Sonar

Laevad, lennukid, tankid... Kõik sõjatehnikast.
Vasta
Väino
Liige
Postitusi: 676
Liitunud: 10 Aug, 2009 20:18
Asukoht: Virumaa
Kontakt:

Sonar

Postitus Postitas Väino »

ruger kirjutas: 18 Nov, 2023 11:56 Hiinlased kasutasid tahtlikult sonarit vee all Austraalia laeva sõukruvi võrkudest puhastanud sukeldujate vastu.

Chinese Navy ship knowingly uses active sonar with Australian divers in the water. The Australian ship was in international waters as its divers worked to clear fishing nets entangled in its propeller.
Having been a navy diver, this can seriously ruin your day. And the Chinese likely did this knowing it would injured the Australian divers.
https://twitter.com/brentdsadler/status ... 6849329282
Võhikuna mõtlesin, et mis see tühipaljas sonar mehele ikka teeb. Googeldades sain teada, et tugev vibratsioon (see on siis arvatavasti võimsamate sonarite lähedal) võib isegi tappa, rääkimata kopsu- ja ajukahjustustest.
_dumbuser_
Liige
Postitusi: 1972
Liitunud: 14 Jaan, 2011 0:37
Asukoht: Viimsi
Kontakt:

Re: Hiina vs. USA

Postitus Postitas _dumbuser_ »

Sonar on jah siuke tegelane, kes teeb üsna suure amplituudiga võnkeid. No umbes sama mis kõlar. Jama hakkab sellest peale, et kui õhus olev helilaine jõuab takistuseni siis pole asi kuigi hull. Õhku saab rämedalt palju veega võrreldes kokku suruda ning takistuseni jõudes ta seda takistust väga ei lammuta sest ka kõrval on õhk ja seda on lihtsam kokku pressida ning energia läheb sedakaudu mujale. Vee puhul on asi juba palju hullem. Vett ei anna peaaegu üldse kokku suruda mis tähendab, et see energia kantakse palju julmemalt edasi takistusele. Kui selleks satub olema inimene siis kopsu ja kõrva sees on ikkagi mingid õhuga täidetud kohad ja kuna õhku saab endiselt ilusti kokku pressida siis see koht ka kokku surutakse. Kui nüüd kopsus laksti survet tõsta siis pole teada kui palju neid ümbritsevaid kudesid ellu jääb. Seega jah, sonariga pihta saamine pole üldse meeldiv. Sonariga sonkimst peetakse ka peamiseks põhjuseks mis aegajalt karjade kaupa väiksemaid ja suuremaid kalasid kuskile ookeani rannale parvede kaupa kaldale tekib. Nad põgenevad sellesama sonari tekitatud olukorra eest aga võivad olla juba kahjustusi saanud ja seeläbi võivad neil olla sügavuse hindamise probleemid. Kaladel peaks olema sügavuse jaoks miski pisike õhuga täidetud põis mis sügavuse suurenemisel rohkem kokku pressitakse ja seeläbi saab kala aru kui sügaval ta on. Kui rohkem huvi on siis youtubes on sellekohaseid palju paremaid seletusi lademes.
olavsu1
Liige
Postitusi: 882
Liitunud: 26 Veebr, 2022 9:25
Kontakt:

Re: Sonar

Postitus Postitas olavsu1 »

Väino kirjutas: 19 Nov, 2023 8:54 Võhikuna mõtlesin, et mis see tühipaljas sonar mehele ikka teeb. Googeldades sain teada, et tugev vibratsioon (see on siis arvatavasti võimsamate sonarite lähedal) võib isegi tappa, rääkimata kopsu- ja ajukahjustustest.
Call of Duty tutvustas ka mis värk on. Allveelaev vs tuukridessant... Allveelaeva sonar pani muda hõljuma ja kivid veerema.
Dessant peitus miski allatulistatud lennuki keresse, sonar lõi lennukikere mõlki ja klaasid puruks. Varjumata või kehvalt varjunud tuukril kadus pool eluvaimu, kui sonari lainega pihta sai. teise lainega oli peaaegu surnud, kolmandaga küpse.

pidi olema tõelähedane ilukirjandus.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline