Relvaseadus

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
Leo
Liige
Postitusi: 3019
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Leo »

See on selline huvitav kaasus, et täiesti ilmselt EIK on palju aega tegelda tereetiliste mõtteharjutustega. Samahästi võiks hukkunute vanemaid süüdistada, et nad lastele kuulikindlaid veste ei ostnud või neid karate trenni ei saatnud. Kahjuks selle massimõrva sooritanud värdjale anti relvaluba kõiki kehtinud reeglite järgi ja esimeseks relvaks oli 22 LR kaliibriga sportpüstol, mis on igati mõistlik valik algajale. Tagantjärele tarkus, et politsei oleks pidanud midagi teistmoodi tegema, ongi tagantjärele tarkus.
Drax
Liige
Postitusi: 989
Liitunud: 22 Mai, 2009 13:42
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Drax »

https://www.err.ee/1137984/kohtuotsus-a ... -ara-votta
Euroopa inimõiguste kohus tegi Soomes toimunud koolitulistamise kohta hiljuti otsuse, mis lubab ka Eesti politseil näiteks vägivalda propageerivate postituste tegijalt relvaluba ära võtta või see peatada. /.../ Kommusaare sõnul tegelevad sotsiaalmeedia monitoorimisega veebikonstaablid, kuid teateid kahtlastest postitustest tuleb ka eraisikutelt. "Siis me reageerime. Vaatame ennekõike seda, kas nendel inimestel (postituste tegijatel – toim.) on relvad, mis on nende tegevuse motiivid, ja kui see on piisav, siis selle kohtuotsuse valguses relvaloa äravõtmine või peatamine juhtub kindlasti varem kui seni," lausus Kommusaar.
SigaElmar
Liige
Postitusi: 60
Liitunud: 31 Mai, 2012 23:18
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas SigaElmar »

Üle pika aja libisesin relvaseadusest üle ja igaks juhuks kordaks üle, et see varem kangelt keelatud torketääk on nüüd täitsa lubatud? Võin oma Mosinile külge lükata?
Huvitav on lugeda mis välistab relvaloa saamise:
1) on narkootiliste ja psühhotroopsete ainete kasutamisest tingitud psüühika- või käitumishäirega;
2) on raskekujulise psüühikahäirega;
11) on väärteomenetluse korras karistatud mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest lubatud alkoholipiirmäära ületades või õhusõiduki, veesõiduki või raudteeveeremi juhtimise eest alkoholijoobes;
11`1) on väärteomenetluse korras karistatud narkootilise või psühhotroopse aine väikeses koguses ebaseadusliku käitlemise eest;
2 viimast punkti toovad ka relvaloa peatamise, aga narkojoobe kohta pole nagu midagi, ainult kui tekib psüühikahäire ja seegi peab välistuseks olema raskekujuline, kergelt hull võib olla. Alkojoobega autoroolis tekib jama, samas narkomaania pole keelatud. Kuid mis seal ikka viriseda, lihtsalt norimise pärast...
Kasutaja avatar
BlancoNegro
Liige
Postitusi: 84
Liitunud: 30 Dets, 2014 14:06
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas BlancoNegro »

Kergelt hull võib olla, nt foobia hiirte, ämblike või kõrguse suhtes ei ole välistuseks relvaloa saamisele. Mis puudutab narkot ja alkot, siis narko puhul pole vahet, kas kokaiini leiti kodaniku ninast või tema taskust, väärteomenetluse karistuse korral jääb loast ilma ikka. Alkoholi puhul võid pudelit põuetaskus kanda või Lätist koormatena vedada, lihtsalt rooli minna alkoholi tarvitanuna ei tohi.
vtl
Liige
Postitusi: 1159
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

Üks tuttav relvavend pöördus mõni aeg tagasi vabatahtlikult hullumajja, põhjuseks süvenev depressioon. Seni, kuni tüüp oli inimeste keskel, oli kõik justkui ok, aga omaette koju üksi jäädes vajus nagu musta auku. Mõnda aega tagasi oli lahutus selja taga, siis koroona-isolatsioon ja nii see asi progresseerus. Õnneks oli tegu piisavalt aruka ja analüütilise inimesega, kes tabas mustri ära ja läks ise erakorralisse vastuvõttu. Noh, kaks nädalat uuriti-puuriti, leiti, et serotoniini tasakaalu häire (pidi suht tavaline olema tänapäeval), ravikuuriga korrigeeritav, sotsiaalne suhtlusring vaja ka üle vaadata ning seejärel suunati patsient koju taastuma.

Üks murelik lähedane (ja patsifist) oli aga vahepeal vajalikuks pidanud politseid olukorrast teavitada. Menetleja käis haiglas paar korda vestlemas ning pärast väljatulekut võeti relv igaks juhuks hoiule. Lootust on, et saab tagasi, kuna arstid kinnitasid, et asi ei ole ohtlik (tüüp ju ise vabatahtlikult pöördus meditsiiniasutuse poole, mitte ei lasknud endal ajusid välja) ja tegelane ise oli ka optimistlik, aga mõttekoht ikkagi. Nii positiivses kui negatiivses mõttes.

Lihula sündmuste taustal on ju hea, kui igale võimalikule juhtumile reageeritakse koheselt, aga samas võib olla ka vastupidine tulem, kui inimesed peaksid kartma relvaloa võimaliku peatamist/kaotamist ning jätavad seetõttu professionaalset abi küsimata.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Leo
Liige
Postitusi: 3019
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Leo »

Minu arvates on need relvaseaduse piirangud vägagi mõistlikud. Kui inimesel on rasked psüühikahäired, siis see reeglina tähendab, et inimene ei saa päris täpselt aru, kes ta ise on või mis tema ümber toimub ja sellisele inimesele kindlasti ei tohi relva anda. Sama teema on alkohoolikute ja narkomaanide ning igasugu segatarbijatega, kes ei ole päris terved inimesed. Masenduse puhul on teoreetiliselt enesehävitusliku käitumise risk, samas kerge masendus ravituna ei ole ohtlik. Ilmselt sellepärast politsei relva hoiule võttiski, et inimene ennast sellega ei vigastaks, ja pigem saab tagasi.
Kasutaja avatar
Troll
Liige
Postitusi: 3115
Liitunud: 08 Okt, 2004 16:59
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Troll »

SigaElmar kirjutas:11) on väärteomenetluse korras karistatud mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest lubatud alkoholipiirmäära ületades või õhusõiduki, veesõiduki või raudteeveeremi juhtimise eest alkoholijoobes;
11`1) on väärteomenetluse korras karistatud narkootilise või psühhotroopse aine väikeses koguses ebaseadusliku käitlemise eest;
2 viimast punkti toovad ka relvaloa peatamise...
Ei too, vähemalt mitte alati: http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 36#p524236
Hea võidab alati kurja - kes võidab, see ongi hea!
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 12280
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas ruger »

Politseijuht Elmar Vaher räägib tulirelvadest ja nende vajadusest
https://www.err.ee/1150614/politseijuht ... -pohioigus
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
Leo
Liige
Postitusi: 3019
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Leo »

Lugupeetud PPA peadirektor käitub nagu nõukogude miilits, kelle kõige suurem hirm on kui inimeste käes on tulirelvad, äkki hakkavad mässama. Kuidas on võimalik, et PPA peadirektoril endal on nii suur relvahirm? Väita, et 56000 tulirelva 26000 inimese käes on palju ja mingi hirmus probleem, võib ainult täielik :wall: Võrdluseks, Soomes on 1,5 miljonit tulirelva poole miljoni inimese käes ja vahel harva mõni jahimees eksib, kuid sellest ei tehta mingit üldrahvalikku probleemi, sest konkreetne inimene eksis ja vastutab. Eestis oleks sama olukord kui eraisikutel oleks suurusjärgus veerand miljonit relva saja tuhande inimese valduses, kuid seda ei juhtu ilmselt kunagi

Eriti küüniline on peedistada tavalisi relvaomanikke, kes 99% on viisakad ja üle keskmise sissetulekuga inimesed sellepärast, et politsei ise andis relvaloa Mikk Tarrastele hoolimata sellest, et meest oli juba eelnevalt relvaseaduste rikkumise pärast karistatud. Ise said jamaga hakkama, kuid teised on süüdi? Sama loogika alusel peaks PPAst ka relvad ära korjama, sest on mitu juhtumit, kus politseinik on sooritanud relvaga kuriteo? Vastik on sellist mendistunud ajuga miilitsapealiku ininat lugeda! Autojuhiload võiks ka politseinikelt ära korjata, sest aegajalt sattuvad avariisse, las patrullivad jalgsi ja kumminuiaga!
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 29911
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Kriku »

Olete öelnud, et teie hinnangul ei olegi Eesti neid kohti, kus pead tulirelvaga kaitsma oma vara ja tervist. Kas see pole siiski liiga kategooriline, sest eile võibolla ei olnud, aga homme võibolla on?

Aga me oskame seda prognoosida. Täna julgen öelda, et seda ei ole vaja. Need sündmused, mida ma politseijuhina iga päev näen ja tean, ei eelda kodaniku poolt relvaga kaitsmist.


Politsei pidas Valgas kinni röövimises kahtlustatavad mehed
Politsei pidas möödunud nädalal Valgas kinni kaks meest, keda seni kogutud tõenditele tuginedes on alust kahtlustada eaka naise röövimises.

Sündmused Valga linnas said alguse ööl vastu 2. veebruari, kui kaks meest tungisid sisse lukustatud korterisse, lõid seal elavat 81-aastast naist ning võtsid temalt ära teleri, rahakoti koos dokumentide ja sularahaga, mobiiltelefoni ning sügavkülmikust isegi toidupoolist.

Kagu jaoskonna juhtivuurija Tiit Melts kirjeldas, et kurjategijad lukustasid lahkudes väljastpoolt korteri ukse ning jätsid vägivalla tagajärjel tervisekahjustusi saanud eaka naise abitusse seisundisse. „Kuivõrd viga saanud naine ei saanud korterist väljuda ega endale abi kutsuda, jõudis abi temani alles järgmisel päeval, mil lähedased eaka kannatanu korterist luku tagant leidsid,“ kirjeldas Melts kurjategijate ükskõiksust ja jõhkrust. Ta lisas, et eakas naine viidi haiglasse ning politsei alustas juhtunu üksikasjade selgitamiseks kriminaalmenetluse karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb röövimist, mis on omakorda toimepandud grupiviisiliselt ning sissetungimisega.

Juhtivuurija rääkis, et Valga politseiuurijad kogusid sündmuskohalt kõikvõimaliku info ning vaatasid üle erinevate valvekaamerate salvestisi, kuniks 6. veebruari hommikul pidasid politseinikud Valga linnas kinni 25-aastase ja 35-aastase mehe, keda kahtlustatakse kõnealuse kuriteo toimepanemises. Kinnipeetud meeste käest saadi kätte ka eakalt naiselt ja tema kodust röövitud esemed. „Eaka inimese suhtes omakasu eesmärgil taolise vägivalla kasutamine ning korterisse lukustamine näitab kurjategijate erilist jõhkrust ning hoolimatust kaaskodanike ja ühiskonna põhiväärtuste suhtes,“ nentis Melts. Ta lisas, et ka kuriteo toimepanemise iseloom viitas üsna selgelt isikute kalduvusele ja valmisolekule panna vägivalda kasutades toime erinevat liiki kuritegusid.

Lõuna Ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Ainar Koiki taotlusel vahistas Tartu maakohus kuriteos kahtlustatavad. „Kahtlustatavate puhul on oht, et nad jätkaksid vabaduses kuritegude toimepanemist. See, et kuritegu pandi toime üksinda elava eaka inimese suhtes, annab alust arvata, et nad ei kohku millegi ees ning nende poolt on uute kuritegude toimepanemise risk tavapärasest kõrgem,“ sõnas Koik.
11.02.2020

Bandiitilik rünnak ohvri elukohale kui kuriteoliik pole paraku kuhugi kadunud :|
trs
Liige
Postitusi: 874
Liitunud: 15 Mär, 2014 14:31
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas trs »

Ei lugenud artiklist kuskilt välja, et kedagi spetsiaalselt ahistatakse. Samuti pole ka linna pealt kuulda, et kedagi alusetult kiusatakse. Ma arvan, et kõik relvaomanikud ja mitteomanikud on päri praeguses relvaseaduses välistavate tingimustega. Seda politsei hetkel üle kontrollibki, sest Lihula näitas, et on tehtud vigu.
Mis puudutab vajadust relvaga ennast või kodu kaitsta, siis selles osas olen ma küll nõus, et olukord on parem kui kunagi varem. Pea 9 kuud tagasi toimunud 81-aastase üksiku pensionäri röövimise ühiskonna kriminogeensusest näiteks toomine näitab pigem selgelt, et tegemist on väga erandlike juhtumitega. Samas eks enamik relvaomanikke ongi vast oma peas läbi mõtelnud selle, et relv on olematu tõenäosusega juhtuva erandi puhul viimane võimalus elu kaitsmiseks ning läbi kaalunud ka kõik ohud.
Leo
Liige
Postitusi: 3019
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Leo »

Artiklis on konkreetselt öeldud "Seepärast tegime selge otsuse veelkord üle vaadata relvade omanikud, teha neile täiendav taustakontroll, uurida nende eluviisi. Oleme kaks kolmandikku [relvaomanikest] läbi uurinud ja tühistanud mitmeid relvalubasid, mõnega neist kohtuteegi läbi käinud." Kuidas siis sellist massilist jarelkontrolli ainult sellel põhjusel, et inimesel on relvaluba siis ilusasti nimetada? Isegi relvalubasid tühistatud ja sellepärast kohtus käidud? Ma ikkagi panen ette, et järgmiseks võiks kõik autojuhid ka ette võtta ja nende juhiload üle kontrollida, nii lihtsalt tegemise rõõmust, kindlasti kõik autojuhid nuuksuksid rõõmust, kui saavad võimaluse uuesti eksamitel käia, kuid liikluskultuuri äkki natuke parandab, kui mõnelt luba ära võetakse?

See on muidugi väga tore, et vägivaldsed kuriteod on Eestis vähenenud, kuid politsei hea töö on ainult üks nendest mõjuteguritest. Nimelt on ka ühiskond muutunud ja pätid püüavad selle asemel, et lihtlabase röövimise eest peotäie raha eest aastateks vanglasse sattuda, tegelda kuritegudega, kus saab rohkem raha väiksema riskiga.
Leo
Liige
Postitusi: 3019
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Leo »

Leo kirjutas:Artiklis on konkreetselt öeldud "Seepärast tegime selge otsuse veelkord üle vaadata relvade omanikud, teha neile täiendav taustakontroll, uurida nende eluviisi. Oleme kaks kolmandikku [relvaomanikest] läbi uurinud ja tühistanud mitmeid relvalubasid, mõnega neist kohtuteegi läbi käinud." Kuidas siis sellist massilist jarelkontrolli ainult sellel põhjusel, et inimesel on relvaluba siis ilusasti nimetada? Isegi relvalubasid tühistatud ja sellepärast kohtus käidud? Ma tahaks ka väga teada, kuidas on võimalik inimese eluviisi uurida ja kontrollida v.a. mingi sümboolne tegevus, kus andmebaasidest kontrollitakse, et mõnel relvaomanikul pole vahepeal näiteks liiklusrikkumist tekkinud, millele viidates siis relvaluba tühistada. Reaalselt inimese tegevuse kontrollimine tähendaks ikkagi väga suuremahulist jälitustegevust ja kümnete inimestega suhtlemist ehk sadu töötunde, et teada saada, kas inimene on ikkagi aus ja korralik või ainult mängib sellist. 2/3 relvaomanikest oleks nii 15000 + kodanikku, sellise massi kontrollimine PPA jälitusvahenditega ei ole mõne kuuga lihtsalt võimalik. Nii et kui väga norida, siis võib öelda, et PPA peadirektor ajab lihtsalt jama suust välja.

Ma ikkagi panen ette, et järgmiseks võiks kõik autojuhid ka ette võtta ja nende juhiload üle kontrollida, nii lihtsalt tegemise rõõmust, kindlasti kõik autojuhid nuuksuksid rõõmust, kui saavad võimaluse uuesti eksamitel käia, kuid liikluskultuuri äkki natuke parandab, kui mõnelt luba ära võetakse?

See on muidugi väga tore, et vägivaldsed kuriteod on Eestis vähenenud, kuid politsei hea töö on ainult üks nendest mõjuteguritest. Nimelt on ka ühiskond muutunud ja pätid püüavad selle asemel, et lihtlabase röövimise eest peotäie raha eest aastateks vanglasse sattuda, tegelda kuritegudega, kus saab rohkem raha väiksema riskiga.
trs
Liige
Postitusi: 874
Liitunud: 15 Mär, 2014 14:31
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas trs »

Millist nimekirja siis kontrollima peaks, kui eesmärk on kontrollida, et relvad ei oleks sattunud inimeste kätte, kes tegelikult seaduse järgi selleks ei sobi? Kas ja kuidas seda kontrollitakse, on mul täiesti ükskõik. Mida põhjalikumalt, seda parem. Siililegi selge, et kui nii lihtsa kontrolli peale nagu mingitest andmebaasidest nime läbi laskmine(ehk joobes juhtimised ja muud omamise välistamiseks põhjuse andvad seaduserikkumised) selgub, et kuidagi on ikkagi relv kätte jäetud, siis tuleb see ära korjata, mitte tagantjärgi küsida, et kuidas siis nii jälle läks... Iga normaalne relvaomanik saab aru, et kõik need seadusliku relvaga toime pandud jamad on vesi relvavastaste veskile. Kes on natukene kursis erinevate turunduse ja PR teooriatega, võib meelde tuletada, mitu positiivset kajastust on vaja, et heastada üks negatiivne. Arvestades nüüd seda suhet, siis kui tõenäoline on, et ükski Politsei- ja Piirivalveameti peadirektoritest saab kunagi oma töökohta kaotamata ütelda, et relvad ei tapa inimesi, aga inimesed relvadega tapavad? Seega iga relvaomanik peaks seisma selle eest hea, et kahtlased tegelased relva ei omaks ja sellega mingeid jamasid ei korraldaks.
2korda2
Liige
Postitusi: 1186
Liitunud: 01 Juul, 2014 11:56
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas 2korda2 »

Leo,
kui politsei ise tunnistab, et lubade andmisel on tehtud vigu, siis milline oleks sinu arvates õige teguviis? Ootame lihtsalt, et ehk ei juhtu midagi? Või hakkame tegutsema siis, kui üks (või mitu?) "viga" on kuskil rahvarohkes kohas paugutamas käinud?
Mina poleks vastu ka sellele, kui autojuhid käiksid perioodiliselt (näiteks 5 aasta tagant) "atesteerimisel". 30+ aastat tagasi load saanutest ei tea tõenäoliselt üpris suur osa nii mitmetegi uute liikluskorraldusvahendite tähendust. Tuleks kasuks need üle korrata ja kontrollida. Regulaarselt sõitvale juhile ei tohiks sõidueksam olla mingiks probleemiks. Kui on probleemiks, siis parem ongi kui sellised ei liikle.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist