Briti luure, Bletchley Park ja Ultra 2.MS-s

Sõjaväeluure. Ja mitte ainult sõjaväe. Aga KaPo foobiad siia teemasse ei sobi.
Vasta
Kasutaja avatar
birgitta
Uudistaja
Postitusi: 8
Liitunud: 07 Sept, 2010 14:12
Asukoht: Jõelähtme
Kontakt:

Briti luure, Bletchley Park ja Ultra 2.MS-s

Postitus Postitas birgitta »

lihtne küsimus: kui palju siinsetest kodanikest täpselt teab, mis või kes on Ultra, kui keset raamatut on järsku selline lause:

Cunningham, warned of this threat through an Ultra intercept of Luftwaffe
traffic, deployed available warships accordingly: his own Force A, with the
battleships..

(küsimus on tegelikult selles, kas 2.MS raamatu tõlkes peaks see joone all defineeritud olema, või on sihtgrupp niigi teadlik. aga selle hindamiseks palun pakkuge oma definitsioone Ultra kohta.)
:scratch:
Tean, et ma midagi ei tea.
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 627
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Briti luure, Bletchley Park ja Ultra 2.MS-s

Postitus Postitas just plain mean »

Ultraks nimetati inglaste 2MS aegse sideluure poolt pealtkuulatud Suursaksa raadiosidest Blechley Parki dekodeerijate poolt väljaloetud luureandmeid. Võib seletada, võib ka mitte.
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Briti luure, Bletchley Park ja Ultra 2.MS-s

Postitus Postitas metssiga »

birgitta kirjutas:lihtne küsimus: kui palju siinsetest kodanikest täpselt teab, mis või kes on Ultra, kui keset raamatut on järsku selline lause:

Cunningham, warned of this threat through an Ultra intercept of Luftwaffe
traffic, deployed available warships accordingly: his own Force A, with the
battleships..

(küsimus on tegelikult selles, kas 2.MS raamatu tõlkes peaks see joone all defineeritud olema, või on sihtgrupp niigi teadlik. aga selle hindamiseks palun pakkuge oma definitsioone Ultra kohta.)
:scratch:
Tõlkima peaks siinkohal seletavalt, mitte sõna-sõnaliselt (nt traffic pole siin ju liiklus)
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Kasutaja avatar
birgitta
Uudistaja
Postitusi: 8
Liitunud: 07 Sept, 2010 14:12
Asukoht: Jõelähtme
Kontakt:

Re: Briti luure, Bletchley Park ja Ultra 2.MS-s

Postitus Postitas birgitta »

metssiga kirjutas:
birgitta kirjutas:lihtne küsimus: kui palju siinsetest kodanikest täpselt teab, mis või kes on Ultra, kui keset raamatut on järsku selline lause:

Cunningham, warned of this threat through an Ultra intercept of Luftwaffe
traffic, deployed available warships accordingly: his own Force A, with the
battleships..

(küsimus on tegelikult selles, kas 2.MS raamatu tõlkes peaks see joone all defineeritud olema, või on sihtgrupp niigi teadlik. aga selle hindamiseks palun pakkuge oma definitsioone Ultra kohta.)
:scratch:
Tõlkima peaks siinkohal seletavalt, mitte sõna-sõnaliselt (nt traffic pole siin ju liiklus)
tõlge muide praegu selline:
Cunningham, keda Ultra poolt kinnipüütud Luftwaffe raadiosõnumid olid selle ohu eest hoiatanud, jaotas oma sõjalaevad kahte operatiivgruppi..

-- traffic on õigesti tõlgitud; Ultra aspektis hakkasin kahtlema, sellepärast küsisingi.
heaküll, ütlen välja, et tegemist on raamatuga "Teine maailmasõda", Beevor, 1. köide tõlkest ilmus, ja muretsen, et seal on see Ultra värk valesti tõlgendatud, jaet ehk peaks 2. köite lõpus erratumi avaldama, et Ultra mitte ei püüa kinni vaid on ise see mis on kinni püütud, dešifreeritud, ja oluline. et kui eventuaalne lugejaskond teab, mis Ultra tegelikult on, siis on piinlik, ja kui ei tea, siis alatu niimoodi udu panna.
:wink:
Tean, et ma midagi ei tea.
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: Briti luure, Bletchley Park ja Ultra 2.MS-s

Postitus Postitas andrus »

birgitta kirjutas:(küsimus on tegelikult selles, kas 2.MS raamatu tõlkes peaks see joone all defineeritud olema, või on sihtgrupp niigi teadlik. aga selle hindamiseks palun pakkuge oma definitsioone Ultra kohta.)
Definitsioon võiks ikkagi olla. Ma pole märganud, et Teise Maailmasõja teemaliste raamatute sihtgrupp kuidagi pädevam oleks, kui keskmine raamatulugeja :)
just plain mean kirjutas:Ultraks nimetati inglaste 2MS aegse sideluure poolt pealtkuulatud Suursaksa raadiosidest Blechley Parki dekodeerijate poolt väljaloetud luureandmeid. Võib seletada, võib ka mitte.
Ultra ei tähistanud mitte ainult saksa ja arvatavasti ka mitte ainult raadioside pealtkuulamise tulemusel saadud informatsiooni.
birgitta kirjutas:Cunningham, warned of this threat through an Ultra intercept of Luftwaffe
traffic, deployed available warships accordingly: his own Force A, with the
battleships.. [...]
tõlge muide praegu selline:
Cunningham, keda Ultra poolt kinnipüütud Luftwaffe raadiosõnumid olid selle ohu eest hoiatanud, jaotas oma sõjalaevad kahte operatiivgruppi..
Ultra oli algselt salastusaste, mida kasutati vaenlase allikate põhjal kokku pandud info jaoks. Segaseks jääb, kuidas salastusaste raadiosõnumeid kinni püüab.

Lisaks oletan, et Cunninghamile saadeti mitme allika komplekse analüüsi tulemus, mitte kinnipüütud raadiogrammid. Ma olen "Special Intelligence" kasutamise põhimõtete kohta ühe dokumendi foorumile postitanud: http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 78#p273578

Veel oletan, et Cunninghamil oli ilmselt ka endal luurevõimekus olemas ja ta arvestas oma otsustes ehk ka selle tulemusi?
Kas täpsemat ajaperioodi pole? Ma võiks üritada vaadata, mida British Intelligence in the Second World War selle episoodi kohta kirjutab, aga ma ei luba, et ma seda kiiresti teen.
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: Briti luure, Bletchley Park ja Ultra 2.MS-s

Postitus Postitas andrus »

Panen mõned leheküljed ehku peale Matapani lahingust (British Intelligence in the Second World War köide 1):
Manused
IMG_1431.JPG
IMG_1432.JPG
IMG_1433.JPG
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: Briti luure, Bletchley Park ja Ultra 2.MS-s

Postitus Postitas andrus »

Vahemerel luuramiste kohta on ilmunud raamat: http://chris-intel-corner.blogspot.it/2 ... -wwii.html (kahjuks küll itaalia keeles)
Autor väidab ühel foorumil, et osaliselt on brittide tagantjärgiteadmised esitatud sõjaaegse eduna, sealhulgas ka minu poolt eespool kasutatud teoses: http://www.forum-marinearchiv.de/smf/in ... 492.0.html (räägitakse 2. köitest)
ElrikThunderson
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 30 Dets, 2012 22:01
Kontakt:

Re: Briti luure, Bletchley Park ja Ultra 2.MS-s

Postitus Postitas ElrikThunderson »

Britid avalikustasid viimase kinnipüütud sakslaste raadiosõnumi tähistamaks 75 aastat suurest sõjast.
Suubritannia signaalluureagentuur avaldas teise maailmasõja lõpu 75. aastapäeva puhul viimase sõnumi, mille Bletchley Park püüdis 1945. aastal sakslaste salajasest infovahetusest kinni.
https://www.bbc.com/news/uk-52583322
https://www.err.ee/1087618/avalikustati ... iedersehen
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist