Enesekaitserelva valik

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kaugemale laskmisest

Postitus Postitas Kriku »

Walter2 kirjutas:Räägime siis enese ja vara kaitsest (LK seadus):

§ 60. Vara kaitse looma eest
(1) Vara kaitseks looma eest on lubatud kasutada kõiki kaitseabinõusid, mis ei põhjusta looma vigastamist või hukkumist ning mis on inimesele ohutud.
(2) Kui vara valdaja ei ole rakendanud kaitseabinõusid vara kaitseks looma eeldatava ründe eest, ei ole tal õigust looma surmata, saada luba looma surmamiseks või saada looma tekitatud kahju eest hüvitist.
Hädaseisund välistab teo õigusvastasuse. Vaielda võib siin selle üle, kas (1) koerarakatsi või kartulite omandiõigus kui õigushüve on ilmselt olulisem hundi kui metsasanitari või metsanotsu eksistentsi keskkonnaõiguslikust hüvest ja (2) kas tegu oli ohu tõrjumiseks vajalik. Kui näiteks keegi annab tuld kartuleid üles võtva metssea pihta, siis see ilmselgelt ei ole ohu kõrvaldamiseks vajalik, sest ohtu võib kõrvaldada ka muul moel. Kui hunt koera ahistab, siis ei pruugi oht muul moel kõrvaldatav olla - aga see küsimus, et kumma elu väärtuslikum on, jääb.

Looduskaitseseaduse § 60 lg. 1 käib igasugu elektrikarjuste ja muude peletite kohta. § 60 lg. 2 aga puutub asjasse küll ja justnimelt teo vajalikkust hinnates. Huntide ja karude vastu on väga raske mingeid küllaldasi ennetavaid katseabinõusid rakendada. Samas hanede puhul näiteks ei vaidlusta ükski osapool, et nende tõrjumisjahiks põldudel on vaja kehtivat õigust muuta, kuigi töötavaid ennetavaid kaitseabinõusid niisama hästi kui polegi. Nii et põllukultuuride puhul on ilmselt üldlevinud arusaam selline, et metslooma või -linnu elu on väärtuslikum kui kellegi põllutäis uba või kartulit ning hädaseisundit ei ole.

Enesekaitsesse looduskaitseseadus mitte kuidagi ei puutu.
herman30
Liige
Postitusi: 1435
Liitunud: 16 Apr, 2008 18:19
Asukoht: Soome
Kontakt:

Relvaseadus

Postitus Postitas herman30 »

Eestis saab ju täisealine vabasti osta pipragaas. Kas sellest ei piisa enesekaitseks? Mina oleks küll õnnelik kui ma saaksin siin Soomes pipragaas ilma loata.
mongol
Liige
Postitusi: 1296
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas mongol »

herman30 kirjutas:Eestis saab ju täisealine vabasti osta pipragaas. Kas sellest ei piisa enesekaitseks? Mina oleks küll õnnelik kui ma saaksin siin Soomes pipragaas ilma loata.
Ostmiseks on luba vaja?
Kui omamiseks pole luba vaja, võin sulle kinkida pipragaasi :)
professional retard
herman30
Liige
Postitusi: 1435
Liitunud: 16 Apr, 2008 18:19
Asukoht: Soome
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas herman30 »

mongol kirjutas:
herman30 kirjutas:Eestis saab ju täisealine vabasti osta pipragaas. Kas sellest ei piisa enesekaitseks? Mina oleks küll õnnelik kui ma saaksin siin Soomes pipragaas ilma loata.
Ostmiseks on luba vaja?
Jah Soomes peab olema politseilt luba pipragaasi ostmiseks. Ja luba saamikseks ei kõlba et "ma tahan".
Trtmppa
Liige
Postitusi: 46
Liitunud: 27 Mär, 2016 18:01
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Trtmppa »

herman30 kirjutas:
mongol kirjutas:
herman30 kirjutas:Eestis saab ju täisealine vabasti osta pipragaas. Kas sellest ei piisa enesekaitseks? Mina oleks küll õnnelik kui ma saaksin siin Soomes pipragaas ilma loata.
Ostmiseks on luba vaja?
Jah Soomes peab olema politseilt luba pipragaasi ostmiseks. Ja luba saamikseks ei kõlba et "ma tahan".
Soomes on natuke veider olukord, kus pipragaasi ostmiseks on Politsei luba vaja, omamine ei ole karistatav aga samas kaasas kandmine jällegi on karistatav.
mongol
Liige
Postitusi: 1296
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas mongol »

Trtmppa kirjutas:Soomes on natuke veider olukord, kus pipragaasi ostmiseks on Politsei luba vaja, omamine ei ole karistatav aga samas kaasas kandmine jällegi on karistatav.
Veider tõesti, aga ma võin siiski Hermanile kinkida ühe ballooni, parem isegi kaks. Juriidiliselt korrektne, pole ostnud ja võib omada nagu ma aru saan :)
professional retard
gorilla
Liige
Postitusi: 678
Liitunud: 29 Veebr, 2012 18:47
Kontakt:

Re: Enesekaitserelva valik

Postitus Postitas gorilla »

Ja et oleks päevakajaliste sündmuste raames siis on need balloonid tühjad..

Muidu äkki võib kodanik lammutama hakata.. aga nii koerad terved ja põder õnnelik.


Sry. ei suutnud vastu panna. :mrgreen:
-he not to go to war, she not to go to a dance.
herman30
Liige
Postitusi: 1435
Liitunud: 16 Apr, 2008 18:19
Asukoht: Soome
Kontakt:

Re: Enesekaitserelva valik

Postitus Postitas herman30 »

Saan ju isegi Eestis olles osta. Aga ma vist ei riskiks tuua üle piiri.
slider
Liige
Postitusi: 467
Liitunud: 02 Jaan, 2016 22:51
Kontakt:

Re: Enesekaitserelva valik

Postitus Postitas slider »

herman30, UK-s korjati relvad ära aastal 86'. Pole Soome seadusandlusega kursis, oli teil sarnast?
herman30
Liige
Postitusi: 1435
Liitunud: 16 Apr, 2008 18:19
Asukoht: Soome
Kontakt:

Re: Enesekaitserelva valik

Postitus Postitas herman30 »

Soomes saab osta relvi. Aga rohkem ma ei tea, ei ole asjaga kursis.
jackpuuk
Liige
Postitusi: 2243
Liitunud: 28 Aug, 2007 2:06
Kontakt:

Relv kodu kaitsmiseks.

Postitus Postitas jackpuuk »

Tervitus rahvas! Paar küsimust tekkinud. Kuna vanuse tõttu on silmanägemine kehvemaks jäänud, kasutan nii lugemisprille kui ka autosõiduks prille, siis kuidas olete lahendanud sellised nägemisprobleemid laskmise puhul? Teine küsimus Ukraina sõja valguses, abikaasaga arutasime asja läbi, midagi ikkagi võiks kodus nö. padja all olla. Idee poolest sobiks Makarov, aga kustkohast sellist heas korras ja sihikuklassiga enam leiad? Kui seda peaks vaja minema, siis oleks see korterikasutus, seega soomustläbistav moon pole esmatähtis, pigem miinus. Kõhukoopasse torgates lööb ka makaroni lask enamiku tõbrastest koos kuulivestiga hunnikusse. Eks siis on aega pähe sihtida. Küsimus, kas haavelmoonaga kuni 9 mm. kah on ? Püstolit või revolvrit? Peale lasku võiks naisterahva randmed ikka töökorras olla, laps kah juba sellises vanuses, et tuleb õpetama hakata.
sitt päev, kellele kurdad
vaad
Liige
Postitusi: 249
Liitunud: 22 Juul, 2019 15:08
Kontakt:

Re: Enesekaitserelva valik

Postitus Postitas vaad »

Tänapäeval on turul saada oluliselt efektiivsemaid enesekaitserelvi, kui Makarovid. Nad on sarnase suurusega, kuid tunduvalt ergonoomilisemad, kergemad, töökindlamad ning suurema salve mahuga. Enesekaitse relva soetamisel ei tasu kindlasti esimese asjana vaadata 70 aastat tagasi disainitud relvi. Soovitan käia näiteks kas Tondi lasketiirus või mõnes muus sarnases, seal saab mitte eriti suure summa eest koos instruktoriga erinevaid mudeleid ja kaliibreid proovida.

Kehva silmanägemise vastu aitavad modernsed sihtimisseadmed ehk maakeeli erinevad punatäppsihikud. Raudsihikutega on fookuspunkte kolm (sälk, kirp ja sihtmärk). Punatäpiga on neid üks (sihtmärk). Vaatad sihtmärki ja punane täpp on nagu võlukombel sihtmärgi kohal täpselt seal, kuhu relv hetkel suunatud on. Punatäpid aitavad eriti palju just inimesi, kelle silmad on ea tõttu juba väsinud. Küll aga on punatäpi kinnituse võimalusega relvad tükk maad kallimad ning ega sihikud ise ka eriti odavad pole. Punatäppi ei tasu segi ajada lasersihikutega.

Soomustläbistavat laskemoona Eesti vabariigi relvaseadus tsiviilkäibes ei luba. Samuti ei luba relvaseadus õõnesotsalist ega muud sarnast laskemoona. Tavaline täismantel või pehmeotsaline kuul on need, mida seadus lubab ja mida on mõistlik ka enesekaitseks Eesti Vabariigis kasutada. Püstolikaliibritele toodetakse küll haavelmoona, seda tuntakse enamasti nimetuse "rat shot" või "snake shot" all. Nagu nimigi ütleb, siis enesekaitseks selline moon ei kõlba. Tema eesmärk on eriotstarbeline. Nii 9x18 moon, mida laseb Makarov, kui ka 9x19 moon, mis on enamlevinud enesekaitse kaliiber, ei oma kaasaaegsete relvade puhul sellist tagasilööki, millega relva käsitseja hakkama ei saaks. Tagasilöögi pärast kummagi kaliibri puhul muretseda pole vaja, see pole suur ka mitte õblukeste naisterahvaste jaoks. Aga alati tasub tiirus proovimas käia.

Makarovi kuul ei läbista enamlevinud kuuliveste. Peaaegu kõik kaasaaegsed pehmed kuulivestid kaitsevad kandjat peaaegu kõigi püstolikaliibrite eest. Aga nagu küsija ise ka mainis, siis kuulivesti läbimine pole ka tsiviilkäibes tegelikult eriti tõsieluline näitaja ega asi, mida peaks taga ajama. Kui ründajal on seljas kuulivest (mis on äärmiselt ebatõenäoline) ning lasu efekt sellele rünnet ei peata, on olemas vastavad drillid, millega ründaja peatada. Süvenema ei hakka, aga sihtimispunktid on siis näiteks massikeskme asemel pea ja/või puusad.

Revolvritel on üks väga tugev miinus püstolite ees ja see on fakt, et revolvri trumlisse mahub oluliselt vähem padruneid, kui püstoli salve ning revolvri ümber laadimine võtab kõvasti kauem aega ning on stressi situatsioonis väga keeruline. Enamik revolvreid on kuuelasulised. Kuus padrunit on väga vähe. Enesekaitse situatsioonis on need kuus läinud hetkega. Enamus modernseid 9x19 enesekaitse eesmärgil toodetud püstolite padrunisalved on võrdluseks umbes 15 kuni 19 lasku. Revolvrite ainsad eelised minu arvates on töökindlus ja võime lasta suurema kaliibriga moona. Revolvrite eelis töökindluses võrreldes modernsete püstolitega pole siiski valdaval enamusel juhtudest märkimisväärne ning kuulub pigem foorumivaidlustes klassi "millega ma oma ostu põhjendan". Küll aga võimaldavad revolvrid lasta suuremakaliibrilist laskemoona nagu nt .44, mis on näiteks suurulukite vastu palju tõhusam, kui 9x19mm. See on minu arvates nende ainus reaalne eelis. Kui kardad metsas karu, on suurekaliibriline revolver ilmselt hea valik. Inimese vastu on selge eelis püstolitel. Lisaks on püstolit oluliselt lihtsam varjatult kanda.

Tulirelvadega ei päde talupoja tarkus, kindlasti tasub enne relva soetamist ja relvaeksami sooritamist läbi teha mõni kaasaaegne koolitusseeria mõne pädeva instruktori käe all. Kedagi eraldi reklaamima ei hakka, googeldades leiab neid kindlasti. Julgen väita, et kui relva valdaja pole saanud kaasaaegset vastavat väljaõpet, pole ta kompetentne relva käsitsema. Samuti on püstoli valdamise oskus selline asi, mida tuleb sageli harjutada. Vilumus kaob väga kiiresti. Vähemalt korra kuus võiks tiirus käia. Kuiv trenn õhtul teleka ees aitab ka väga palju, aga seda ainult siis, kui treenitakse õigeid asju. Õigeid asju aitab treenida pädev koolitaja.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4058
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Enesekaitserelva valik

Postitus Postitas Some »

Kui tihe see tulevahetus enesekaitsetingimustes ikka on? Pätt peab olema ikka väga orienteeritud sinu tapmisele, et oma eluga riskida. Mõistlikum on lahkuda ja valida ohutum ohver. Ehk siis revolver pädeb siiski ka.
trs
Liige
Postitusi: 949
Liitunud: 15 Mär, 2014 14:31
Kontakt:

Re: Enesekaitserelva valik

Postitus Postitas trs »

Püstolit ei või seaduse järgi kanda padrun rauas ja see on ka peamine vahe. Enesekaitse puhul on päris oluline mõttekoht. 6-8 lasku revolvris on arvestatav kogus. Enesekaitse käib enamasti lühikestelt distantsidelt, sihtimine ja sihikud on teisejärguline.
Kui ründajal on vest, siis on tal tõenäoliselt ka relv ja ta oskab seda kasutada. Seega väga ekstreemne olukord ja mõttetu on rääkida sellisel juhul mingist enesekaitseks pähe ja jalga laskmisest. Mõtelge läbi (ja vaadake kasvõi juutuubist) tegelikult ettetulevad enesekaitse stsenaariumid, kus on vaja relva kasutada. Tavaliselt on need ennekõike ootamatud ja kogu tegevus käib refleksist. Teine (siiamaani peamiselt mujal maailmas ettetulev) levinud stsenaarium on nö "active shooter" mille puhul on tõesti rohkem aega "atra seada" eeldusel, et sa ei ole esimene, kelle pihta laskma hakatakse.
paalberg
Liige
Postitusi: 591
Liitunud: 17 Mai, 2019 13:27
Kontakt:

Re: Enesekaitserelva valik

Postitus Postitas paalberg »

Some kirjutas: 28 Dets, 2022 0:46 Kui tihe see tulevahetus enesekaitsetingimustes ikka on? Pätt peab olema ikka väga orienteeritud sinu tapmisele, et oma eluga riskida. Mõistlikum on lahkuda ja valida ohutum ohver. Ehk siis revolver pädeb siiski ka.
Kui lähikontaktist keegi ootamatult noaga torgata tahab siis revolver on kindlasti asja eest. Seal piisab vaid päästikule vajutamisest. Ilma erilise ettevalmistuseta tavainimene ei pruugigi suuta ootamatule rünnakule adekvaatselt reageerida tekib šokk, kramp või midagi ja jäädakse niisama tegevusetult passima. Püstoliga, millel kuuli rauas ei ole suudab lähikontaktist ootamatu rünnaku noaga ära tõrjuda vaid keskmisest märksa treenitum Chuck Norris, tavainimese jaoks on šansid revolvriga palju paremad.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist