KV seeria tankid

Militaartehnika mudelitest. Tehnoloogiad ning mõõtkavad ei ole piiratud.
Vasta
fossiil
Liige
Postitusi: 3553
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: KV seeria tankid

Postitus Postitas fossiil »

Tänan!
Ega need edasised arengud just väga efektsed ei ole - igasugune tolmu ja poriga flirtimine kahandab tavaliselt üksjagu iga mudeli atraktiivsust, sest kontrastsus väheneb. Aga selles osas pole midagi parata, see etapp tuleb tankide juures tavaliselt vältimatult läbi teha.
Ja ega minagi kuhugi pääsenud, roomikud poriseks, masina alumine osa samuti ja siis veidi tolmu ning selleks korraks saigi mõistus otsa. Ehk näitab keegi näpuga, kui olen midagi tähtsat kahe silma vahele jätnud.
Aga nüüd mõned pildid lõpetatud projektist:

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Ja ongi kõik. Värske info mõttes sain mõned päevad tagasi teada, et vene tankidel masina põhja ei värvitudki. Vaat see oli minu jaoks uudis. Esitasin portsu täiendavaid küsimusi, millele ootan nüüd vastust, kui targemaks saan, eks jagan kõigile. No aga minul oli selleks ajaks juba SMK põhi ammuilma värvitud...

Järgmise projektini...

Urmas
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: KV seeria tankid

Postitus Postitas vaoinas »

No väga äge.
Kõike on täpselt parasjagu - läiget, pori ja kulutamist.
Ja see mitu torni annab mõne nurga alt päris lahingulaeva mulje, kui torud on ühte suunda keeratud.

Minu poolt kestev aplaus, loodetavasti saab kokkutulekul ka oma silmaga näha.


Kristjan
Kasutaja avatar
Hertsog
Liige
Postitusi: 1607
Liitunud: 23 Veebr, 2009 9:03
Asukoht: Dorpat, nõudmiseni
Kontakt:

Re: KV seeria tankid

Postitus Postitas Hertsog »

ei no äge on! eriti meeldib see salatikarva üldmulje. eks ole siin ise saanud sellel teemal pähe küll ja veel...:D

ehitamise kohta ei oska midagi öelda, selles vallas on kindlasti töö autor parem. järgneva osas samas tooks välja mõned asjad mis silma hakkasid. esiteks on sumpad kuidagi ühtlaselt pruunid ja läikivad - ega fotol pole neid just üleliia esile toodud, kuid mõtlen, et kui need peaksid roostes olema, siis saaks seda paari nõksuga paremini esile tuua küll.

sellest saan aur, et mudel on suur ja peabki olema ühte värvi, kuid õlivärvidega saab sellist monkroomi visuaalselt murda ning elavamks teha - eriti kui on juba näha füüsilisi kulumisjälgi. saan aru, et oled seda ka teinud, aga võib julgemalt :D
Pilt

https://www.facebook.com/panzerwerke

Bitte kommen sie in nach käsikaudu, aber vorsicht: esikus on dunkel ja tulistatakse !
Joss Metsast
Liige
Postitusi: 2062
Liitunud: 23 Aug, 2005 9:34
Kontakt:

Re: KV seeria tankid

Postitus Postitas Joss Metsast »

Njah, siin pildil pole pooltki nii hea kui elusast peast nähtuna. Tõesti nagu lahingulaev, sõna otseses mõttes. Rohelisega kaasa rääkida ei oska, ju on õige. Mis aga mulle eriti meeldib et see ongi selline lage ja "igav" mudel, nagu üks korralik sõjamasin olema peab. Kui viriseda siis 1 tankist võiks seal kuskil kõõluda , istuda... no lihtsalt mastaabi pärast.
fossiil
Liige
Postitusi: 3553
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: KV seeria tankid

Postitus Postitas fossiil »

Tänan heade sõnade eest!
Eks ma ka üritan areneda, iseasi, kuidas see iga kord välja kukub...
eks ole siin ise saanud sellel teemal pähe küll ja veel...

No see värvitooni eest "pähesaamine" on muidugi paras komöödia, sest 1940 aasta formular ei reglementeerinudki näiteks 4BO ja maskeerimisvärvuste tooni:
"Зеленые, желтые и коричневые цвета и их оттенки для летних и осенних окрасок должны возможно ближе подходить к окружающему фону, поэтому процентные нормы красок, их составляющих, не могут быть указаны даже в приближенном виде. Каждый раз эти нормы устанавливаются опытной проверкой путем сопоставления получаемых красок с цветом фона."
See lugulaul on pärit mitte eriti ammu välja ujunud 1940 aasta instruktsiooni viimaselt leheküljelt ja on ka seal rasvases trükis. Samas tuleb mudeleid värvides silmas pidada konkreetset ajavahemikku, sest 4БO (четвертый базовый на основе олифы) saadi valmis 1937 aastal ning siis algas vaevaline vägedesse saatmise ja seal kasutamise protseduur, mis kestis päris pikalt. Enne seda - 1932 aastast alates kasutati siin-seal värvi 3Б, mis oli tüki maad tumedam, kuid mis kõikidesse tehastesse ei jõudnudki, näiteks tehas No183 seda ei kasutanudki. Veel varem värviti masinaid sellise "salatikarva" tooniga, mida nimetati "защитный зеленый" ning sellel väidetavalt mingit muud koodi ei olnudki. Samas oli see üsna laialt levinud (ja ilmselt ka odav), sest seda kasutati veel 1942 aastal Sverdlovskis asunud tehases No 37 valmistatud tankide võõpamiseks.

Sel põhjusel võtsingi ette niisuguse rohelise konna, seda enam, et RC käib välja väidetavalt autsentsed toonid. Aga järgmine projekt saab olema võõbatud nendepoolse nägemusega 4BO värvusest. Lasen peale samuti "otse purgist". Eks siis paistab, kuidas välja näeb ja kui autentne tundub.

Mis puudutab summuteid, siis selle eest eraldi tänu, sest avastasin nüüd, et olen osanud need mingil moel üle nühkida, nii et see nurga peal tugevalt läikiv osa on tegelikult hoopis välja nühitud roheline värv... Olgu, püüan ennast parandada:

Pilt

Nüüd on sellised, paremini hetkel ei oska. Monokroomsuse osas ei oska samuti midagi väga kardinaalset ette võtta, aga eks ma üritan arengut jätkata... :wink:
fossiil
Liige
Postitusi: 3553
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: KV seeria tankid

Postitus Postitas fossiil »

Nonii, nüüd on siis selguse hetk saabunud - roheline konn osutus siiski liiga roheliseks ja värvimistöö tuli uuesti ette võtta. Nii et konnarohelise eest pähesaamine on antud juhul täiesti omal kohal... :dont_know:
Aga kaua ma ikka sügelen - kõigepealt võtsin mudeli alumisel osal praktiliselt kogu värvi maha, ainult porilaudade alumistele pindadele jäi üht-teist. Ja siis tuli meelde, et põhja (vähemalt katseeksemplaridel) ju ei värvitud. Üritasin siis tanki kõhu all värsket soomusterast kujutada, selline siis välja kukkus:

Pilt

Ning edasi siis kogu muu rutiin, tegelikult läks juba tüütuks, aga lõpuks sain hakkama. Nii et mõned pildid, et milline ta nüüd välja näeb:

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Sellega loen antud projekti lõpetatuks.

Urmas
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: KV seeria tankid

Postitus Postitas vaoinas »

See nõuab ikka meelekindlust, et ühte valmis saanud tanki vaat et otsast peale uuesti värvima hakata.

Aga on saanud taas hea.
Eelmisel korral antud hinnangud kehtivad endiselt.


Kristjan
fossiil
Liige
Postitusi: 3553
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: KV seeria tankid

Postitus Postitas fossiil »

Tänan!

Ega see just lihtne ei olnud, aga suure punnitamisega sai siiski ära tehtud.
Aga nüüd läheks teemaga edasi - tol korral Soomes oli SMK-ga koos veel ka esimene KV-1 ja T-100, mis moodustasid eraldiseisva katsemasinate grupi. KV-1 mudeli 1939 aasta variant on Trumpeteril täiesti olemas nii et see saabkii olema järgmine projekt. T-100 lubatakse Trumpeteri poolt käesoleval kuul müüki lasta, aga milline see saab olema ja kas tuleb ka tõsiseltvõetav asi, näitab alles lähitulevik.
Aga see 1939 aasta KV-1 on karbis parajasti selline, nagu seda oli mugavam toota, ehk siis paras segu erinevate perioodide KV-1 mudelite detailidest, mida hakkan siin pisitasa laiali harutama ja jõudumööda täiendusi tegema.
Kõigepealt võtsin ette tanki põhja, tean küll, et sellel ei ole erilist mõtet, sest kes sinna kõhu alla ikka vaatab? Aga et kaks kõva spetsi, O.Rožkov ja B.Žulin kirjutasid juba aastaid tagasi sel teemal väga põhjaliku artikli, siis tuli mõte et miks mitte? Seda enam, et niipalju kui ma ka erinevates (üldjuhul vene) foorumites tuustinud olen, siis väga paljud mainivad artikli ära, ent keegi ei ole keegi veel viitsinud KV-1 põhjaga mässama hakata. Nii et arvatavasti loon nüüd pretsedendi.

Karbis oleva mudeli alusvann altpoolt oma esialgsel kujul:

Pilt

Järgmine etapp - kõiksuguste luukide jaoks tegin õigetesse kohtadesse avad:

Pilt

Edasi tuli teha master-mudelid, seejärel vormid ja edasi valamine. Seejärel luugid paika, "keevitus" ümber ja neete valmistama. Neid läks vaja kolme mõõtu, aga lõpuks said needki tehtud ja läks ki kleepimiseks-viimistemiseks. Ja nüüd ongi valmis asi, millel erilist mõtet küll pole, ent ma vähemalt tean, et see kõik on valmis tehtud ja mudelil küljes (midagi sarnast kuulsin kunagi Kalle käest.. :dont_know: )

Siin on siis lõpptulemus:

Pilt

Järgmise korrani.
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: KV seeria tankid

Postitus Postitas vaoinas »

Väga uhke.

Aga mina küll põhja-alust tööd asjatuks ei pea.
Olen endagi omadel vajadusel põhjaalusele neete lisanud ja muid paslike korrektuure teinud.
fossiil
Liige
Postitusi: 3553
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: KV seeria tankid

Postitus Postitas fossiil »

Tänan, aga eks mõne jubina lisamine on igas mõttes "in", antud juhul tuli neid jubinaid juba nii palju, et tundsin enda kannatuse piiri juba suht lähedal olevat...

Aga eks püüan asja edasi ajada, kogu eelmise nädalavahetuse vabamat sorti aja võttis enda alla veorataste puhastajatega tegelemine. Komplektis on need täiesti olemas, aga no ei jäänud rahule. Sellest sain samuti aru, et tellida on juba veits hiljavõitu, nii et proovisin kätt alternatiivse lahendusega. Kõigepealt siis komplektis olev originaal:

Pilt

Neid on otseloomulikult kaks ja need on käelisuse mõttes erinevad: üks sobib ainult vasakule ja teine paremale poole masinat. Päriselus oli samuti. Originaal on veidi robustsevõitu, ka puudub sellel tugevdusnurgik. Aga kõige suuremat peavalu tekitab hoopis asjaolu, et tähiku puhastaja kinnituskohad on valatud kere paneeliga ühes tükis ning nende ühenduskohtade lõplik viimistlemine ei ole just lihtne. Parim lahendus oleks muidugi need rudimendid maha lõigeta ja ets asemele väänata. Aga sellest ma just kirjutasin, nii et jääb ära.
Aga kõigepealt tootja nägemus:

Pilt

Lisaks tekib seal ka koostejärjekorra diktaat – nii nagu veoratas on oma seaduslikul kohal ja puhastaja paigas, nii on veoratas ka lõplikult „lukus“ – seda ei saa enam ära võtta ilma puhastajat eemaldamata.
No ei sobinud see kohe kuidagi. Kõigepealt lõikasin kere küljest need kinnituskohad maha ja liimisin alustuseks kohale kaks külgreduktoriga seotud poldipead. Tegelikult tuleks kõikidele külgülekande poltide alla nikerdada veel ka lamedada sooned, aga selle koha peal suri mu entusiasm päris ära – näha nagunii praktiliselt ei jää, nii et aitab nendest kahest poldist küll. Neidki näeb ainult siis, kui tead pilguga otsida.

Pilt

Seejärel installisin mahalõigatud kinnituskohad puhastajale külge, lisasin ka puuduva figuurse nurgiku ja poldipead samuti. Ning üritasin saadud toorikust veidi kultuursemat tulemust välja võluda. Tegelikult ei olnud üldse lihtne, pealgi tuleb seda teha kaks korda, nii et kui kellelgi mõlgub midagi sarnast mõttes – otsige sobiv plekikomplekt, loodan siiski et on olemas.
Aga selline siis jäi, kui mudelile külge passitasin:

Pilt

Need jubinad liimin lõplikult kohale alles pärast seda, kui kõik on värvitud ja alustan roomikute pealetõmbamist. Seejärel kolisin pingutusratta pinguti aluse juurde, Trumpeteri tegelased on selle kenasti poltidega üle külvanud:

Pilt

Nojah, päriselt ongi seal kinnitusi nii palju, ainult et ülemises reas ei ole sugugi mitte poldid, vaid hoopis peitpeaga kruvid. Siin oli asi lihtsam – poldipead kibekähku maha ja kruvipeade imitatsioonid asemele:

Pilt

Selleks korraks kõik.
fossiil
Liige
Postitusi: 3553
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: KV seeria tankid

Postitus Postitas fossiil »

Nüüd on aeg ka ratastest ülevaade saada, seekord võtan ette veorattad ja tugirullikud. Trumpeteri KV-seerial on kõikides karpides kaasas ühesuguse defektiga veorattad - nimelt peaks välimine poldiring asetsema täpselt tähiku hammaste kohal, aga Trumpil on kõik kuidagi nuripidi. Siin on siis reaalse varajast tüüpi KV veoratas ja kõrval Trumpi looming:

Pilt

Kohe näha, kuidas reaalis on ja kuidas Trumpil välja kukkus. Samas on veider see, et sisemise tähiku poldid asetsevad täpselt õigetes kohtades. Katsu siis aru saada, mispidi seal hiinamaal mõeldakse.
Valikuid on siiski: võimalik on tähik "tagurpidi" kokku panna, nii et sisemine pool jääb välimiseks. Kes neid polte seespool ikka märkab, kui üldse märkab. Peale selle on ka afteri pakkujaid, lisaks saab Friuli lülide ostmisega komplektis kaasa ka õigesti asetsevate poltidega tähikud. Aga et nende kvaliteet mind eriti ei innustanud, siis võtsin ühe kobedama Trumpi tähiku, seadsin pinki üles ja tegin selle baasil master-mudeli. No ja edasi tavaline rutiin - vorm pluss valamine ja tulemus:

Pilt

See moment sai lahendatud, edasi vaatasin tugirullikud üle, need on Trumpeteri 39-aasta mudeli komplektis miskipärast täiesti valed. Samas on enam-vähem sobivad nende endi "Suure torniga" KV-2 karbis täiesti olemas. Kuidas nad enda toodangut komplekteerivad ja miks just nii - no järgmine hiina mõistatus. Igatahes ei sobi karbis olevad asjandused niivõrd varajast tüüpi KV-1 mudeli külge kohe mitte kuidagi. Aga et eelmine projekt oli mul SMK, kus olid just õiget sorti tugirullikud olemas, siis tegin nende välimisest poolest vormi (sisemine pool on mõõtudelt identne ja päris parda vastu jäävat osa ei näe niikuinii keegi) ja kloonisin selle mudeli jaoks vajaliku arvu rattakesi.
Siin nad siis on - kõigepealt originaal, no et millised need tegelikult olid, siis karbis oleva ratta näidis ja lõpuks kloonitud eksemplar:

Pilt

Järgmise korrani.
fossiil
Liige
Postitusi: 3553
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: KV seeria tankid

Postitus Postitas fossiil »

Jätkan siis tugiratastega: tegelikult on mul nendega seotud küsimused ammuilma lahendatud, aga et Trumpi poisid on karpi kaasa pannud jällegi valed asjandused, siis peaks neist ikkagi veidi juttu tegema. Asi on selles, et karbis peaksid olema samasugused tugirattad, nagu need on Trumpi suure torniga KV-2 karbis – sama probleem oli juba tugirullikutega. No aga hiina tarkpead on ju hirmkõvad spetsid ja teavad täpselt, mis karbis olema peab. Seda tüüpi KV tugiratta keskmise ketta perimeetril peab olema kaheksa ava, kuskohast elastseks elemendiks olev kumm kergelt välja punnitab. Seda muidugi „päris“ rattal, meil on siiski tegu imitatsiooniga. Aga ikkagi kaheksa, mitte kuus.
Aga et ma olin enda suure torniga KV-2 juba tüki maad varem kokku pannud, siis ei olnud kiiret lahendust kusagilt võtta. Lõpuks sain sõbra käest ühe uue rattapaari laenuks ja tegin välimisest ja sisemisest kettastst vormid. Kokkukleebitud rataste keskele jäid muidugi kuue avaga detailid, aga et neid prakriliselt näha ei jää ja et keegi teine niikuinii midagi ei aima, siis jätsingi nii. Siin on siis kõigepealt kogu kleebitud-kloonitud rataste-ketaste ports:

Pilt

Ja siin siis rattapaar ühelt ja teiselt pooolt ning vaade, et mida on pärastpoole näha, kui rattad juba mudelil küljes on:

Pilt

Aga kui kellegi uudishimulik silm peaks siiski liiga sügavale eksima, siis aitab haltuurat paljastumise eest kaitsta kerge porikiht.
Pingutusratastest pole vist mõtet juttu tehagi, need on tegelikul peaaegu et õiged – sisemisel ja välimisel poolel on erineva kõrgusega avad. Peaaegu sellepärast, et erinevate kõrguste põhjustaja – sisekülje tugevalt suurem laagripesa – on jäänud hiina poistel märkamata ja see on läbimõõdus liiga väike. Aga seda ma korrigeerima ei hakanud, mõni asi võib ju nii ka jääda.
Edasi tuli keret „kokku keevitama“ hakata, selline on see nüüd mõlemalt poolt:

Pilt

Pilt

Ja tagant – tagaosal on punasega märgitud detaili piirkond, mis on karbis jällegi vale kujuga – seal on tavaline pealt kumer sabatükk. Aga see töödeldi kuni 1940 aasta suve lõpu- sügise alguseni ülaosas mootorikattega samasse tasapinda . Taoline detail on suure torniga KV-2 karbis samuti olemas, nii et hiinlased on järjekordselt kõik mudeliehitajad lihtsalt üle lasknud. Pildil on see viimane jupp, mis ei ole veel külge „keevitatud“:

Pilt

Varsti jälle.
fossiil
Liige
Postitusi: 3553
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: KV seeria tankid

Postitus Postitas fossiil »

Nüüd olen tükk aega jamanud paari pisiasjaga, mis iseenesest ei ole nagu midagi erilist, aga ilma millete ei ole mudel pärast päris "see", mis peaks. Kõigepealt kere ninaosa kaitsev nurgik, õigemini selle kinnitus - siis kui eelmisi pilte tegin, tekkis kahtlus, et midagi vist ei klapi. Ja oligi nii - jälle üks hiina jama - kõikides Trumpeteri KV karpides olevatel nurgikutel on 22 gužooni (pr. goujon - montaažitüübel). Aga tegelikult oli neid alguses 34, nii ülal, kui ka all 17 tükki, alles 1940 aasta augustis vähendati gužoonide hulk 22-ni (11 + 11). Järgmise aasta juuli keskel tehti järgmine kärbe: gužoone jäi alles 16 (8 + 8) ning sügisel minimiseeriti nende huk 6-ni, need asetsesid nüüd ainult nurgiku alumisel küljel.
Nonii, üksjagu palju juttu, aga nende kribulate tegemine ei tundunud just lihtne, ent valmis nad lõpuks said:

Pilt

Siis võtsin ette proovipartii masinate jaoks eriti iseloomulikud õhuvõtuavade katted: pole vaja arvatagi - ei ole neidki karbis olemas, nii et hakkas asi jälle peale. Aga et olin millalgi ühest foorumist alla tõmmanud asjakohase graafika, kus ka mõõdud peal, siis pärast pikka punnitamist saingi need valmis. Seejärel paika sobitama ja .. tuligi selguse hetk. No ma ei tea, mida see tüüp küll omal ajal tegi, aga mudelile paigaldamise korral ei oleks torn enam peale mahtunud. Päris kurja herilase tunne tuli peale, eriti siis, kui olin vähegi võimaliku töötlusvaru maha nühkinud ja üle poole millimeetri oleks veel vaja olnud. Aga seda ei olnud enam kusagilt võtta. Nii et kõik otsast peale. Aga tehtud need lõpuks said ja sellised jäid:

Pilt

Ega ma tegelikult ei saanudki õieti aru, et kuidas päris kopsikud tehtud võisid olla, joonis annab sellise pildi:

Pilt

Samas ei leidnud alguses üheltki pildilt mingit märki kinnituspoltide kohta, aga need olid ilmselt nii väikesed, et ei jäta väikeses resos ja suht viletsa kvaliteedi puhul õieti varjugi. Ent täna leidsin siiski ühe foto, kus on mingid mügarikud täiesti selgesti eristatavad, eks ma lisan need lähiajal juurde.

Aga järgmise korrani.
fossiil
Liige
Postitusi: 3553
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: KV seeria tankid

Postitus Postitas fossiil »

Aga vahepeal... vahepeal toimus meie kokkutulek, mis on iseenesest alati mingis mõttes märgiline sündmus. Vähemalt minu jaoks. Ja nii ka sel korral – lahkusin Ennu juurest koos järjekordse KV karbiga. Seekord vähemalt midagi muud, kui juba rutiiniks muutunud Trumpeter. Mitte et Trump mingi täiesti lootusetu juhtum oleks – vastupidi, nende looming on kõikidele puudustele vaatamata tegelikult paras vägitegu. Aga see selleks, teeme parem uue karbi lahti - selles on Tamiya eelmisel aastal müüki tulnud mudel, algupära mõttes täiesti uus asi.

Varem sai juba korra mainitud O.Rožkovi ja B.Žulini artiklit, igavesti hariv lugemine, muu kasuliku hulgas leiab sealt ka Trumpeteri mudeli alusvanni külgvaate ja adekvaatse joonise võrdluse:

Pilt

Punasega on märgitud Trumpeteri mudeli vasaku külje peamised kontuurid võrreldes sinisega, ehk sellega, millised need võiksid või peaksid olema.
Näha on, et erinevused on olemas, aga need ei ole ka eriti hullud. Nojah, kui just väga pedandiks minna, siis saaks ju kõik need positsioonid paika ajada, kuigi mitte just vähese verega. Aga selle mõte – kui võrrelda kõrvuti parandatud geomeetriaga ja „otse karbist“ mudelit, siis ei oleks tegelikult võimalik palja silmaga vahet teha.

Asetasin prooviks Tamiya mudeli alumise osa vasaku külje Trumpeteri alusvanni samale piirkonnale ning üritasin teise ja kolmanda torsiooni kohad paika sättida:

Pilt

Tundub, et erinevused langevad päris täpselt kokku joonisega, ehk siis selles mõttes on Tamiya mudel seninähtutest kõige täpsema geomeetriaga. Jaapanlased on suutnud originaali korralikult üle mõõta, mis on iseenesest väga hea näitaja. Aga vaatamata sellele, et nad on olnud nii kohusetundlikud, ei ole nad viitsinud end teemaga kurssi viia.
Mudel peaks kujutama endast 1941 aasta lõpupoole Tšeljabinski tehases koostatud suhteliselt varajast masinat. Vaatame siis korraks põhja alla:

Pilt

Nagu näha, on keevisõmblused kõik omal kohal, nagu ka need needid, mis õmbluste kõrval paiknevad. Mootori alune luuk on samuti selline, nagu olema peab, nagu ka (sõidusuunas) vasakul keskel asetsev väiksem luugike.
Ja nüüd saabki positiivne emotsioon otsa. Ma tean küll, MIDA nad mõõtmas käisid, aga selle KV-1 kõrval seisab kõige adekvaatsema varajast tüüpi põhjaga KV-2. Kui nad oleksid selle aluseks võtnud, oleks kõik OK. Aga selle asemel vaadati nii üht, kui ka teist ja võib olla, et mõnda kolmandat ka veel.
Tulemus: väikesed luugikesed tagaosas paiknevad nii, nagu on iseloomulik hilisemat tüüpi KV-1 tankile. Põhja all on põiki kaks needirida – kuskohast nad need välja võlusid – ei tea. Samas puuduvad neediread seal, kus peaks „päris“ masinal paiknema mootori alune postament. Need olid kõikidel KV tüüpi masinatel tootmise algusest lõpuni. Samuti on puudu iseloomulikud torsioonide kinnituskohad. Aga kõige õndsamaks teeb mind evakuatsiooniluuk, mis näeb välja ikka päris usutav. Ainult et siin tulebki mängu see teemaga kursis mitte olemine – selle kopeerisid nad üks-ühele Moskvas Armee Keskmuuseumis seisva KV-1 põhja alt. Ja tuligi ära: tegelikult on antud juhtumil tegu täiesti suvalise ümmarguse detailiga, mis ei pruugi isegi militaarvaldkonnast pärit olla. Kuna originaalne luuk oli kadunud (või pihta pandud), siis paigaldasid muuseumitöötajad ava sulgemiseks esimese enam-vähem sobiva ümmarguse asjanduse:

Pilt

Nii et see tuleb küll maha lõigata ja asendada.

Aga tegelikult olen ma peale valjuhäälse kriitika ka paar sammukest edasi astunud. Kristjan soovitas viimati, kui roomiku puhastajate kallal võimlesin, neid kloonida. No ja ega see mõte enam rahu ei andnud. Samas on need sellise kujuga, et ühes tükis kloonimine ei õnnestu. Tüki aega ragistasin ajusid, siis tegin puhastajad sobiva paksusega valgevasest valmis. Kloonin mõlemat kahe detailina, siis peaks välja tulema. Aga masterid on siin:

Pilt

Ja lisaks veel ka väikese võrdluse Tamiya mudeli veorataste osas: kuna nende väliskülg on igati normis, mitte nagu Trumpil, siis vaataks ka siseküljed üle:

Pilt

Nagu näha, on nad siin veidi nagu lõdvalt võtnud – tähiku välimise poole siseküljel on lihtsalt ümmargused nublakad, sisemise poole omal, mis näha jääb, on mutrilaadsed asjandused täiesti olemas. Aga kui seda võrrelda paljukirutud Trumpi tähiku sisemise poolega, siis on näha, et jaapanlased on sel korral hiinlaste lati alt läbi jooksnud:

Pilt

Seekordses postingus on palju kisa kuid vähe villa, aga ehk järgmisel korral tuleb midagi asjalikumat.
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Re: KV seeria tankid

Postitus Postitas vaoinas »

Seda, et mudelitesse jõuavad muuseumitankide eripärad/vead ja erinevate versioonide detailid aetakse segi, tuleb vist tänapäeval paratamatu normaalsusena võtta.

Aga kui suuremad vead Tamiyal põhjaalusega piirduksid, siis võiks seda ju julgustusena võtta Tamiya poole haarata, kui peaks tekkima tuju KV'd kokku panna.


PS: Plekist iseväänatud tähikupuhastajad väärivad küll kestvat aplausi.

Kristjan
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 15 külalist