3 aumärki enne IIms

Märgid, medalid, ordenid, embleemid, mis tahes muud märgid, mis Sinu vormile ei teki iseenesest... Nendega seonduvad dokumendid. Muud sõjaväeteenistuse ja lahinguautasud.
huviline77
Liige
Postitusi: 123
Liitunud: 17 Nov, 2014 22:25
Kontakt:

3 aumärki enne IIms

Postitus Postitas huviline77 »

Tere,

Vaadates läbi esivanemate asju, leidsin kolm aumärki. Kahe kohta (Vabadussõja mälestusmedal ja Kaitseliidu Valgerist) olen netist infot leidnud, ent keskmine on veidi ebaselgem. Kas tegemist on Sõjakooli märgiga? Kas esimene kursus? Või hoopis midagi muud? Kui jah, siis mis?

Kas on olemas andmebaas vastavaid aumärke saanud inimeste kohta? Kui olen õigesti aru saanud, siis Vabadussõja mälestusmedal on küllaltki levinud, Kaitseliidu Valgerist mingil määral levinud (kuskilt jäi silma enne sõda ordeni pälvinute arvuna ca 6000). Kuidas on lood tolle kolmanda aumärgiga?

Kui oleks ühegi nende kohta hea andmebaas, siis hea meelega tutvuksin sellega. Mulle pakub huvi, kuidas need aumärgid mu esivanemate kätte jõudsid (küsida pole enam võimalik), kuna ise nad neid ei pälvinud ning teadaolevalt ka niisama märgikogumisega ei tegelenud. Võib-olla mõne kauge sugulase või hõimlase kaudu? Sellele võiksin saada vastuse, kui oleks andmebaas, kus sees aumärgid pälvinute nimed.

Ette tänud tagasiside eest!
Manused
photo (1).JPG
photo.JPG
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5558
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: 3 aumärki enne IIms

Postitus Postitas toomas tyrk »

sõjakooli lõpumärk.

Selle pälvinud mees sai ilmselt ohvitseriks ja perenime järgi otsides võib rohkem infi leida siit:
http://prosopos.esm.ee/index.aspx?type=1
Aleks
Liige
Postitusi: 695
Liitunud: 14 Okt, 2005 18:25
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: 3 aumärki enne IIms

Postitus Postitas Aleks »

Sõjakooli I lennu lõpetas 190 kadetti. Inffi märgi kohta leiad raamatust "Eesti sõjalised autasud ja rinnamärgid 1918 - 1940" lk-lt 306.
Olen huvitatud Kaitseliidu ja Kaitseväe rinnamärkidest, autasudest, dokumentidest ja sümboolikast 1918 - 1940. Võimalik erinevad variandid - ost, vahetus jne. Telefon 5092935.
huviline77
Liige
Postitusi: 123
Liitunud: 17 Nov, 2014 22:25
Kontakt:

Re: 3 aumärki enne IIms

Postitus Postitas huviline77 »

Tänud täpse viite eest raamatule ja leheküljele - selle otsingi üles. Kiire internetiotsing näitas, et raamat on päris rariteetseks muutunud... :) Ehk raamatukogust leiab!
Aleks
Liige
Postitusi: 695
Liitunud: 14 Okt, 2005 18:25
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: 3 aumärki enne IIms

Postitus Postitas Aleks »

huviline77 kirjutas:Tänud täpse viite eest raamatule ja leheküljele - selle otsingi üles. Kiire internetiotsing näitas, et raamat on päris rariteetseks muutunud... :) Ehk raamatukogust leiab!
Saatsin privasse sõnumi.
Olen huvitatud Kaitseliidu ja Kaitseväe rinnamärkidest, autasudest, dokumentidest ja sümboolikast 1918 - 1940. Võimalik erinevad variandid - ost, vahetus jne. Telefon 5092935.
huviline77
Liige
Postitusi: 123
Liitunud: 17 Nov, 2014 22:25
Kontakt:

Re: 3 aumärki enne IIms

Postitus Postitas huviline77 »

Aitäh kõigile abilistele ja huvilistele. Kavatsen jõudumööda arhiive uurida, et välja peilida isiku või isikud, kes kõik kolm aumärki pälvisid. Minu jaoks väärtus ennekõike seoses perekonnalooga ja seetõttu lähevad märgid kunagi edasi lastele.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5558
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: 3 aumärki enne IIms

Postitus Postitas toomas tyrk »

Sõjakooli esimese lennuga alustamiseks on vist kõige sobilikum see artikkel
http://www.ksk.edu.ee/toimetised/kvuoa- ... sed-nr-13/
Andres Seene
Vabariigi sõjakooli asutamine ja selle esimese, vabadussõja-aegse lennu lõpetajad

Lõpus on ka nimekiri.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: 3 aumärki enne IIms

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

huviline77 kirjutas:Aitäh kõigile abilistele ja huvilistele. Kavatsen jõudumööda arhiive uurida, et välja peilida isiku või isikud, kes kõik kolm aumärki pälvisid. Minu jaoks väärtus ennekõike seoses perekonnalooga ja seetõttu lähevad märgid kunagi edasi lastele.
...sa ikka said aru, et see keskmine märk MAKSAB RAHA... Ja kui on tõestatav, et kõik kolm märki moodustavad ühe isiku komplekti, siis maksab kogu sats juba OIKUIPALJU RAHA...

Aga igal juhul on kogu satsi dokumenteerimine // lastele pärandamine ainult tervitatav :)
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
huviline77
Liige
Postitusi: 123
Liitunud: 17 Nov, 2014 22:25
Kontakt:

Re: 3 aumärki enne IIms

Postitus Postitas huviline77 »

Tere

Saan aru, et leidub huvilisi, kellele see märk korda läheb. Olen ka ise mõningate asjade koguja ja mõistan hasarti, mis võib kogumisel tekkida - nii võib väljakäidav summa päris suureks minna. Esivanematelt minuni jõudnud asjadega olen aga võtnud sellise lähenemise, et oleks küll lihtne müüa, aga oma perekonna ajalugu hiljem enam tagasi osta ei saa (isegi kui nende märkide puhul on seos perekonnaga hetkel teadmata). Kahjuks on Eesti perekondade saatus 20.sajandil väga keeruline olnud ning iga side mis sõjaeelse ajaga säilinud, peaks igas perekonnas seetõttu eriti väärtuslik olema. Muidu käitume ka ise, nagu oleks '91 tekkinud uus riik... Vabandan, kui veidi pateetiliselt kõlab, aga teema läheb mulle korda.

Suur tänu ühele eelmisele postitajale, kes pani üles Andres Seene artikli ja Sõjakooli lõpetanute nimekirja. Seal hakkas silma paar perekonnanime, mida saan edasi uurida.

Ega keegi oska soovitada, mis oleks kõige mõistlikum viis Kaitseliidu Valgeristi pälvinute nimede leidmiseks, et kahte nimekirja kõrvutada? Internetist leiab, et asutati 1929. Kas neid annetati ainult (või enamasti) enne 24. veebruari pidustusi? Kõik riiklikud teenetemärgid on muidu loetletud järgmisel veebilehel: http://www.president.ee/et/vabariik/tee ... /kavalerid Ega midagi sarnast ole Kaitseliidu teenetemärkidega tehtud?


Kõike paremat!
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: 3 aumärki enne IIms

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Ega keegi oska soovitada, mis oleks kõige mõistlikum viis Kaitseliidu Valgeristi pälvinute nimede leidmiseks, et kahte nimekirja kõrvutada? Internetist leiab, et asutati 1929. Kas neid annetati ainult (või enamasti) enne 24. veebruari pidustusi? Kõik riiklikud teenetemärgid on muidu loetletud järgmisel veebilehel: http://www.president.ee/et/vabariik/tee ... /kavalerid Ega midagi sarnast ole Kaitseliidu teenetemärkidega tehtud?
Seda küsimust on juba tõstetud kogujate foorumis rindeleht.ee

Lühike vastus oli, et mingit ühtset KL Valgeristi kavaleride registrit ennesõjaaegsest ajast ei eksisteeri. Ei ole isegi selge, kas sellist registrit üldse kunagi peeti (samuti ei olnud vanad Valgeristid nummerdatud) :(
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Jalutu
Liige
Postitusi: 772
Liitunud: 29 Dets, 2012 19:55
Kontakt:

Re: 3 aumärki enne IIms

Postitus Postitas Jalutu »

Borja kirjutas: Lühike vastus oli, et mingit ühtset KL Valgeristi kavaleride registrit ennesõjaaegsest ajast ei eksisteeri. Ei ole isegi selge, kas sellist registrit üldse kunagi peeti (samuti ei olnud vanad Valgeristid nummerdatud) :(
Eks teda peeti ikka, kuid vahest pole see lihtsalt säilinud...

Wabariigi Sõjakooli I lennu märk on ilus asi... Kas see komplekt aga ühele isikule kuulus - mõnevõrra kahtlane, kuid võimalik.
[i]Aga lapsed on Teil toredad![/i]
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5558
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: 3 aumärki enne IIms

Postitus Postitas toomas tyrk »

I lennu märgile käib Vabadussõja mälestusmedal ju lausa vaikimisi kaasa :P

Ja pole mingi ime, et hiljem Kaitseliidus rühmapealiku või muu vähema asjapulga tegevust ka Valgeristiga tunnustati. Kui aurahad omal ajal plekist kommikarbis laste ja muude uudishimulike eest vähe kõrvale pandi - tundub üsna loogiline, et säilusid ja kuulusid ühele mehele jne...

Valgeristi annetamise kohta maksab infot otsida omaaegsetest maakonnalehtedest. Mina kunagi sirvisin Virumaa Teatajaid. Seal avaldati küll regulaarselt peale vabariigi aastapäeva teenetemärkidega autasustatud maakonna kaitseliitlaste nimekirju.
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Re: 3 aumärki enne IIms

Postitus Postitas oleeg »

toomas tyrk kirjutas:I lennu märgile käib Vabadussõja mälestusmedal ju lausa vaikimisi kaasa :P

Ja pole mingi ime, et hiljem Kaitseliidus rühmapealiku või muu vähema asjapulga tegevust ka Valgeristiga tunnustati. Kui aurahad omal ajal plekist kommikarbis laste ja muude uudishimulike eest vähe kõrvale pandi - tundub üsna loogiline, et säilusid ja kuulusid ühele mehele jne...

Valgeristi annetamise kohta maksab infot otsida omaaegsetest maakonnalehtedest. Mina kunagi sirvisin Virumaa Teatajaid. Seal avaldati küll regulaarselt peale vabariigi aastapäeva teenetemärkidega autasustatud maakonna kaitseliitlaste nimekirju.
:scratch:
Kõik justkui õige... Miski selle komplekti juures häirib... Mitte autentsus või ajalooline väärtus vaid komplekt kui selline.
Esimesed kaks märki viitaksid justkui sõjas osalenud noorele (?) ohvitserile, kolmas aga Kaitseliidule... Märkide väljaandmise vahe on suur ja võiks eeldada veel mitmete teiste märkide olemasolu komplektis... Nagu näiteks maleva ja malevkonna teenetemärgid jne.
Samas oli Valgerist toona üksnes hoolsusmärk, mida anti kuni 10% kaitseliitlastest! Iga kord!
Seega oleks I lennu lõpetanud mehel võinud vabalt olla ka Kotkarist ...

Igal juhul soovin jõudu ja jaksu uurimust teostavale huvilisele! Suurema häda korral võib ju kirjutada...

terv
o
[i]Miski siin ilmas ei saa viibida nii sügavas vaikuses kui surnud inimene.[/i]
Frederic Manning
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: 3 aumärki enne IIms

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Seega oleks I lennu lõpetanud mehel võinud vabalt olla ka Kotkarist ...
Ei pruugi üldse olla - nägin hiljuti kusagil selle SK I lennu statistikat ning minu arust jätkaski kaadrisõjaväelase karjääri selge vähemus (mitte enamus) nendest SK kahest esimesest sõjaaja lennust..

Seega leian selle kolme märgi kombinatsiooni vägagi loogilise (ja tõenäolisena) ühe ja sama mehe puhuks 8)
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
huviline77
Liige
Postitusi: 123
Liitunud: 17 Nov, 2014 22:25
Kontakt:

Re: 3 aumärki enne IIms

Postitus Postitas huviline77 »

Tere,

Olen vahepeal igasuguste vanade piltide ja dokumentide võrdlust, ristvõrdlust ja veidi järeldamist teinud.

Kas selline mees nagu Victor/Viktor Jacobson/Jakobson või tema poeg Heino Jakobson (või Ilmjärv) võis olla saanud tolle Kaitseliidu Valgeristi? Sõjakooli lõpumärk klapib, Vabadussõja märk oli väga levinud, ehk võiks ka klappida, mingi kaudsem seos on mehel ka mu esivanemaga, kelle käes need märgid olid, aga see Valgerist asutati alles 1929, kuid andmebaaside järgi suri Viktor 1924. Kui realistlik on, et mingite teenete eest anti see hiljem ta abikaasale? Või äkki teenis selle välja nende poeg, kes oli 2ms ajal soomepoisiks - puudub info, kas ta ka Kaitseliitu kuulus. Küll aga õnnestus tal sõja lõpus Rootsi põgeneda, kuhu vist hiljem järgnes ka ta ema.

Kõike paremat!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist