"Telk" termokilega

Relvastatud gruppide tegevus väljaspool ametlikke väeosi. Metsavendlus, sissisõda, mittekonventsionaalne sõda, gerilja, banditism ja mis iganes nimed sellele nähtusele antud on.
Tiam
Liige
Postitusi: 489
Liitunud: 31 Aug, 2008 3:25
Kontakt:

Postitus Postitas Tiam »

Juhani Putkinen kirjutas: Aga suvel ja liikvel see oleks ilmselt nuhtluseks - nagu paks talvevõrm.
Ei ei ei. Ka suvel ideaalne- hoiab keha nii üleliigse soojenemis ekui jahtumise eest. Ta ju hingab, see parim tema juures. Aerogeli kasutatakse ka just selliste jaherõivaste tootmises USA eriväelastele:
Army Soldier System Center Awards Aspen Systems Contract for Orientation-Independent Personal Cooling System

Aspen Systems was selected recently by the U.S. Army’s Soldier System Center in Natick, MA to optimize its Personal Cooling System and extend its operating functionality. Mobile and portable refrigeration systems are prone to difficult operating conditions, frequently not in vertical orientations, which can affect the performance of fluids and lubricants. An orientation-independent system would allow the military combatant complete freedom of movement, with minimal effect on cooling performance. Personal cooling has taken on new importance in the military due to the nature of desert warfare in recent years.
See ongi selle materjali suurim pluss, et ta ei lase ei külmal ega soojal sinu kehani, samas aga see, et ta veeauru läbi laseb lubab läbi aurumise kehast eemale kanda liigutamisega tekkiva üleliigse soojuse. Aspeni tooteid kasutavad USA kõrbepiirkondades kestvusjooksjad mingitel võistlustel. http://www.aerogel.com/markets/outdoor-death.html

Parima IR kaitse sakski ehk sellega, et kombineerida omavahel a) aeroge ja b) soojust peegeldav termokile. Sakslased minuteada oma uutel soomukitel kasutavad just aerogeli, et soomuki IR jälg miinimumini viia- soojus siis ainult põhja kaudu eralduma suunata, et taevast IR kaamerast liikuvat masinat kehvem näha oleks. Point selles, et erinevalt termokilest mis ei suurenda aerogel masina radarijälge- st termokilel pidi see halb omadus olema. Puma IFV ja Boxer GTK APC kasutavad aerogeli minu mälu järgi. Ka IBD toodetud AMAP-S peaks seda kasutama IR jälje kaotamiseks, näide selle efektiivsusest siin:

http://www.ibd-deisenroth-engineering.de/amap-s.html

See M113 pilt ja video seal selle kattega ja ilma selleta ütleb rohkem kui 1000 sõna. Selgelt näha on, et ainult põhja kaudu väljuv üleliigne soojus muudab masina tunduvalt raskemini nähtavaks. Radari signaali vähendamine on siin süsinikfiiber kihile grafiitvärvi kihi kandmisega saavutatud. Heli summutuse aitab saavutada kummikiht + siis jällegi aerogel. SEE EI OLE RAKETITEADUS- ka eestlased saaks midagi sellist ise kodus ära teha nii oma soomukite kui veokite raskemini märgatvaks tegemiseks. Kui sind ei näe siis ei saa sind ka hävitada. Kõik need materjalid on ju kättesaadavd ja mõistliku hinnaga, vaja on ainult pealehakkamist ja tahtmist. No vähemalt suurtükitorud võiks aerogeli moodi asjaga ära vooderdada transpordi ajaks.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Aerogel ise on ainult soojusisolatsioon - millest on suvel see häda et keha üleliigne soojus ei saa väljuda kuhugi.

Aga selles tsiteeringus oli kirjutatud: "Mobile and portable refrigeration systems are prone to difficult operating conditions, frequently not in vertical orientations, which can affect the performance of fluids and lubricants."

Seega peale Aerogeli on ka mingi spetsiaalne jahutussüsteem - nagu külmkapp.

Sellest oleks küll huvitav rohkem teada.

Aga kuhu see üleliigne soojus sõdurist paisatakse??? Ma saan aru, et soomukiga on kasulik, et üleliigne soojus on soomuki allapoole - aga sõduri allapoole on vaid saapade põhjad.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: "Telk" termokilega

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Teadmiseks, et seda minu termokilega telki on katsetatud korraliku päris kalli termokaameraga ja termokile töötas suurepäraselt. Termokile tagan olevat isikut polnud näha ja ka vee keetmine trangiaga polnud näha. Soojus tõusis selle minu ventilatsiooniideega kuuske okste sisse.

Nüüd ma olen valmistanud juba prototüübi number 3. Selle koormakate on juba laiguline ja kasutasin kahte termokilet, et see on terve koormakate alalt kaetud termokilega.
Heigo
Liige
Postitusi: 219
Liitunud: 24 Juun, 2008 22:23
Kontakt:

Re: "Telk" termokilega

Postitus Postitas Heigo »

Tere Juha,

soovid sa seda ka Eesti pool katsetada?

Heigo
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: "Telk" termokilega

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Numbrit 2 on edukalt katsetatud Eestis.

Seda numbrit 3 ma katsetan "mägedes".

Palun andge hea nõu kuidas ma saaksin pilte lisada.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5553
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: "Telk" termokilega

Postitus Postitas toomas tyrk »

Juhani Putkinen kirjutas:Palun andge hea nõu kuidas ma saaksin pilte lisada.
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 68#p274668
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: "Telk" termokilega

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Aitäh Toomas.

Sain juba abi ja jõudsin lisata originaalartiklisse kaks pilti imageshacki abil.
Kasutaja avatar
pagan
Liige
Postitusi: 1263
Liitunud: 10 Nov, 2011 1:55
Kontakt:

Re: "Telk" termokilega

Postitus Postitas pagan »

Kas see termokile on ikka nii nähtamatu? Võibolla termokaamera jaoks küll aga raadiolained või mõni muu vastavaks otstarbeks loodud "radar"?

Samas meenub nähtud mythbustersi video kus termokaamera andur petetakse ära jaheda enda ette asetatud klaasiga.
Antud myhtbustersi klipp on Episood 59 "Crimes and Myth-Demeanors 2":
Leiab antud episoodi googeldades.
Et küsimus on siis nagu selles, et äkki leiaks mingi parema materjali, mis ei oleks metallile omaste elektromagnetiliste omadustega ja oleks piisavalt sooja/külma juhtiv võttes omaks ümbruse temperatuuri ja maskeerides selle taha varjuvat sissi. Võibolla ka soojaisolatsioon siseküljele?

Olen selle Putkineni sissitelgi tegemist planeerinud ja selle töökindluse üle juurelnud.
Ülbeks minekuga hakkavad vead tulema.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: "Telk" termokilega

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Termokile ei kaalu praktiliselt mitte midagi ja kaitseb nimelt termokaameralt - ja hästi kaitsebki.

Muidugi on vaja lisaks peita ennast tava vaatluselt, aga seda on vaja nagunii.
OnuEnn
Liige
Postitusi: 562
Liitunud: 10 Nov, 2011 22:38
Kontakt:

Re: "Telk" termokilega

Postitus Postitas OnuEnn »

mulle hakkas meeldima rootsi rombikujulise telk-mantli kontseptsioon. tõsi, originaalis on see termokileta, kuid oma kuju ja konstruktsiooni tõttu on sellest varjualuse tegemine lihtne ja kiire. lisaks toimib see vihmakeebina, nii et kaks-ühes.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: "Telk" termokilega

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Vanast artiklist on jälle pildid kadunud. Ma püüan jälle pilte lisata oma Termokilega telgist, sest see on hea termokaamera vastane asi.

Esimene versioon metsas kevadel 2011.
Pilt

Esimene versioon metsas kevadel 2011. Sissekäik, suurem auk, hea meelega suure kuuske all.
Pilt

Esimene versioon metsas kevadel 2011. Pära, ehk väga tähtis ventilatsiooniava.
Pilt

Esimene versioon metsas kevadel 2011. Väikse kuuske all, muidugi kuusk võiks olla suurem.
Pilt

Teine versioon laigulisest koormakattest ja kahest termokilest.
Pilt
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36344
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: "Telk" termokilega

Postitus Postitas Kriku »

Juhani Putkinen, ole hea, lae need pildid siia teemasse manustena üles, siis need ei lähe kaduma.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: "Telk" termokilega

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Kriku kirjutas:Juhani Putkinen, ole hea, lae need pildid siia teemasse manustena üles, siis need ei lähe kaduma.


Mina ei tea kuidas seda teha. Hetkel need on minu enda kodulehel, ei peaks kaduma kuhugi.
Leino
Liige
Postitusi: 179
Liitunud: 18 Aug, 2008 17:59
Kontakt:

Re: "Telk" termokilega

Postitus Postitas Leino »

Vaata manust, Juhani.

Vajutad "Vasta" ning seejärel "Sõnumi tekst" kasti all on failide üleslaadimise osa.
Manused
2022-04-23 20_18_34-Window.png
2022-04-23 20_18_34-Window.png (6.2 KiB) Vaadatud 2701 korda
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: "Telk" termokilega

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Ma magasin sellises enda tehtud termokilega "telgis" ka möödunud õppusel Orkaan Saaremaal detsembris 2021. Oli päris palju lund ja ka korralik pakane. Telgi põhjaks panin vana õige originaal Kosmosetegi, muidugi peegel ülespoole, see peegeldas mu kehasooja maast ülespoole. Oli karta, et vaenlase termokaamerate droonid otsivad sisse üles.

Ka Soomes reservistide harjutustes olen pannut selle oma telgi üles ja õpilased on saanud ise hea termoviisoriga vaadata kui hästi see telk toimib. Üks õpilastest telgisse sisse ja käsu peale pannud kas või käe telgi seina vastu ja jälle ära. Kui näiteks käsi on vastu telgi seina see on kohe näha, aga kui mitte siis termoviisori ei näe isikut "telgis" sees.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline