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas Memuaaritaja »

aero+ kirjutas: 10 Aug, 2022 16:29 Suured suured tänud Teie vanaemale sinna üles. Hindamatu info, mis oleks võinud napilt unustusse vajuda .
Tänan! Olin just pisut varem lugenud siit seda sillasaagat ja siis avastasin vanaema memuaaridest.. ja esimene mõte oli, et 62 lehekülge ja pooled neist püüdsid tõestada vastupidist: silda ei ole olemas olnud...aga tõde on palju lihtsam... on veel Emajõe forsseerimisest ja ka laipade rüüstamisest peale lahingut. Omakaitsest ja paljust muust. Toksin neid memuaare tuimalt arvutisse ja vb kunagi saab kõigest sellest ka midagi enamat, aga perekonnaraamat kindlasti. On ka esimeste kolhooside loomisest ja seaalsest elust ja inimestest. Aga see ei kuulu siia foorumisse. Kõige varasemad memuaarid aga puudutavad tema ema teenijatüdrukuks olemise aega Ilmjärvel ja perekond Birkenbaumide talu inimestest. Peremees oli vallavanem. On ka üle 300 luuletuse. Üks neist kirjeldab ühe talu küüditamise lugu.
Kasutaja avatar
istorik
Liige
Postitusi: 1042
Liitunud: 02 Mär, 2004 17:36
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas istorik »

Võimas! Jõudu Sulle!
Memuaaritaja
Uudistaja
Postitusi: 10
Liitunud: 07 Aug, 2022 21:54
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas Memuaaritaja »

istorik kirjutas: 10 Aug, 2022 17:52 Võimas! Jõudu Sulle!
Tänan! Aega ja püsivust kulub üksjagu, sest vanaema on jätnud palju mõistatusi, kuna isikud on osa oma nimedega, osad mitte. Olen suutnud peaaegu kõik tuvastada, aga see kõik võtab aega. On ka arusaadav, miks ta on kirjutanud nö ridade vahele. Hirm, et teda tabab abikaasa saatus, kes saadeti OKs olemise eest Vorkutasse, saatis teda vist surmani...
Memuaaritaja
Uudistaja
Postitusi: 10
Liitunud: 07 Aug, 2022 21:54
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas Memuaaritaja »

Suur vaidlus "valge maja" ümber... kui kedagi peaks huvitama, siis selle hoone mõõdud olid 24m pikkust ja 11m laiust. Hoone oli silikaatkivist, katus "papist". Sama katuse all oli eeskoda, laut, ait, poeruum ja 2 eluruumi. Kummaline hoone... Maja oli välja renditud koos kahe vakamaaga, umbes 0.7 h, poepidajale aastamaksuga 150 krooni. Omanik ei olnud rahul temale määratud aastase tulususe määraga 120 krooni, kuna maa oli soine ja suurvesi ulatus peaaegu ukseni isegi kõige kuivematel aegadel.
croman40
Liige
Postitusi: 804
Liitunud: 10 Okt, 2020 21:42
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas croman40 »

Valge maja täpsed mõõdud on jällegi hea teadmine.
Üritasin silla mõõtmeid fotodele kanda (asub eelmisel lk) ja pixleid arvutades sain hoone laiuseks sama tulemuse- ca 11 m, seega võib ka teisi mõõte usutavaks pidada.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas Kriku »

Akf Memuaaritaja, kas sa teemaalgatajaga oled yhendust võtnud?
Memuaaritaja
Uudistaja
Postitusi: 10
Liitunud: 07 Aug, 2022 21:54
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas Memuaaritaja »

Kriku kirjutas: 11 Aug, 2022 21:00 Akf Memuaaritaja, kas sa teemaalgatajaga oled yhendust võtnud?
Me isegi kohtusime!
Memuaaritaja
Uudistaja
Postitusi: 10
Liitunud: 07 Aug, 2022 21:54
Kontakt:

Re: Kavastu sild!

Postitus Postitas Memuaaritaja »

V. Jürissaar kirjutab ka oma raamatus Kehe rinde vahel Emajõe äärsetest päevadest 1944 ja major Rebase rügemendi tegevusest. Mainitakse ka Luunja ja Kavastu sildade õhkulaskmist.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist