www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 08 Dets, 2021 14:10

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 102 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Saaremaa metsavend Ilp
PostitusPostitatud: 22 Jaan, 2005 14:03 
Eemal
Uudistaja

Liitunud: 27 Dets, 2004 23:29
Postitusi: 23
Asukoht: TLN-SAARE
Kas kellelgi on andmeid Saaremaal tegutsenud Ilbi (ILP) nimelise metsavenna kohta.Keda tunti ,kardeti Valjalas,Tagaveral,Randkülas (1944lõpp -1945esimene pool lõppevad andmed-mälestused)

_________________
Kes ajalugu ei mäleta-elab tulevikuta!


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 22 Jaan, 2005 14:45 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 04 Mai, 2004 16:36
Postitusi: 1522
Asukoht: Dorpat
Mälestustest...
Üks mu praeguseks juba aastaid teispoolsuses asuv sõber oli pärit Ilbiga samast või naaberkülast (mälu võib mind petta). Nad puutusid ilmselt kokku ka sellel Sind huvitaval perioodil. Inimene rääkis Ilbist väga suure austusega ja vaid head...
Tollal tundus kompartei liikme ja ülikooli õppejõu suust selline jutt pisut kummaline - oli ju nõukogude propaganda loonud kujutuse metsavennast kui kellestki eriliselt julmast ja jubedast...

Kahju, et ei olnud siis (sügaval stagnaajal) ettenägelikkust neid mälestusi salvestada... :oops:

Tervitustega ProPatria

_________________
Hea sõna ja pussiga saavutab enamat, kui lihtsalt hea sõnaga...


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 26 Jaan, 2005 15:59 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 25 Veebr, 2004 20:41
Postitusi: 603
Elmar Ilp oli persoon, kes sõjajärgsel Saaremaal suutis suunata paljude inimeste elukäiku ja olusid.
Tegemist oli vaieldamatult andeka ja värvika isiksusega. Kui ukrainlased ei solvu, siis saab tõmmata mingisuguseid paralleele Batko Mahnoga. Muidugi suurusjärk on erinev.
Kuidas sellesse mehesse suhtuda?
Minu perekonnal (suguvõsal) on temaga suhted küllaltki isiklikud, samas mitte alati ühesed ja positiivsed. Vanaisa ja vanaonu, kes vähemal või enamal määral temaga kampa lõid, said oma eluküünla Saaremaa metsades kustutatud üsnagi "segastel" asjaoludel. Hulk sugulasi sai aga riigi raha eest külastada kaugemaid NSVL piirkondi, tasuks selle eest, et andsid Ilbule ja tema meestele peavarju, süüa ja abistasid kaudselt tema ettevõtmisi.
Mõned (päris mitmed) aastad tagasi kirjutas "Meie Maa" ajakirjanik Tõnu Prei terve artiklite seeria (järjeloo) Ilbu teemadel. Temal, endise GRU majorina, oli tolle aja kohta üllatavalt palju infot kasutada ja artikkel huvitav lugeda. Tõnu Prei kujutas Ilpu loomulikult verejanulise bandiidina. Teatud osas on tal ka õigus. Täpselt sellisena nägid seda meest tolleaegsed kolhoosiesimehed, partei- ja nõukogudetegelased jne.
Teisel osal saarlastest, kel oli "abielu" uue riigikorraga veel sõlmimata, oli Ilbust teistsugune ettekujutus.
Omal ajal tundsin selle teema vastu sügavalt huvi ja kuulasin hoolega vanemate meeste jutte. Enamuses oli tegu muidugi lennukate legendidega. Samas leidsin ka inimesi, kes ise sündmuste keerises olid ja asju oma silmaga nägid.
Üheksakümnendate algul, kui Mart Laar oma Metsavendade raamatut kirjutas ja ka minult küsiti, et mida sa tead või oled kuulnud, ütlesin ma, et Ilbust "ideelist vabadusvõitlejat - rahvuskangelast" küll ei kannata teha. Paraku see asi sinna poole ikka kiskus.
Minu meelest ei olnud Elmar Ilp kaugeltki mees, kes oleks viitsinud arutleda mingi poliitilise vaate või Eesti kui rahvusriigi saatuse üle. Tegu oli rohkem tegude mehega, põhimõttel "Kui viga näed laita, siis mine ja aita!". Kõik probleemid said lahendatud "omaenese kõige parema äranägemise" järgi - julgusest ja teotahtest puudu ei tulnud. Puudu oli vast haritusest ja võimest näha probleeme laiemalt, kui oma külaühiskond.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 29 Jaan, 2005 11:41 
Eemal
Uudistaja

Liitunud: 27 Dets, 2004 23:29
Postitusi: 23
Asukoht: TLN-SAARE
Tänud sisuka vastuse eest!!! :wink:

_________________
Kes ajalugu ei mäleta-elab tulevikuta!


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 29 Jaan, 2005 12:57 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 25 Veebr, 2004 20:41
Postitusi: 603
Kui tunned Ilbu vastu huvi, siis Saaremaal on ka omapärane monument sellele mehele. Paljud on seda külastanud, kuid ei ole osanud teemaga kokku viia.
Nimelt oli Ilbu "pea" eest välja pandud pearaha 50 000.- rubla. Kes selle sai?
Eikla külas Saaremaal elab nüüd juba kõrges vanuses bibliofiil ja vanavarakoguja Juhan Saar. Juba vene ajal tegid ekskursioonibussid seal peatusi ja vaadati tema poolt kuuris üles pandud vanu esemeid ja külastati tema "Raamatute maja", milline oli spetsiaalselt tema raamatukogu tarvis ehitatud tema elumaja kõrvale. Igati tore!
Kuid kas keegi on osanud küsida, milliste rahade eest see maja püsti pandi? Vastus on selles, et Juhan Saar oli mees, kes Elmar Ilbu välja andis ja sai selle eest ka lubatud tasu. Muidugid, tubli mehena, pani ta selle "verise" raha vähemalt kaudselt ühiskonda teenima ja seda enam, ehitas üles, vähemalt kaudse, mälestusmärgi Elmar Ilbule.
Lugu ise on selline, et Juhan oli sel ajal ühe kohaliku väikekolhoosi esimees. Nagu Ilbul kombeks oli, andis ta sellistele sellidele möödaminnes alati kohutava keretäie peksa. Noh nii profülaktika mõttes, et kohalikele inimestele liiga ei kipuks tegema. Ilp oli suurt kasvu ja juba varemalt tuntud kõrtsikakleja. Juhan, olles kaval mees, hakkas aga nn. kahe tooli peal korraga istujaks. Kuigi inimeste jutu järgi hakanud ta Ilbu välja ilmudes kohe värisema, oskas ta siiski pugeda tema ees ja pääseda ilma keretäieta. Tal oli alati varuks midagi meelehead "metsameeste" jaoks ja põhiline oli muidugi puskar mida ta ajas. Mõnikord laulnud Ilp oma meestega Juhani majas mitu ööd ja päeva järjest. Suhted muutusid aga siis, kui Juhanile kui kolhoosiesimehele anti mootorratas. Oli vist Harley Davidson. Ilp aga tundnud selle mootorratta endist omanikku, kellelt see natsionaliseeriti ja võtnud mootorratta Juhanilt ära. Pärast sõitnud Ilp selle mootorrattaga ringi, käinud ka Juhani juures. Just selle mootorratta jälje järgi luuras Juhan välja punkri asukoha. See oli metsas Purtsa (Linnuse) ja Tõrise küla vahel. Kohalik rahvas tunneb seda kanti Kilemägede nime all. Kui tuli Juhani meelest õige aeg, tegi ta kõva laari puskarit. Kutsus Ilbu jooma. Pärast pani talle seda veel hulga kaasa ja siis kutsus NKVD mehed. Need tulid Kuressaarest paari veoautoga. Juhan viis nad Eikla ja Luulupe vahelt metsa viiva metsatee peale. Edasi autodega ei saanud. Jalgsi tuli minna umbes 4 km. Poolel teel oli NKVD meeste komandör löönud põnnama. See oli ju piirkond, kus nad varemgi kõrvetavat kuulipildujatuld olid saanud. Kuid Juhani palvete peale mindud ikka edasi. Punkri juures selgus, et kõik magasid peatäit välja. Ka vahimees, kes võeti maha unepealt. Siis pisteti punkri korstnast granaat sisse. Kogu seltskond, kaasa arvatud Elmar Ilp ja tema elukaaslane Adeele Tomson võeti kinni. Kes saadi kätte haavatult, kes surnult jääb teiste teada. Versioone on igasuguseid. Viidi nad aga Kuressaare miilitsamaja hoovi ja seal tehti pilt, kus nad istusid juba surnutena telefoniposti najal.
Juhan sai aga oma väljateenitud tasu. Nõukogude Riik oli aus partner.

Nüüd pean ma aga hinge kinni pidama ja lootma, et vandeadvokaat N.Saar (juhani poeg) mind kinni ei pane. Eesti ju ikkagi õigusriik. Enda vabandamiseks pean ütlema, et ega ma Juhanit süüdi mõista. Aga see, mida kirjutasin on Saaremaal olnud üldteada saladus kõik need aastad ja ma kirjutasin siin vaid seda mida rahvas räägib nn. rahvapärimus.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 30 Jaan, 2005 14:52 
Sa Arensburger oled ikka k...i julge mees !

Müts maha.

Paljud oleks vaikinud või midagi mokaotsast pobisenud ...

Tänan
õpetaja


Üles
  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 30 Jaan, 2005 20:45 
Eemal
Moderaator

Liitunud: 14 Dets, 2004 14:44
Postitusi: 1133
Tsiteeri:
Arensburger: Muidugid, tubli mehena, pani ta selle "verise" raha vähemalt kaudselt ühiskonda teenima ja seda enam, ehitas üles, vähemalt kaudse, mälestusmärgi Elmar Ilbule.


Mulle selline huumoriga suhtumine meeldib! :lol: See annab lootust, et ükskord meil see kodusõda ikka lõpeb ka. 8)

Raukade kohtus kottimine, millele meie KaPo'ke suure osa oma energiast kulutab, ei vii minu arvates kuhugi. Keegi ei saa kohtu kaudu oma kaotatud elu või tervist tagasi. Küll aga jääb sellest kõigest mulje, justkui tehtaks kõik mõeldav selleks, et me võimalikult vähe tõde teada saaksime... Neil raukadel pole ju midagi kaotada -- miks peaksid nad kohtus tõtt, kogu tõtt ja ainult tõtt rääkima :?:

Tsiteeri:
Arensburger 26 Jan 2005 2:59 pm:
Mõned (päris mitmed) aastad tagasi kirjutas "Meie Maa" ajakirjanik Tõnu Prei terve artiklite seeria Ilbu teemadel. Temal, endise GRU majorina, oli tolle aja kohta üllatavalt palju infot kasutada ja artikkel huvitav lugeda.


Kas Prei mitte Evisalu kolleeg polnud -- seega KGB eriosakonna e. sõjaväevastuluure esindaja Kingissepa-Kuressaare piirivalvesalga juures?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 30 Jaan, 2005 21:10 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 25 Veebr, 2004 20:41
Postitusi: 603
Kapral Karu kirjutas:
Tsiteeri:
Kas Prei mitte Evisalu kolleeg polnud -- seega KGB eriosakonna e. sõjaväevastuluure esindaja Kingissepa-Kuressaare piirivalvesalga juures?


Paistab, et siin on mehed tolleaegsete ametikohtade ja ametinimetuste paika panemises kompetentsemad kui mina. Loomulikult on Kapral Karul 100% õigus.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 31 Jaan, 2005 22:19 
Eemal
Liige

Liitunud: 23 Jaan, 2005 17:26
Postitusi: 5101
Kapral Karu jumor - aa logiki netu! See, kellel enam midagi kaotada ei ole, räägib tõtt suurema õhinaga, kui see, kellel selle tõe rääkimise pärast sitasti läheb. Küsimus selles, palju on inimloomi, kel midagi kaotada ei ole? Ja inimene, erinevalt loomast, mõtleb ka vanas eas järeltulijate peale ja oma "immitsi" peale ja mida sitta veel! Ja kui kõngema hakkab, siis räägib ehk ainult rabile :wink:


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 01 Veebr, 2005 1:12 
Eemal
Liige

Liitunud: 13 Dets, 2004 23:14
Postitusi: 978
Ajakirjanik Tõnu Prei oli aastaid eelmises ametis ( 6 pogranitšõi Gdõnskii ordena krasnoi zvezdoi OTRJAD voiskovaja Tšast 2294 gord. Rakvere) sotrudnik razvedotdela 6 pogranitšnogo otrjada.
Tema kureerida oli vastuluuretegevus Rutja kordonist ida poole jäävas piiritsoonis.Lahkus sealt kas 1989 või 1990 aastal


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 01 Veebr, 2005 11:16 
Eemal
Moderaator

Liitunud: 14 Dets, 2004 14:44
Postitusi: 1133
Mulle on jäänud selline mulje, et sõjaväelise vastuluurega tegelesid NL diviiside tasandist alates eraldi väeosad (nn KGB eriosakonnad, 1990-test nimetati nad ümber MB RF sõjaväevastuluure osakondadeks), millele allusid operatiivvolinikud jms tegelased alama astme väeosades. Kogu süsteem allus KGB 3. valitsusele ning vastaval väeliigil polnud sellega kuigi palju pistmist (peale varustus- jms küsimuste).

Piirivalves olid KGB eriosakonnad eraldi väeosadena juba alates salgast ülespoole. Piirivalvesalk oli tasemelt samaväärne armee üksikbrigaadiga. Saaremaa salga juures oli eriosakonnaks väeosa 1216, Rakveres 1206. Niisiis kui Prei tegeles vastuluurega (mitte luurega), pidi ta olema viimatinimetatu hingekirjas. Muidugi võis tal olla piirivalvesalgas mõni "katteamet" ja luureosakonna "kaastöötaja" e. sotrudnik sobis selleks hästi. Kindlasti kandis ta roheliste pagunitega mundrit, kuigi õige pagunivärv olnuks tumesinine.

Kui jutt juba luureosakonna peale läks, siis võib-olla kõik ei tea, et just piirivalvesalkade luureosakonnad korraldasid metsavendade küttimist -- kogusid-analüüsisid informatsiooni ja juhtisid seda protsessi kohapeal. Ka nende seas oli eestlasi, näiteks Saaremaal-Hiiumaal tegutses inimene nimega Karl Pan' (Pann). Kas kohalik rahvas neist ka midagi rääkida teab?


Viimati muutis Kapral Karu, 01 Veebr, 2005 11:24, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 01 Veebr, 2005 11:19 
Siinkohal võiksite hoopis uue teema üles tõsta - see on palju laiem kui algne !

õpetaja


Üles
  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 01 Veebr, 2005 21:41 
Eemal
Liige

Liitunud: 13 Dets, 2004 23:14
Postitusi: 978
Niipalju oskan veel lisada,et Prei töökaaslaseks oli keegi Somov,kes õiendas Käsmu ja Vergi kandis ning nende ülemuseks alampolkovnik Aleksejenko.Kõik see kamp allus Tallinnas kellelegi Kotšegarovile


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 02 Veebr, 2005 20:48 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 17 Okt, 2004 18:52
Postitusi: 558
Asukoht: Eestimaa,Läänemaa
Kuule Arensburger.Kui sa sellest seltsimees Juhan Saarest rääkisid ja kirjeldasid,et ta on bibliograaf ja vanavarakoguja,siis mul ähmaselt meenus,et kunagi sai vanematega saares ka külastatud kedagi hallipäist vanameest,kellel oli ka seda koli hirmsasti.meenus,et mu vanemad ostsid sealt veel tema maaligi ära.Kas on töesti tegu sellise reeturiga???
Kui nii,siis selle mehe pilt rändab kohe ahju.

_________________
VAREMEIST TÖUSEB KÄTTEMAKS !!!!

MAHA VALGED JUUDID !!!!!!!!


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 07 Veebr, 2005 4:07 
Eemal
Moderaator

Liitunud: 14 Dets, 2004 14:44
Postitusi: 1133
Tsiteeri:
Arensburger 29 Jan 2005 11:57 am:
Kui tunned Ilbu vastu huvi, siis Saaremaal on ka omapärane monument sellele mehele. Paljud on seda külastanud, kuid ei ole osanud teemaga kokku viia.
Nimelt oli Ilbu "pea" eest välja pandud pearaha 50 000.- rubla. Kes selle sai?
Eikla külas Saaremaal elab nüüd juba kõrges vanuses bibliofiil ja vanavarakoguja Juhan Saar. Juba vene ajal tegid ekskursioonibussid seal peatusi ja vaadati tema poolt kuuris üles pandud vanu esemeid ja külastati tema "Raamatute maja", milline oli spetsiaalselt tema raamatukogu tarvis ehitatud tema elumaja kõrvale.


http://www.saaremaa.ee/est/tourism/vaatamis/juhan.php :

"Juhan Saare raamatumuuseum.

Kaarma vallas, Eiklas elab Saaremaa üks tuntumaid inimesi - Juhan Saar. Mees, kellel teatatakse olevat Eestimaa suurim erakogu. 1980. a. valmis tolleaegse "Kaarma" kolhoosi poolse kingitusena ruumikas hoone varade hoidmiseks."

Kas need on erinevad hooned?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 102 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt